Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Sprawdzenie Takiego Schematu Co


pablojarocin

Rekomendowane odpowiedzi

na paliwo stałe(węgiel, drzewo). dom ocieplony 10 cm styropianu, okna plastikowe 2 szybowe. Poddasze ocieplone.

Tylko jest taki mały właśnie problem. Na razie to będzie użytkowane tylko 2 poziomy(parter i 1 piętro) i to jest włąśnie około 350 metrów, A za jakieś parę lat to może córka będzie  miała całe poddasze do wykorzystania to by doszło jakieś kolejne 100 metrów.

Pytanie jest takie czy kupować piec do warunków jakie są teraz czy kupić większy na przyszłość. Instalacje bedą wykonane(tzn. same rurki zostaną wypuszczonę i zaślepione).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedz Koledzy to super że można ich używać plusem jest szybkość łączenia i zgodzę się z kolegą  Majschi że trzeba mocno dociągać aż musi rura stękać jak ja mówię :D miałem taki przypadek że nowy hydraulik z polski montował centralne własnie tymi skrętkami gdy przyszedł pytałem czy ma doświadczenie on oczywiście że tak ......okazało się że nie i ciekło z każdej kształtki  przy próbie a on że bał się że zerwie gwint i dociągał lekko jak by tam była uszczelka .ale po za tym fajny system podatny na szybkie modyfikacje i każde połączenie jest rozłączne w każdym miejscu minus potrzebne miejsce dla klucza i otuliny odstają na kształtkach

 

i Kolego pablojarocin nie ma Tych kształtek w każdym sklepie  może na zamówienie i chyba cena trochę zaporowa i  ważna sprawa  można je jedynie stosować na zewnątrz czyli nie można w murze lub zalewać w posadzce bo wiele razy widziałem słabo dociągnięte i się pociły po kilku latach   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na paliwo stałe(węgiel, drzewo). dom ocieplony 10 cm styropianu, okna plastikowe 2 szybowe. Poddasze ocieplone.

Tylko jest taki mały właśnie problem. Na razie to będzie użytkowane tylko 2 poziomy(parter i 1 piętro) i to jest włąśnie około 350 metrów, A za jakieś parę lat to może córka będzie  miała całe poddasze do wykorzystania to by doszło jakieś kolejne 100 metrów.

Pytanie jest takie czy kupować piec do warunków jakie są teraz czy kupić większy na przyszłość. Instalacje bedą wykonane(tzn. same rurki zostaną wypuszczonę i zaślepione).

 

jak tylko 350m2 to weź 25kW lub max 28kW.Jak curka dorośnie i wytrzyma z rodziną ;)  to kupisz nowy większy kocioł.

Może się okazać że za te kilka lat nie będzie już nowych kotłów na węgiel.

Ryry zostaw w piętrze pod sufitem  , nie wyprowadzaj na nieogrzewaną kondygnację bo zamarzną.

 

teraz zrób przegląd kotłów np na stronie http://czysteogrzewanie.pl/2013/11/alternatywa-dla-wegla/

prowadzonej przez naszego kolegę z forum - tam jest dział o doborze kotła i ranking kotłów - dobrze czytaj i dobrze wybierz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajesz taki lub podobny zastaw  zaw 3-D + pompa + rozdzielacz  http://sklep.info-ogrzewanie.pl/pl/p/Mieszacz-do-podlogowki-z-rozdzielaczem-i-pompa-Wilo-klasy-A-2-10-obwodow/17?utm_source=foruminfoogrzewanie&utm_medium=panel_boczny&utm_campaign=sklep_promo

Lub ciągniesz od kotła osobny obwód i zaw 3-D+ pompę umieszczasz w kotłowni, a razdzielacz tam gdzie potrzeba

 

Pozdr.

Kiedy właśnie chciałem uniknąć tego drogiego zestawu mieszającego,więc pozostaje mi druga opcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,dołączam się do prośby o sprawdzenie a jednocześnie proszę o podpowiedź gdzie umieścić pompę do tej instalacji.Moja instalacja jest na rurach o dużych przekrojach w całości stalowa z piecem na drewno dolnego spalania.Piec umieszczony jest w piwnicy a dom jest piętrowy 200m2. W przyszłym roku mam zamiar przerabiać trzy pomieszczenia na parterze czyli kuchnia,salon i korytarz.Ponieważ dotychczasowa podłoga jest drewniana i położona na legarach jest zimno w nogi gdyż nie ma lub brak jest izolacji pod tą podłogą.Mam zamiar zrobić podłogówkę w tych trzech pomieszczeniach(łącznie 50m2).Dotychczas instalacja doskonale grzała na grawitacji,ale zdaję sobie sprawę że do podłogówki będę musiał zastosować pompę.Mam więc do was pytanie gdzie zastosować tą pompę aby wszystko nadal grzało,a w razie braku prądu działało na grawitacji.Oczywiście zdaję sobie sprawę że podłogówka na grawitacji nie pójdzie.

