Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa C.o. - Energooszczędna Grundfos, Wilo Czy Lpf


Remi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chce wymienić sobie pompę od C.O. na jakaś bardziej energooszczędna, mam teraz jakiegoś Grundfosa co ma już ponad 15lat oraz 3 biegi (35/55/75 W). Wszystko w nim działa pięknie tylko chciał bym go w końcu wymienić na coś nowszego, przy przeróbce instalacji brakło funduszu 3 lata temu na nowsza pompę wiec została obecna. Chce te obecna wykorzysta do kolektora samoróbkę w lecie wiec będę musiał i tak zakupić  pompkę.

 

Szukałem po sieci i ciężko coś wybrać z rodziny 25-60,

 

Sa dwa rodzaje Grundfos Alpha 2 z otulina (działa tez dla CWU) ~ 720zl oraz Grundfos Alpha 2 L bez otuliny (do C.O.) ~580zl

Nastepnie  Wilo Yonos Pico ~480-500zl oraz Wilo Stratos Pico ~680zl

 

Z LFP są podobne co Grundfos, ponoć polski producent Grundfosa.

 

Rożnica tych min. mocy waha się tylko miedzy tania a droga w granicy 1W a przy max. mocy przy około 10W, zależy mi w sumie głownie na jak najmniejszym poborze prądu w pompie. Te tryby noc dzień na powrocie z tego co czytałem nie działa wiec dla mnie odpada bo pompka jest na powrocie zamontowana :)

 

Mozę ktoś potrafi mi cos doradzić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy wiesz, ale różnica cenowa tych dwóch pomp alpha2 nie jest spowodowana tym ze jedna jest w otulinie, a druga nie. Ta tańsza z symbolem L nie posiada wyświetlacza i funkcji auto-adapt, taka sama różnica jest w pompach LFP experia, (symbol L = brak wyświetlacza i funkcji auto-adapt)

e:LFP experia jest licencyjnym odpowiednikiem alpha2 grundfos'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. tego to nie wiedziałem myślałem ze różnica jest wykonania korpusu z stali nierdzewnej, ze się jedna nadaje do cyrkulacji CWU a druga ze nie.

 

Funkcje Adapt mi zbędna jak mam być szery ale dziwne ze ludziska wkleja foty reklamowe tych pomp z autoadapt i wyświetlaczem a w opisie nic nie wynika z tego ze jest jego brak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ubiegłym roku zagłębiłem się w temat dla czego "teoretycznie ta sama pompa" ma taka rozbieżność cenowa i wszystko rozbija sie o ten symbol L 

mi zależało na funkcji auto-adapt (instalacja grzejnikowa z termostatami) ja zakupiłem LFP jest to identyczna pompa jak alpha2 :tylko ze jest niebieska :p

miałem obydwie pompy w ręce i sa one wykonane identycznie, nie wiem jak będzie z żywotnością ale po roku użytkowania jestem zadowolony z experii) 

w sezonie grzewczym pracuje ona ze średnią mocą 10~12 W (na zimnej instalacji z otwartymi termostatami wyświetlacz pokazuje trzydzieści kilka W wartość ta maleje wraz z zamykaniem sie termostatów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. Właśnie się o to boje bo niby są termostaty prawie na wszystkich grzejnikach ale wszystkie mam na 5 ustawione bo inaczej jest zimno :( Jest w domu jeszcze ze 4 kaloryfery gdzie są zwykle zawory bez termostatu.

 

I znając życie autoadapt będzie chodził na maximum bo nie będzie aż takie oporu :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kwestiach hydraulicznych nic nie doradzę, opisałem tylko moje doświadczenia z jedna z pomp które Cie interesują

w kwestii czy auto-adapt u Ciebie się sprawdzi. musisz czekać i liczyć  na wypowiedz jakiegoś instalatora

jeśli w alpha2 czy tez experii auto-adapt nie zda egzaminu to możesz ustawić pompę na jeden z trzech biegów (wielkość przepływu) lub na jeden z czterech (zależne od ciśnienia tłoczenia)

http://www.lfp.com.pl/pl/pdf/instrukcje/Experia.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można przełączać manualnie na pompie starego typu ale tak niskiej pobieranej mocy jak na elektronicznej nie uzyskasz.

Np UPE grundfosa 25/40 na I biegu bierze ok 45W a na III 100W.

