Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomocy Z Ustawieniem Pieca!


Tomek1985

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie witam wszystkich. O dwóch lat sledze to forum i przeczytałem już setki tematów i żaden mi nie pomógł, no trudno się dziwić kazda sprawa niby jest taka sama ale inna. Konkretnie naświetle temat. Ogrzewam domek jednorodzinny o pow. 140m2 ocieplony 10cm styropianem okna dobrej firmy i szczelne. budynek ma 3 lata dopiero. Posiadam kocioł firmy SOLARET ( produkcji polskiej ) o mocy 24 kw ( w instrukcji napisano że jest do ogrzewanie pow. 160m2 )mam zawór trójdrożny i termostaty na każdym grzejniku. W domu temeratura ok 22 stopnie a na piecu 57 stopni. Na dobę schodzi mi tak ok 20 kg groszku. parametry ustawione :

-czas podawanie 10s

-czas przerwy 50s

-wentylator 40% ( 0-99% )

-przysłona otwarta na ok 2cm.

Proszę o poradę jak zmniejszyć te spalanie bo miesięcznie wychodzi koszt ogrzewanie ok 350zł przy obecnych cenach ekogroszku..

Jeśli coś więcej mam napisać to proszę mówić. Głównie interesuje mnie jaki ma być nadmuch duży i na ile przesłonę ustawić to jest największy problem.

 Z góry WSZYSTKIM  dziękuje za porady.

POZDRAWIAM!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak popiół bez niedopałków i bez kosmicznych spieków to wiele nie zdziałasz

twój dom potrzebbuje jakieś 8KW a kocioł ma moc 24KW

pracuje zatem na niskiej mocy z kiepską sprawnością i zapewne więcej stoi niż pracuje

nie przeskoczysz fizyki i matematyki

możesz zmienić parametry aby pracował z niższą mocą ale pytanie ile dasz radę zejść w dół zanim zacznie kopcić i niedopalać

możesz wydłużać przerwę i obniżać do tego nadmuch

próbuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No popiół jest bez niedopałków a co do spieków to są ale w palcach jak ścisnę to się kruszą. no już tak próbuje kolejną zimę i ciągle nie jestem zadowolony z efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz spróbować ustawić mniejszą moc aby kocioł dłużej pracował a krótko stał 

wydłużaj przerwę podawania i do tego stopniowo obniżaj nadmuch 

nie wiem jednak na ile to pomoze 

chłopaki w przewymiarowanych kotłach robili numery ze zmianą palnika na mniejszej mocy - pytanie czy warto wywalać 1,5-2tys na taką zabawę

zmierz jak długo kocioł pracuje a jak długo stoi 

spróbujemy coś powalczyć moze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chałupa tyle potrzebuje ciepła i tyle...

Skoro masz popiół dopalony, to wiele nie zdziałasz.

Ja mam też za duży kocioł, ale ustawiłem sobie mniejszą moc pracy przez stosunkowo nieduże podawanie w czasie - 7/50 s przy niskim nadmuchu i jest ok. Nawet nie kopci i sadza się nie odkłada, a że mam dom ocieplony, to mieszczę się obecnie w jakieś 12-14 kg na dobę, przy lekkiej zimie u nas w górach, gdzie poniżej zera jest cały czas obecnie.

Zrób jak radzi kolega Timon...

Skoro dom masz ocieplony, to być może gdzieś rurki CO przebiegają w zimnej strefie i tamtędy ucieka ciepło.

Jak na dom 140 m2 ocieplony to trochę dużo spalasz przy plusowych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej. Jeżeli masz duży ciąg kominowy zmniejsz nadmuch na 30 proc lub 35 przy tych samych ustawieniach podawania i przerwy . Spr czy jest klapka na wentylatorze i czy pracuje tz otwiera się lekko podczas pracy wentylatora a zamyka przepływ powietrza kiedy dmuchawa się wyłącza. Dokładnie uszczelnij otwory rewizyjne drzwiczki i retortę. U mnie był spory prześwit w dolnej wyczystce i przez nią komin targał lewe powietrze przez wymiennik i to go wychładzało. Uszczelniłem silikonem i jest lepiej . Klapa kominową otwarta na 100%. Może dużo wody ogr

zewasz i dlatego tyle pali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za kilka sposobów które niedługo przetestuję i napisze o rezultatach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej. Jeżeli masz duży ciąg kominowy zmniejsz nadmuch na 30 proc lub 35 przy tych samych ustawieniach podawania i przerwy . Spr czy jest klapka na wentylatorze i czy pracuje tz otwiera się lekko podczas pracy wentylatora a zamyka przepływ powietrza kiedy dmuchawa się wyłącza. Dokładnie uszczelnij otwory rewizyjne drzwiczki i retortę. U mnie był spory prześwit w dolnej wyczystce i przez nią komin targał lewe powietrze przez wymiennik i to go wychładzało. Uszczelniłem silikonem i jest lepiej . Klapa kominową otwarta na 100%. Może dużo wody ogr

zewasz i dlatego tyle pali

No z tym wentylatorem to jest u mnie tak , iż jak ustawie prześwit na 2 cm to jak kocioł jest w podtrzymaniu to klapka ma dalej prześwit 2cm. U mnie ustawia się to ręcznie, a nie automatycznie. Wydaje mi się że kupiłem jakiś żadko spotykany piec który ma po prostu duże spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek

o której Ty klapce piszesz?

