Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Sprawdzenie Takiego Schematu Co


pablojarocin

Rekomendowane odpowiedzi

Pompę na CO daj adaptacyjną 25/60  a na CWU 25/40, może być zwykła.

Pompa adaptacyjna jest lepsza nie tylko ze względu na mniejszą moc pobieraną, lecz dlatego że masz mieć w instalacji zawory RTL i głowice termostatyczne , które zmieniają przepływ w zależności od temp w pomieszczeniach.

Przed każdą pompą zawór kulowy odcinający, filtr, następnie pompa, zawór zwrotny i zawór kulowy odcinający  - czyli musisz mieć takie dwa zestawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy robisz z rozdzielaczami na piętrach, jeżeli tak to daj do rozdzielacza rurę Cu28 lub jej odpowiednik w innym materiale  - PP, PEX.

PEX w średnicach ponad 20 jest kłopotliwy w montażu , wymaga praski hydraulicznej do zaciskania a materiał też kosztuje swoje.

Od rozdzielacza normą jest PEX 16

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem całą kotłownie dać w miedzi i piony a resztę dać PEX-AL-PEX.

To jaki sposób będzie lepszy??? RYS.1 czy RYS.2???

Jak bym robił według rys.2 to nie mogę dać na w pion rurę CU28 i do tego trójnik i z tego trójnika żeby wychodziło mi na PEX 16mm???

mdh6.jpg

tag0.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens ma pierwsza wersja w drugiej za dużo zabawy - wychodzisz od pionu w bok grubą rura, nastepnie redukujesz o 1 stopień i po podłączeniu grzejnika znowu redukcja np na PEX16 - za dużo zabawy 

A tak z rozdzielacza wyprowadzasz tylko  rury PEX16, tam też lokujesz zawory RTL do podłogówki wszystko w temacie - sam zobacz który lepszyu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładajac że robię według rys.1. to rury pex mogę przytwierdzić do podłogi, ale będę chyba musiał je wsadzić do tej ochronki z pianki??

Druga sprawa czy mogę się przebić z tyłu takiej ścianki i poprowadzić rurę?? czy muszę ją wyprowadzić przez otwór w drzwiowy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładajac że robię według rys.1. to rury pex mogę przytwierdzić do podłogi, ale będę chyba musiał je wsadzić do tej ochronki z pianki??

Druga sprawa czy mogę się przebić z tyłu takiej ścianki i poprowadzić rurę?? czy muszę ją wyprowadzić przez otwór w drzwiowy??

 

Jak robisz wylewkę to dajesz w niej rury w osłonie - lepsza jest pianka , gdyż jest jednocześnie izolacją cieplną, ja zalecam dodatkowo ułożenie warstwy styropianu w celu wyciszenia i ocieplenia posadzki.

Wejście do szafki jest tak samo od tyłu jak i od przodu, rury wprowadzasz przez otwory w plecach i pod drzwiami , gdyż inaczej nie zamkniesz drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musi być twardy, taki jak do podłogówki, 

Jeżeli robię całość to na podłogę daję 3cm na to rury w izolacji piankowej + drugi styropian np 3cm  a na tej drugiej warstwie układam podłogówkę..

Rury do podłogówki prowadzone są pod tym drugim styropianem do danego pomieszczenia a w tym pomieszczeniu  wyprowadzane są na styropian - trochę pracochłonne ale daje dobre efekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,dołączam się do prośby o sprawdzenie a jednocześnie proszę o podpowiedź gdzie umieścić pompę do tej instalacji.Moja instalacja jest na rurach o dużych przekrojach w całości stalowa z piecem na drewno dolnego spalania.Piec umieszczony jest w piwnicy a dom jest piętrowy 200m2. W przyszłym roku mam zamiar przerabiać trzy pomieszczenia na parterze czyli kuchnia,salon i korytarz.Ponieważ dotychczasowa podłoga jest drewniana i położona na legarach jest zimno w nogi gdyż nie ma lub brak jest izolacji pod tą podłogą.Mam zamiar zrobić podłogówkę w tych trzech pomieszczeniach(łącznie 50m2).Dotychczas instalacja doskonale grzała na grawitacji,ale zdaję sobie sprawę że do podłogówki będę musiał zastosować pompę.Mam więc do was pytanie gdzie zastosować tą pompę aby wszystko nadal grzało,a w razie braku prądu działało na grawitacji.Oczywiście zdaję sobie sprawę że podłogówka na grawitacji nie pójdzie.

