Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż Zaworu 4D.


sebap

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i jak w temacie. W związku z tym, że przy obecnych temperaturach zewnętrznych w domu jest temperatura około 25 i więcej stopni (przy temperaturze zadanej 38 stopni a więc o wiele za mało, gdy podniosę temperaturę na kotle to w domu nie da się wysiedzieć) chciałbym zamontować zawór 4d (chyba lepiej niż 3d ze względu na ochronę kotła i utrzymanie temperatury w domu na poziomie akceptowalnym). Dom około 30 letni ocieplony styropianem 10, nowe okna i drzwi, zerwany stopodach i dobudowane poddasze mieszkalne, pokryty dachówką (oczywiście ocieplenie również pod dachówką). Kocioł c.o. robiony na zamówienie 37kW z podajnikiem ślimakowym + sterownik Argon 2, do tego bojler 300 litrów. Powierzchnia do ogrzania to 3 kondygnacje po około 90m2, kiedyś w przyszłości piwnica o takim samym metrażu. Rury w ścianach grube, przyłączeniowe do grzejników cienkie miedziane, grzejniki nowe Calidor.

Poniżej prowizoryczny schemat instalacji c.o.

 

ri3n.jpg

 

Czy możliwe jest dołożenie zaworu 4d do istniejącej instalacji (nie ma możliwości jakichś większych przeróbek)? Jeśli tak to w którym miejscu go zamontować?

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

sebap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady wstawić zaworu 4d? Musi być 3d?

wszystko się da. Pytanie po co ?

pompa na powrocie zasobnika pracująca cały czas na odpowiednim biegu wygrzeje Ci powrót a zawór 3d zmniejszy temperaturę na grzejniki jeśli będziesz tego potrzebował

 

ale powrót z instalacji grzejnikowej należy wpiąć pomiędzy pompą CWU a kotłem aby pompy nie pracowały szeregowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze myślę ale czy to pompa będzie na zasilaniu czy na powrocie to tak czy siak będzie za zaworem? Zgadza się? Czy sama pompa c.w.u. na tyle zmiesza wodę na powrocie, że do kotła będzie wpływała niewiele mniej ciepła niż na zasilaniu?

Jeśli zawór miałby być 4d to czy mógłbyś nanieś go na schemacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa za zaworem 4d czy 3d powinna być na zasilaniu aby zawór prawidłowo funkcjonował ( pompa wirnikiem miesza wodę i nie powstaje rozwarstwianie się wody o różnych temperaturach)

pompa CWU powinna wygrzać Ci powrót i montaż zaworu 4d jest w tym przypadku zbędny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa CWU powinna wygrzać Ci powrót i montaż zaworu 4d jest w tym przypadku zbędny

Powinna ale czy na pewno? Jeśli to nie jest pewne wolę dołożyć i kupić zawór 4d.

Czyli zawór 3d nie ma racji bytu bez przepięcia pompy c.o. z powrotu na zasilanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 I 4d też nie. Ludzie jak się uparł na 4d to niech montuje. Oby tylko nie pisał że nie może prawidłowo wyregulować instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie upieram się przy zaworze 4d. Chodzi oto czy na pewno pompa c.w.u. dogrzeje powrót z grzejników kotła? Jeśli tak to jak najbardziej zamontuje zawór 3d. Druga sprawa jest taka czy pompa musi być wstawiona na zasilaniu? Nie może zostać na powrocie? Jeśli tak właśnie musi być to proszę o "łopatologiczne" wyjaśnienie dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz przeczytałem w instrukcji sterownika Argon 2 takie coś: Pr00 - 00– Funkcja priorytetu zasobnika C.W.U. wyłączona .(nastawa fabryczna);

01– Funkcja priorytetu zasobnika C.W.U. włączona.W trybie 00 zaleca się zamontowanie zaworu mieszającego, który umożliwiałby ustawienie podziału temperatury w zasobniku C.W.U. i w domu (inna temperatura zasobnika C.W.U. i inna temperatura wody w grzejnikach przy jednej temperaturze kotła C.O.)
 
Nie wiem czy dobrze myślę ale gdybym teraz zmienił ten parametr na 01 to czy temperatura bojlera w jakiś sposób się powiększy a na grzejnikach będzie niższa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa. Na schemacie zaznaczyłem, że wyjście na grzejnik jest tylko jedno ale tak nie jest. Kocioł stoi w piwnicy i 1rura prowadzi w prawo na parter i piętro a druga w lewo na poddasze. Ma to jakieś znaczenie że są jakby 2 piony? Powrót oczywiście łączy już w piwnicy, przed pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.