Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Żubr Wymiana Na D.s


magnat2000

Rekomendowane odpowiedzi

   Witam. Posiadam kocił ŻUBR 20 kw. jedni go chwalą a ja ganie. mam do ogrzania jak na razie 100m2 (podłogówka na całym dole + grzejniki na czas ostrych zim ) w tym roku uruchomie górke następnych 100m2 . dom jest ocieplony 12 styropianem na zew. podłoga 8 styropian górka 20 wełna . podstawowym paliwem jest dreno brzoza olcha sezonowane . piec mój zimą nieosiąga więcej niż 50- 60 st. gdzie jest tylko 100m2 użytkowane boje sie ze tej zimy z mego pieca niewyciągne 40st. przy zasypaniu wEglem temp. podskakuje ale to nieoto chodiz -gdzie jego kw.giną piec przy podkładaniu dymi do środka jak parowóz w domu czuć spalinami - piec jest suchy niema na nim mokrej smoły . mam zawór na podłogówke trójstronny tzw. mieszacz pompka załancza sie około 35st. instalacja jest zrobiona miedzią i pexem  . nigdy zimą niezagotowałem w nim wody (latem jak grzałem tylko wode na kąpanie pare razy sie zagrzał). jak podłoże i wieczorem wyjde na podwórko to widze iskry wylatyjące z komina -czyli moje drewno opałowe wylatyje w komin. ile ten piec może mieć kw. jeżeli nieda rady dogrzć 100m2 (na  piecu pisze 20kw ale to chyba lipa). przymierzam sie do zakupu pieca d.s marki seko .opałem dalej będzie drewno czasami wegiel ale sporadycznie co sądzicei o tym piecu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sugeruj się mocą tego Żubra,bo nie wiadomo jaką ma naprawdę, a proces spalania w nim zachodzący jest podobny do palenia ogniska... to prymitywny śmieciuch. Można próbować przerobić go na górne spalanie, ale drewnem wtedy nie popalisz.Przy takiej powierzchni i takim ociepleniu 15- 17 kw to maks czego potrzebujesz. Jeżeli chodzi o Seko , to nie wiem czy komora zasypowa i drzwiczki nadają się do drewienka..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z krajowych konstrukcji Defro Ds 20 KW, ma 20 kw na węglu, na drewnie zostanie Ci 16 , więc powinno być dobrze , jest wątek o tym kotle na forum https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12775-defro-ds-czy-ktos-ma-widzial-slyszal/, użytkownicy są z niego zadowoleni

.Sprawdź czy odpowiadają Ci wymiary drzwiczek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hef - wysoko zawieszona przegroda ,brak palnika ceramicznego, komora załadowcza nie nadaje się do drewna

Popter Rakoczy - zbyt wysoko zawieszona przegroda , brak palnika ceramicznego i powietrza wtórnego we właściwym

miejscu

Seko - nie wiem jak ma zawieszoną przegrodę ,ale nie posiada palnika ceramicznego co przy drewnie jest istotne, powietrze wtórne podobno ma, ale jak jest rozwiązane to nie wiem

Ja bym wziął Defro, mimo że sam posiadam Zębca KWKD. Defro Ds ma palnik ceramiczny, powietrze wtórne , duża komorę, w sam raz do drewna i duże drzwiczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to był piękny kociołek na drewno . Szkoda że Zębiec z niego zrezygnował bo jak widać drewno powraca .chociaż jest jeszcze produkt z per -eko KSD . Może to nie to samo ale dolniak ze spory zasypem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie biorąc pod uwagę specyfikę spalania drewna to powiedział bym że za mały ale tylko w przypadku doposażenia instalacji w bufor ciepła . Swoją drogą mając ogrzewanie oparte na podłogówce to aż się prosi o bufor . Na dobra sprawę do drewna wysoka temp . kotła , do podłogówki niska i gdzie podziać te wypalone kilowaty bo będzie ich dużo ale w krótkim czasie. Proponuje się nad tym zastanowić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż Twój wybór . Najwyżej będziesz tu częściej zaglądał . W tej chwili masz Hajnówke pewnie z pionowo ustawionymi opłonkami . Chcesz dolniaka bo liczysz że będzie się w nim inaczej paliło . Powieś sobie na tych opłonkach kawał blachy szerokości komory zasypowej i będziesz miał namiastkę dolniaka . Ale czy to coś zmieni przy tym paliwie, obawiam się że niestety nie . Jedyne rozwiązanie to kocioł małej mocy pracujący z nadmiarem powietrza ale z tym się wiąże mała komora zasypowa . Będziesz stał przy piecu i wciskał w niego zapałki , chyba nie o to  Ci chodzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z kilku lat użytkowania tego kotła  widze że brak mu dobrego wymiennika post-44332-0-20728800-1353950843_thumb.j\

