Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Szczegółowe Obliczenia Kosztów Ogrzewania W Okresie 3 Lat I Po Ociepleniu


volkhen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Chciałbym przedstawić wszystkim moje obliczenia kosztów ogrzewania na przestrzeni 3 lat. Myślę, że może to zmobilizować wiele osób do decyzji o ociepleniu domu.

 

Mieszkam na parterze w domu z 1933 roku o 3 kondygnacjach. Powierzchnia kondygnacji 65m2. Ściany to cegła silikatowa o grubości 40cm i oporze R=0,43 (U=2,31). Posiadam ogrzewanie systemowe (ciepło sieciowe). Ogrzewany jest parter i pierwsze piętro. II piętro nie jest ogrzewane (stoi puste).

Dzięki ciepłu systemowemu miałem możliwość obliczenia szczegółowych danych dotyczących zapotrzebowania na energię cieplną. Temperatury średnie na zewnątrz brałem ze strony http://www.imgw.pl/klimat/.

 

Pod koniec października ociepliłem jedną ścianę domu. W miarę upływu czasu będziemy widzić jak zmienia się zapotrzebowanie na energię po ociepleniu. Opór ściany po ociepleniu R=4,18 (U=0,24). Docieplenie wykonane styropianem grafitowym o wsp. 0,032, grub. 12cm. Według obliczeń powinienem oszczedzić 2270zł. Ocieplenie powinno się zwrócić po 5,5 roku. Dodatkowym czynnikiem przyspieszającym zwrot kosztów jest to, że rury od ogrzewania są zatopione w ścianie w ten sposób, że jedyną warstwą izolacyjną były dwie warstwy kartonu :| . Myślę, że wcześniej uciekało tamtędy mnóstwo energi.

e66b.jpg

 

Robiłem pomiary pirometrem. Przy temp. na zewnątrz 10C ściana nieocieplona ma temp 17,8-18C. Ściana ocieplona 21,5-22C. W miejscu gdzie lecą rury 30C :/ .

 

Średnie wartości z danych z ostatnich 4 lat:

Roczne zapotrzebowanie na energię: 143GJ (39,8kWh)

Najwyższa moc chwilowa (luty): 9kW

Energia na m2 na rok: 249kwh / m2 / rok

Najwyższa moc na m2 (luty): 64W / m2

 

Poniżej wartości średnie dla 3 poprzednich lat.

 

d6q9.jpg

 

Sezon 2013/2013 pozioma linia oznacza moment ocieplenia. Średnia temp. w październiku prawie 2C powyżej średniej - dużo. Więc miało to pozytywny wpływ na oszczędności.

nnel.jpg

 

Wykres energi na m2 średniej dla 3 lat oraz tego roku (pierwszy punkt wrzesień)

79lq.jpg

Widać spadek zapotrzebowania na energię o 33%. Ten spadek do zera to oczywiście po prostu brak danych.

 

Wykres śr. temperatury na zewnątrz oraz zużytej energii. Widać dużą korelację pomiędzy zmiennymi. (wykres temperatury odwrócony)

0lq6.jpg

 

Komentarze i pytania mile widziane. Dodam, że jestem amatorem i z branżą budowlaną nie mam nic wspólnego.

Będę wrzucał co miesiąc nowe dane jak będzie przychodził rachunek z KPECu.

 

Ocieplanie:

jvhx.jpg

Polecam frezować otwory pod kołki i zatykać zatyczką styropianową 2cm gr.. Szczególnie jak stosowane są kołki z metalowym trzpieniem. Dodatkowo po ociepleniu nie będzie widać placków od kołków na elewacji.

 

Ocieplona ściana:

a1ha.jpg

 

Przy okazji zapytam, zużywam średnio 1,8GJ (490kWh) na ogrzanie ciepłej wody dla 4 osób na miesiąc. Dużo czy mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.