Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Estyma UNICONTROL MIX07 - test nowego nabytku


marcin

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Hej

To mój drugi post na tym forum :rolleyes: znalazłem w nim wiele cennych uwag, ale czegoś mi brakuje...

Na początku chciałem zakupić sterownik zaworu 4d TCZ25, ale z różnych powodów z niego zrezygnowałem..... Marcinie interesuje mnie sposób wpięcia Estymy..... Czy sterowanie pomp/pompy masz wpięte w szereg sterowania pompy ze sterownika kotła, czy tylko i wyłącznie Estyma kontroluje pracę pompy? Przystępuję do przebudowy mojej starej grawitacyjnej instalacji c.o. pozostawiając jej grawitacyjny charakter w razie "w" (zaniku prądu) i chcę również ją trochę zautomatyzować. Zakupiłem kocioł Stąporków 22kW (Tech ST-37), a instalacja będzie: obieg c.o., c.w.u., zawór 4d, estyma, Euroster 2005.

Dzięki za poradę. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepiej jest jeśli praca sterownika pompy steruje unicontrol. Po zaprogramowanu sterownika bedzie Ci działał w taki sposob jak byłby podpiety pod sterownik kotła tj start pompy natepuje przy okreslonej temp kotła i wył pompy w taki sam sposob + układ przegrzania czyli załaczaja sie wszystkie pompy podpiete do unicontrola i zawory otwieraja sie do zadanej temperatury maxymalnej w obiegu c.o. np 70 st dla grzejników lub jesli steruje podłogówka to do max 50 st, oczywiscie te temperatury sa programowalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Marcinie interesuje mnie sposób wpięcia Estymy..... Czy sterowanie pomp/pompy masz wpięte w szereg sterowania pompy ze sterownika kotła, czy tylko i wyłącznie Estyma kontroluje pracę pompy?...

Pompą steruje tylko Estyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociołek już jest - Termo-tech Stąporków 22kW z podajnikiem (eko, pallet, ruszt awaryjny). Teraz w moim nowo nabytym domku jest stara instalacja grawitacyjna. System ma być rozbudowany o boiler c.w.u. ładowany z kociołka, zawór 4d+siłownik oraz ew. (nad tym myślę) podział stefowy: jeden pion sterowany palnikiem (łazienki, drabinki) i reszta za zaworem mieszającym (nie przewiduję podłogówek, same kaloryfery); układ ma działać bezproblemowo grawitacyjnie w razie zaniku prądu lub korzystając z rusztu awaryjnego. Chciałbym jednym sterownikiem (wydaje mi się to bardziej skuteczne) objąć cały układ: kontrola pracy kotła (sam dobieram i nastawiam parametry podajnika, prędkość dmuchawy), regulacja zaworu mieszającego, sterowanie pompami c.o., c.w.u. + ew. czasowo/tygodniowo pompą obiegową c.w.u., regulacja pogodowa lub pokojowa (tu zdania są podzielone).

Kocioł ma zabudowany Tech ST-37, do niego chciałem dołożyć estymę....a wymieniony w poprzednim poście sterownik realizuje większość tych funkcji (programowanie stref temp. c.o., c.w.u. oprócz pompy obiegowej) a kwotowo podobnie do estymy....

Jeśli masz jakieś inne propozycje to chętnie posłucham bardziej doświadczonych kolegów. Z góry dziękuję.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Może być Pellets Control -Estymy jest naprawde fajny i prosty w obsłudze.

Lub MR-65 MC lub MR-65MCT. Unicontrol Mix 07

Lub np UMS-4P lub UMS-4PS

Inne pisz na priva

A jakoś nie specjalnie lubie A3000PS te sterowniki. Mam je w kotłach lazara ktore serwisuje sterowniki ogolnie sa dobre ale jak dla mnie mało czytelne. Oznaczenia poszczegolnych parametrów sa literowe np U1 u1 U3 itd. I bez instrukcji ani rusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

No i zamontowałem Unicontrola....i może to moje wygórowane wymagania....

