Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytania Odnośnie Rozdzielaczy I Prośba O Doradztwo


Grudzien

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanowych Kolegów!

Zacznę od początku tematy które czytałem na tym forum nie rozwiały jednoznacznie moich wątpliwości wiec proszę Was o wyrozumiałość., planuje sobie zrobić ogrzewanie podłogowe na parterze łącznie ok 60m2.

Salon + kuchnia 40m2

Pokoj 10m2

Łazienka 4m2 

wiatrołap około 6m2

I tu zaczynają się moje pytanie.

Czy rozdzielacz z 7 obwodami będzie ok? Myślałem o 4ob na salon+k, i po jednym na każde inne pomieszczenie?

Największy problem ma z wyborem rodzaju rozdzielacza. Poniże załączę kilka aukcji z allegro:

http://allegro.pl/rozdzielacz-kan-7-obw-pompa-przeplywomierze-7707a-i3708610587.html

http://allegro.pl/rozdzielacz-7-mieszajacy-podlogowki-z-bypassem-i3713210811.html

http://allegro.pl/rozdzielacz-7-mieszajacy-podlogowki-tzm-afriso-i3711899057.html

http://allegro.pl/rozdzielacz-mieszajacy-7obw-rotametr-silownik-i3693355602.html

http://allegro.pl/rozdzielacz-7-obw-z-grupa-pompowa-do-podlogowki-oh-i3726069473.html

 

Heh trochę tego jest.

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć w jaki sposób może następować regulacja temperatury - obniżenie temp do odpowiedniej dla podłogówki  ( jedno wiem że np. przez zawór 3D) a co to ten zawór RTL czy z kapilarą czy to to samo? :)

Rotometry służa do wyregulowania przepływów w zależności od długości pętli?( że po co ?czy ta woda nie może sobie po prostu tam płynąc sama? :)

Czy warto zainwestować w siłowniki z termostatami czy same głowice ręczne wystarczą? Czy ewentualnie jeden termostat może sterować 4rema siłownikami?

Co to ten bypass? Czemu w niektórych rozdzielaczach go niema?

Niestety linki z postu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8155-wybor-rozdzielacza-do-podlogowki/  już wygasły a był temat dość pouczający.

Niestety jestem takim typem człowieka że zanim coś zrobi musi wiedzieć jak to działa na 100% a nie na 99:) A nie tylko założyć rozdzielacz i fru.

Pozdrawiam Wszystkich zainteresowanych tematem i tych pomocnych

Dzięki!

 

Zaponiałem dodać, że ogrzewanie będzie kotłem na paliwa stałe:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzi na twoje pytania znajdziesz na forum, wystarczy tylko trochę chęci. Wiele powinna Ci też wyjaśnić lektura artykułów które znajdziesz wpisując hasło"Błędy w instalacjach ogrzewania podłogowego ( jest bez sensu pisać coś co już zostało napisane) Co do rozdzielaczy to jeden na cały parter, wcale nie musi być dobrym rozwiązaniem, do podobnego wniosku powinieneś dojść po lekturze ( przekroczenie maksymalnej długość pętli!). I druga sprawa to pod linkami są odnośniki do rozdzielaczy zintegrowanych co wcale nie musi być dobrą opcją, tu trzeba jeszcze wziąć pod uwagę kocioł który będzie tą instalację zasilał (o czym nie piszesz nic!). Rozdzielacze zintegrowane sprawdzają się przy instalacjach z kotłem na paliwo stałe ale już do współpracy z wiszącymi kotłami gazowymi przeważnie się nie nadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał rozdzielacz z rotametrami ale mieszacz z pompą i zaworem 3-D  zrobiłbym w kotłowni.

