Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ucz Się Od Mądrzejszych I Pytaj - Czyli Problem Z Ustawieniem Pieca.


Maciety

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Koledzy,

jestem nowy na forum i nowym użytkownikiem pieca z podajnikiem.

Mam mały problem z ustawieniem pieca – jak to każdy nowy! Wydaje mi się że zżera za dużo paliwa. Nie jestem biegły w tematyce ogrzewania wiec jak Mama mówiła – ucz się od mądrzejszych i pytaj. Zacznę od parametrów.

Dom 220m², rok budowy 1981r. ocieplenie styropian 50mm. Budulec: pustak+ cegła czerwona – mix. Powierzchnia grzewcza 180m², 3 kondygnacje (duży ciąg schodowy),   9 pomieszczeń. Kaloryfery stalowe.  Piec HEITZ Eko 3, 24kW. Zawór 4 drogowy z siłownikiem. Pompa CO bieg II (z III) Sterowanie  eco MAXX 800 R2 + regulator pokojowy Auraton  2025 RTH. Ogrzewanie tylko CO.

 

Parametry nastaw przez montażystów:

Tryb: Fuzzy Logic

Przerwa podawania w trybie NADZÓR: 15min

Nadmuch:35%

Temperatura zadana mieszacza: 46°C

Ustawienia mieszacza- stała czasu całkowania  160

Zakres proporcjonalności: 3

Nieczułość mieszacza: 2,3 °C

Czas pełnego otwarcia zaworu: 140s

Max. temp. zadana mieszacza 48°C

Min. temp. zadana mieszacza 36°C

Temperatura załączenia pompy CO: 40°C

Temperatura zadana kotła: 65°C

Dmuchawa: na początku ok 1 cm otwarcia, i ze względu na niedopał ekogroszku  i spieki, otworzyłem na około 3/4

Zakres temp. – sterownik pokojowy : 05.00-08.00 ; 15.00-23.00 – 20,5°C pozostałe godziny 18,00°C

 

Uruchomienie pieca nastąpiło w piątek 22.11.13 ok godz.17.00 Do 25.11.13 spalił mi 60 kg ekogroszku Pieklorz , czyli 20kg/doba. – dużo. Wcześniej ogrzewałem kominkiem z rozprowadzeniem grawitacyjnym, więc dom powiedzmy nie był wychłodzony.

W związku z tym mam pytania: czy pozostawić piec w trybie automat (FL) – czy przejść na manual? (Czytałem na forum iż niektórzy Koledzy mają spalanie na poziomie 8-10 kg na dobę (pow.160 m²,) przy temp. 21°C.).  Jestem kompletnie zielony w tej tematyce. Liczyłem wstępnie że przez sezon ( 6 miesiący spalę około 4T ekogroszku.) Niby matematycznie wychodzi ale - przy pomiarach  temp ok 5°C na zewnątrz. To co będzie się działo jak będzie -15°C ,-20°C. Wir w podajniku!!!

Co myślicie? Co poprawić? Myślałem o przejściu na manual ale z racji wykonywanego zawodu prawie mnie nie ma w domu. Żona z małym dzieckiem w kotłowni siedzieć nie będzie!!!

Podpowiedzcie coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale małe spalanie ciesz się chłopie że ci to tak hula.Też bym tak chciał.Poprostu zajebiście.U mnie pale miałem 35kg na dobe 1,2 t na miesiac wyjdzie a jeszcze nie ma mrozów .

Pozdrawiam

 

a i jeszcze jak ktoś pisze 'Czytałem na forum iż niektórzy Koledzy mają spalanie na poziomie 8-10 kg na dobę (pow.160 m²,) przy temp. 21°C.'

To nie wierz w takie bzdury zachwile bedą pisać 2kg na dobe!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, podtrzymałes mnie na duchu. Jestem ciekaw jak to będzie przy mrozach. Czyli reasumując pozostawić na tych ustawieniach.?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno, trochę danych z Info z ecomaxx-a  T.kotła: 70,8°C, t. powrotu: 39,6°C. Czy te parametry są ok?