Pompa elektroniczna będąca jej odpowiednikiem bierze 5 do max 22W

Przy jednej pompie to sobie możesz zaoszczędzić: 35W x 24h x 150dni = 126kWh x 0,6zł/kWh =75zł / sztukę pompy  na każdy sezon.

Możesz teraz policzyć po ilu latach pompa się zwróci i zacznie zarabiać na siebie., nawet zakładając stałe ceny prądu.

Przy wyższych biegach czas zwrotu jest niższy praktycznie 2,5-3x

 

ja mam w instalacji 5 pomp Alpha2 - i ile zaoszczędzę   przez 10 lat - możesz sam policzyć.

 

Dodatkowo przy zasilaniu awaryjnym każdy pobrany wat się przekłada na czas pracy układu zasilanego z akumulatora.

 

Pozdr.

 

PS

Funkcja Autoadapt jest dla instalacji z o zmiennych przepływach np grzejniki z termostatami  oraz to funkcja dla leniwych instalatorów i kompletnych laików w tym temacie.

Prawdziwy instalator znający się na rzeczy ustawia prace pompy wg charakterystyk, właściwych dla danej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. Właśnie się o to boje bo niby są termostaty prawie na wszystkich grzejnikach ale wszystkie mam na 5 ustawione bo inaczej jest zimno :( Jest w domu jeszcze ze 4 kaloryfery gdzie są zwykle zawory bez termostatu.

 

I znając życie autoadapt będzie chodził na maximum bo nie będzie aż takie oporu :/

Ja mam podobną sytuację z termostatami (są na kilku grzejnikach ale generalnie odkręcone). Mam Alpha2 25-60. Autoadapt działa na 15-30W (max pompy 45W). Inna sprawa, że przy poprzedniej pompie (HALM jakiś) musiałem ją ustawić na 3 bieg (100W) żeby dobrze grzało. Także nawet te maksymalne 45W to ponad 2x mniej. Ogólnie w tej pompie bardziej niż autoadapt liczy się dla mnie fakt, że zużywa ona 2x mniej energii nawet na III biegu (dzięki silnikowi z magnesem trwałym). A nowa wersja Alpha2 25-60 zużywa 3-34W co stanowi 1/3 zużycia konwencjonalnej pompy.

 

Generalnie ja po zmianie pompy zaoszczędziłem 70-80W a w najgorszym razie 55 (III bieg pompy). Gdybym kupował nową wersję Alphy2 byłoby to jeszcze więcej (w najgorszym razie 66W na III biegu). Gdybym wtedy kupił np. pompę UPS 25-60 zaoszczędziłbym 30W.

 

Co do autoadapt - nie do końca się zgodzę, że nie jest przydatny przy instalacjach ze stałym przepływem. U mnie np. pompa zużywa mniej energii w momencie gdy np. kocioł zwiększa temperaturę (jak pisałem pobór jest zmienny - od 15 do 30W). Ogólnie im cieplejsza woda w instalacji tym pompa ustawia się na mniejszy pobór.

 

Przypuszczam, że powyższe dotyczy wszystkich A-klasowych pomp.

 

Tutaj temat o pompie sprzed kilku lat:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/5003-pompa-grundfos-alpha2-25-60/?p=40345

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można przełączać manualnie na pompie starego typu ale tak niskiej pobieranej mocy jak na elektronicznej nie uzyskasz.

Np UPE grundfosa 25/40 na I biegu bierze ok 45W a na III 100W.

Pompa elektroniczna będąca jej odpowiednikiem bierze 5 do max 22W

Przy jednej pompie to sobie możesz zaoszczędzić: 35W x 24h x 150dni = 126kWh x 0,6zł/kWh =75zł / sztukę pompy  na każdy sezon.

Możesz teraz policzyć po ilu latach pompa się zwróci i zacznie zarabiać na siebie., nawet zakładając stałe ceny prądu.

Przy wyższych biegach czas zwrotu jest niższy praktycznie 2,5-3x

 

ja mam w instalacji 5 pomp Alpha2 - i ile zaoszczędzę   przez 10 lat - możesz sam policzyć.

 

Dodatkowo przy zasilaniu awaryjnym każdy pobrany wat się przekłada na czas pracy układu zasilanego z akumulatora.

 

Pozdr.

