Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka + Grzejniki + Piec Gazowy - Czy Prawidlowe Sterowanie ?


kozi291

Rekomendowane odpowiedzi

Petle mnie więcej 80 do 95 metrów jedynie łazienka i mniejszy pokój maja po około 40 i 60 metrów. Chodi mi o to że na starym rozwiązaniu mogłem dla wszystkich 10 petli ustawić przepływ 1,6 L/min przy pierwszym biegu pompy - oczywiście jak zmienilem na drugi bieg pompy to spkojnie miałem po 2L/min, a trzeciego biegu to już nie włączałem bo się bałem :-)

Teraz na trzecim biegu pompy mogę ustawić max 0,6 w porywach do 0,7 L/min - ale myślę ze to wynika z tej przeróbki która zrobiłem - czy dołożenie sprzęgła to zmieni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pełnym otwarciu zaworu mam przepływ 0,5 L/min

Jak wywale ten zawór to nie bedę miał odcięcia podłogówki i bedzie mi grzało za każdym razem jak załaczy się piec, a samo sterowanie wyłaczaniem pompy to za mało bo i tak pompa z pieca pcha mi wodę na podłogę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

 

Czy to prawda że po zamontowaniu sprzęgła pompy w obiegu podłogówki i grzejnikowym muszą mieć większą moc niż pompa w kotle ?

Jakie proponujecie sterowanie w moim układzie c-mix czy może easymatic F50 ?

 

Sprzęgło stosuje się  gdy wydatek pompy kotłowej jest mniejszy od wydatków pomp w instalacji ( CO i podłogówka) - to nie nic wspólnego z mocą pompy.

 

 Jego zastosowanie równoważy ciśnienia i przepływy w obiegu kotła i obiegów grzewczych. 
Przy mniejszych przepływach w obiegach grzewczych sprzęgło nie jest potrzebne.
 
Co do sterowania to musi ono współpracować z automatyką kotła oraz zapewniać prawidłowe parametry instalacji grzewczej. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej moderizuje moją instalację.

Będę zakładał sprzęgło i muszę założyć dodatkową pompę na obwód grzejników. Na obwód podłogówki pompę już mam przy rozdzielaczu.

Ze względu na to że instalacja już istnieje to pompę muszę umieścić w rozdzielaczu grzejników na zasilaniu - czy możecie polecić jakąś dobrą i nie drogą pompę która zmieści się w rozdzielaczu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wcześniej miałeś przepływ tylko w obrębie rozdzielacza, obecnie jest przepływ w całym układzie , i coś tam ogranicza ten przepływ, wywal ten zawór lub utwórz go na max

 

Witam,

 

Chciałbym wrócić do tematu małego przepływu na rotametrach w rozdzielaczu z pompą podłogówki - po całkowitym wywaleniu zaworu termostatycznego nic sie nie zmieniło przepływ na wszystkich pętlach około 0,5 l/min be względu na bieg pompy ( na I biegu 0,4 l/min na trzecim 0,6 l/min). Zmieniałem też prędkość pompy kotłowej ale też ma to niewielki wpływ - czy zamontowanie sprzęgła rozwiąże problem ?

Przypominam że instalacja wygląda tak

https://forum.info-ogrzewanie.pl/uploads/monthly_11_2013/post-55975-0-66818500-1385038188.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już raz wszystkie informacje których potrzebujesz otrzymałeś. Schematy i sposoby połączenia masz w instrukcjach i zgodnie z tymi schematami trzeba wykonać instalację. Wiem że dostajesz boleści a szczególnie twoja żona jak pomyślisz (lub jak się dowie) że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest ..... wyrzucenie na śmietnik sporej części całkiem nowej instalacji i dokupienie nowych elementów. Ja też dostał bym szału! Ale ktoś Ci ten bubel zbudował (chyba że zrobiłeś to sam to wtedy nie ma sprawy) i powinien ponieść koszty tego co zrobił.  Niestety chcesz iść znowu "na skróty" i kombinujesz....... i niestety sukcesu w tych kombinacjach Ci nie przewiduje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zakręcę grzejniki to przepływ nieznacznie się zwieksza ale to jest max 0,6 l/min - czy te pompy jakoś nie blokują sie na wzajem ? Praktycznie nie ma żadnej reakcji na zwiekszanie biegu pompy w podłogówce.

Robiłem testy i tak:

- przy włączonej tylko pompie kotłowej i otwartych grzejnikach na podłogówce przepływ 0,2 l/min

 

Kolego "mak"

masz rację szlak mnie trafia jak mam wywalic połowę instalacji i przerabiać i dokupić kilka nie tanich urzadzeń dlatego chciałbym najpierw dowiedzieć sie czy jak dokupię sprzęgło to sytuacja się poprawi bo już chyba całkowicie mnie trafi jak lupię sprzęgło, pompę do grzejników, wydam 1500zł wraz z instalacją tego wszystkiego, a i tak nie będzie działać. Niepokoi mnie fakt że po wywaleniu wszelkich dławików na podłogówce mam słaby przepływ.

 

Oczywiście już wiem, że podstawowym błędem było spięcie obwodów podłogówki i grzejników razem i poprowadzenie tylko dwóch rur do kotłowni ale rozdzielenie tego juz nie jest możliwe - tzn. jest możliwe ale koszty mnie zabiją  :(

 

Pytanie czy dodanie sprzęgła poprawi sytuację czy szkoda inwestować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacz KAN THERM seria 77a z pompą RS 25/6

10 petli z czego 8 po około 90m i dwie po około 60 i 40m

W orginalnym układzie pompa dawała radę i na pierwszym biegu pompy miałem 1,4 l/min.

Po konsultacjach i przeróbce na układ z 3D termostatycznym maksymalny przepływ 0,5 l/min - po wywaleniu wszelkich dławików (nawet zaworu 3D) dalej taka sama sytuacja.

post-55975-0-72367800-1441709896_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeróbce na zawór 3D sytuacja wyglądała tak, że przy załączonej tylko pompie kotłowej przepływ był 0,1 - 0,2 l/min po właczeniu pompy w rozdzielaczu przeplyw zwiększał sie  do 0,5 - 0,6 l/min w zależności od biegu pompy. Nawet po zakręceniu sekcji grzejników i włączeniu pomp kotłowej i rozdzielacza podłogówki max przepływ 0,7 l/min.

Czy te pompy jakos nie odziaływują na siebie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.