Wpadłem na jeszcze jedną rzecz, mianowicie, 2 lata temu wymieniałem grzejniki,moc dobranych nowych była wzorowana starych na żeliwnych - przy ogrzewaniu od miejsiego dostawcy ciepła OPEC. Czy aby kaloryfery nie są za małe? Przeczytałem gdzieś że miejski odtawca ma inny zakres temp i ciśnienie robocze. Czy coś o tym Koledzy możecie powiedzieć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki to grzejnik ? Jaka temp C.O w grzejniku oraz jakie zapotrzebowanie tego pomieszczenia na ciepło i czy grzejnik jest czymś zastawiony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, grzejniki Purmo, zawór temoststyczny ustawiony ( w pomieszczeniach mało użytkowanych) na -1-2. W użytkowanych non stop - 5 (2 pomieszczenia), sypialnia -  3-4. Pomieszczenia różnej wiekości 15-16m² reszta 7-10m². Wysokości standard. Od wymienników stoi kanapa w odległości 25-30cm. Czytałem żeby ogrzać 1m² jest potrzebne 80-100W. Prawda to?

 

 T.kotła: 70,8°C, t. powrotu: 39,6°C. Czy te parametry są ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dajcie znac co sądzicie !!! Trzymać na automacie czy przejść na tryb ręczny i walczyć z ustawieniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura na kotle - zadana 65C - jak w pierwszym poście piszesz, potem podajesz  wynik pomiaru - 70,8 to coś za duża różnica, popraw mocowanie termometru lub jego lokalizacje, a co pokazuje termometr wskazówkowy?

Może jest potrzebna korekta wskazań.

Temp powrotu za niska powinna być ok 50-55C, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, grzejniki Purmo, zawór temoststyczny ustawiony ( w pomieszczeniach mało użytkowanych) na -1-2. W użytkowanych non stop - 5 (2 pomieszczenia), sypialnia - 3-4. Pomieszczenia różnej wiekości 15-16m² reszta 7-10m². Wysokości standard. Od wymienników stoi kanapa w odległości 25-30cm. Czytałem żeby ogrzać 1m² jest potrzebne 80-100W. Prawda to?

 

T.kotła: 70,8°C, t. powrotu: 39,6°C. Czy te parametry są ok?

Na stronie producenta grzejników purmo są karty danych dotyczące ich grzejników. Temperatura która puszczasz na grzejniki to 46 temp jaką chcesz uzyskać w pomieszczeniu to ok 21. Dobierając odpowiedni parametr korekcyjny z karty danych odczytasz moc grzejników. Następnie mnozysz ilość M2 przez ilość ciepła potrzebna na M2 i porównujesz moce ze sobą. Podobno punto posiada jakiś kalkulator na stronie co ułatwia dobór.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dajcie znac co sądzicie !!! Trzymać na automacie czy przejść na tryb ręczny i walczyć z ustawieniami?

Ja już drugi sezon "jadę" na ustawieniach ręcznych. Moim zdaniem ( subiektywnie, bazuje na własnych doświadczeniach) Pid sprawdza się lepiej jak nie ma regulatora pokojowego. Dla mnie regulator to wygoda (obnizam temp na noc ) dlatego preferuje ustawienia ręczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Sambor, sprawdzę w piątek umiejscowienie czujka temperatury. Osobiście zwiększałem temp.zad. pieca do 65stC. Dzisiaj sprawdziłem info na piecu: temp.kotła 58,2stC, t,powrotu 37,5stC. Temp.mieszacza 53,9stC, temp. zadana mieszacza 46stC.

Co do temp. powrotu rozumiem że ustawiamy ją w parametrach mieszacza czyli zaworu 4drog. jako wartość temp. minimalna mieszacza????

 

Kolego Landcaster, znalazłem na stronie Purmo program do obliczeń. Wieczorem siądę i przeliczę. Dzięki!!!

Co do regulatora pokojowego, dla mnie konieczność ze względu na brak zapotrzebowania na temp(20stC) od 07-15.00.i dlatego reguluję zakres temperatur. Piec ma możliwość obniżenia temp tylko na noc. Z drugiej strony skoro dom ma przez większość czasu 18 stC a potem wzrasta do 20stC to czy dom i układ się nie wychładza zbytnio co w konsekwencji daje nam wzrost zużycia e.groszku aby ogrzac pomieszczenia do 20stC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam regulator pokojowy z tego samego powodu obniżenie temp w nocy. U mnie w nocy temp na grzejnika spada o 10 stopni (pompa pracuje non-stop )a przez noc się domek wychladza o 1 stopień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Koledzy, nietety wpadłem wczoraj do domu "po zapałki" udało mi się jedynie wyczyścić i sprawdzić piec. Więc tak po otworzeniu przepustnicy wentylatora/dmuchawy zamiast spieków mam niedopalony e.groszek.