Jak musisz mieć rozdzielacz z pompą to tylko tego typu  http://allegro.pl/rozdzielacz-7-obw-z-grupa-pompowa-do-podlogowki-oh-i3726069473.html

Te pozostałe to chłam i przeszłość

Najlepsze , lecz drogawe są tu http://sklep.info-ogrzewanie.pl/pl/p/Mieszacz-do-podlogowki-z-rozdzielaczem-i-pompa-Wilo-klasy-A-2-10-obwodow/17?utm_source=foruminfoogrzewanie&utm_medium=panel_boczny&utm_campaign=sklep_promo

Szukaj na forum gotowych rozwiązań całej instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego MAK zapewniam Cię że chęci mam i troch się naszukałem po sieci za konkretnymi odpowiedziami, niejako Twoje wytyki także mnie czegoś nauczyły. Niestety nie doczytałeś mojego postu do końca bo w ostatnim zdaniu napisałem że będę miał kocioł na paliwo stałe. Zastanawia mnie dlaczego piszesz o przekroczeniu maksymalnej długości pętli? Moje wyliczenia są mniej więcej takie: 60m2 nawet sześć obiegów po 10m2 na każdy 1m2 np. Viessman przewiduje około 9mb(wiadomo zależy od zapotrzebowania na cieplo) rury to na kazde 10m2 czyli każdy obieg będzie około 90mb(niezły matematyk ze mnie) wiec zasadniczo nie można by mówić o przekroczeniu maksymalnej długości które różne firmy podają 90-120(zdarza się 80).Chyba że coś jeszcze przeoczyłem. Błędy w ogrzewaniu podłogowym ok, wyczytałem bodajże w instalatorze że niewskazane by było mieć np. jedna pętle w łazience 4m2(36mb) a w pokoju 10m2(90mb) bo będzie problem z wyregulowaniem przepływów.

 

Kolego SAMBOR przeglądałem rozdzielacze z linka ze sklepu info-ogrzewanie, fakt może trochę drogi ale czasem lepiej dołożyć pare groszy i mieć coś dobrej klasy. Zastanawia mnie tylko czemu nie ma na nim BYpassu bo zawory termostatyczne są przystosowane do siłowników w razie chęci.

Zastanawia mnie jeszcze czemu wziąłeś pod uwagę link nr 5 a nie link nr 3?

Dzięki bardzo za zainteresowanie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj ten z linku 5 jest prawidłowy a  z 3 ma jakieś dodatki całkiem nie potrzebne , jak masz pompę adaptacyjną to bypass nie jest potrzebny

Do rozdzielaczy z mojego linku na pewno kupisz siłowniki do nich

 

Co do długości pętli to po to są przepływomierze aby nimi ustalić przepływy , nie zależnie od długości pętli.

 

Ja robię i 80m i 24m na jednym rozdzielaczu i to działa bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź. Czyli jak siłowniki zamkną  wszystkie pętle to ta pompa po prostu "stanie". Skłaniam się ku Twojej radzie żeby zakupić rozdzielacz z rotometrami i zestaw mieszający zrobić w kotłowni, chyba nawet taniej wyjdzie i pompę można sobie wybrać jaką się chce.

Masz może rady co zamontować dodatkowo i jakiej firmy 3D kupić i o jakim przepływie?

 

 

Dzięki!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa adaptacyjna nie "staje" tylko dostosowuje przepływ - czyli jak zamknięte siłowniki to praktycznie nie tłoczy

 

Co do zaw 3-D to praktyczni najpopularniejsze i całkiem niezłe  są zawory ESBE np VTA 320 z zakresem regulacji 20-43C , ma przepustowość rzędu 1m3/h i powinien wystarczyć, następnym jest VTA 520 , ale jest większy i droższy.

Tu ważny jest zakres miesznia , nie więcej niż 45C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Zastanawia mnie jedno czemu praktycznie we wszystkich rozdzielaczach są właśnie montowane zawory serii VTA 320/520 skoro producent zaleca serie VTA 370/570? Czy to względy ekonomiczne? Bo cena 2razy taka. Druga spraw na allegro proponują do rozdzielaczy do kotłów na paliwa stałe zawory 45-65C a nie 20 - 43C a przecież i tak woda płynąca w podłogówce nie powinna przekraczać 45C? Si?

