Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Duże Spalanie Poradźcie Co Zrobić


krystian899

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 2 tygodnie temu zacząłem sezon grzewczy I mam problem bo przy temperaturach jakie w tej chwili panują piec zjada mi ok 50-70 kg grochu na dobe :( Myślę ze to trochę duzo i boje sie bo od poniedziałku idą mrozy to strach pomyśleć ile wtedy zje.

 

Piecyk pleszew kwm-sgr 38kw z podajnikiem stalkot kwadratowa retorta wielu paliwowa sterownik lider. Dom nowy nie całe 2 lata ocieplony styropian 12cm podłoga tez odizolowana styropian 10cm. Ogrzewam ok 250 m2 w tym podłogówka jakieś 180m2 reszta kaloryferami mam ich w sumie 7 sztuk wszystko sterowane zaworem 4d do tego bojler 120l ustawiony aktualnie na 42 stopnie. Na piecu Tz=55 stopnie ale po dogrzaniu dobija do ok 60 65 stopni zawór 4d tak otwarty ze na dom(kaloryfery) leci tylko 35 stopni a podłogówka tak przykręcona dodatkowo ze leci na nią 33 stopnie w domu jest aktualnie ciepło. Powrót do pieca wody wynosi ok 45-50 stopni wiec ok. Pale kiepskim groszkiem bo brunatnym czechem został mi jeszcze z lata bo latem sie sprawdza do podgrzania tylko bojlera jest ok i tani a teraz nie wiem czy da rade może przez to tyle pali ale nie jest on taki zły myślę ze to nie przez bo

 

Piec przy tych ustawieniach co mam dogrzewa sie w ok 10-15min potem przechodzi w nadzór i jest na potrzymaniu jakies 30-45min i znowu potem dogrzewa przez 10-15min jak by to był kiepski groch to nie dogrzał by tak szybko? Popiół jest w miare ok po 3 dniach ok pół wiaderka popiołu wymieszanego z groszkiem który w palcach sie kruszy i co nie gdzie troszeczkę małych spieków żużlowych ale bardzo mało tym akurat głowy sobie nie zawracam. 

 

Ustawienia pieca:

 

Tz=55

Podawanie 14sek

Podawanie co 90sek

Przerwa 10min 

Krotność podania 2

Przedmuch na przerwie 15sek

Dmuchawa 50%

Dmuchawa na przerwie 40%

 

Serwisowe:

Histereza 1

Max dmuchawa 50%

Min dmuchawa 25%

CWU priorytet 1 (dogrzewa 1 bojler nagrzeje załącza sie C.O)

 

Panowie radzcie co jeszcze zrobić ustawieniami sie bawie Zmniejszam i zwiększam podawanie 8-20sek ale to wiele nie daje pali podobnie tylko wiecej czasu dogrzewa tak samo z dmuchawą zmniejszam to tez dłuzej grzeje i nie dopala potem przerwa tez sie bawie ok 8min do 15 tez mało co to daje?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Zastanawia mnie co to jest ta krotnosc podawania( praca czy podtrzymanie).  Nie mam doswiadczenia z takim kotlem ale ustawilbym to na 1. Zawsze mozna wrocic jakby co. Powierzchnie masz duza, fakt. Opal mizerny jak twierdzisz to tez go pojdzie wiecej. Moze tu mnie zakrzycza ale ja jestem zwolennikiem jazdy kotla na wysokich temperaturach i mocy nominalnej. Jezeli masz 4d to nigdy nie przegrzejesz chalupki. A dzieki temu piec sie rzedziej zalacza w tryb pracy. A na sam poczatek zwieksz histereze. Poczytaj co kolega Sarzyk pisze:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/1101-zawor-czterodrozny-jak-najlepiej-ustawic/page-2

A u mnie jazda na wysokich temp. daje pozytywne wyniki choc musze dokonac malej przerobki:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16306-moja-instalacja-i-jeden-problem/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to dużo ale też duży piec, ale wg. danych tech. tego pieca przy mocy nominalnej spalanie wynosi 6,5kg/h tj. dużo ja mam piec 22kW dom nie ocieplony 200m2 i spalam od 20kg do 25kg ale nie jest to piec pleszew, jak ci pomóc to nie wiem, może kup ekogroszek 25 MJ/kg to może będzie dłużej w podtrzymaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro na brunatnym piec stoi w podtrzymaniu 30~45 minut to ile będzie stal na kamiennym 25 mj? jeśli nie wydmuchuje ciepła w komin to znaczy ze dom potrzebuje tyle energii żeby uzupełnić straty do stanu "...w domu jest aktualnie ciepło..."

