Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nietypowy Metraż Domu. Jak Obliczyć Moc Kotła?


Diorama01

Rekomendowane odpowiedzi

Nietypowy metraż domu. Jak obliczyć moc kotła?
Dom: stary. Cegła na glinie szerokość muru 50cm + 10cm styropian. Wełna na dachu 25cm. Izolacja super brak pleśni.
Pół domu moja. druga połowa sąsiadów(sąsiedzi ciągle w domu i grzeją)
Dół 29m2 wysokość 250cm
Góra 24m2 wysokość 190cm! sypialnia z łazienka. W sypialni przy +1stopni na zewnątrz grzejniki są zawsze zakręcone!
Bojler 80L włączam dziennie 2h przed kąpielą.
Do tego budynek gospodarczy średnio ocieplony z jednej strony styropian + wełna na dachu 15cm w pomieszczeniach dwa duże grzejniki i dwa małe dół 35m2 wysokość 210cm + góra 35m2 wysokość 250cm

Temperatura jaka panuje w bud. gospodarczych dla mnie nie ma znaczenia. Dom najważniejszy. Kotłownia z kolei słabo ocieplona. Aktualnie temperatura w niej 14-16stopni.

 

 

Aktualnie mam na oku 14KW na ekogroszek czy to nie za dużo?

Kotłownia oddalona 10metrów od domu w budynku gospodarczym. Pomieszczenia ogrzewanie są oddalone również około 10m od kotłowni. Izolacja rur średnia. Na wiosnę planuje wymianę na preizolowane + lepsze ocieplenie kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ogrzania masz 53m, a w gospodarczym byle by mrozu nie było. W takiej sytuacji 14kW będzie za wielki. Pomieszczenia mieszkalne masz dobrze ocieplone, więc doliczając trochę na gospodarczy i kotłownię powinno wystarczyć 7-8kW.  Chociaż nie mam pojęcia czy są takie małe kociołki z podajnikami na groszek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich obliczeń gdybym miał wysokość wszystkich pomieszczeń 2,5m wyszło około 110m2 + CWU 80L

Pytałem się o piec 16KW Logiterm i usłyszałem przez tel. ,ze będzie odpowiedni od producenta jak i od sprzedawcy.

 

Na forach znalazłem ciekawe stwierdzenie

 

"Kotły z podajnikiem nie powinny chodzic na swoich max.parametrach - szybszemu zniszczeniu ulegnie ślimak i szybciej zużyje się sam wymiennik ciepła.

Dodatkowa sprawa, moce max. w kotłach z podajnikiem podawane sa dla max. nastawy (okolice 90st.C) oraz max. dmuchania, moc max. ma byc uzyta tylko w najmroźniejsze dni. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większy kocioł, wyższa cena, wyższa prowizja. Zrobisz jak zechcesz, to Twoje pieniądze.

Dla przykładu: ja w tej chwili grzeję przez 6-8 godzin na dobę z moca rzędu 10-15kW, a mam dość słabo ocieplony, trzykondygnacyjny dom ponad 200m powierzchni. Więc średnia moc wychodzi 4-5kW. Gdy się zrobią mrozy będę potrzebował więcej, ale proponowane Tobie 16kW wystarczyło by do mojego domu w zupełności.  

P.S. Stwierdzenie o szybciej zużywającym się wymienniku w mniejszym kotle nadaje sie na żart tygodnia, a może nawet miesiąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to w przewymiarowanym kotle wymiennik prędzej zgnije, gdyż kocioł będzie chodził na niższych temperaturach spalin i wody w instalacji.

Przez co często spaliny nie osiągną temp odpowiedniej aby nie wykroplić się na wymienniku i będzie woda z kotle.

Woda = rdza = korozja = krótszy żywot kotla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W chwili obecnej mam duże straty w rurach (10m kotłownia od domu). Przy piecu obecnie 23KW śmieciuchu w zimie -20 paląc kilka godzin węglem w domu nie moglem złapać 20stopni. Ledwo 19 stopni(po przyjściu z pracy 13-15stopni) Temperatura na piecu była średnio 60-70stopni. Instalacja jest do kitu bo przy siedemdziesięciu paru stopni pompka się wyłączała i stałem na straży. Dlatego  miedzy innymi ,że za duży piec mam obecnie. Paląc aktualnie w piecu palę drewnem. Piec jest za duży dlatego zasyfiony więc średnia wydajność przy drewnie wychodzi 15-17KW i jest akurat. A np. Logiterm 16KW = Defro 14,5KW. Producent Logiterm zawyża moc o 1,5KW. Dlatego stwierdziłem ,że nie warto obliczać kalkulatorem ile KW potrzebuje tylko porównać to co mam obecnie. Mam racje?

 

Biorę pod uwagę to ,że piec na ekogroszek będzie palił się 24/h i w domu średnia temp. będzie 19-22. Przy śmieciuchu są skoki temperatur dlatego zazwyczaj kupuje się o większej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez kilka godzin z 13-15 stopni na 20 to musiał by być niezły czad.  Ja aktualnie przepalam 2-3h rano i 4-5h wieczorem (100%drewno).  Przy popołudniowym paleniu podbijam temperaturę domu z 20-21 na 23-24 stopnie, ale to trwa 4-5h. Ty pewnie tracisz sporo ciepła na wspomniane 10m rur, ale w takim razie powinieneś najpierw zrobić porządek właśnie z nimi, żeby tam ciepła nie tracić.  Dopiero wtedy będziesz mógł szacować moc nowego kotła w stosunku do starego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.