wstaw no fotkę moze?

robert pisał o klapce która jest wewnątrz wiatraka i działa jak przepustnica

Ty podejrzewam o przesłonie która jest z boku wentylatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie miałem na myśli tą co jest z boku. Dzisiaj zmieniłem ustawienia. Podawanie dałem na 6s. a przerwe 32s. Moc wentylatora ustawiłęm na 25% i tą przysłonę zostawiłem na 2cm prześwitu. Jak miałęm ustawione dłuższe podawanie i przerwe to 5 dni trzymał piec przy plusowych temp. zobaczymy jak teraz wytrzyma  no i wogóle mrozy się zaczeły na dobre chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej. Jeżeli masz duży ciąg kominowy zmniejsz nadmuch na 30 proc lub 35 przy tych samych ustawieniach podawania i przerwy . Spr czy jest klapka na wentylatorze i czy pracuje tz otwiera się lekko podczas pracy wentylatora a zamyka przepływ powietrza kiedy dmuchawa się wyłącza. Dokładnie uszczelnij otwory rewizyjne drzwiczki i retortę. U mnie był spory prześwit w dolnej wyczystce i przez nią komin targał lewe powietrze przez wymiennik i to go wychładzało. Uszczelniłem silikonem i jest lepiej . Klapa kominową otwarta na 100%. Może dużo wody ogr

zewasz i dlatego tyle pali

Kolego mam pytanie do tego wentylatora jak przestanie działać to normalne jest że przez prześwit na osłonie jest ciąg powietrza? Może to głupie pytanie z mojej strony ale po prostu nie znam się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No prubowałem już kilku ustawień i czasami były mizerne efekty abo spalanie wzrastało lub popiół się nie dopalał. Może całą wina jest w groszku?? Mieszkam w Katowicach jest tu jakiś sprawdzony groszek w tej okolicy za przystępną cenę ?? Obecnie płaciłęm 760zł za tone workowanego ale nie prosto z kopalni tylko od jakiegoś przewożnika co mi sąsiad dał numer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że u mnie głowny problem poloega chyba na ustawieniu nadmuchu. bo jak osłonę wentylatora otworzę bardziej i zmniejsze obroty to szybciej dochodzi temp. na piecu ale jak piec skączy pracować to przez osłonę robi się duży ciąg powietrza który bardzo szybko wychładza kocioł. i jestem raczej w kropce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie nie powinno być ciągu podczas postoju, ale może masz nieszczelną przepustnicę i coś się tam wytwarza.

Zwyczajnie zmniejsz prześwit klapki, którą masz na wentylatorze do stanu, gdzie z palnika będziesz miał ładny płomień barwy żółto białej i nie będzie kopcił. Ustaw przy tym nie za wysoki bieg wentylatora na sterowniku i wszystko sobie dobierz w sposób doświadczalny modyfikując na raz tylko jeden parametr. Po każdej modyfikacji odczekaj co najmniej z godzinę, a najlepiej kilka godzin i sprawdź co się dzieje.

Nie praktykuj nigdy czegoś takiego, że pozmieniasz wszystko na raz co się tylko da, po czym w ciągu pięciu minut będziesz sprawdzał co się zmieniło i znowu zaczniesz zmieniać, bo w ten sposób nigdy nie dojdziesz przyczyny problemu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie za wysoki bieg to co ma znaczyć?? jaki ma być płomień? Czyli mam rozumieć że nie ma być ciągu gdy wentylator nie pracuje, a można go jakoś uszczelnić? teraz ma prześwit ok 2cm i wentylator na moc 25% (1 - 99 ) podawanie 8s a przerwa 30s. i czekam jaki będzie efekt

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz ustawiłęm moc wentylatora na 30% i przysłona odsłonięta na 1cm podawanie 8s. przerwa 50s., Dodam że wsypałem do podajnika groszek zakupiony z holdingu katowickiego w cenie 890zł za tonę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc& jeżeli brak u Ciebie tej przepustnicy( klapki która pod wpływem strumienia powietrza się otwiera i zamyka

) to trochę przymknij na czopuchu jak jest regułacja żeby nie wiało w kotle w podtrzymaniu tak mocno , lub też wentylator na wysko np 80 procent a minimalna szczelina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no teraz ustawiłem przysłone na ok 2cm i moc wentylatora na 20% podawanie 8s. a przerwa 40s. i czekam ile wytrzyma podajnik. temp. w domu mam ok 23 stopnie wiadomo że nie we wszystkich pomieszczeniach. Reguluje teraz tylko jednym parametrem mianowicie czasem przerwy. pozostałych nie ruszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.