Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Sam Bucha Pomocy!


ubidragon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam piec CO na węgiel, prawdopodobnie samoróbka, od jakiegoś czasu zdarza mu się samemu buchać z nienacka. W piecu tym nie domyka się do końca dolna klapa zostawiając uchył na ok. 2 cm. Proszę o szybką pomoc - dziś po rozpaleniu jakiś czas potem samoczynnie buchnął z dołu dymem (nie wiem dlaczego) i czasami zdarza mu się buchać górną klapą podczas jej zamykania, gdy dokładam do pieca. Sam już nie wiem jak bezpiecznie się z tym piecem obchodzić, czy może coś wymaga przeczyszczenia i dlatego tak bucha, bądź od jakich czynników to zależy, oraz jak właściwie powinienem dokładać do pieca - czy komin ma być otwarty, zamknięty, w pół otwarty? Od kilku dni boje się dokładać do niego i podchodzę z dużą ostrożnością. A palić muszę bo jest zimno, a narzeczona i ja ostatnio nawet ciężko na gardła zachorowaliśmy. Proszę o szybką pomoc, na rodzinę nie mam co liczyć - już od tygodnia mieli się odezwać. Jeżeli temat w złej kategorii to proszę o przeniesienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję poczytać w dziale  Kotły zasypowe - rozpalanie kotła górnego spalania  od góry i dostosować sposób palenia do przeczytanej lektury .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Nigdy nie podkładaj zbyt dużo na raz. Zawsze ma być czynny (widoczny) płomień palącego się węgla.

Nie narzucaj węgla bezpośrednio na już palący się, bo łatwo mozna w ten sposób spowodować

zanik płomienia czyli wydzielanie się tego wybuchowego dymu. Wrzucaj świeży węgiel jak gdyby

"obok", będzie miał potem czas i okazję do zapalenia.

Sporo oczywiście zależy od konstrukcji samej komory załadunkowej (paleniska). Generalnie szeroka i długa

komora jest wygodniejsza do spalania węgla, te wąskie- ciasne (fajnie brzmi...) wydają się przeznaczone

głównie do spalania koksu- a i tak w niezbyt grubych warstwach.

Na początek spróbuj po prostu podrzucać małe ilości węgla, obserwuj, wyciągaj wnioski.

Pamiętaj- bez przesady! W kotle ma się palić zdrowym płomieniem a nie tlić dymem.

Tak jak napisał @sambor- czopuch zawsze otwarty, powietrze do spalania reguluje się

wlotami w drzwiczkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od sprawdzenia stanu komina - prawdopodobnie zarósł sadzą. Dalej stan czopucha, szczelność wyczystek na kotle i kominowych - muszą być domknięte. Jak często czyścisz kocioł? Raz w tygodniu to minimum, może sadze i popiół osiadły i fuka. Przy dokładaniu najpierw uchyl popielnik, potem górne drzwiczki. Czopuch zawsze otwarty, lepiej stracić kominem jak się podtruć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ja wyżej zostało napisane, jeśli to kocioł górnego spalania to zacznij palić od góry, sprawdź mój podpis. Polecam również lekturę tego wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego/page26 Zaoszczędzisz na opale, zdrowiu i sąsiedzi zaczną się do ciebie uśmiechać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.