 

PS

Funkcja Autoadapt jest dla instalacji z o zmiennych przepływach np grzejniki z termostatami  oraz to funkcja dla leniwych instalatorów i kompletnych laików w tym temacie.

Prawdziwy instalator znający się na rzeczy ustawia prace pompy wg charakterystyk, właściwych dla danej instalacji.

U mnie grundfos UPS 25-40 180, na pierwszym biegu pobiera 0,1 do 0,11 A, na drugim 0,14 A na trzecim 0,18 A. Więc nawet mniej niż jest na tabliczce znamionowej o jakieś 0,02 A na każdym biegu. Przymykanie zaworów ( podnoszenie oporów przepływu) praktycznie nic nie zmienia. Nie jestem elektrykiem ani elektronikiem ale dla mnie wychodzi, że zużywa tyle ile jest na niej napisane czyli odpowiednio- 25-35-45 W, a nawet trochę mniej. Może się mylę więc proszę o sprostowanie, aha napięcie 230V. Przy takim zużyciu energii perspektywa zwrotu różnicy w cenie zakupu droższej pompy oddala się znacząco...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa alpha2 25-40 zużywa max 18W - 620 zł

UPS 25-40 zużywa max 45 - 370 zł

Różnica w cenie 250 zł

27W różnicy = 0,39 zł dziennie

Zwróci się po 640 dniach ciągłej pracy - przy założeniu 150 dni w roku 4 lata z hakiem. Uwzględniając korzystanie z Autoadapt wcześniej ale ile konkretnie to trudno wyliczyć (U mnie w tym trybie pompa z max zużyciem 45W chodzi na 15-30W na dość rozbudowanej instalacji - 2 kondygnacje, 13 grzejników - wysokość do najwyższego grzejnika około 6 metrów).

 

Alpha2L (bez Autoadapt) 25-40 zużywa max 22W - 495 zł

Różnica w cenie do UPS = 125 zł

23W różnicy = 0,33 zł dziennie

Zwróci się po 380 dniach ciągłej pracy - przy założeniu 150 dni w roku 2,5 roku z hakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem elektrykiem ani elektronikiem ale dla mnie wychodzi, że zużywa tyle ile jest na niej napisane czyli odpowiednio- 25-35-45 W, a nawet trochę mniej. Może się mylę więc proszę o sprostowanie, aha napięcie 230V. Przy takim zużyciu energii perspektywa zwrotu różnicy w cenie zakupu droższej pompy oddala się znacząco...

 

Najważniejsze jest zdrowe podejście do tematu i szczera prawda - kolega pisze że nie jest fachowcem z danej branży a jednocześnie podaje konkretne dane jakby nim był.

Przy prądzie przemiennym należy uwzględnić jeszcze wsp mocy czyli  tzw cos fi.

A czas zwrotu podał Marcin post wyżej.

 

Ja nikogo nie namawiam do takich zmian, ale widziałem pomiary prawdziwych elektryków na "chińskiej" pompie bodaj Webermana 25/40 - ta pompa na I biegu brała już  45W a ma III 120W i tu jest największa różnica pomiędzy pompami markowymi a tanimi podróbkami.

 

Pozdr.

 

PS

Dane do pompy UPE 25/40 z postu #9 odczytałem z tabliczki pompy zdemontowanej po 15 latach pracy, pompa całkowicie sprawna, poszła na wymianę na pompę Alpha2

pompa na co dzień pracowała na drugim biegu w inst CO - czyli wg wyliczeń Marcina powinna się po 3 latach zwrócić a pracowała 15lat - 15 x 250 = 3750zł straty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wg wyliczeń Marcina powinna się po 3 latach zwrócić a pracowała 15lat - 15 x 250 = 3750zł straty!

250 zł to różnica w cenie zakupu. Rocznie (przy założeniu 150 dni pracy) wychodzi 58 zł oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesraszyłeś mnie podanym wcześniej poborem prądu, więc podłączyłem miernik i sprawdziłem co i jak. Ale dalej nie rozumiem o co biega. Dla mnie to co na tabliczce to moc elektryczna, czyli zużycie prądu. Moc mechaniczna będzie pewnie o połowę mniejsza. Ale skoro mówimy o zużyciu prądu to dobrze liczę czy nie ? Czy uwzględniając wspomniany cos. fi - wyliczone zużycie będzie mniejsze, czy większe, chodzi o pomiary mojej pompy?