Załączam korespondencję z producentem bo nie chce mi się jeszcze raz tego pisac...

Czy ktoś z Was to testował?

 

System zamontowałem do uruchomionej i działającej instalacji c.o. z zaworem 4D i kontroler przejął system w swoje władanie.

Parametry kontrolera posiada Pan Robert. System pracował prawidłowo, kontroler kręci zaworem proporcjonalnie do różnicy temperatur rzeczywista-wyliczona i czynnik osiąga wymaganą temperaturę na c.o. w 2-3 minuty - super:) Ochrona powrotu ustawiona jest na 48 st, ale do tej pory kontroler nie miał co robić bo przy zadanej kotła 62 st w najgorszym momencie temperatura kotła była 57 st a powrotu 50 st.

Problem pojawił się jak zabrakło grochu i system startował "od zera"....kontroler wraz z rozgrzewaniem się kotła od razu próbował doprowadzić temp. c.o. do wartości wyliczonej i 4D otworzył na maxa, a temperatura powrotu ledwo miała 25 st - kotła ok 45 st. Kocioł ponownie gwałtownie się wychłodził bo zastartowała pompa obiegowa. Rozgrzewanie sytemu trwało bardzo długo, kontroler nie pilnował temp. powrotu choć ustawiony był priorytet; przestawiłem w trybie ręcznym siłownik do zamknięcia i piec w ciągu kilku minut (10-15) doszedł do temp. zadanej. Temp. c.o. spadła, przestawiłem ponownie siłownik w tryb automatyczny i ta sama historia...na kotle już 60 st, na c.o. 59 st, powrót 32 st. Wcześniej jak było na c.o. więcej niż wartość wyliczona sterownik szybko to korygował, a tu nawet tego nie było... Z wyjaśnień Pana Roberta wynika, iż nadzór powrotu jest realizowany poprzez krótkotrwałe przymykanie zaworu co minutę. Wydaje mi się, że chyba w tym czasie przekaźniki sterownika parokrotnie na chwilę się odezwały...lecz zmiany na siłowniku były niezauważalne tym bardziej na odczytach temperatur...jest to kwestia programu mikroprocesora: ochrona się włączyła - zmiany niewielkie (spędziłem przy tym ok. 2 godzin, a sądzę że gdybym nie zareagował trwało by to zdecydowanie dłużej), ale nie było nawet szybkiego i zdecydowanego przymknięcia zaworu z tytułu dużo za wysokiej temp. c.o.

 

W moich oczekiwaniach przy kupnie tego systemu była praca na poniższej zasadzie: kocioł startuje, kontroler na podstawie temp. kotła i powrotu pozwala na rozgrzanie się pieca i dopiero po osiągnięciu min. temp. powrotu zaczyna proporcjonalnie otwierać 4D i doprowadzać do temperatury wyliczonej. Powrót poniżej minimum - zdecydowanie przymyka. Do użytkownika należy utrzymywanie takiej temperatury na kotle, aby system prawidłowo funkcjonował - realizowana jest w priorytecie ochrona powrotu oraz osiągane są wymagane, wyliczone temperatury c.o.

 

 

Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja użytkuję Estymę, mam piec zasypowy i 600l wody w kaloryferach , to powoduje że jesli woda wystygnie i startuję od np 20C w kaloryferach i piecu to najpierw siłownik zamyka obieg do uzyskania temp powrotu potem otwiera aby uzyskać odpowiednią w CO . Jeśli zadana CO jest np 42 przy -5 to po uzyskaniu temperatury powrotu w granicach 45 ( w tym czasie na CO w okolicach 20-24 to niestety ze względu na dużą różnicę pomiędzy zadaną a istniejącą w CO zawór otwiera się dosyć mocno - efekt wychłodzenie rusztu wodnego i obniżenie powrotu, więc układ znowu zamyka zawór. Algorytm działa ale nie sprawdza się przy tej ilości wody. Ja staram się nie wychładzać układu i w kotle raczej nie mam poniżej 50C i jest ok . Przy uruchamianiu całości od 0 ustawiam ręcznie zawór na 25% otwarcia ( średnia pozycja pracy) , po ustabilizowaniu się - do półgodziny- załączam automat. Zakres temperatur mam ograniczony 36-46, po sygnale z termostatu sterownik podnosi w CO o 2C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - jak długo trwa to zamykanie? Od razu kręci proporcjonalnie do różnicy i zamyka, czy w takich skokach jak opisał producent? Wnioskuję, że skokowo co trwa jak dla mnie za długo i nie spełnia priorytetu ochrony powrotu. Skończyło się na tym, że tak jak Ty ręcznie zamknąłem i jak już wszystko się ustabilizowało to ponownie puściłem Estymę. Spędziłem przy kotle kupę czasu a przyjemnośc przy kupnie nie jest tania.

