Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zębiec Merkury 18Kw - Nie Umiem Ustawić Optymalnych Parametrów


paypal

Rekomendowane odpowiedzi

Istotne będzie jak podłączone są tam obiegi CWU i CO, pompka(i) oraz zawór 3D.

Z dotychczasowych informacji wynika, że woda cały czas kraży w obiegu CWU - stąd jej temperatura taka jak kotła, a przymknięcie zaworu 3D powoduje, że woda płynie tam gdzie ma lżej i nie kieruje się równolegle na obieg CO. Ale to się właśnie wyjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Również posiadam piec Merkury 25kw.

Bedzie to mój pierwszy sezon palenia ekogroszkiem i sporo jeszcze się uczę.

Na początku tak jak zalecił producent użyłem palenie z PID. Ustawienia jesli dobrze pamietam moc kotła 80%, temp 55st, korekta nadmuchu 0.

Oprócz tego mam zawór 4d, ustawiony w taki sposób aby na obecne temperatury ok 0st na dom szło około 41st.
Po 12 godzinach byłem w szoku jakie spalanie mnie czeka. Wyszło około 50kg. Z tego co wiem to chyba lekko za dużo.

Postanowiłem poszukać na forach i takim sposobem trafiłem tutaj.
Po pierwsze wyłączyłem PID (jak narazie nie jestem przekonany) 
Ustawienie moje są następujące:

podawanie - 5s

przerwa podawania - 65s

nadmuch - 58%

temp. 48st

histereza 2st

temp CWU 45st

histereza CWU 5st
podawanie podtrzymania - 10s

przerwa podawania na podtrzymaniu - 5min

dmuchawa na podtrzymaniu - 30s

przerwa dmuychawy na podtrzymaniu - 5min.

Okazało się że spalanie ekogroszku obecnie wynosi ok 18kg na dobe przy obecnych temp.

Czy to mało czy dużo nie wiem.

Ekogroszek Premium (czerwony) z firmy Prestige, jak podaje ta firma to niby z Węgiel z KWK Mysłowice Wesoła

Wracając do PID, moze nie umieć zastosować tego u siebie, chętnie przyjme każdą podpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@paypal:

Widać niestety tylko fragment instalacji, ale czyżby zawór 3D pracował jako rozdzielacz (zasilania na CWU i CO)? Może bardziej doświadczeni koledzy się wypowiedzą. W takim układzie w obiegach miałbyś wodę o temperaturze zbliżonej do kotła, zależnie od ustawienia zaworu w obu lub w jednym z nich, co by się pokrywało z Twoimi wcześniejszymi wypowiedziami. Aby regulować taki układ trzeba by sprawę przemyśleć i nieco przerobić, zależnie od celu jaki się stawia. Osobiście mam obiegi zasilane niezależnie i pompki: CWU, CO i obiegu kotłowego (za zaworem 4D), co pozwala dogrzewać CWU do określonej temperatury (on/off), regulować płynnie temperaturę na obiegu CO i dogrzać powrót. Ale to nie jedyne skuteczne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chyba jest bo osoba która mi to montowała instruowała aby dobrać wg siebie na co bardziej kierowac ogrzewanie - czy na Co czy CWU.

Odnośnie instalacji - widac całą, po prawej jest juz tylko kocioł a że pomieszczenie długie ale wąskie to cięzko objac to aparatem.

 

To zastanów się czy:

* chcesz mieć obniżoną / regulowaną temperaturę na obiegu CO i czy praca w cyklu ciągłym czy dogrzewanie

* j.w. ale dla CWU

 

Można tu alternatywnie np. dołożyć pompkę dla CWU i zawór 3D wykorzystać jako mieszający dla CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom raczej nie był wychłodzony bo wcześniej, tzn zanim rozpaliłem ekogroszek paliłem drewnem, zanim wyczyściłem piec itd, rozpaliłem go na ekogroszku to troche czasu minęło ale chyba nie na tyle zeby wychłodzić mocno chate.

W popielniku zauważyłem bardzo dużo niedopalonego groszku.

Interesuje mnie jeszcze jedna sprawa, jak wygląda porównanie czasu PRACY pieca do jego PODTRZYMANIA.

I jak jest najlepiej, tzn zeby ten czas był porównywalny np 10 min pracy i 10 podtrzymania czy inaczej.

Proszę o Wasze rady i spostrzeżenia jak to u Was wygląda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skywalker - ale co to tak naprawde da oprócz wyłożenia kilku stówek więcej ? Bo przyznam że nic mi to nie mówi i średnio wiem o czym gadamy :) Co to za różnica ze cos bedzie mieszane a teraz nie jest ?

 

Teraz masz dość wysoką temperaturę na obiegach CWU i CO, możesz ją obniżyć (zmniejszając straty czy ew. przegrzewanie) i/lub też np. wyłączać pompkę po dogrzaniu obiektu - co może się przełożyć na oszczędności. Tyle :) w zasadzie to było punktem wyjścia do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom raczej nie był wychłodzony bo wcześniej, tzn zanim rozpaliłem ekogroszek paliłem drewnem, zanim wyczyściłem piec itd, rozpaliłem go na ekogroszku to troche czasu minęło ale chyba nie na tyle zeby wychłodzić mocno chate.

