Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kondensat+Cwu Na 210M2 Remontowanej Kostki Z Lat 80-Tych


robercikzs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Forum pomogło mi ws. starego kotła na węgiel, więc tym razem też liczę na Wasza pomoc.

 

Na wiosnę remontuję domek kostkę z lat 80. Ściany z gazobetonu+pustka powietrzna+cegła+styropian 10cm - razem ściana ok. 50cm. Stropodach wentylowany docieplony 30cm ekofibru. Brak ogrzewania podłogowego. Powierzchnia ok. 210m2. Parter wysoki na 2.33m, piętro na 2.70m. Okna będą plastikowe na profilu Schueco CT70 lub Si82 z pakietem 3-szybowym. Lokalizacja domku - Katowice.

 

Jaki dobrać kocioł gazowy+cwu do takiego domku?

Skłaniam się ku kondensatowi, ale może lepiej tradycyjny kocioł gazowy? Grzejniki będą przewymiarowane, gdyż pozostawiam kocioł węglowy i połączę je przez wymiennik. Obecnie na kotle węglowym utrzymuje temperatury w okolicach 50 stopni.

Czytałem trochę już o kociołkach i czy termet ecocondens crystal będzie dobrym wyborem czy skłaniać się w stronę firm typu buderu, viesman, junkers, dd?

Jaką dobrać moc kotła do tych 210m2 + jaki zasobnik na wodę?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pomoc,

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej zainstalować oba kotły w układzie otwartym bez wymiennika?

 

Przede wszystkim odpowiedz na pytanie ile planujesz ogrzewać gazem. Czy chcesz mieścić się w taryfie W2 i zamykać rok w 1200m^3, czy planujesz ogrzewać wyłącznie gazem, a kociołek zostawiasz z sentymentu jak cię przyciśnie? Jeśli pierwszy przypadek, to zwykły kocioł turbo i miesiące grudzień, styczeń, luty węglem, jeśli drugi to kondensacyjny, bo pozwala zaoszczędzić do nawet 10%.  

 

Jesteś z Katowic, nie lepiej skorzystać z dofinansowania na wymianę,  6 tys. piechotą nie chodzi. 

 

https://bip.um.katowice.pl/index.php?s=16&r=1288684196&id=1371017311

https://www.sekap.pl/katalog.seam?cid=21807

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AUTOPSJA - może pomoże Ci to w wyborze

Podobny dom,nieco mniejsza powierzchnia - 170 m2,podobnie ocieplony,okna gorsze 2-szybowe,podobne wysokości pomieszczeń,niestety podłoga parteru na gruncie bez ocieplenia.

Miałem w planie zastosowanie kotła węglowego i kotła gazowego połączonych przez wymiennik,ale w stanęło tylko na kotle gazowym Termet EcoCondens 20 i zasobniku CWU Galmet 120 L.

Nie żałuje decyzji zarówno nastawienia się tylko na ogrzewanie gazowe jak i zakupu kotła Termet.

Gazu zużywam ca. 2.100 m3 rok CO,CWU i kuchnia ( kuchnia raczej symbolicznie - 1 osoba ) co daje kwotę +/- 4.600 zł,w porównaniu z wcześniejszym zużyciem węgla jakieś 800 zł więcej na rok a na kocioł Termet nie dam złego słowa powiedzieć,pracuje równo ,cicho i bezproblemowo - stosunek jakości do ceny w/g mnie nie do pobicia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arthi

Kocioł węglowy pozostawiam w razie czego. Nie wiem co będzie za 5,10,15 lat i co z tym gazem.

Co do bonifikaty za wymianę kotła to wygląda to tak, że najpierw musisz kupić kocioł i przedstawiasz fakturę z wnioskiem do urzędu i nie wiadomo czy kasy starczy czy nie. Nie jest też powiedziane, że dostałbym zwrot 6 tys., gdyż zależy to od urzędników tak naprawdę. Tak było przynajmniej w tamtym roku i na początku tego.

Można kocioł gazowy kondensat dać w układzie otwartym?

 

olinek

Liczę właśnie na to, że gaz będzie mnie kosztował tylko troszkę drożej przy znacznie lepszym komforcie.

