Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Wykonaną Instalacją


almatea

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie.

 

Jesteśmy z Żoną świeżo upieczonymi posiadaczami kotłowni w naszym nowym domu.

Instalator wykonał robotę i piec grzeje. W domu mamy ciepło.

Kotłownia składa się z pieca z podajnikiem ślimakowym na ekogroszek, pompy C.O., C.W.U, cyrkulacyjnej. Woda podgrzewana jest w bojlerze.

Na parterze i poddaszu dwa rozdzielacze podłogowe z pompami i zaworami termo. Do tego siłowniki sprzeżone z termoregulatorami w pokojach. Pompy są odcinane jeśli wszystkie sekcje są zamknięte.

Niestety chyba po raz kolejny sprawdza się powiedzenie, że chcąc się budować trzeba się na wszystkim znać.

 

Po nitce do kłębka, analiza instrukcji i wyszło by na to, że powrót pieca powinien być ciepły, a niestety nie jest.

Wychodzi na to, że zastosowany zawór 3D domieszuje wodę z powrotu w celu regulacji temperatury (tylko nie wiem po co, skoro są termozawory).

Uproszczony schemat wygląda tak jak na rysunku A.

Czy gdybym przeniósł zawór 3D taj jak na rysunku B, to czy uzyskam dogrzewanie powrotu kosztem regulacji temperatury?

Czy może najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie zaworu 4D tak jak na rysunku C?

Gdzieś czytałem również o dwóch zaworach 3D.

 

I jeszcze jedno pytanie - układ instalacji jest układem otwartym. Zawór bezpieczeństwa znajduje się tylko na C.W.U. Czy na C.O. też nie byłoby go dobrze dać?

Jeśłi tak to gdzie go wpiąć i jakie powinien posiadać parametry?

 

Dziekuję serdecznie za pomoc.

post-55671-0-32261200-1383771496_thumb.jpg

post-55671-0-95403000-1383771496_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dziękuję za odpowiedź.

Czy tak byłoby dobrze?

1. Do schematu dołożyłem kaloryfer, który jest w garażu.

2. Dwa rozdzielacze podłogówek mają swoje pompeczki i zawory termo regulujące temperaturę.

Gdybym jednak chciał regulować temperaturę zaworem 3D, to czy takie rozwiązanie będzie OK?

3. To rozwiązanie z rysunku C odpada totalnie?

 

Serdecznie dziękuję

post-55671-0-59094100-1383775395_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę że pompa do bojlera nie jest potrzebna bo pompa na powrocie obsłuży też i bojler. Powrót z bojlera raczej powinien być za zaworem 3d aby był jak najkrótszy obieg kotłowy. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury i otwarciu zaworu 3d na powrocie, woda popłynie na dalszą część instalacji i ogrzeje bojler oraz grzejniki. Jeśli masz rozdzielacze wraz z zestawem mieszającym to drugiego 3d nie potrzebujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dziękuję za odpowedź.

Czyli teraz jest ok?

Na zasilaniu bojlera mam zawór zwrotny. Czy gdzieś jeszcze powinien być?

Czyli rozumiem, że mogę wywalić dodatkowy 3D. A jeśli by został, to czy spełni swoje zadanie?

I jeszcze raz zapytam - zawór 4D nie ma tutaj sensu?

 

Pozdrawiam

post-55671-0-94042100-1383805990_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nic nie zrozumiałeś z tego co ci napisałem. Pompa do bojlera nie potrzebna. Jak podłączysz tak jak narysowałeś to pompa na powrocie będzie chciała tłoczyć wodę do powrotu z bojlera. Powrót z bojlera przed pompą na powrocie i przed zaworem 3d. A zawór 3d ma być taki;

http://www.stovesonline.co.uk/stove/img/esbe-vtc-load-valve.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie.

 

Czyli w tym wypadku i tak źle i tak nie dobrze, bo jeśli wyeliminuję pompę CWU i właczę tak jak propozycja szanownego Gersika,

to wyeliminuję możliwość wyłączenia podgrzewania CWU i pracy pieca w trybie ogrzewania CO bez CWU

W kolejnej propozycji z zaworem 4D, dubluje mi się regulacja temperatury a za zaworem chcąc mieć temp 60, muszę go tak ustawić, żeby nie szło nic na powrót, bo otwarcie spowoduje domieszanie wody z powrotów podłogówek.

 

Jeśli źle myślę, to proszę o korektę.

post-55671-0-64158800-1383831875_thumb.jpg

post-55671-0-95205800-1383831884_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jeden projekt.

 

Zawór 3D1 pełni funkcję ochrony kotła.

Dwie pompu C.O. i CWU przez co piec może pracować w trybie tylko grzania CO, tylko CWU i jednocześnie na dwie pompy.

W rozdzielaczach podłogowych są zawory termo, więc zabezpieczenie przed zbyt dużą temperaturą jest zapewnione, ale pełni je również zawór 3D2.

Gdy odpalą się pompy w rozdzielaczach, przez zawór ten zostanie domieszana woda z powrotu.

Kaloryfer idzie całą parą.

Czy to zadziała?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,

 

to pasuje.

Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, dlatego wziąłem firmę do wykonania instalacji.

No i tak to bywa z tymi firmami.

Pójdę jednak w zawór 4D.

Jeśli można, to poproszę o wszelkie uwagi to poniższej instalacji, bo taką będę chciał wykonać.

Jeszcze raz dziekuję,

post-55671-0-34000500-1383853318_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat uproszczony.

Każda z dówóch sekcji podłogówek ma w rozdzielaczu oprócz pompy zawór regulacji temp.

Więc generalnie na podłogówkę nie pójdzie taka sama temperatura. Czy w tym wypadku schemat jest OK?

Praktycznie identyczny jest na stronie Defro, więc założyłem z drobną granicą błędu, że jest OK. Ale piszę tutaj, bo chciałbym to skonsultować.

http://www.defro.pl/serwis/materialy/schemat-instalacji

Nie upieram się przy tym 4D.

Zamieściłem kilka schematów, później je przerabiałem ale wychodzi na to, że nadal są błędy.

 

Więc nie wiem jak to ogarnąć, żeby z wykorzystaniem 3D było zapewnione zabezpieczenie powrotu kotła, żeby dało się osobno sterować

pompą CWU i CO. Regulacja by się pewnie przydała, ale skoro w rozdzielaczach są zawory termo to pewnie nie jest konieczna.

 

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Wpisałem, przeanalizowałem :)

W poście z forum przy propozycji zastosowania pompy kotłowej w jednej z odpowiedzi znalazłem zapytanie, czy zastosowanie pompy kotłowej ma na celu powiększenie kosztów układu? :)

Teraz już mam totalnie namieszane w głowie.

Czy na samej grawitacji to nie pójdzie?

Bo wg producenta i zamieszczonego schematu, zawór 4D powinien zapewnić zarówno ochronę kotła jak i reg. temperatury.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa kotłowa w twoim przypadku upraszcza układ (zmniejsza koszty) ponieważ jej zastosowanie umożliwia rezygnacje z zaworu 4D który jest Ci zbędny

 

wystarczy że za obiegiem zasobnika połączysz zasilanie z powrotem i umieścisz tam pompę 25-40 uruchamianą włącznikiem bimetalicznym umiejscowionym na powrocie ( jak naj bliżej kotła) ustawionym na 55sC i już masz zawsze idealną temperaturę powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.