 

 

e: w kwestii mniejszego spalania:, może ustaw temperaturę w domu na trochę niższa niż masz teraz ustawiona (jaka ona jest to nam nie napisałeś)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro na brunatnym piec stoi w podtrzymaniu 30~45 minut to ile będzie stal na kamiennym? jeśli nie wydmuchuje ciepła w komin to znaczy ze dom potrzebuje tyle energii żeby uzupełnić straty do stanu "...w domu jest aktualnie ciepło..."

Kilka godzin, nie poważnie, taki dom ocieplony i 38kW po prostu mistrz :D

 

 Ja bym porozmawiał z sąsiadami, może zrobicie u ciebie wspólną kotłownie, połączycie kilka takich domków ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka godzin, nie poważnie, taki dom ocieplony i 38kW po prostu mistrz :D

jeśli da częstsze przedmuchy i podawanie w podtrzymaniu to będzie uzupełniał straty bez wprowadzania pieca w tryb "praca"

Proszę tego posta nie brać jako rade w kwestii obniżenia spalania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tz=58-59

 

Podawanie 14-15 sek 

 

Podawanie co 130-150 sek

 

Przerwa 3 lub 4  min 

 

Krotność podania 2

 

Przedmuch na przerwie 35-55 sek

 

Dmuchawa 40-50%

 

Dmuchawa na przerwie 20-30%

 

 

Serwisowe:

 

Histereza 2

 

Max dmuchawa 20-40%

 

Min dmuchawa 20-25%

 

CWU priorytet 1 (dogrzewa 1 bojler nagrzeje załącza sie C.O)

 

Spróbuj ewentualnie jeszcze zminiejszyć o pół jednostki ustawienia zaworów mieszających żeby w obwodzie kotła był większy strumień. Czas przerwy pompy obiegowej jest też waznym czynnkiem sprawdż najpierw czy któraś  pompa nie działa cały czas, zmniejsz częstotliwośc ich zadziałania, . NO i ppróbu j zmniejszać nadmuch na minimum , być moze masz tak dobry ciag że ci wylatuje kominem ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 2 tygodnie temu zacząłem sezon grzewczy I mam problem bo przy temperaturach jakie w tej chwili panują piec zjada mi ok 50-70 kg grochu na dobe :( Myślę ze to trochę duzo i boje sie bo od poniedziałku idą mrozy to strach pomyśleć ile wtedy zje.

 

Piecyk pleszew kwm-sgr 38kw z podajnikiem stalkot kwadratowa retorta wielu paliwowa sterownik lider. Dom nowy nie całe 2 lata ocieplony styropian 12cm podłoga tez odizolowana styropian 10cm. Ogrzewam ok 250 m2 w tym podłogówka jakieś 180m2 reszta kaloryferami mam ich w sumie 7 sztuk wszystko sterowane zaworem 4d do tego bojler 120l ustawiony aktualnie na 42 stopnie. Na piecu Tz=55 stopnie ale po dogrzaniu dobija do ok 60 65 stopni zawór 4d tak otwarty ze na dom(kaloryfery) leci tylko 35 stopni a podłogówka tak przykręcona dodatkowo ze leci na nią 33 stopnie w domu jest aktualnie ciepło. Powrót do pieca wody wynosi ok 45-50 stopni wiec ok. Pale kiepskim groszkiem bo brunatnym czechem został mi jeszcze z lata bo latem sie sprawdza do podgrzania tylko bojlera jest ok i tani a teraz nie wiem czy da rade może przez to tyle pali ale nie jest on taki zły myślę ze to nie przez bo

 

Piec przy tych ustawieniach co mam dogrzewa sie w ok 10-15min potem przechodzi w nadzór i jest na potrzymaniu jakies 30-45min i znowu potem dogrzewa przez 10-15min jak by to był kiepski groch to nie dogrzał by tak szybko? Popiół jest w miare ok po 3 dniach ok pół wiaderka popiołu wymieszanego z groszkiem który w palcach sie kruszy i co nie gdzie troszeczkę małych spieków żużlowych ale bardzo mało tym akurat głowy sobie nie zawracam. 