Trzeba jasno zaznaczyc, że zalety urządzenia są super i zgadzam się z tym co napisał Marcin w pierwszym poście. Ale do poprawki jest sama funkcja realizacji ochrony powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja również uzytkuje ten sterownik z tego co zaobserwowałem u mnie to raczej prawidłowo działa ochrona powrotu, lecz może jest to spowodowane mniejszą ilością wody w układzie co, u mnie mam ustawioną min temp powrotu na 40 stopni i faktycznie sterownik pilnuje tej temperatury i stopniowo otwiera zawory 4d, lecz zwłaszcza na obwodzie podłogówki zauważyłem żew kiedy temperatura powrotu wzrośnie o kilka stopni to po otwarciu zaworu zdarza się że spada poniżej zadanej lecz jest to szybko korygowane, u mnie ten sterownik raczej dobrze się spisuje, ja nie mam termostatów pokojowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę jak dokładnie jest z tą ochroną powrotu jak wrócę za parę dni . Ja wysyłałem sterownik do przeprogramowania ze względu na skok min o 5C na CO przy zadziałaniu termostatu pokojowego, teraz mam skok ustawiany od min 2C i jest ok. Jaką masz wersję oprogramowania?

 

Sprawdzę dzisiaj jaka jest wersja softu, ale jak sprawdzałem opcje to u mnie można było ustawic 2 st obniżenia c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam

 

na poczatku napisze że jestem laikiem jesli chodzi sterowanie elektroniczne kotła do tej pory piec sterowany był recznie + stary układ grawitacyjny...

teraz bedzie piec na miał z dmuchawą, zawór 4drozny z siłownikiem, pompa CO oraz CWU oraz POMPA KOTŁOWA inaczej mówiąc instalacja typ 3 według instrukcji Estyma UNICONTROL MIX07

 

Piec wyposazony tylko w dmuchawe...

 

Chciałbym wyposażyć ten piec w sterownik Estyma UNICONTROL MIX07 ale on nie ma sterowania dmuchawą...

więc nie wiem na jakiej zasadzie to ma działać...

Ja to rozumiem tak ->Bardzo proszę mnie poprawić jesli coś nie tak piszę:

 

1. teoretycznie juz mam podłączone tak jak ma być według instrukcji Estyma UNICONTROL MIX07,

wszystko mam wpiete Pompa CO/CWU/KOTŁOWA oraz Zawór 4D i czujniki temp. kotła, cwu, powrotu, CO za zaw.4D,

narazie nie planuje podłączenia regulatora pokojowego i czujnika zewnetrznego (zostawie to na póżniej, chwilowy brak regulatora)

sterownik odpowiednio wczesniej ustawiony i oczywiscie włączony

 

2.czy muszę dokupić regulację sterowania nadmuchem, jaka bedzie w lepsza, polecana przez was koledzy

 

3.jak to działa, rozpoczynam rozpałke czy na sterowaniu dmuchwą musi być ustawiona temperatura identyczna jak na sterowniku Unicontrol temp.CO

 

4.jesli nie czy to znaczy że dmuchawe steruje jej własny sterownik ustawiony na np. 65stC a sterownik UNICONTROL MIX07 steruje pompami i zaworem4D niezależnie czyli przy rozpałcze temperatura osiaga np. 40stC i odpowiednio załanczaja sie pompy i zaw.4D które sa sterowane przez sterownik Estyma natomiast gdzy w piecu zabraknie paliwa(wegiel), temperatura spadnie do np. 40stC pompy się wyłączaja a zawór otwiera na układ kotłowy aby w pierwszej kolejnosci osiagnąć zadaną temteraturę powrotu przy następnym rozpalaniu...