Chciał bym aby to chodziło na jednej pompie...

post-37313-0-48737400-1385290073_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie ta pompa od C.W.U. da radę przepchnąć tą wodę, czy za zbiornikiem C.W.U dać jeszcze jedną do cyrkulacji??

 

Pompa do CWU pcha wodę z kotła na wężownicę która ogrzewa wodę w bojlerze, pompa cyrkulacyjna wymusza obieg ciepłej wody w instalacji pomiędzy najdalszym odbiornikiem a bojlerem, tak aby w  odbiorniku - np kranie była od razu ciepła woda.

To dwie różne instalacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chciał bym aby to chodziło na jednej pompie...

 

 

Dajesz taki lub podobny zastaw  zaw 3-D + pompa + rozdzielacz  http://sklep.info-ogrzewanie.pl/pl/p/Mieszacz-do-podlogowki-z-rozdzielaczem-i-pompa-Wilo-klasy-A-2-10-obwodow/17?utm_source=foruminfoogrzewanie&utm_medium=panel_boczny&utm_campaign=sklep_promo

Lub ciągniesz od kotła osobny obwód i zaw 3-D+ pompę umieszczasz w kotłowni, a razdzielacz tam gdzie potrzeba

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka technik łączenia miedzi -  najpopularniejsze jest lutowanie miękkie, ale są też systemy zaprasowania złączek - kilka firm ma takie.

Więcej zobacz tu http://www.akademiamiedzi.pl/2010/04/07/sposoby-laczenia-rur-miedzianych/

Lutowanie można poprawić lub przerobić, złączek prasowanych nie przerobisz- trzeba wycinać.

Palnik to koszt 100zł lub trochę więcej a hydrauliczna praska do zaciskania, to już wydatek kilku tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompę do cyrkulacji wstawiasz pomiędzy najdalszym kranem i wlotem do zasobnika przeznaczonym do cyrkulacji - nie wiem jaki masz bojler , ale tam powinna być mufka do podłączenia tej cyrkulacji - tak ok w połowie wysokości zbiornika, gwint 1/2" lub 3/4" tu masz przykład.

post-18578-0-23747300-1385300562_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I donośnie Tych połączeń miedzi czy można łączyć miedz tym systemem który prezentuje .są to kształtki skręcane nie wiem czy na Polskim rynku jest takie coś? ale ze względu że ja pracuje w Holandii i Posiadam takie złączki i często ich tu używam przy  instalacji , nasuwa się pytanie czy mógłbym takie połączenia wykonać w instalacji C.O w Polsce czy są jakieś przeciwwskazania praktyczne lub bezpieczeństwa lub prawne  

Pozdrawiam 

VSH Super EN 2011-1.0.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

W Polsce również są dostępne i nie ma żadnych przeciwwskazań aby ich używać w instalacji CO

 

Najczęściej stosuje je do przyłączy grzejników z dolnym podejściem, po za tym że należy je dość mocno skręcić nie ma z nimi żadnych problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce też są takie złączki - głównie do rur PEX , ale system do rur miedzianych też jest, ale to margines rynku.http://www.sobime.es/pl/brass-fittings/COMPRESSION-FITTINGS-FOR-COPPER-TUBE

Ostatnio byłem w Leroy u i tam na półce jest taki system 

Przeciwwskazań brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.