Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mieszalnik (Rozdzielacz) Od Podłogówki - Kilka Pytań


kryrzowiec1410

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem nowy na forum i mam kilka pytań odnośnie instalacji która zrobiona jest u mnie w domu. Chodzi dokładnie o mieszalnik ogrzewania podłogowego.

 

post-56335-0-36282300-1385321391_thumb.jpg

 

Problem polega na tym iż w momencie podłączania i sprawdzania szczelności układu wszystko było OK. Wszystkie pętle napełniały się wodą. Po jakimś czasie został podłączony piec. Po jego załączeniu tylko na jednej z pętli rotametr pokazuje przepływ (ok 1l/min). Teraz pytanie czy może być to wina zapowietrzenia pętli?

 

Jeżeli tak to jak właściwie wykonać odpowietrzenie? W układzie znajduje się bajpas (na zdjęciu oznaczony 4). Przy próbie "przepchnięcia" wody przez rozdzielacz większość wody przepływa przez ten element.Chcę go wymontować i zaślepić, oczywiście na czas odpowietrzenia. 

 

Jest to układ który miesza wodę. Musieliśmy taki zastosować ze względu na rodzaj pieca (podajnik na ekogroszek). Woda podłączona jest (tak jakby) jedynie do dolnej belki. Od "1" jest powrót od "2" zasilanie. Na zasilaniu zamontowana jest głowica termostatyczna z kapilarą. Zamyka ona zawór w przypadku zbyt dużej temperatury wody w układzie. wtedy pompka pompuje wodę jedynie w układzie podłogówki odcinając pion zasilający. Całość układu mieszającego jest oznaczona jako "3".

 

Na powrocie jest zamontowany zawór dławiący oznaczony "5". Akurat tutaj jest laikiem, i nie wiem kiedy zawór jest otwarty a kiedy dławi? 

 

Elektrozawory nie są jeszcze podłączone do regulatorów. Nie mam żadnego opisu do nich. Może ktoś się orientuje czy są to zawory normalnie otwarte czy normalnie zamknięte? Zbliżenie poniżej.  

 

post-56335-0-35443500-1385322305_thumb.jpg

 

Nie wiem też jak je wysterować? Czy zasilanie powinno zanikać w momencie uzyskania zadanej temperatury czy może powinno się ono wtedy pojawić?

 

Po podłączeniu samego elektrozaworu pod 230V, nie zauważyłem żadnej reakcji. Opór jaki stawia tłok jest taki sam z zasilaniem jak i bez niego.

 

W pomieszczeniach zamontowane są najprostsze termostaty bimetaliczne. Coś jak w tym linku poniżej.

 

http://allegro.pl/termostat-pokojowy-bimetal-regulator-sterownik-i3718945717.html

 

Będę wdzięczny za jakiekolwiek wyjaśnienia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

1. bajpas da się zakręcić ( odkręć górną zaślepkę i powinien być tam zawór na klucz imbus)

2. na czas napełniania układu zdejmij siłowniki

3. zakręć zawór powrotny (tym białym pokrętłem )

4. zakręć głowice na ,,0" ( zamknij zasilanie )

5. na górnej belce masz końcówkę na węża i tam trzeba podłączyć wodę z kranu .

6. na dolnej belce też powinna być taka końcówka , a że jej nie ma to najprościej będzie wykręcić ten odpowietrznik na dolnym przyłączu na czas przelewania pętli

7 zamykasz wszystkie pętle , a następnie otwierasz po jednej którą przelewasz .

 

 Ciężko będzie to inaczej , ważne jest to że zasilanie z węża musi być na górnej belce inaczej przepływomierze będą działały jak zawór zwrotny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może komuś moje informację się przydadzą.

 

Rozebraliśmy całkowicie rozdzielacze a pętle podłogówki odpowietrzyliśmy podłączając się bezpośrednio do rurek PEX. Układ udało się całkowicie odpowietrzyć na powrocie zamontowaliśmy przezroczysty wąż tak aby było widać czy jeszcze pojawia się powietrze. 

 

Jednak przy próbie przedmuchania listwy z rotametrami powietrze nie chciało przechodzić przez rotametry. Okazało się iż tłoczki rotametrów posklejały się. Dlatego też nie było przepływu na niektórych pętlach. Musiałem zdjąć górną część rotametru (ze skalą) i rozruszać rotametry ręcznie. 

 

Na jednej z pętli był też problem z zaworkiem sterowanym przez elektrozawór. Pomimo tego iż zawór był otwarty nie było na nim przepływy. Po wykręceniu zaworu przedmuchaniu i wkręceniu ponownie wszystko było OK. 

 

W przyszły weekend sprawdzimy działanie całego układu bo nie starczyło na to już czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.