 

Niewiem czy dobrze to wyjasniłem,wię proszę was o poprawienie mnie i wyjanienie jak to ma działać :unsure:

Pozdrawiam

 

Z góry dziekuje za rady... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik Unicontrol Mix07 jest sterownikiem sterującym pompami i zaworem 4d (tylko i wyłącznie). Dmuchawą (ew. podajnikiem) nie steruje i jest to zadanie sterownika kotła. Temperatura CO nastawiana na Unicontrol Mix07 nie ma nic wspólnego z temperaturą kotła (powinna być jej mniejsza lub w najgorszym przypadku równa).

 

Generalnie nie ma potrzeby zmiany sterowania kotłem (np. z możliwością regulacji obrotów dmuchawy).

 

Przykładowo na kotle ustawiasz 60 stopni i o utrzymanie tej temperatur dba wciąż sterownik kotła, a na unicontrol mix 50 i sterownik unicontrol dba o utrzymanie za zaworem 4d temperatury 50 stopni (zupełnie niezależnie od temperatury kotła). Unicontrol ma także możliwość "ochrony powrotu" - czyli takiego sterowania zaworem 4d aby na powrocie do kotła była zawsze utrzymana temperatura większa lub równa zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

na poczatku napisze że jestem laikiem jesli chodzi sterowanie elektroniczne kotła do tej pory piec sterowany był recznie + stary układ grawitacyjny...

teraz bedzie piec na miał z dmuchawą, zawór 4drozny z siłownikiem, pompa CO oraz CWU oraz POMPA KOTŁOWA inaczej mówiąc instalacja typ 3 według instrukcji Estyma UNICONTROL MIX07

 

Piec wyposazony tylko w dmuchawe...

 

Chciałbym wyposażyć ten piec w sterownik Estyma UNICONTROL MIX07 ale on nie ma sterowania dmuchawą...

więc nie wiem na jakiej zasadzie to ma działać...

Ja to rozumiem tak ->Bardzo proszę mnie poprawić jesli coś nie tak piszę:

 

1. teoretycznie juz mam podłączone tak jak ma być według instrukcji Estyma UNICONTROL MIX07,

wszystko mam wpiete Pompa CO/CWU/KOTŁOWA oraz Zawór 4D i czujniki temp. kotła, cwu, powrotu, CO za zaw.4D,

narazie nie planuje podłączenia regulatora pokojowego i czujnika zewnetrznego (zostawie to na póżniej, chwilowy brak regulatora)

sterownik odpowiednio wczesniej ustawiony i oczywiscie włączony

 

2.czy muszę dokupić regulację sterowania nadmuchem, jaka bedzie w lepsza, polecana przez was koledzy

 

3.jak to działa, rozpoczynam rozpałke czy na sterowaniu dmuchwą musi być ustawiona temperatura identyczna jak na sterowniku Unicontrol temp.CO

 

4.jesli nie czy to znaczy że dmuchawe steruje jej własny sterownik ustawiony na np. 65stC a sterownik UNICONTROL MIX07 steruje pompami i zaworem4D niezależnie czyli przy rozpałcze temperatura osiaga np. 40stC i odpowiednio załanczaja sie pompy i zaw.4D które sa sterowane przez sterownik Estyma natomiast gdzy w piecu zabraknie paliwa(wegiel), temperatura spadnie do np. 40stC pompy się wyłączaja a zawór otwiera na układ kotłowy aby w pierwszej kolejnosci osiagnąć zadaną temteraturę powrotu przy następnym rozpalaniu...

