Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Rady I Sprawdzenie Schematu C.o


marekholand

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich .


To mój pierwszy wpis tutaj na forum więc proszę o wyrozumiałość .


Mam prośbę do znających temat o sprawdzenie schematu 


Opisze krótko zakupiłem kocioł Hef i posiadam Bojler dwu płaszczowy chciałbym teraz to tak połączyć aby działało grawitacyjnie 


Kocioł stoi w kotłowni Bojler mogę umieścić w pomieszczeniu nad kotłownią .


napisze dlaczego chciałbym aby mi to pracowało grawitacyjnie , mieszkam na wsi a tam często brak prądu więc chciałbym aby choć podczas braku prądu piec powolutku grzał Ciepłą wodę w bojlerze bo o ciepło się nie martwię mam kominek więc to by wyeliminowało problem z grzejnikami  .


I teraz pytanie do Forumowiczów czy tak zrobiona instalacja by się sprawdziła ?


na razie nie naniosłem zaworów na rozdzielaczach , i wiele innych rzeczy ale podstawa jest .


więc proszę o sugestie i podpowiedzi  


Pozdrawiam Marek 


post-2383-0-13893800-1384524281_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Chciałem edytować wczorajszy wpis a utworzyłem kolejny ..przepraszam 

ale chciałbym ponownie prosić o rady i spojrzenie na schemat 

- chciałbym o pomoc w doborze optymalnych średnic rur

- czy w takim układzie bojler będzie działał grawitacyjnie

-czy pompy 25/40 wystarczą czy na C.O użyć 25/60

-czy konieczny jest zawór czterodrożny

.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

jako Pompy obiegowej wykorzystam  WILO STRATOS PICO 25/1-4  

do podłogówki i CWU  WILO  YONOS PICO 25/1-4 

i kolejne moje Pytanie 

-Co jest nie tak z tym postem że 80 osób spojrzało i zero reakcji czy ktoś mógłby choć trochę mi pomóc chciałbym przed rozpoczęciem instalacji popełnić jak najmniej błędów i ponieść  mniejsze koszty chyba o to chodzi  :)

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj wszystkie rury Cu28 lub stal 1" to na CWU może będziesz miał obieg grawitacyjny, pompy 25/40 wystarczą - producent dowolny, Wilo jak najbardziej

Co do rur na małym obiegu zaw 4-D to powinny być jak najgrubsze i  sam zawór zlokalizowany przy kotle to wtedy nie bedziesz potrzebował  pompy krótkiego obiegu.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pierwszą odpowiedz właśnie liczyłem na twoją reakcje sambor

teraz zapytam czy to podłączenie bojlera jest dobrze do grawitacji bo na rożnych schematach  widzę że wejście wody ciepłej z kotła  do bojlera jest wyżej a wyjście niżej u mnie sprawdzałem na stronie producenta jest odwrotnie, zasilanie wejście ciepłej jest na dole a powrót u góry 

a po za tym schemat jest prawidłowy nie ma błędów ? 

 

dorzuce link 

http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/228AFDC26822516CC1257B4800753142/$FILE/IM%20Verticell%20130-200L%20(04,1997)__DE.pdf?OpenElement

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie średnice są optymalne czy można coś zmienić ?

I mam pytanie odnośnie ochrony rur pex za rozdzielaczami do grzejników  przed wysoką temperaturą   

Ponieważ w takim układzie z zaworem 4 D kocioł ma ochronę prze zimnym powrotem ,ale nie chroni rur pex zgadza się ?czy konieczne było by montowanie zaworu 3 D termostatycznego przed zasileniem rozdzielaczy do grzejników ?

dziękuje z góry za podpowiedzi i rady 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne z moich wielu pytań  jakiej wielkości powinienem zamontować Zawór 4D czy 5/4'' czy 6/4'' bo do podłogówki mam już 1'' esebe VTA 320

mam Jeszce czas do przemyśleń i do magazynowania osprzętu bo instalacja powstanie za około 1 miesiąc i na gwiazdkę  sprawie sobie super prezent w postaci działającej instalacji mam taką nadzieje  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

wyjścia z pieca mam 1,5 '' więc zawór 6/4 rury też 6/4 na obiegu kotła

zmieniłem podłączenie zasilania podłogówki czy może tak być ?  zaraz za zaworem 4D trójnik  przed pompom obiegową pompę od podłogówki miałbym w kotłowni oczywiście zamontuje filtr przed pompom czy tak może być ?

post-2383-0-13943700-1384687939_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według producenta  zasilanie jest na dole powrót na górze dlatego dałem ten schemat do sprawdzenia i link do strony producenta tego bojlera 

i dodam że chciałbym aby ten bojler pracował grawitacyjnie nie zależnie od prądu abym mógł podczas braku prądu lub latem grzać tylko  CWU  .

 

Więc koledzy czy ten bojler będzie pracował grawitacyjnie czy nie w takim układzie bo w tej chwili jeszcze mogę kreski na rysunku zmienić gdy zrobię instalacje  już trochę więcej będzie pracy  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok rozumiem co piszesz kolego  ale czy patrzyłeś na stronę do której podałem link ...i tam producent twierdzi inaczej i na dtr zbiornika też jest napisane gdzie zasilanie gdzie powrót  więc tak schemat rozrysowałem a czy to jest źle czy dobrze chciałem właśnie się dowiedzieć od specjalistów na Tym Forum . 

 

http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/228AFDC26822516CC1257B4800753142/$FILE/IM%20Verticell%20130-200L%20(04,1997)__DE.pdf?OpenElement

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich .

mnie ciągle gnębi ten Bojler czy podłączyć tak jak jest na schemacie zasilanie dołem  biorąc pod uwagę instrukcję producenta czy zasilanie górą ..czy ktoś ma doświadczenie z montażem tego bojlera i w 100% jest pewien że tak nie zadziała  :wacko: czy muszę przekonać się sam montując go tak i tak dla sprawdzenia ...wolał bym tego uniknąć  :ph34r:

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

koledzy Majschi i Sambor może wy się wypowiecie na temat tego bojlera bo tylko wy się zainteresowaliście moim tematem więc liczę na was 

 

Wezwany do tablicy odpowiadam że : wg teorii grawitacji to kolega majschi ma rację , ale wg dokumentacji fabrycznej to jest odwrotnie - po prostu producent nie przewidział grawitacji w tym bojlerze  :(

I zasilanie jest tak jak na rysunku pierwszym - od dołu a powrót na górze.

 

Kolega raz wymieniał taki bojler na bojler innego producenta i niestety musiał duuuużo przerabiać.

 

Strona z instrukcji poniżej

 

pozdr.

 

PS 

Jak ma być ta grawitacja ja bym spróbował podłączenia zasilania od góry , ale z możliwością ew przełączenia na dół.

post-18578-0-61664500-1384809281_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.