Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulator Pokojowy A Żywotność Kotła


Max84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Posiadam piec z podajnikiem o mocy 25kW firmy Kołton, nowa instalacja co, dom starszy nieocieplony.

Jest to mój drugi sezon grzewczy i zastanawiam się nad zakupem regulatora pokojowego.

 

Sterownik tech - 42 -> Po włączeniu opcji regulator pokojowy sterownik po uzyskaniu sygnału od pokojówki o osiągnięciu temperatury wyłącza pompę "co". W momencie wyłączenia pompy "co" piec dojdzie do zadanej temperatury i wchodzi w stan podtrzymania w którym jak zakładam będzie stał kilka godzin aż temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej. Jednocześnie woda w układzie "co" wychładza się i w momencie ponownego załączenia pompy "co" zostanie wtłoczona do kotła.

 

I tu się rodzi moje pytanie: Co z kotłem - czy nie będzie miał za wielką różnice temperatur, Czy nie wpłynie to na szybsze zużycie kotła???

 

Proszę o rozwianie moich wątpliwości

 

 

Z góry dziękuje za każda odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie po osiagnieciu temp w pokoju kociol obniza temp zadana i c.o. o 20 % a pompa chodzi nonstop. Temp c.o. utrzymuje zawor n4 wraz z silownikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey!

Już 3 sezon jadę z pokojówką i jak na razie jest OK - zużycie opału mniejsze a z piecem nic sie nie dzieje. Mam zawór 4d lecz bez siłownika i ustawiony na stałe. Na forum były zdjęcia 2 letniego kotła zeżartego na amen tak więc to zależy od wiele wielu czynników. Suchy opał jest moim zdaniem kluczowy.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle że obie odpowiedzi są sensowne i zastosowane rozwiązania dobre. Musisz się zdecydować na jedno z nich. Spróbuj jak masz możliwość ustawienia w sterowniku to obniżenie temp. zadanej (np. na piecu jest ustawione 50oC), po osiągnięciu wymaganej temp. w pomieszczeniach (np.20oC) sterownik pokojowy daje sygnał i wówczas zawór czterodrogowy (jak wyżej) sterowany przez piecowy regulator przymyka wodę ciepłą na wyjściu z zaworu czterodrogowego obniżając jej temp. na wyjściu z zaworu na grzejniki o te 20% jak to pisze Lancaster. Warunki w tym przypadku to: zawór czterodrogowy sterowany siłownikiem, programator pokojowy, no i dobrzeby było gdyby sterownik pieca miał możliwość podłączenia zarówno 1)sterowanika zaworu 4-drog. jak i 2)programatora pokojowego, 3)pompyCO lub lepiej pomp CO i CW, . Wówczas na piecu zachowasz wymaganą temp. te jak to piszą min 50oC (temp. skraplania-roszenia pieca) co wpływa na żywotność i sprawność pieca. Ale i drugie rozwiązanie co opisuje sobon2000 myślę że jest także dobre acz zwróć uwagę że podstawowy warunek to zawór 4-ro drog. jest najistotniejszy w tej sytuacji. Dodam od siebie że ta wilgotność opału także ma ogromne znaczenie na żywotność pieca. Ale napisz coś więcej o swojej instalacji przekroje rur, jakie rury, co z armatury masz.(zawory, pompki, itp.) Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.