Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

shkiperfil o co Ci chodzi z tym regulowaniem temperatury c.w.u. To sterownik pompy np. taki, który sam z powodzeniem używam (Euroster 11Z za sto kilkadziesiąt zł) dba o to aby pracowała ona w zadanym przez użytkownika zakresie temperatur pieca i zasobnika c.w.u. To plus zawór zwrotny pomiędzy pompą a zasobnikiem w zupełności wystarcza aby woda w zasobniku nie wychładzała się po wygaśnieciu kotła . Dla pewności jeśli nie dowierzasz zaworowi zwrotnemu możesz dołożyć jeszcze elektrozawór, który otwierał się bedzie w chwili uruchomienia pompy ładującej zasobnik c.w.u. Myslę cały czas o układzie z niezalezną pompą do ładowania zasobnika c.w.u i sterowniku obsługującym dwie pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarekW

żona mnie też nie rozumie;). Nie chodzi o regulację temp. na CWU. Mam zawór zwrotny i on zatrzymuje ciepło-to nie problem. Problem jest taki, że chcę aby pompa pracował aż do wygaśnięcia kotła bo wtedy wychładza bojler. Po drugie chcę w okresach przejściowych mieć możliwość w łatwy sposób oddawania na CO. Po trzecie to jak palę latem tylko na wodę i mam CO zamknięte to może być BUM bo mam wtedy odcięte naczynie otwarte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale myślę teraz nad zaworem 3D mieszającym ręcznym, którym będę mógł dopuszczać część ciepła na CO bądź zamykać CO ale na zasilaniu kotła + zawór odwrotny, który będzie otwierał obieg CWU od np. Temp. 45 a poniżej pozostanie zamknięty. Innym wyjściem jest 2ga pompa ze sterownikiem różnicowym dla obiegu CWU. Ciągle mi czasu na to myślenie brakuje no i o dostęp do kompa z rodziną muszę walczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Ja pierdyle ten temat się ciągnie jak wenezuelska telenowela i stale wymyślasz jakieś dziwne i niebezpieczne rozwiązania.

Poprawne rozwiązania zostały zaproponowane ale Ty dalej brniesz w "bagno".

Już pisałem, że na wyjściu z kotła w kierunku naczynia otwartego NIE MA PRAWA BYĆ żadnych zaworów !

A Ty chcesz teraz zawór 3D na wyjściu z kotła instalować do podziału obiegu ...

 

Zauważ, że w tym temacie za chwilę będziesz pisać sam tak się zakręciłeś.

Nie licz, że ktoś wymyśli jakieś perpetum mobile i nagnie zdrowy rozsądek by Ciebie zadowolić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Digitrax

please - nie na wyjściu z kotła tylko na zasilaniu napisałem! Ale rozumiem nie doczytałeś. Wyobraź sobie, że Twoje wytyczne wziąłem sobie do serca jako porady bardzo słuszne i właściwie najsensowniejsze z tego wątku. Mam jedynie do Ciebie jeszcze pytanie nad jakim zaworem 3D myślałeś: Termostatycznym Mieszającym z nastawą czy zwykłym 3D. Bo i to to jest TZM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszytkim za super rady, o ktorych nic nie wiedziałem i dzięki nim stałem się o wiele mądrzejszy i wiem na czym polega bezpieczna instalacja:

-TZM

- zawór odwrotny

- wężownica schładzająca

- zawór schładzający

- odpowiednie położenie naczynia otwartego w instalacji

Znalazłem dzięki wam dobre dla siebie rozwiązania : 1) 3D+zawór odwrotny (na zasilaniu!) 2) 2-ga pompa CWU ze sterownikiem różnicowym.

Bardzo dziękuję wszystkim jeszcze raz. Dla mnie wątek można zamknać. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtmax1200

myślałem nad tym; wątpliwości:

- gdy będzie zawór zamknięty; wyjście CO zamknięte co z pąpką która będzie pracować w miejscu? Przy małym obiegu pompa będzie pracować dalej bez zagrożenia.

- jak się zawór zablokuje/zepsuje zamknięty co wtedy? Jak jedna pompa siądzie od CWU to mogę jechać dalej na jednej.

- czy można do tego kupić sterownik różnicowy? Wolałbym kupić od razu 1 sterownik na pąpę i na zawór. Sterownik do 2ch pąp już znalazłem.

- koszt będzie podobny bo pompę już mam tylko sterownik muszę kupić. Trochę grubsza przeróbka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- gdy będzie zawór zamknięty; wyjście CO zamknięte co z pąpką która będzie pracować w miejscu? Przy małym obiegu pompa będzie pracować dalej bez zagrożenia.

U mnie działa tak już 4 lata i nic się nie dzieje złego. Pozatym jeśli masz elektrozawór sterowany różnicowo to dotąd krąży woda w małym obiegu, póki kocioł nie zacznie stygnąć. A jak już zacznie stygnąc to jak długo?

 

- jak się zawór zablokuje/zepsuje zamknięty co wtedy? Jak jedna pompa siądzie od CWU to mogę jechać dalej na jednej.

 

Zawór MUSI być otwierany i zamykany żeby działał poprawnie i bezawaryjnie. Spróbuj otworzyć zawór kulowy nieużwany przez długi czas. Urwiesz dźwignię a nie ruszysz jeśli jest zastany. A jak ruszysz to będzie kapał.

 

- czy można do tego kupić sterownik różnicowy? Wolałbym kupić od razu 1 sterownik na pąpę i na zawór. Sterownik do 2ch pąp już znalazłem.

Miałeś wcześniej podane konkretne sterowniki już od 70 zł.

 

 

- koszt będzie podobny bo pompę już mam tylko sterownik muszę kupić. Trochę grubsza przeróbka.

Jeśli masz pompkę to po kiego d..... zawracasz? :)

Kręcisz się jak koń czekający na światłach i nic z tego nie wynika. Marzy Ci się jakaś kosmiczna automatyka a instalację masz prostą jak bat.

Kup najzwyklejszy sterownik różnicowy, podłącz pompkę, wyprowadź przy okazji rurę do naczynia wzbiorczego prosto z kotła  i masz rozwiązany problem.

Pozdrawiam i więcej się nie odzywam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Shkiperfil i co co zrobiłeś coś z tym żeby woda Ci się nie wychladzała ? ja mam u siebie to samo .... Bojler wisi już ładnych pare lat ale jakos nie było weny żeby go używać po dziwnych teoriach taty. zuwazyłem że nawet nie mam zawarow zwrotnych ... (tak mi się wydaje) .... Zakładałem teraz weżownice schładzającą dedykowaną do Viadrusa i  zwiększyłem naczynie przeponowe czy tam wzbiorcze aby to miało rece  i nogi bo mam ukłąd zamknięty.

 

Ja chyba pojde w kierunku kolegi Marcina03

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Witam!!!Pytanie do Pana marcin03.Czy elektrozawór z tej oto stronki http://www.primadom.eu/pl/p/BM-Elektrozawor-12-z-DIODA-SYGNALIZACYJNA/249   bedzie sie nadawał do zestawienia Pana pomysłu?pytam gdyz planuje zmontowac to samo co Pan posiada.Bede wdzieczny za szybką odpowiedz pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wychladza mi CWU mam jedna pompe na zasilaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie mam nazwy sterownik zwyczajny jeszcze na potencjometr ustawiony na 38c zalanczania i wylanczania zarazem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebuje jedynie informacji czy sie nada ten elektrozawór czy nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.