W popielniku zauważyłem bardzo dużo niedopalonego groszku.

 

Możesz dla testu sprawdzić teraz dobę na nastawach ręcznych, a dobę na PID z ograniczoną mocą (70%?), ew. jak nie dopala, korekta powietrza na +. Z czystej ciekawości - czy mierzyłeś jaka jest temperatura zasilania CO w budynku gospodarczym a w domu (czyli po przejściu ziemią)? No i można obniżyć nieco temperaturę zasilania obserwując efekt w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie pracuje na nastawach ręcznych, ale zrobie jak proponujesz żeby mieć porównanie.

W zeszłym sezonie mierzyłem różnice  przy temp. -5st na dworzu. Różnica wyszła 0,4st czyli tylko tyle jest straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam małą korektę spalania przy moich ustawieniach ręcznych.
25kg na 24h przy obecnych temp. czyli około 3-4st

Wydaje mi się jednak że to trochę za dużo.

Tak jak mi sugerowaliście zmnieniłem na sterowanie z PID, zobaczymy jakie spalanie się z tym uzyska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skywalker a jak u Ciebie wygląda zużycie ekogroszku??
Jakie masz nastawy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiele Ci to powie, bo dom inny, powierzchnia inna (ok. 150m2), instalacja, etc. Ostatnie 2 tygodnie średnio po 11kg/doba (3 worki/tydzień), wcześniej 7kg (2 worki). Teraz będzie zapewne szło powoli w kierunku 15kg,  mrozy 20kg, max to bodajże 25kg w trzaskający mróz.

Nastawy fabryczne, ograniczam moc maksymalną (lato 20%, jesień 40-55%, zima 75%) i koryguję nieco nadmuch na plus. Do tego, co istotne, dobrane eksperymentalnie wartości krzywej pogodówki. Temperatura kotła 60-67st.C (zmieniam zależnie od warunków zewnętrznych i wł/wył. podłogówki), CWU 50st.C z histerezą 4st.

Kocioł czyszczony raz w tygodniu, nawiew powietrza z zewnątrz w okolice dmuchawy, korona palnika wklejona na uszczelniacz kominkowy. 3 obiegi: CO (zawór 4D), podłogówka (3D), CWU, plus kotłowy.

Oprogramowanie sterownika 2.1.3/2.7/Z09/18KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Skywalker - czy masz gdzieś zdjęcia swojej instalacji ? Zastanawiam sie jednak nad modernizacją a chciałbym widzieć jak to ma mniejwiecej wyglądać.

P.s. Czesto przewija sie w postach opis uchylonej w % klapki wentylatora - nie do końca wiem co to jest. Chodzi o klapke na dole pieca przez którą zasysa powietrze czy może o cos innego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie do wszystkich pomocnych :)

Przełączyłem sie na ustawienia manualne, zadałem wszystkie parametry. Kocioł pali dobrze, w trybie pracy jest średnio od 3-6 minut po czym włącza się w podtrzymanie na 8-12 minut. Chodzi tak sobie kilka godzin wszystko jest super az tu nagle całkowicie gaśnie.

Nie mam pojęcia co może być przyczyną.

Pierwszy raz zgasło mi po 5h, za drugim razem wytrzymało 10h

Ustawione mam w pracy :

Podawanie 15sek

Przerwa podawania 70 sek

Wentylator 50%

Temperatura 55st C

Praca w przerwie :

Wentylator na 60sek co 5 minut

Podawanie groszku 20 sek co 20 minut

 

Obecnie zwiększyłem temperature na 60 stC

Wentylator z przerwie dlatego tak często bo wcześniej gdy tego nie było palenisko gasło po kilku, kilkunastu minutach. Tego właśnie nie rozumiem, myślałem ze jak konczy tryb pracy i cały wegiel na rotorze jest czerwony to w momencie zakonczenia pracy spokojnie sie będzie żarzył kilkanaście minut a tutaj po kilku minutach trzeba dmuchać zeby nie zgasł.

 

Nie mam już koncepcji co robić a nie moge tego tak zostawic bo dziś w nocy całośc mi zgasła a podajnik podawał, jaki efekt był rano wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skywalker - czy masz gdzieś zdjęcia swojej instalacji ? Zastanawiam sie jednak nad modernizacją a chciałbym widzieć jak to ma mniejwiecej wyglądać.

P.s. Czesto przewija sie w postach opis uchylonej w % klapki wentylatora - nie do końca wiem co to jest. Chodzi o klapke na dole pieca przez którą zasysa powietrze czy może o cos innego ?

 

Postaram się podrzucić schemat instalacji jak znajdę chwilę.

Co do uchylanej klapki zapewne chodzi o przesłonę dmuchawy, której w Merkurym nie ma. Klapka zaś jest jest elementem przepustnicy - reguluje / stabilizuje ilość nawiewanego powietrza i zamyka przy wyłączonym wentylatorze. Zerknij tutaj. Nie wymaga regulacji przy typowej pracy, choć eksperymentowałem z tym przy mocy minimalnej i trybie letnim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.