na rysunku poglądowym jest jest 12 sztuk opłonek poziomych w rzeczywistości jest ich mniej - opłonki pionowe jest ich 3 rzędy po 5 szr. razem daje 15 i to cał7y wymiennik tego kotła . patrząc na schemat wożna sobie wyobrazić co sie dzieje z opałem przy dolnych drzwiczkach- przy samum początku rozpalania gdy jest cału zasyp założony to prawie wszystkie opłonki są ogrzewane w miare upływu czasu najszybciej sie wypala opał z tyłu kotła i wtedy ju tylko pare górnych opłonek bierze udział w grze = oczywiście te pionowe przez które przelatyje dym non stop. czy to jest piec ekologiczny? z ekologią nie ma nic wspólnego oprócz tego że jest wyrabiany na skraju puszczy Białowieskiej i samą efektywnościa psuje całą ekologie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie magnat, pan nam napisze, gdzie przy seko jest napisane, że to nadaje się do drewna pan wie lepiej niż producent kotła? Gdzie w Hef napisane, że to kocioł do drewna? Pan czytać potrafi? Z tych kotłów, które pan wymienił to jeszcze defro ds przejdzie tylko pan pomyśli co z tą mocą zrobić, bo 20kW to się przyda na Syberii przy -40, w Polsce to pewnie w porywach będzie 10kW, a drewno nie lubi kiszenia. Z tym buforem dobrze radzą, większy komfort obsługi, sterowalność, wydłużona trwałość kotła, wyższa sprawność i niższe spalanie. Z kotłów najlepiej kocioł zagazowujący, tylko cenę seko trzeba przemnożyć razy dwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnat

No nie ten Twój  kocioł to jakiś wytwór czyjejś chorej wyobrażni . Ani do czyszczenia ani do palenia bo nie wiadomo czym . Ani to górniak ani dolniak i wcale się nie dziwie że przy drewnie nie wyrabia bo pod te opłomki to drewno nie wejdzie a powietrze zasuwa tamtędy jak przez drzwi do hangaru i jak ten kocioł ma osiągnąć temperaturę jak w nim jest przeciąg a paliwo pali się pewnie gdzieś z przodu tak jakby przy okazji. Może jeszcze na miale z dmuchawą coś by się dało z tego zrobić .

Wracając do meritum .

Z uporem maniaka będę Cię namawiał na bufor przy Twojej instalacji i paliwie . W brew pozorom bufor to tylko duży zbiornik z paroma podłączeniami i nie mówie tu o buforze dedykowanym do np. solarów bo to faktyczne kosztuje sporą kase . Ale w zeszłym tygodniu spotkałem na złomie gościa który kupował zbiornik ciśnieniowy 1000 litrów i zapłacił za niego 6 stów właśnie z takim przeznaczeniem . Dobry spawacz go stuninguje za małą kase a do niego jeszcze kociołek na drewno np. dakon 32 D ( a jest o tych kotłach dużo na forum ) nie kosztuje nie wiadomo ile a do drewna ma wszystko co potrzeba .

Reasumując

Pionowy bufor to 1,5 m2 podłogi + dakon to drugie 1,5 m2 podłogi razem daje 3 m2 podłogi czy to naprawdę tak dużo przestrzeni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza , tylko pionowy bufor to rzadko kiedy zajmuje więcej niż 1m2 podłogi  a naprawdę warto, np ja w taką pogodę jak teraz zamiast pelletem palę w drugim kotle drewnem, na bufor 800l ok 3h, bufor nagrzewany do ok 80-85C i mam spokój na 12-16h.

Ogrzewanie pobiera ciepło z bufora pod nadzorem automatyki i jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.