Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co To Za Pukanie?


Tedeusz

Rekomendowane odpowiedzi

Mieszkam w nowo wybudowanym domu i to będzie moja pierwsza zima gdzie będę palił węglem. Piec jaki posiadam to DEFRO OPTIMA KOMFORT PLUS LUX 12KW. Powierzchnia domu (parter) to ok. 90m2 (z czego 55m2 to ogrzewanie podłogowe, reszta grzejniki aluminiowe), do tego 38m2 piwnica (tu jest kotłownia gdzie stoi piec i dwa grzejniki (małe aluminiowe, bo z samym piecem było po prostu za zimno) plus CWU 120l. Komin wysokości ok. 11.5 m, murowany z cegły pełne od fundamentu, kanał dymowy o rozmiarze 40 cm x 20 cm zwieńczony tzw. "strażakiem". Cała instalacji w miedzi, podłogówka pex al pex plus zawór 4D (bez siłownika). Szczelność pieca sprawdzona testem z gazetą. Węgiel jaki kupiłem to ORZECH typ II z kopalnihttp://wegiel.katowi...__ruch_staszic/
Jestem już po "bojach" z moim piecem przy rozpalaniu do góry i tu myślę że już ten temat na dmuchawie "opanowałem". Natomiast mam jedno pytanie:

  • Otóż jak rozpalę w piecu to mi coś puka (nie codziennie, ale co jakiś czas i trwa to może z 15 - 20 min, potem mija) a wygląda to tak:https://www.dropbox.com/s/4ee9jcnnc3qzt08/2013-11-08%2017.55.30.mp4 - będę wdzięczny jak mi ktoś powie o co kaman? Czyżby powietrze w instalacji? Dzieje się tak, przy temperaturze CO ok. 65*, tak mniej więcej po ok. 2 godzinach od rozpalenia.

Będę wdzięczny jak mi ktoś odpowie/podpowie o co z tym chodzi.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz zawór zwrotny - to być moze jest to przyczyna; zawór jest do przeczyszczenia;

u mnie w drugim sezonie pukał zawór zwrotny - zebrało się tam dużo syfu, co blokowało kulkę,; po przepłukaniu, a właściwie spuszczeniu znad zaworu tej zasyfionej wody, problem zniknął; podobno częste przy nowych instalacjach;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam do głosu, że to miejscowe podgotowanie wody. Też mi tak czasem bulgotało jak paliłem od dołu, właściwe to bardzo często nawet, aż się czasem bałem o kocioł, po chwili przestygnięcia ustawało samoczynnie. Powodem może być jakaś wada w budowie kotła, słaby przepływ wewnętrzny, zapowietrzenie też jest niewkluczone. Zmniejsz obroty wentylatora na początek, i daj znać czy coś to dało. U mnie przeszło jak zacząłem palić od góry, bulgotało mi na dole, przy rusztach wodnych, one też czasem tak strzelają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę od góry. Dmuchawę mam na max. 21% (czyli wydatek wynosi ok. 13,5m3/h powietrza dla wersji że dmuchawa dostaje 12W lub 37,8m3/h dla wersji że dmuchawa dostaje 34W - ale stawiam na 13,5m3/h - założyłem kiedyś wątek na ten temat - https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16315-zapytanie-o-dfero-ru-pid-i-dmuchawę-wap-117/#entry164443) , czopuch musiałem przysłonić (ok. 30% - oczywiście czujnik CO zamontowany) bo inaczej musiałbym zmieszać dmuchawę ale poniżej 21% nie mam po co, bo jest za dużo koksików a tak optymalnie - sztuk małych kilka (kłania się ruszt wodny). Ustawienia pieca to CO-65*, CWU-55*.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tośkowi chodziło chyba o zawór rożnicowy nie zwrotny

o coś takiego mi chodziło: http://image.ceneo.pl/data/products/11573146/i-tech-pol-zawor-zwrotny-kulowy-zr-25-zawor-roznicowy-1-zr-25.jpg

 

zwrotny kulowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olobambolo, otwierasz drzwiczki i kocioł cichnie. On się zwyczajnie peszy, że mu do gardła zaglądasz. :-)

A na serio, to mam podobne zjawisko w Logano S111, gdy palę ostro i płomień z drewna włazi aż do wymiennika. Moim zdaniem nie jest winny płomień, tylko typowa wada konstrukcyjna stalowego kotła.  Półki lub przegrody odbierające ciepło od spalin mają poziome zakończenia, gdzie woda raczej stoi niż płynie. Popatrzcie na porządnie zaprojektowane kotły żeliwne. Tam nie ma poziomych kanałów wodnych. Wszystko pięknie ponachylane, żeby się samo odpowietrzało i żeby woda mogła swobodnie krążyć, nawet bez wymuszania przepływu pompą.

Jak temu zaradzić? Najlepiej by było pochylić kocioł, żeby ułatwić odpływ podgrzanej wody z gorących miejsc. Doraźnie i prościej: można próbować zwiększyć cyrkulacje wody w małym obiegu, jeśli ma się mały obieg z pompą. Jednak mój kocioł nie reagował na to zupełnie. Normalnie pompa chodzi na 1 biegu, przełączenie na 3 nie zmniejszało gotowania. Pomogło mu obłożenie płytą ceramiczną i szamotem kanału dopalania spalin i osłonięcie szamotem górnej krawędzi pierwszej przegrody.  Podgotowywanie zdecydowanie osłabło, chociaż nie znikło całkowicie. Ma też inny dźwięk, więc podejrzewam, że teraz się gotuje w drugiej przegrodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to raczej to, bo jak zwiększę bieg pompy (OMNIGENA 25/40 - 180) na 2 lub trzeci to lekko ustaje. Zresztą nie dzieje sie tak codziennie, tylko raz na jakiś czas - a kiedyś było dość często ale to napełnieniu wodą instalacji i po odpowietrzeniu przeszło. Mam jeszcze jedno pytanie, chodzi mi o pompę CO jaką wymieniam poniżej - na którym biegu ją najlepiej ustawić (pod nią są podłączone 5 grzejników stalowych po: 2 * 900mm i 3 * 1000mm plus jeden żeberkowy). Będę wdzięczny za sugestię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jakiej temperaturze załącza się pompa CO? Jak wtedy jest temperatura powrotu?

 

U mnie takie "pukanie" czasami występuje, gdy po rozpaleniu kotła temperatura wody zasilającej wynosi np. 35 stopni i szybko rośnie, temperatura powrotu np. 15 stopni i załączy się pompa CO.

U mnie "pukanie" jest związane z rozszerzalnością cieplną rur, kotła itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

u m nie pukało tylko raz odkad mam nowy piec, układ mam otwarty, i pukało jak było 50stopni na piecu, wtedy dolałem wody do pieca ( zawór na dole pieca) i pukanie ucichło, w trakcie pukania regulowałem obroty dmuchawy odpowietrzałem pompe boiler itp nic nie dało. dopiero dolanie wody uciszyło piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.