Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Kominem


Agnieszkaaa

Rekomendowane odpowiedzi

Problem ogólny. To wklejone w wątek ten https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/1912-problem-z-zasmolonym-kominem/ nie uzyskałam odpowiedzi a czas, piec i komin nagli. U mnie komin ma 15metrów. Od tygodnia grzejemy w granicach 69-73 stopnie. Podajemy więcej powietrza. Piec już w środku czyściutki. Do tego raz w tyg "kominiarz"- drewno osikowe czymś nasączone do kotła na żar. Po 4 dniach wielkie skrzepy, grudy, kawały ogromne "czegoś" zaczęły wypadać samoczynnie do wyciora. 5 dnia na komin i 2 szczotki w ruch (efekt-grudki małe i pół wiadra suchej sadzy). Potem znowu "kominiarz" i dzisiaj mija 2 dzień grudki wypadają coraz mniejsze ale jednak są. W sobotę znowu na komin i czyszczenie. Mam tylko pytanie, komin u góry dalej mokro-maziasty wystaje on około 2-2,5metrów ponad dach czy jest możliwość żeby go tam osuszyć? Czy raczej nie damy rady? Ocieplenie?


Bo rozumie, że kawały co wypadają i sucha sadza to dobry znak. Także proszę o dodatkowe porady. Piec Żywiec KDO-U spalanie zasypowe. 


 


 


Od wczoraj znowu pojawiły się ogniska smolne. Nie dużo, ale jest. W nocy trzeba zasypać kocioł wiekszą ilością węgla z tego to wynika. Przez dzień zasypuje dwoma łopatami. Na uchylonych dolnych drzwiczkach czekam by się ładnie rozpaliło doszło do ok 67-68 stopni i zamykam. Piec nie ma żadnych otworów. Nie potrafię ogarnąć uchylenia tej dolnej klapki :( Temp mi się wciąż podnosi. Próbowałam już na wszelaki sposoby i nic. Ogólnie w oryginale piece te mają krzywą tą klapkę w dolnych drzwiczkach i przy zamkniętych też pobiera sobie troche tlenu. (Wciąga dym z fajka- sprawdzałam) Może jest ktoś na forum kto udzieliłby mi pomocy. Jakieś otwory w drzwiczkach dolnych i środkowych zrobić? Ja sobie z tym sama nie poradzę. Nawet nie wiem gdzie mam się udać z tym problemem. Pomóżcie Panowie proszę! 


 


Piec obecnie chodzi z dmuchawą cykl co 4 min na 12 sec. 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł ogrzewa prawie 130m, 3 m wysokość mieszkań.  Budynek nieocieplony. Mieszkania zewnętrze (3 ściany- zewnętrzne) Kocioł w piwnicy, mieszkania (bo to są 2 pod jeden kocioł) na drugim pietrze. Moc 22KW na ogół pred mrozami grzejemy w granicach 60-62 stopnie jak już przyjdzie mróz to do 73-75 i w domu jest ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Klapka powietrza wtórnego powinna być prosta i szczelnie zamykać dopływ powietrza. Zwróć się do producenta o przysłanie nowej klapki, lub może w jakimś warsztacie ślusarskim dorobią Ci taką klapkę
2. Czy masz na kotle sterowanie temperaturą? Jeżeli nie to przynajmniej zamontuj markownik ciągu (poczytaj na forum).
3. Czy klapka krótkiego obiegu w kotle jest zamknięta? Powinna być zamknięta.
4. Z której kopalni masz węgiel i czy jesteś pewna że na pewno jest to węgiel z tej kopalni (gatunek, sortyment itp)?
5. Komin.
Brudny komin, u góry mokro-mazisty to może być spowodowane złą jakością węgla, złym spalaniem węgla, paleniem mokrym drzewem itp. Komin powinien być systematycznie czyszczony, z Twojego opisu wynika że nie był systematycznie czyszczony. jeżeli kominiarz się zgodzi to powinien on wypalić górę komina.
6. Moc kotła 22 kW to w przypadku Twojego domu za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Z tego co się dowiadywałam to te klapki fabrycznie takie są. Jakieś zabezpieczenie (minimalny ciąg powietrza) ale jeszcze raz zadzwonię do producenta i się dowiem. 

2. Piec jest sterowany elektronicznie. Dokładnie taki http://obrazki.elektroda.pl/9523829300_1361626184.jpg

+ z boku dmuchawa

3. Klapka krótkiego obiegu wydaje mnie się że zamknięta ale jak to mogę sprawdzić naocznie? (przepraszam, no po prostu się nie znam  :( )

4. Węgiel kamienny KWK WESOŁA pewna jestem bo to deputat z kopalni. ( kupiłam ostatnio worek 25 kg węgla kopalni z Bielska Białej w praktikerze) też orzech tylko większy - efekt ten sam. 

5. Nie palę w ogóle drzewem, tylko jak rozpalam, potem już tylko węgiel. 

6. Z tą mocą się zgodzę ale kocioł był montowany przez firmę 7 lat temu, gdzie doba internetu nie była tak powszednia. A jak instalator i projektant mi mówi że tyle potrzeba a ja się nie znam to nie zaprzeczam :( Teraz już trochę wiem, ale kobieta ma na prawdę ciężko jeżeli chodzi o wszelakiego sprawy instalacyjne. 

 

Doczytałam, tu na forum, że nie mogę dusić kotła i kisić węgla tylko, nie wiem jak mam to zrobić, skoro nie mam żadnych otworków, tylko tą nieszczęsną klapkę i dmuchawę. 

Wydaje mnie się że kociołek potrzebuje tlenu tylko ja nie potrafię mu go podać..... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. 1 i ad. 2. Masz dmuchawę i sterownik czyli klapka powinna być cały czas zamknięta. Klapkę zamknij i uszczelnij na stałe silikonem.