Chciał bym aby to chodziło na jednej pompie...

[attachment=22933:Instalacja CO.jpg

Witam.

Jeśli masz doskonale działającą instalację na grawitacji to ją zostaw.

Po co psuć dobre rzeczy i utrudniać sobie życie.

Nie ma nic lepszego od dobrze działającej instalacji grawitacyjnej.I to powie Ci każdy stary hydraulik,oczywiście jeśli będzie z Tobą szczery.

Takie to moje skromne zdanie na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie ma nic lepszego od dobrze działającej instalacji grawitacyjnej.I to powie Ci każdy stary hydraulik,oczywiście jeśli będzie z Tobą szczery.

Takie to moje skromne zdanie na ten temat.

Też o tym wiem,ale muszę w ten układ grawitacyjny wpiąć gdzieś podłogówkę, i nie wiem za bardzo gdzie się wpiąć żeby grawitacja nadal grzała

post-37313-0-36767900-1385317696_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak jeszcze małe pytanko co do tej pompy cyrkulacyjnej. To ją się montuje na rurze zasilającej te krany czy bym musiał dać ją na powrocie do bojlera?? Czy ona musi być aż tak wysoko??

 

pompę do cyrkulacji wstawiasz pomiędzy najdalszym kranem i wlotem do zasobnika przeznaczonym do cyrkulacji - nie wiem jaki masz bojler , ale tam powinna być mufka do podłączenia tej cyrkulacji - tak ok w połowie wysokości zbiornika, gwint 1/2" lub 3/4" tu masz przykład.

 

 

A można tą pompę podłączyć zaraz przy bojlerze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby działała cyrkulacja instalacja musi być wyposażona w dodatkową rurę która łączy najdalszy punkt instalacji z zasobnikiem. Dając na tej rurze pompkę wprawiamy wodę w ruch co pozwala na uzyskanie ciepłej wody zaraz po odkręceniu kranu (nie trzeba czekać aż zimna woda zleci)

jeśli nie posiadasz rury cyrkulacyjnej to sama pompka nic nie da

jeśli chciałbyś rozbudować swoją instalacje to rurę cyrkulacyjna należy wpiąć w rurę ciepłej wody możliwie jak najbliżej punktu poboru wody a drugi koniec wpinasz w zasobnik. Pompę cyrkulacyjną możesz zamontować gdzie Ci pasuje na rurze cyrkulacyjnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,pisałem już wcześniej załączając schemat ale teraz doszły nowe problemy w postaci zastosowania odpowiedniego zaworu do przełączania instalacji co i bufora. Problem polega na tym że nie mam pojęcia jaki zawór zastosować zaraz nad piecem c.o. aby bufor ładował się dopiero po nagrzaniu instalacji,ewentualnie nadwyżkę ciepła przekazywał do bufora.

Myślę tu o jakimś zaworze z siłownikiem który byłby sterowany przez termometr,ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie.Cała instalacja grzejnikowa jest na grawitacji,jak i ładowanie bufora,a podłogówka będzie zasilana z bufora,tylko nie wiem czy to dobry pomysł. Piec jest opalany drewnem,powierzchnia do ogrzania 180m2. Wg.zapotrzebowania na ciepło z obliczeń wyszło mi że potrzebna  moc pieca to 12KW. Tylk ile dodać na bufor 1500?

Proszę o jakieś sugestie i pytania jeśli trzeba coś doprecyzować.

post-37313-0-19493800-1389906494_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest stara instalacja i chodzi na grawitacji,teraz chcę dołożyć podłogówkę,a ponieważ tylko przepalam w piecu to podłogówka nie zdąży  się nagrzać i stąd ten bufor.A instalacja taka bo chcę ją jak najbardziej uprościć.Zakładanie trzech  czy czterech pomp mija się z celem moim zdaniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie bardzo będzie działać - bufor może i naładujesz na grawitacji, ale już ciepła na grzejniki raczej nie rozprowadzisz, potrzebna jest pompa CO.

A zawór to ESBE VRG 230 z siłownikiem

Czy do sterowania tym siłownikiem będzie się nadawał regulator pokojowy afriso st2rdr ,czy trzeba jakiś inny sterownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to nie wiem od czego będzie lepsze sterowanie,być może lepsze pokojowe bo jak już będę miał ciepełko w domu to reszta do buforka,a zawór ma być dwucalowy bo takie mam rury na instalacji.

To jaki radzisz wziąć sterownik???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.