Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka + Grzejniki + Piec Gazowy - Czy Prawidlowe Sterowanie ?


kozi291

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Moja instalacja to na dole podłogówka na rozdzielaczu KAN z mieszaczem 10 obwodów, na górze grzejniki - wszystko razem spięte bezpośrednio do pieca gazowego De Dietrich MCR 24T jednofunkcyjny + czujnik temperatury zewn. żeby działał pogodowo - pompa w piecu chodzi non stop poniewarz nie mam podłaczonego termostatu do pieca. Sterowanie grzejnikami za pomocą wkładek termoststycznych natomiast podłogówka za pomocą termoststu pokojowego który załacza pompę rozdzielacza - czy to jest prawidłowo ? Nie wiem czy nie lepiej by było aby pompa chodziła non stop a sterowanie za pomocą siłownika elektrycznego w połączeniu z termostatem pokojowym. Dodam jeszcze że nie zalezy mi na sterowaniu podłogówki w każdym pomieszczeniu - wystarczy mi centralnie w jednym punkcie.

 

Pytania

1. Czy pomiedzy piecem a obwodami zamontowac sprzęgło hydrauliczne (po co i co to daje)

2. Jak najlepiej sterowac takim układem ?

3. Czy do podłogówki konieczny jest rozdzielacz z mieszaczem jeśli mam piec gazowy na którym dokładnie mogę ustawić temperaturę zasilania - czy w tym przypadku ten mieszacz nie przynosi strat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pyt1 1 jaka powieszchnia domu.ja bym montowa rozdzieli t obiegi.kocioł sprzeglo pompa do grzejnikow i podlogowki mieszanie na zaworze trojdrogowym

2 najlepiej to zasterowac taka podlogowke za pomoca zaworu z silownikiem i czujnikiem pogodowym..podloga ma duza bezwladnosc zalazanie takim termostatem to nie zbyt dobre rozwiazanie

3 rozdzielacz potzrebny bo na grzejniki mozesz potrzebowac 50nstopni a na podologe 28 wiec trzeba to rozdzielic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia to 165 m2 po 80m2 na dole i na górze.

Instalacja jest już wykonana i użytkowana tak wiec dołożenie zaworu 3d jest teraz trochę kłopotliwe - ale może będzie konieczne.

 

Nie bardzo rozumiem jak ten czujnik pogodowy miał by działac z tym rozdzielaczem ? 

Teraz mam czujnik temp. podłaczony do pieca i pie działa pogodowo który puszcza zasilanie na grzejniki i podłogówkę. 

 

Rozumiem że sprzegło pozwoli na większą stabilność układu - czy to samo można uzyskać regulując zawór powrotny z podłogówki ?

Zdjęcie rozdzielacza - mam na myśli zawór po lewej na dole.

 

Czy pompa od podłogówki powinna chodzi non stop zy może zastosować jakiś termostat przylgowy ?

post-55975-0-21821000-1384380079_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna instalacja podłogowo-grzejnikowa gdzie podłogówka jest na zintegrowanym rozdzielaczu. Jeżeli jak twierdzisz wszystko działa to proponuję tego w ogóle nie dotykać bo może być tylko gorzej. Niestety ten rozdzielacz nie będzie współpracował ze sterowaniem kotła i wszystkie zabiegi można sobie darować. Poza tym to brak jest również sprzęgła a jak zastosujesz sprzęgło to każdy obieg grzewczy musi mieć własna pompę divicon( patrz cennik )Za sprzęgłem potrzebny jest jeszcze rozdzielacz obiegów. I oczywiście sterownik pogodowy z obsługą min dwóch obiegów grzewczych. Ogólnie to instalator się nie popisał (a może inwestor)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączniku zamieszczam uproszczony schemat mojej instalacji.

 

Nietstey investor dał ciała :(  - problem polega na tym że sporo jest własnie takich schematów połaczeń w sieci.

 

Proszę o informację jak można by poprawić ten układ który mam albo o schemat prawidłowej instalacji z zastosowaniem rozdielacza podłogowego z mieszaczem.

 

Na chwilę obecną wymysliłem sobie że podłogówką bede sterował poprzez ZT - zawór termostatyczny z siłownikiem połączonym z termostatem pokojowym - czy ktoś ma lepszy pomysł ?

post-55975-0-64760000-1384432671_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież wiesz jak pracuje taki układ z pompą mieszającą- kAN73a

jeżeli nie to nie ma się co brać za adaptację.

Tam trzeba zdemontować pompę, zainstalować zawór 3D z siłownikiem + na nowo pompę.

Po przebudowie powinno się zmieścić w tej szafce 

wtedy stosujesz układ sterowania z postu #6 , najlepiej dodatkowo ze sprzęgłem.

 

Ew innym rozwiązaniem jest sterowanie przez zał i wył pompy mieszającej - ale to proteza, gdyż temp wody musisz nadal ręcznie ustawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki sambor !!