Rozpalaj przy otwartych drzwiach popielnikowych. Jak kocioł osiągnie na przykład 40 stopni, zamknij drzwi popielnikowe, zasyp do pełna węglem i pal tylko za pomocą dmuchawy. Pal 24 godziny na dobę, wygaszaj kocioł do czyszczenia raz w tygodniu (musisz wypraktykować czy czyszczenie raz na tydzień będzie wystarczające).

 

ad. 3. Otwierasz drzwi zasypowe i sprawdzasz wzrokiem. Klapa powinna być zamknięta.

 

ad. 4 i 6. Węgiel z Wesołej jest super, ale w połączeniu z kotłem o dużej mocy, obecnymi temperaturami zewnętrznymi może się źle spalać, bo następuje duszenie i kiszenie się węgla. Staraj się trzymać w komorze zasypowej wysoki poziom węgla aby następowało równomierne jego odgazowywanie.

Przy obecnych temperaturach zewnętrznych, mocy kotła 22 kW bardziej odpowiednie będzie to dziadostwo (?) które kupiłaś w Praktikerze.

 

Komin. Zrobienie ocieplenia komina na strychu i ponad dachem może pomóc, ale nie jest to takie pewne. Lepiej mieć ocieplony komin nawet gdyby nie było widocznego efektu na środek komina.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za pomoc, wypraktykuję. Obecnie pale cały czas. Nie wygaszam. Ale po nocy jak przyłożę do kociołka do "pełna" to rano jest trochę smolistej mazi. Jak przykładam mało i co 2h to jest ok. Może ustawienia dmuchawy zmienić? częściej? mniej? dłużej ma dmuchać? Bo ja  rozumie, że w takim razie nie poradzę nic na smolenie? ono będzie, nie da się tego zniwelować? i co z kominem? kominiarz go wypali, pozostaje tylko jedno ale.... A mianowicie: Ale jak palić by znowu się nie zrobiła smoła? I czy osmolenie w piecu jest równoznaczne z osmoleniem komina? 

 

 

Edit: Sprawdziłam - klapka krotkiego obiegu zamknięta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to rano jest trochę smolistej mazi.

Smolistą mazią w komorze zasypowej za bardzo się nie przejmuj.

 

czy osmolenie w piecu jest równoznaczne z osmoleniem komina?

Nie. Smoła możne być w komorze zasypowej, a w kominie nie będzie smoły lub będzie jej niewiele. Chodzi o to aby smoła pojawiła się w komorze, a nie w kominie. Dlatego w swoim kotle staram sie trzymać maksymalny możliwy poziom węgla.

 

ustawienia dmuchawy zmienić? częściej? mniej? dłużej ma dmuchać?ować?

Przedmuchy ustawione w sterowniku nie powinny podnosić temperatury wody wyjściowej z kotła, ale powinny być często załączane. W przewymiarowanym mocowo kotle jest to trudne do wykonania, możne doprowadzić do sauny w domu lub zagotowania się wody. Ostrożnie z przedmuchami w przewymiarowanym kotle.

 

Komin ma wysokość 15 m. Ile wynosi jego pole przekroju? Okrągły, kwadrat. prostokąt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 20x20 albo 20x17 nie pamiętam teraz :/ a dopiero w sobotę na dachu będzie "czyściciel" więc zmierzy. szczotka 17,5 okrągła wchodzi spokojnie, tak spokojnie, że mogła by większa ciut być czyli bliżej tego 20x20 się skłaniam. 

Komin nie okrągły. Kwadrat lub prostokąt. 

 

 

Edit: Zapytam się jeszcze co oznacza przewymiarowany kocioł? bo rozumie, że za duży na metraż mieszkania, ale co za tym idzie? chodzi o temp na powrocie wody? 

I jeszcze jedno czytałam, szukałam i nic nie znalazłam. Chciałabym mieć w domu termometr z temperaturą która jest na piecu, taki podgląd. najlepiej z czujnikiem, tak by mnie informował jak jest za mało temp na piecu jak i jak jest jej za dużo. Znalazłam że można zastosować termometr taki do pieczenia mięsa  :rolleyes:  było to odnośnie kominka.... A do pieca? Jest cosik takiego na rynku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiar komina jest dobry. Proponuję go czyścic raz na 2 miesiące.

Wymiar szczotek jest mylący. U mnie komin jak był nowy miał 14x14. Obecnie szczotka fi 180 mm z drutów przelatuje bez problemów, ale szczotka 140 x 140 mm z blaszek już nie przelatuje.

 

Pomiar temperatury wody z kotła.

Propozycje na dzisiaj

1. Wersja porządna, czyli droga

http://allegro.pl/czujnik-temperatury-pt100-i3747466468.html

Czujnik mocujesz drutem na płasko na rurze wlotowej z kotła. Czujnik izolujesz cieplnie np. podpaską higieniczną. Przewody czujnika przedłużasz przewodem np 2x1,5 mm2 i podłączasz do wskaźnika który jest np 50 m od czujnika..

 

http://allegro.pl/wskaznik-temperatury-jumo-di-eco-230-v-ac-20-999-i3703442226.html musisz się spytać sprzedawcy czy wskaźnik współpracuje z czujnikiem Pt100 om bo były produkowane różne podtypy wskaźników.

 

2. Wersja taka sobie, ale tania.

Np.

http://allegro.pl/wskaznik-miernik-temperatury-silnika-skuter-2t-4t-i3724166152.html

Czujnik mocujesz drutem na płasko na rurze zasilającej grzejnik. Czujnik izolujesz cieplnie np. podpaską higieniczną. Zawór przy grzejniku powinien być cały czas otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.