Co do wyliczeń czasu zwrotu, to są trochę optymistyczne, bo zakładaja pracę przez 24g/ dobę i przy największym zużyciu energii. W praktyce, przynajmniej u mnie zwrot byłby dużo później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

250 zł to różnica w cenie zakupu. Rocznie (przy założeniu 150 dni pracy) wychodzi 58 zł oszczędności.

 

Coś dzisiaj u mnie słabo z czytaniem idzie  ;)

Ale w ciągu tych 15 lat wyjdzie więcej niż 1 nowa pompa 

 

Do kolegi SONY - najlepiej jest podłączyć miernik poboru prądu np taki http://allegro.pl/whitenergy-miernik-poboru-mocy-z-lcd-i3714411839.html

 

ja mam podobny to nawet reaguje na odłączenie komórki od ładowarki ( 2W mocy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyliczeń czasu zwrotu, to są trochę optymistyczne, bo zakładaja pracę przez 24g/ dobę i przy największym zużyciu energii. W praktyce, przynajmniej u mnie zwrot byłby dużo później.

Wiadomo, każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnych wyliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam pompę Alpha 2 25/40 długość zabudowy 180 mm.

Gdybym miał w chwili obecnej kupować to kupiłbym Nowa Alpha 2 25/40 długość zabudowy 180 mm. Ma ona pomiar przepływu wody.

 

Poprzednia pompa Wilo 25/60rs pracowała bez problemów 14 lat, chociaż miejscami zielona farba z obudowy zeszła. Ładnie jej podziękowałem i leży na półce jako rezerwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też posiadam pompę UPE 25-40. pracuje w sezonie zimowym (praca ciągła) od 14 lat. zużycie energii ok. 34 -38W _ dane z pompy ponieważ posiadam pilota R 100. Przymierzam się również do wymiany. Niestety nie wiem na ile wiarygodne są to dane. Temperaturę na przykład przekłamuje i to znacznie. Chciałem nawet instalację prowadzić temperaturowo ale w związku z tym jest to niemożliwe. Z informacji uzyskanych podczas jednego ze szkoleń wynika,że pompy te powstały ze względu na zawory termostatyczne aby pompa zachowywała stałe ciśnienie co nie wpływa na całość instalacji (pozostałe odbiorniki). jednak daleko im do doskonałości. Miały też opcje prowadzenia temperaturą oraz ciśnienie proporcjonalne, tj. zmniejszenie ciśnienia przy spadku wydajności ( przymknięcie się zaworów termostatycznych). Po wymianie i ustabilizowaniu się poboru prądu można będzie porównać zużycie i ocenić oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy nie kupić coś z rodziny Wilo i mysle teraz czy nie wybrac Yonos Pico i wypróbować inna firmę niż Grundfos :) Co do kosztów za ile się zwróci w sumie sie zobaczy ile będzie ciągła prądu :)

 

Mam nadzieje ze kupując Wilos nie zrobię błędu co do wyboru :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że marka ma drugorzędne znaczenie w stosunku do parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja :) Zobaczę pojadę może w poniedziałek do producenta Wilo bo widzę ze mam nie daleko :D Oglądane na miejscu bo maja jakiś showroom na pewno :)

 

Tak teraz gdybam i może za rok wymienię kolejną pompę dla CWU jak będę z tej zadowolony bo mam tam zamontowana w ogolę jakiś No-Name z 95zl co ma 45W pierwszym biegu, choć nie wiem czy tej Grundfos z Co nie przełożyć teraz tam będzie to zawsze 10W mniej mocy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Zakupiłem w końcu Wilo Yonos pico 25/1-4 ponieważ jak się okazało stara pompka była Grundfos UPS20-35 i pierwszy bieg w zupełności wystarczał. Nowa pompkę bo kilku godzinnej walce z montażem uruchomiłem :) Ustawiłem na zmienne ustawienie i pracuje z wysokością tłoczenia 1,7m i pobiera tylko 7W przy cieplej instalacji a 11W jak rozgrzewa się centralne ogrzewanie :)

 

DSCN5843.jpg

 

 

Komfort się jakoś teraz zwiększył ponieważ szybciej się rozgrzewają kaloryfery w całym domu a co ciekawe przestał hałasować mój kaloryfer żeberkowy w łazience, brak szumów przepływu wody przez niego :)

 

Jestem jak na razie bardzo zadowolony z zakupu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.