 

Teraz tak mam że podłogówka załacza się z termostatu pokojowego który włacza pompę i otwiera zawór termostatyczny.

Czy mogę liczyć na jakiś schemacik adaptacyjny z zaworem 3D do mojego rozdzielacza kan ?

 

Gdzie taki rozdzielacz ma zastosowanie - w piecacach stałopalnych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie jak powinien wygladac ten układ z zastosowaniem C-mix ?

Bo z tego co znalazłem w dokumentacji producenta to wynika, że działa z tym rozdzielaczem ?

 

Możesz kolego mak trochę szerzej :D na temat tego układu.

Co tu można szerzej napisać? Na stronie producenta jest wszystko dokładnie opisane jak dobrać urządzenia, zalecane schematy hydrauliczne, tylko nikt nie chce zajrzeć i skorzystać z tych informacji. Myślę że można na dwa sposoby spróbować rozwiązać twój problem. Zastosować C-mix i przerobić rozdzielacz według schematu czyli zawór regulacyjny + pompa z czujnikiem i obejście. Zawór i pompa nie muszą być przy rozdzielaczu, jednak przy zamieszkałym domu może być to kłopotliwe. Drugie rozwiązanie to montaż sprzęgła +rozdzielacz na obiegi+ dodatkowa pompa na obieg grzejnikowy i sterowanie stałotemperaturowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz z tego co masz czyli http://www.kanshop.pl/pl/p/Rozdzielacz-Kan-therm-7307-A-7-obwodowy-z-mieszaczem-ogrzewanie-podlogowe-HYDRAULIKUGRZEJPOKARTERABATOWA-/10

przerobić na taki http://sklep.info-ogrzewanie.pl/pl/p/Mieszacz-do-podlogowki-z-rozdzielaczem-i-pompa-Wilo-klasy-A-2-10-obwodow/17 , tylko z zaworem 3-D sterowanym siłownikiem np VRG 130 + ARA 600 prod ESBE

Dodatkowo czujnik temp na rurze za pompą aby sterownik wiedzial jaka temp 

Podłączasz wszystko przez sprzęgło wg prawego rysunku i jest dobrze

Możesz też zrobić to co radzi kolega @mak, lecz nie wiem czy masz osobne rury z kotłowni do tego rozdzielacza

post-18578-0-10703500-1384935300_thumb.jpg

post-18578-0-60367700-1384935553_thumb.jpg

post-18578-0-31368700-1384935593_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.
 

Niestety nie mam osobnych rur do rozdzielacza tak więc zostaje mi przerobienie rozdzielacza KAN - krótko mówiąc źle dobrałem rozdzielacz do podłogówki, ale chyba KAN nie oferuje innych.

 

Co do przeróbki - Czy pompa może zostać z KANa czy trzeba też inną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prościej będzie jak górną belkę z dolną zamienisz miejscami. Jest wtedy miejsce na pompę wpiętą bezpośrednio do górnej belki i bezpośrednio przed nią filtr i następnie zawór 3D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zamianie belek może być problem z rotametrami , jeżeli rotametr ma 0 na górze przeźroczystej bańki to jest montowany na zasilaniu , jeżeli  0 jest na dole bańki to montujemy go na powrocie.  

Ta propozycja jest trochę karkołomna ale jak się zmieści to może być, brakuje tylko zaworu zwrotnego.

Zamknięcie zaworu  od rozdzielacza to trochę za mało , daj zaślepki ( korki).

 

Zawór 3-D może być 3/4", nie zapomnij że jeszcze powinien wejść tam siłownik od zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zero jest na górze czyli rotametry na zasilaniu - czyli przerobię układ według mojego schematu, ale dzięki za propozycję.

Siłownik się zmieści.

 

Tak jeszcze wracając do mojego rozdzielacza KAN to wnioskuje że takie rozwiązania stosuje się przy piecach stałopalnych gdzie temperatura zasilania jest wyższa i potrzebne jest podmieszanie w celu obniżenia temp. do zasilania podłogi ?

U mnie ten rozdzielacz tak naprawdę przynosi straty ciepła bo obniża mi nie potrzebnie temperature zasilania podłogi - dobrze rozumuję ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam pytanie odnośnie stanu w jakim teraz mam skonfigurowany piec De Ditrich MCR 24T

- u góry termoststy grzejnikowe,

- na dole podłogowka załaczana termostatem pokojowym (oczywiście do przeróbki),

- brak termostatu pokojowego połaczonego z piecem (zworka na płycie) 

- podłączony do pieca czujnik temp zew.

- pompa w piecu chodzi cały czas - czy piec ma jakiś zawór nadmiarowy jak zmkną się wszystkie termostaty i nie będzie obiegu ?

- co w takim układzie decyduje o załaczaniu i wyłaczaniu grzania ? temp powrotu ? zasilania ? jak to działa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.