Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Otulina Na Rury Co


pakoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

jestem na etapie wyboru i robieniu instalacji CO/CWU,

przy CWU nie mam problemu bo już materiał zakupiony, rury PP PN20 w otulinie PE - całość ukryta w bruzdach.

 

Jednak przy CO mam problem z wyborem materiału, na początku zastanawiałem się nad PEX`em jednak częściowo przekonali mnie do CU (nastraszyli mnie zagotowaniem wody w instalacji, mało prawdopodobne ale możliwe).

Wstępnie wybrałem miedź, jednak większość instalacji będzie w bruzdach, powiedźcie mi co wybrać do izolacji rury? Ta szara pianka jest gruba jednak bez wartwy PE, wiec raczej nie nadaje się do zatynkowania? A te otuliny co mam do wody to grubość 6mm więc za mało na CO, bo przewodność cieplna jest dużo większa niż w przypadku PP.

 

 

Zatem prosiłbym was o cenne rady jak to rozwiązać, kocioł będzie na paliwa stałe, szacowana moc to 15kW, CO i CWU w zimie, mieszkanie 82m2 w kamienicy.

 

 

Z góry dzięki!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej niż grubością otuliny martwiłbym się za dużym kotłem, 10 - 12 kW to max czego potrzebujesz, nawet tego nie wykorzystasz. Kto oszacował te 15 kW? Jak doradca w sklepie to go nie słuchaj, mnie na dom 100 m2 chcieli dać 17 albo 23 kW, bo z dużego garnka nie wykipi, tylko ile on pożre węgla to Bóg jeden wie, kupiłem 14 i jest jeszcze ciut za duży. A rury mam w otulinie szarej i nie narzekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ciągu tygodnia będę znał dokładnie moc kotła, jest robiony projekt na CO - wymaga tego zarządca budynku. Wstępnie była liczona moc przez Panią projektant i była mowa o 12kW, chyba że CWU to mówiła że 14kW. Zobaczymy jak dostanę projekt do ręki.

 

Rury masz w ścianach? Jaka grubość otuliny? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury w domu mam nieosłonięte, nie są ukryte, a tylko pomalowane w kolorze ścian farbą do ścian, specjalnie mi to nie przeszkadza bo jest ich naprawdę mało, miedziane 22 mm dzięki czemu grzeją też pomieszczenie, otuliną mam owinięte rury poniżej części mieszkalnej, i przy samym kotle ile się dało to owinąłem. Otulina 9 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, nieosłonięte rury to szara jak najbardziej, po prostu tynk reaguje z otuliną i są problemy, stąd warstwa PE na tych podtynkowych, jednak nie znalazłem żadnej podtynkowej grubszej niż 6mm. 

Niektórzy wełną ocieplają rury, jednak to znacząco utrudnia montaż w ścianach i powiększa wielkość bruzd.

U mnie najprościej schować je w ścianach, 90cm musi iść w progu koło drzwi to najkrótsza i najlepsza droga.

 

fajnie jak by ktoś rzucił pomysłem z tych co schowali miedziane rurki w ścianach, dużo osób tak robi jednak nikt nie napisał jak (przynajmniej nie znalazłem informacji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.