Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Tłokowy Stalmark 21Kw - Pomoc Przy Ustawieniach


levyyy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wczoraj odpaliłem piec tłokowy Stalmark 21KW ze sterownikiem Tech ST-630H.

 

Ustawienia na jakich pracuje:

Temp zadana CO : 65 stopni
CWU: 48 stopni
Przerwa podawania: 3:45 min

Siła nadmuchu: 35%
Przerwa podtrzymania: 40 minut
Wentylator w podtrzymaniu: czas pracy 45 sek, czas przerwy 20 minut
Histeryza kotla: 2 stopnie
 

Proszę o porady jak najefektywniej ustawić ten kocioł - do ogrzania mam mieszkanie 150m w nieocieplonej kamienicy + bojler 140l. Obecnie mam ekogroszek Pieklorz (26Mj/kg) oraz Kazimierz Juliusz (23Mj/kg). Na początek piec został zasypany Pieklorzem i po spalaniu zostawało dużo niedopalonego węgla oraz po około 20h miałem pełny pojemnik na popiół. Teraz czyli koło godz. 18 wsypałem ekogorszek Juliusz i wprowadziłem ustawienia jak powyżej i jak przed chwilą sprawdzałem niedopałki są jakby mniejsze ale dalej nie jest to czysty popiół.

 

Co możecie poradzić odnośnie ustawień?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dalej niedopałki w popielniku także zwiększyłem przerwę podawania do 5:30min, do zadanej temperatury piec dochodi po około 5-6 minutach.

 

 

po ustawienia przerwy podawania na 5:45 piec się wygasił także wróciłem do 5:25

Nic logicznego nie ma w tych wypowiedziach. Kolega zapytałby mnie "brałeś coś?"

Skoro przy przerwie 5:30 kocioł osiąga zadaną po 5-6min czyli po 1 lub 2 dawkach opału podanych przez podajnik = w komorze musi być solidny płomień (temperatura), a już przy przerwie 5:45 wygasza się = nie ma ognia. W dodatku są niedopałki czyli opał nie jest spalany w wyniku szybkiego jego spychania do popielnika.

Chłopie o co tu chodzi?

 

ps. tak w ogóle to trzeba przywyknąć, że to sadzmark i będą kłopoty z tym badziewiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ok :D może coś pomieszałem bo dopiero od 3 dni mam styczność z takim piecem... te 5-6 min to było przy przerwie podawania 3:45 a potem zwiększyłem na 5:30 i dalej niedopałki były więc dałem jeszcze na 5:45 i wtedy już wygasł

 

teraz ustawienia mam jak poniżej:

 

Temp zadana CO : 65 stopni
CWU: 50 stopni
Przerwa podawania: 5:25 min

Siła nadmuchu: 35%
Przerwa podtrzymania: 20 minut
Wentylator w podtrzymaniu: czas pracy 30 sek, czas przerwy 10 minut
Histeryza kotla: 3 stopnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Trochę dziwią mnie te ustawienia w twoim stalmarku. U mnie przerwa w podawaniu wynosi 1 min 30 sek. Przy dłuższej, kocioł długo dochodzi do temp. zadanej. Po drugie duża przerwa w podawaniu powoduje, że żar jest zaraz przy ścianie z zasobnikiem.  Nic nie piszesz o zaworze 4 drożnym. Masz go zamontowanego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trochę się wczoraj pobawiem i teraz mam takie ustawienia:

 

temp. CO: 62 
nadmuch : 15 % 
przerwa podawania : 3:00 min 
przerwa podtrzymania : 40min 
wentylator w podtrzymaniu - czas 30s, przerwa 6 min 
histereza : 3 

Piec o wiele szybciej dochodzi do temp. zadanej i dłużej zostaje w podtrzymaniu. Natomiast niedopałki dalej widzę w popielniku :/ Jakieś zawory są podłączone widzę ale nie specjalnie coś się na nich ustawia chyba....dam później zdjęcie jak coś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wygasić. Dla wygody możesz wyjąć tą płytę  ( wkładając lekko zagięty pręcik w jeden z otworów ). Nie zaszkodzi ponawiercać od dołu płyty, np. nawiertakiem  otworki tak, aby zachować od góry tą samą średnicę.W ten sposób popiół nie będzie się tak blokował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Trochę dziwią mnie te ustawienia w twoim stalmarku. U mnie przerwa w podawaniu wynosi 1 min 30 sek. Przy dłuższej, kocioł długo dochodzi do temp. zadanej. Po drugie duża przerwa w podawaniu powoduje, że żar jest zaraz przy ścianie z zasobnikiem.  Nic nie piszesz o zaworze 4 drożnym. Masz go zamontowanego?

 

No u mnie właśnie żar jest przy ścianie także dałem teraz przerwę podawania mniejszą czyli 2:30 min i zobaczę później co się zmieni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można palić tak, że żar jest cofnięty, a dmuchawa przedmuchuje popiół na palniku. Przy takich palnikach, choć ta nazwa trochę na wyrost nie powinniście schodzić z podawaniem poniżej  2 kg/h. To jest minimum. Jak już dobierzecie strumień paliwa, wtedy dopasujcie nadmuch tak, by kocioł pracując w sposób ciąły miał pokryty żarem 3/4 panika i nie przerzucał czerwonych koksików do popiołu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz z tego co widzę żar jest na około 3/4 palnika - ale niedopalony ekogorszek dalej jest i do tego popielnik nawet na 24h nie wystarczył tylko już po około 20h się przesypywało z niego... przerwę podawania mam teraz na 2:10 ustawioną - czy mam ją zmniejszać jeszcze czy bawić się nadmuchem który jest teraz na 15% ustawiony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś koło 16 zwiększyłem nadmuch na 45% a przerwę podawania dałem 160 sek i jak teraz patrzyłem to jest wyraźna poprawa w spalaniu - nie jest to jeszcze popiół ale już znacznie mniejsze niedopałki. I teraz nie wiem czy zwiększać lub zmniejszać nadmuch czy może zwiększać lub zmniejszać przerwę podawania.


Piec do temp. zadanej dochodzi w około 9 minut i pozostaje w podtrzymaniu około 10 min. W momencie osiągnięcia temp. zadanej żar jest na około 60% palnika co by sugerowało że powinienem zmniejszyć przerwę podawania - dobrze rozumuję?


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.