 

Niewiem czy dobrze to wyjasniłem,wię proszę was o poprawienie mnie i wyjanienie jak to ma działać :unsure:

Pozdrawiam

 

Z góry dziekuje za rady... ;)

 

Jak napisał Marcin, kocioł (i jego sterownik, podajnik czy cokolwiek) jest zupełnie niezwiązany pod względem sterowania z RESZTĄ OBWODU (którą steruje estyma).

Możesz zamiast tego kotła wpiąć przed 4d kolegę na rowerze i sterować nim w ten sposób, żeby temp. wody przed zaworem wynosiła ok. 60C :)

 

Jedynym zadaniem kotła jest utrzymanie na nim temp. zadanej np. 60C.

 

Dostosowując to do pytań, które zadałeś będzie:

1.Ten czujnik zewnętrzny to możesz od razu podpiąć (bo chyba w zestawie jest no i pogodówka jest przydatna)

2. Zależy tylko od tego jaki masz kocioł, sposób palenia itp. Generalnie tak - dokupić trzeba (do miału kupiłbym najtańszy, który potrafi ustawić obroty dmuchawy, przedmuch i temp. zadaną; bez żadnych bajerów bo niepotrzebne - patrz: zadanie kotła).

3. Działa niezależnie i samo się dostosuje. Na sterowniku kotła masz mieć ustawione to co zawsze, czyli: temp. zadana 60C. Zero zmian ręcznych podczas rozpalania.

4. j.w.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam układ z żeliwnymi kaloryferami , dużą ilością wody , piec zasypowy i mix07, podpowiem parę rzeczy. Mam czujkę pogodową i termostat w pokoju , piec z nadmuchem. Optymalna temp na piecu wg mnie to 60C i o to dba sterowanie pieca i dmuchawa. Unicontrol steruje temp w obiegu CO wg temp na zewnątrz i koryguje jeszcze wg tego co jest w sypialni(bez tego można się śmiało obejść). Zakres temperatur u mnie na CO 36-46C. Ochronę powrotu mam na ok 42C, w układzie z dużą ilością wody np 500l gdy dałem np ochronę na 50-55 to regulator zbytnio kręcił zaworem najpierw przykręcając w celu ochrony powrotu , potem odkręcając aby otrzymać zadaną na dom , najgorzej było przy rozgrzewaniu kotła i w końcowej fazie palenia. Przez większość czasu i tak powrót nie schodzi poniżej 50C więc ta dosyć niska wartość ustawiona pozwala na stabilniejszą pracę układu przy rozpalaniu i wychładzaniu kotła. Kolejną rzeczą jest ustawienie wyłączania sterowania , zarówno kocioł jak i Unicontrol wstrzymują pracę przy temp na kotle w okolicach 48C- wtedy albo jeszcze się kociołek rozgrzewa albo wychładza więc wentylator jeszcze/już nie dmucha i siłownik się nie męczy . W okresach kiedy temp spada poniżej -15C wyłączam Unicontrol , ustawiam zawór ręcznie na połowę i jadę na kociołku 60-65C. Przy takich temperaturach siłownik chcąc utrzymać temperaturę w CO i temp powrotu zbytnio kręcił zaworem, przy wygaszaniu otwierał nawet całkowicie zawór wychładzając szybciej kocioł ( w normalnych warunkach zawór jest na 1/4 otwarcia). Jest to oczywiście opis mojego układu gdzie steruję układem ze znaczną ilością wody która jest w stanie bardzo szybko wychłodzić kocioł . Ogólnie jestem zadowolony ze sterowania i spalania , piec chodzi 80% sezonu praktycznie bez spadku temp . Najwżniejsze aby kaloryfery były cały czas ciepłe wtedy jest komfortowo. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Tak też zrobiłem ale miałem nadzieję że może w okolicy coś się znajdzie - ale narazie zostaje przy producencie. Wracając do sterownika to w zestawie jest sterownik + 4 czujniki temperatury w opcji podstawowej + możliwość rozbudowy układu o dalsze np do cwu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.