Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zamiana Kotła Gazowego Na Paliwo Stałe


Inte10

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów!

 

Najpierw przedstawię ja się przedstawia sytuacja.

Stoję przed wyborem kotła.

W projekcie wyliczony mam kocioł gazowy o mocy 20kW.

Ściany: gazobeton + 15cm styro.

Poddasze: 25cm wełny

Okna: 1,1w/mK

Pow. użytkowa bez garażu 127m2

Pow. netto 153m2

kubatura 565m3

 

Docelowo chcę zainstalować kocioł na ekogroszek z rusztem awaryjnym (np Defro duo uni) oraz zbiornik 300l.

Nie wiem jaką dobrać moc kotła na paliwo stałe? Czy te 20kW wystarczy?

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i ogrzejesz nim domek swój i sąsiada :angry:

przy nowym domu o powierzchni do ogrzania 127m2 wystarczy kocioł o mocy 10KW i na tym bym poprzestał

w nowym domu musisz zrobić certyfikat energetyczny on powie ile dom ciepła potrzebuje i na tej podstawie dobiera się kocioł

kotły gazowe mogą być większe gdyż inaczej przebiega w nich proces spalania i przewymiarowanie jest mniej groźne niż przy kotle na paliwo stałe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem Timon ale one tak mają ma ten piec dwóch kumpli i przez pięć lat nie mieli z nimi żadnego problemu, a właśnie tej firmy jest ten piec o najniższej mocy, kolega ma właśnie ten i dom do ogrzania 120m2 i jest zadowolony jak nikt tu się wypowiadający - dlaczego o tych piecach nigdzie się nie rozpisują? bo nie ma z nimi problemu no i nie kupisz go za 6-8tys zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne ceny tych kociołków http://www.kielar-eco.pl/doc/detalplus.pdf :lol:

Wybulić, prawie 14 tys.  na kocioł z podajnikiem na ekogroszek, to trzeba mieć fantazję, słowo daję....

Mając taką gotówkę do wydania, to pellet, albo gaz + kominek, a nie syf i brud z węgla.

 

Inte, słuchaj co pisze Timon, lepiej na tym wyjdziesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy masz pomieszczenie na kotłownię a w niej miejsce na kocioł na ekogroszek?

2.Radzę zrobić porządny rachunek kosztów i zysków. W stosunku do gazu ekogroszek  jest mało konkurencyjny.

3.. Czy napewno potrzeba jest Ci podgrzewacza o pojemności 300l? Jak jest potrzebny tak duży to zastanów się nad instalacją solarną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany w projekcie musi ktoś zatwierdzić, to raz, a dwa - masz odpowiedni komin do kotła na paliwo stałe? Bo gazowy nie musi mieć typowego komina, wystarczy rura wystawiona za ścianę. Poza tym 300 l zbiornik to na wielką rodzinę, dla 3-4 osób wystarczy 150. Moc kotła dobierz jak radzi Timon po audycie energetycznym, przy czym dla węgla nie będzie to pewnie więcej jak 10 kW, w porywach 12 przy dużym wymienniku cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Po konsultacjach z hydraulikami oraz paru dniach obliczeń i kombinacji padło na Defro Agro Uni 15Kw.

Co do zasobnika cwu to będzie 200L - w planie układ solarny.

 

Zamiana z gazu na paliwo stałe wynika z braku instalacji gazowej w moim mieście.Projekt Domu był kupiony z internetu.

 

 

Pozdrawiam i dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruję zastanowić się nad większym zasobnikiem cwu.

U mnie na 4 osobową rodzinę 300 l wcale nie jest za duży - szczególnie latem, kiedy wystarczy na dwa dni i tym sposobem raz na dwa dni muszę przepalać, a nie codziennie.

Instalacja solarna to porażka ekonomiczna, ale jak tam chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Ten sterownik fajnie wygląda, ma trochę bajerów nie potrzebnych i tyle, siedze 2 tydzien i nie mogę ustawić pieca Defro Komfort Eko 15kW.

Myślałm że to będzie sterownik logiczny jak w kotłach Per Eko i sam częściowo dobierze parametry spalania(wiem bo znajomy ma) a tu lipa... :(

 

Pewnie jak sie go już ustawi to bedzie super, bo ma nawet wykresy temperatur z pomiarem co 5min sterowanie zaworami itd ale mi osobiście ciężko dobrać odpowiednie nastawy (jak nie zasypuje retorty to znowu za mało żeru i osiada w głąb palnika a temperaturę zadaną ciężko osiągnąć...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.