 

Mógłbyś jeszcze doradzić ze swojego doświadczenia jaką pompę kupić jeśli mieszanie robiłbym w kotłowni, jakiej firmy i ewentualnie jaka do CO (tu podnoszenie przez jedna kondygnację). Czy jest jakaś pompa która przestaje tłoczyć jak np. piec wygaśnie(chodzi o okresy przejściowe jak nie będzie podajnik załączony) czy po prostu trzeba dodatkowy sterownik?

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zaworów to sam sobie odpowiadasz na pytanie - cena!,

Co proponują na All    nie powinno nikogo dziwić - tam nie sprzedają fachowcy tylko "fachofcy" i handlarze.

 

Pompa to Alpha 2 grundfosa lub Alpha2L ew ich odpowiednik z Leszna,

Pompa jest zał i wył sterownikiem, to on decyduje o stanie pracy pompy, natomiast zamknięcie odbiorów w obwodzie pompy np siłowniki lub głowice termostatyczne zmienia charakterystykę pracy pompy, ale pompa nadal pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego MAK zapewniam Cię że chęci mam i troch się naszukałem po sieci za konkretnymi odpowiedziami, niejako Twoje wytyki także mnie czegoś nauczyły. Niestety nie doczytałeś mojego postu do końca bo w ostatnim zdaniu napisałem że będę miał kocioł na paliwo stałe. Zastanawia mnie dlaczego piszesz o przekroczeniu maksymalnej długości pętli? Moje wyliczenia są mniej więcej takie: 60m2 nawet sześć obiegów po 10m2 na każdy 1m2 np. Viessman przewiduje około 9mb(wiadomo zależy od zapotrzebowania na cieplo) rury to na kazde 10m2 czyli każdy obieg będzie około 90mb(niezły matematyk ze mnie) wiec zasadniczo nie można by mówić o przekroczeniu maksymalnej długości które różne firmy podają 90-120(zdarza się 80).Chyba że coś jeszcze przeoczyłem. Błędy w ogrzewaniu podłogowym ok, wyczytałem bodajże w instalatorze że niewskazane by było mieć np. jedna pętle w łazience 4m2(36mb) a w pokoju 10m2(90mb) bo będzie problem z wyregulowaniem przepływów.

 

Kolego SAMBOR przeglądałem rozdzielacze z linka ze sklepu info-ogrzewanie, fakt może trochę drogi ale czasem lepiej dołożyć pare groszy i mieć coś dobrej klasy. Zastanawia mnie tylko czemu nie ma na nim BYpassu bo zawory termostatyczne są przystosowane do siłowników w razie chęci.

Zastanawia mnie jeszcze czemu wziąłeś pod uwagę link nr 5 a nie link nr 3?

Dzięki bardzo za zainteresowanie

Pozdrawiam

Rzeczywiście skończyłem czytać twój post na słowie "Dzięki" i przeoczyłem informację o kotle na paliwo stałe. Chwali się że czytasz, ale po odbyciu lektury powinieneś wyciągnąć wnioski. Piszę o przekroczeniu długości pętli z powodu twojego założenia że ma Ci wystarczyć jeden rozdzielacz na kondygnację. Teoretycznie wszystko się zgadza i jak porachujesz metry kw i zalecane ilości rury na m2 to wszystko wychodzi ok. Taki rachunek nie uwzględnia jednak odległości rozdzielacza do pomieszczeń. Przy takich rozwiązaniach występują zagęszczenia rur w pobliżu szafy rozdzielacza i niestety łatwo przekroczyć zalecaną maksymalną długość pętli. Nim zaczniesz radzę wykonać projekt (czasem można go dostać za darmo przy zakupie systemu) lub na "sucho" rozmierzyć pętle zgodnie z wytycznymi.Pamiętaj również że im rozdzielacz obsługuje większą ilość pętli tym trudniejsza jest jego regulacja. Co do samego rozdzielacza to fanem zintegrowanych nie jestem, za to mogę podpisać się pod tym co napisał kol Sambor w poście nr 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo za pomoc. Praktycznie wszystkie moje wątpliwości, zostały rozwiane, Teraz tylko dobrze policzyć zapotrzebowanie na ciepło i rozstaw rur, a to mi da odpowiedz na dalsze pytania:)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.