Wrzucam też info zczytane z pieca. Mam nadzieję że nie zostane posądzony o zaśmiecanie...

 

 

Dzisiaj pokombinuje to co wskazał kolega Sambor, czyli powrót na 50stC.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań bo się troszke pogubiłem...

 

Gdzie zmienić temp. powrotu? Na piecu jako min. temp pieca, lub czy na mieszaczu jako min temp. mieszacza?

 

Dzisiaj rano sprawdziłęm piec w trybie PRACA i pracował z mocą 5,9KW?

Grzejniki ciepłe ale pomieszczenie ok16m²z 18°C do 20°C nagrzewał prawie 2,5h!!!!

Zmieniłem temp na mieszaczu z 46°C na 43°C - test czy spali mi mniej e.groszku. - czy to jest powód??

 

Co jest nie tak????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy podrzucicie coś? jakaś pomocna dłoń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na teraz mogę podpowiedzieć ,aż ochłoniesz ,to ten koks co wytwarzasz na palniku to pakuj jeszcze raz do zasobnika

( wybieraj z popiołu )  . http://imageshack.com/a/img189/920/qyc8.jpg

za mało powietrza,albo za szybko schodzi z palnika  może masz problem z nawiewem powietrza do kotłowni. 

Co do grzejników to temperatura w pomieszczeniach powie ci już tej zimy czy są za małe ,najwyżej będziesz podnosił temperaturę zasilania żeby uzyskać 21 *C w pomieszczeniach ,ale tu trzeba ostrożnie żeby nie zagotować  .

Masz system otwarty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Animus, wybiorę i wrzucę ponownie zobaczymy.. co do powietrza mam wykutą kratkę nawiewną 10x5cm. poza tym nie zamykam drzwi do kotłowni więc może zassać powietrze z garażu. Przesłona dmuchawy otwarta na 75%

Kolego możesz jeszcze coś podrzucić w poniższej sprawie?

 

Gdzie zmienić temp. powrotu? Na piecu jako min. temp pieca, lub czy na mieszaczu jako min temp. mieszacza?

Dzisiaj rano sprawdziłęm piec w trybie PRACA i pracował z mocą 5,9KW?

Grzejniki ciepłe ale pomieszczenie ok16m²z 18°C do 20°C nagrzewał prawie 2,5h!!!!

Zmieniłem temp na mieszaczu z 46°C na 43°C - test czy spali mi mniej e.groszku. - czy to jest powód??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego za zainteresowanie. Dzisiaj wrzucę foty z kotłowni. Pozrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

oto foty z kotłowni. Zastanawiam się czy siłownik zaworu 4D jest dobrze założony/wyregulowany. Zaobserwowałem że niezależnie od temp. na kotle  (55, 65, 75 czy wyżej) temp powrotu jest zawsze taka sama czyli około 38st.C. Ustawiłem temp. zadaną mieszacza na 44st.C. Czekam na info od instalatora. Aha wyłączona ochrona powrotu zaw. 4D

 

 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Animus, ciągniemy wątek? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam,

oto foty z kotłowni. Zastanawiam się czy siłownik zaworu 4D jest dobrze założony/wyregulowany. Zaobserwowałem że niezależnie od temp. na kotle  (55, 65, 75 czy wyżej) temp powrotu jest zawsze taka sama czyli około 38st.C. Ustawiłem temp. zadaną mieszacza na 44st.C. Czekam na info od instalatora. Aha wyłączona ochrona powrotu zaw. 4D

 

 
 

 

Temp powrotu jest zawsze taka sama bo wieszacz 4 drogowy ustawia się  tak  pilnuje tej temperatury Musisz popatrzeć w automatyce w sterowniku poczytać instrukcję gdzieś tam się ustawia min temperaturę powrotu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.