 

Ustawienia pieca:

 

Tz=55

Podawanie 14sek

Podawanie co 90sek

Przerwa 10min 

Krotność podania 2

Przedmuch na przerwie 15sek

Dmuchawa 50%

Dmuchawa na przerwie 40%

 

Serwisowe:

Histereza 1

Max dmuchawa 50%

Min dmuchawa 25%

CWU priorytet 1 (dogrzewa 1 bojler nagrzeje załącza sie C.O)

 

Panowie radzcie co jeszcze zrobić ustawieniami sie bawie Zmniejszam i zwiększam podawanie 8-20sek ale to wiele nie daje pali podobnie tylko wiecej czasu dogrzewa tak samo z dmuchawą zmniejszam to tez dłuzej grzeje i nie dopala potem przerwa tez sie bawie ok 8min do 15 tez mało co to daje?

najważniejsze pytanie jaki masz popioł ,czy dopala czy pali na kopczyku czy w dołku na palniku ,i najważniejsze czy to jest pierwszy sezon grzewczy bo zastanawia mnie ten rozpoczęty sezon dwa tygodnie temu ???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przestańcie wrescie gadac o mocy kotła tym bardziej przy palniku ,im większy wymiennik tym lepiej ,tym lepsza sprawność ,a wy tylko a moc i moc ,skoro inwestora stać kupić większy lepszy kocioł to lepiej dla niego a tu sercem jest palnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz żonie by kupiła sobie większy stanik - ciekawe co Ci powie . Kocioł musi być nie za duży i nie za mały - odpowiedni. Teraz jest "moda" na izolacje termiczną domu i co za tym idzie oszczędne "MNIEJSZE" piece się instaluje. Tak na wszelki wypadek można nosić pasek i szelki - ale po co?  Kolego krystian899 dałeś się namówić jakiemuś specowi co wyznaję im większe tym lepsze i jego motto brzmi dobrze jest mieć trochę mocy w zapasie...  Zapewne czytałeś tu na forum jakie ludzie mają piece i metraż, spalanie, ja wiem po sobie że człowiek uczy się na własnych błędach, a speców jest las. Jak miałem ugadanego gościa do podłączenia pieca i przyszło do montażu powiedziałem że chcę zawór czterodrogowy to koleś zniknął. A przy doboże pieca powie weż ten większy na wszelki wypadek......... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już nie ma co "kopać lezącego" ktoś tak mu doradził i musi teraz żyć z tym kotłem i jakoś go "oswoić" i "udobruchać" :)

(mnie tez uszczęśliwiono kotłem 28kW a przypuszczam ze 17 by wystarczył)

kolega napisał ze popiół "w normie" szybko dochodzi do temperatury zadanej i w podtrzymaniu stoi 30~40 minut czyli można wnioskować ze spalanie przebiega prawidłowo. Brunatny ma niższa wartość opalowa wiec tez więcej go "idzie" jeśli niedawno rozpoczął sezon grzewczy to budynek tez musi zakumulować pewna ilość energii i po kilku dniach stałego palenia sytuacja z wysokim spalaniem się unormuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przestańcie wrescie gadac o mocy kotła tym bardziej przy palniku ,im większy wymiennik tym lepiej ,tym lepsza sprawność ,a wy tylko a moc i moc ,skoro inwestora stać kupić większy lepszy kocioł to lepiej dla niego a tu sercem jest palnik

Po prostu nie wierzę, że to napisałeś! 

 

Ten jego domek, to pewnie potrzebuje przy dzisiejszych temperaturach 1-2kW na godzinę, sam fakt, że dopiero dwa tygodnie temu rozpoczął sezon grzewczym świadczy o tym jakie zapotrzebowanie ma ten budynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie ten piec jest dobrany do parametrów domu ogrzewa 250 m2 piec tej firmy moc nominalna 38kW moc minimalna 12kW spalanie przy mocy nominalnej to 6,5kg/h czyli 156kg/dobę temperatura zadana 55 stopni to wychodzi ok 50-70 kg/dobę czyli ma wszystko ok każdy piec różnych firm ma inne parametry ja mam 22kW i on ogrzewa do 220m2 dom nieocieplony spalam ok. 25-30 kg/dobę jak będzie 40kg/dobę też będzie dobrze bo dom ma takie zapotrzebowanie na ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawnośc kotła poprawić moze deflektor, nie wiem czy jest zamontowany, i ewentualna regulacja położenia tego deflektora  po drugie czy kocioł jest oczyszcozny z sadzy po poprzednim sezonie  to odczasu do czasu zwykłą zmiotką na stopie przecyzścić cały kocioł  . trzeci powiedzmy ostateczny krok pozwalajacy zmniejszyć nieco moc kotła to zmniejszyć  wielkość paleniska można nieco  szamotką jęsli jest gdzie ułozyć takie cegły, to może nieco zredukuje zuzycie spalania, ale to powidzmy ostateczny krok, lepiej bawić się połozeniem i wielkością deflektora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie ten piec jest dobrany do parametrów domu ogrzewa 250 m2 piec tej firmy moc nominalna 38kW moc minimalna 12kW spalanie przy mocy nominalnej to 6,5kg/h czyli 156kg/dobę temperatura zadana 55 stopni to wychodzi ok 50-70 kg/dobę czyli ma wszystko ok każdy piec różnych firm ma inne parametry ja mam 22kW i on ogrzewa do 220m2 dom nieocieplony spalam ok. 25-30 kg/dobę jak będzie 40kg/dobę też będzie dobrze bo dom ma takie zapotrzebowanie na ciepło