Skłaniam się właśnie przy takiej konfiguracji jak Ty masz, tylko może zasobnik 140l.

Podłogi też mam nieocieplone. Jedynie pod nimi nie ma bezpośrednio gruntu tylko ok. 60cm tzw. "szlaki" czyli taki żużel z pieca.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemu z dofinansowaniem nie ma, ja skorzystałem w ubiegłym roku, kilku znajomych wcześniej, ale robisz jak uważasz. Dzisiaj składasz wniosek, a jeśli podpiszą z tobą umowę, to pieniądze są, do prac możesz się zabrać po podpisaniu umowy czyli tej zimy grzejesz węglem. W tym wszystkim jest jeden, jedyny problem, instalując kocioł gazowy w kotłowni nie może być kotła na węgiel,...

 

Gaz wyjdzie drożej, nie ma innej możliwości, pewnie płaciłeś za tonę z dowozem 500-600zł, albo mniej, ile spalałeś 3-4 tony? Moim zdaniem grzejąc gazem, przy założeniach jak podałem, wyjdzie przeszło raz drożej niż węglem. Coraz częściej mówi się też  o podwyżce cen gazu, nawet 5%. Kiedyś to była norma gaz drożał rok do roku o kilka procent.

 

Jeśli będziesz grzał cały rok to zdecydowanie kondensat, różnica zwróci się w kilka sezonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobierasz kocioł który obsłuży i CO i cwu. Jak zdecydujesz się na kocioł z podgrzewaczem o xxx pojemności to producent zestawu określi jaka powinna być moc minimalna kotła. Wielkość podgrzewacza jest zależna od zapotrzebowania ( ile osób, ile łazienek, czy będzie cyrkulacja cwu, czy przewidujesz dodatkowe źródło ciepła np solary.....) Dla 4 osobowej rodziny przy jednej łazience przeważnie wystarcza podgrzewacz 120-150l, ale gdy będziesz miał np wannę z hydromasażem trzeba dobrać większy podgrzewacz, a im większy podgrzewacz tym bardziej opłaca się stosować dodatkowe źródło ciepła np solar a wtedy oczywiście podgrzewacz z dwoma wężownicami. Dlatego na cwu może być potrzebna znacznie większa moc niż na CO. Kotły gazowe mają tą zaletę że ograniczenie mocy kotła na CO nie jest żadnym problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ robercikzs

Albo pogodzić się z tym, że podczas grzania CWU nie będzie CO. Dla przykładu kocioł 15kW ogrzeje 100L wody o temp 10°C do 50°C w ciągu 18 minut. Zastanów się jak u Ciebie wygląda zużycie ciepłej wody. U mnie np. głównie w użyciu jest prysznic, więc nie zwiększałbym mocy kotła jakoś drastycznie ze względu na CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję większą moc - nazywa się to komfort użytkownika i jest możliwość korzystania np z dwóch łazienek na raz lub wanny.

Czekanie w kąpieli na cieplejszą wode potrafi być upierdliwe a przy dwóch lub 3 osobach po kolei trudno robić przerwy po 15min lub dłużej.

Ważnym elementem jest to że podczas takiego grzania CWU nie działa CO , czyli następuje wychłodzenie budynku, 

Co trzeba później uzupełnić - nie ma na tym oszczędności gdyż idzie o nagrzanie odpowiedniej ilości wody w określonym czasie a jednocześnie niedopuszczenie do nadmiernego wychłodzenia budynku i dlatego wszystkie gotowe projekty domów są tak liczone na moc rzędu 25kW,kocioł gaz.

takie dobranie nikomu nie zaszkodzi.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 łazienki, ale użytkowana jest raczej jedna, druga to tylko raczej wc, prysznic bardzo, bardzo rzadko. Zastanawiam się właśnie czy wybrać termet ecocondens crystal 20 czy 25. Czy w tym kotle można ograniczyć programowo moc na co? Instalację dla CWU chcę zrobić z cyrkulacją, zaprogramować, aby grzał wodę w odpowiednich przedziałach czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.