dobrze ocieplonego nowego domu :o

a dobrany jest chyba ze względu na kolor obudowy kotła, pasujący do wystroju i koloru kotłowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz żonie by kupiła sobie większy stanik - ciekawe co Ci powie . Kocioł musi być nie za duży i nie za mały - odpowiedni. Teraz jest "moda" na izolacje termiczną domu i co za tym idzie oszczędne "MNIEJSZE" piece się instaluje. Tak na wszelki wypadek można nosić pasek i szelki - ale po co?  Kolego krystian899 dałeś się namówić jakiemuś specowi co wyznaję im większe tym lepsze i jego motto brzmi dobrze jest mieć trochę mocy w zapasie...  Zapewne czytałeś tu na forum jakie ludzie mają piece i metraż, spalanie, ja wiem po sobie że człowiek uczy się na własnych błędach, a speców jest las. Jak miałem ugadanego gościa do podłączenia pieca i przyszło do montażu powiedziałem że chcę zawór czterodrogowy to koleś zniknął. A przy doboże pieca powie weż ten większy na wszelki wypadek......... Pozdrawiam

dyskusja tobą jest bezprzedmiotowa gdyż teraz 5kW a zimą 15kW wiec naprawdę skoncz te suchą dyskusje na temat kotłów z palnikiem bo może być i 12kW a może być i 30kW i na pewno ten 30kW mniej spali opału
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego i ty znawca tematu tez logicznie nie myślisz to się dziwie ,palnik można zmodulować na mniejsza moc przy sporej ilości powietrza a wymiennik większy będzie więcej odbierał i tyle ,im większy wymiennik tym wieksza sprawność to jest sama fizyka a praw fizyki pan nie zmienisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że nie da się panika tak łatwo zmodulować jak się wydaje, a nawet jak się zmoduluje, to taka modulacja przynosi więcej szkody w sensie sprawności spalania niż pożytku. W takim 38 kW kotle może (na 90%) siedzieć palnik o mocy nominalnej 50 kW. Po zmodulowaniu go poniżej 30% sprawność leci na mordę, a 30% to nadal 15 kW. Zmuszając go do pracy z obrażeniem 3-5 kW, bez bufora, mamy permanentne stany przejściowe. Ciągłe pracuje na zbyt małym nawęgleniu palnika, zbyt wielkim nadmiarze tlenu i  zbyt małej temperaturze złoża.

Wymiennik - powierzchnia owszem, ale nie tylko. Potrzeba jeszcze ilości w sensie objętości spalin, prędkości przepływu i temperatury. Na nadmiernie zmodulowanym palniku niema żadnego z tych czynników. Spalin mało, w zbyt dużych kanałach wymiennika poruszają się zbyt wolno, warstwy laminarne są zbyt duże i współczynniki przenikania małe. Do tego spaliny są mocno rozwodnione przez lewy azot.

W rezultacie, ma się marna sprawność, większe spalanie, brudny wymiennik i komin, a w skrajnych przypadkach kondensat w kominie. NO i nie jest to żadne łamanie praw fizyki, potwierdza to teoria, praktyka i badania Profesów.

 

ps: nie pisz proszę, że 25 kW to niezbędne min ze względu na CWU, bo w paliwach stałych to nie jest priorytetem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam sił na takie wypociny ale jest jedna zasada w palniku musi być ogien jak w kuzni wtedy zawsze wymiennik będzie czysty a to ze będzie wchodził w podtrzymanie to super ,to nie huta żeby cały czas tyrał .... i buforował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.