Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominek + Bufor Dom 80Mkw


zarybob

Rekomendowane odpowiedzi

Aleś namotał!

Zawory zwrotne tylko na 1 gałęzi obwodu - czyli na powrocie lub zasilaniu.

Jedynym wyjątkiem jest zawór zwrotny na rurze powrotnej do bufora , tez z grupą bezpieczeństwa i naczyniem przeponowym.

 

Wg mnie naczynie przeponowe 140l jest za małe - czy było liczone ?

czy tylko dobrane z pod dużego palca.

a zawór bezpieczeństwa w powinien mieć 1,5 bar, ten kocioł wytrzymuje 0,25MPa ale po co go przeciążać.

 

Jaką funkcję pełni zawór 3-D ?

 

Podniesienia temp powrotu jest przydatne ze względu na lepszy proces spalania drewna w wyższej temp i tam powinien być zawór 3-D stałotemperaturowy np 55C np ESBE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście naczynie przeponowe chciałem mniejsze ale hydraulik tak mi to objaśnił :

 

"Naczynie przeponowe do układu zamkniętego dobiera się ok 5% objętości instalacji, jeżeli jest piec niskotemperaturowy, np gaz, olej. Wtedy max temp. jest ok 50 stopni. Przy piecach stałopalnych wzrost ciśnienia jest o wiele większy, bo temperatury są o wiele wyższe, np 80-90 stopni. Wtedy ciśnienie znaczniej się zwiększa i zawory bezpieczeństwa mogły by już puszczać. Dlatego przy piecach stałopalnych dobiera się naczynie przeponowe z większą przeponą aby ciśnienie wyrównać. Stosuje się przelicznik 8-10% dla objętości instalacji, więc wychodzi ok 120-150l."

 

Instalacja standardowo pracuje w okolicach 0,8 - 1,5 bara wiec chyba nie mogą być 1,5 bara zaworki ale ja się nie znam. Instalacje wykonywał hydraulik który zajmuję się tym na codzień.

 

Zawór trójdrożny ma za zadanie podnieść temperaturę powrotu, 3-d zaworek jest sterowany ręcznie ale był pomysł aby zastosować sterownik (ucieliśmy koszta)

 

Co do zaworów zwrotnych znam ich zasadę działania ale czy ilośc zastosowanych zaworów jest prawidłowa nie mam pojęcia. Jest aż tak źle?

 

Ogólnie instalalcja działa bezproblemowo jak narazie. Jeszcze bufor nie był podgrzewany do 80-90 stopni (taką temperaturę chciałbym uzyskiwać aby zmagazynować jak najwięcej ciepła). Jak już ocieple poddasze odbędzie się 100% test czyli wygrzewamy bufor powiedzmy do 80 stopni kominek stop i obserwujemy ile to się będzie kręcić godzin samo.

 

Zapomniałem napisać że wszystkim steruję sterownik tatarek obsługujący bufor, przepstnicę powietrza i 3 pompy.

 

Naprawdę ciężko w mojej okolicy znaleźć człowieka który ma pojęcie jak wykonać taką instalację(mojego pomysłu) dobrze i bez zawyżonej ceny za robociznę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O doborze naczynia przeponowego poczytaj tu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12985-dobor-naczynia-wzbiorczego/

Ew sprawdź sam wstawiając dane do programu doboru.

Co do zaworów zwrotnych to powinieneś zlikwidować lub przesunąć na zasilanie ten zawór na powrocie do bufora wody z instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego typu ma być ogrzewanie? Grzejnikowe czy podłogowe ( na schemacie wygląda na grzejnikowe).? Jak grzejnikowe to daruj sobie ten bufor bo do niczego nie będzie potrzebny. A jak masz ogrzewanie mieszane grzejnikowo-podłogowe lub samo podłogowe to może w okresach przejściowych i się sprawdzi pod warunkiem bezpośredniego ładowania bufora, czyli trzeba zlikwidować te obejścia, dla podłogówki wymagany jest mieszacz (3D + pompa). Kolejna sprawa to według mnie błędnie wykonane jest zabezpieczenie kominka przed niską temp. powrotu, a 3D który jest na schemacie wygląda jak rozdzielający. Następna sprawa to pompy. Przy instalacji z buforem brak jest pompy podającej na CO z bufora. Przy instalacji jak na schemacie nie będzie ani ładowania bufora ani ogrzewania CO. może zadziałać tylko cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość instalacji jest już wykonana. Ogrzewanie jest mieszane - grzejniki plus gdzieniegdzie podłogówka.Obejscie bufora można zamykać lub otwierac zaworami więc nie trzeba likwidować. Zawór 3d jest podłączony prawidłowo(mam około 10 szt. termometrów i widzę co się dzieje w instalacji) nie wiem czy dobrze go naniosłem na schemat. Po podmieszaniu temperatura wody wracającej do kominka waha się w okolicy 50 stopni. Instalacja działa prawidłowo. Przy rozpalaniu ładuję się bufor do 48stopni (mogę to dowolnie ustawiać) i dopiero później startuję pompa zasilająca instalację CO z bufora albo mogę otworzyć obejscie bufora i grzać grzejniki pomijając bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile wspólnego ma schemat z tym co jest zrobione w instalacji.Schemat jest zdecydowanie ..... pokręcony i nieczytelny przez zaznaczone kierunki przepływu, niestety często błędnie. I przez to pokręcenie nie zauważyłem pompy z bufora na CO, mój błąd. Pompa 60/180 na te 80 m2 to też trochę za dużo, podobnie jak 60 na podgrzewacz. Nie kupuję również systemu przełączania kierunków przepływu ręcznie jak i nie zmieniam zdania o sens stosowania bufora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kol zarybob.

Coś cienko to widzę... chcesz załadowac bufor o deltę 50 -60 stopni kominkiem 15 kW. Czyli jeśli będzie dawał np 8 kW w warunkach normalnej eksploatacji, to bedzie 6 do 7 godziń pracy na max. mocy. czyli w pomieszczeniu, gdzie oddaje ciepło będzie sauna???

tak a propos ile ciepła oddaje do pomieszczenia , a ile do bufora/instalacji c.o. ?/czy jest to w danych techn. kominka?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pomieszczeniu którym znajduję się kominek są dwa kaloryfery posiadające głowice termostatyczne, jeżeli przez szybe będzie uciekać zbyt wiele ciepła przymkną się głowice i temperatura powinna być stabilna. Wygrzanie bufora z temperatury 15 stopni do 50 zajmowało około 4 godzin spokojnego palenia. Nie testowałem kominka jeszcze na 100% bo producen zaleca powoli go wygrzewać. Najważniejsze to do jakich temperatur ładować bufor i do jakich pozwolić mu się wyładować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bierzesz powietrze do spalania - z pomieszczenia czy z zewnątrz budynku?

Pytam, bo na ostatnim zdjęciu jest krótka rura ok 0,5m za kominek.

 

PS

Instalację namotałeś że aż strach- u siebie mam dwa kotły , bufor, i zasobnik CWU i 2x mniej rur i pozostałej armatury. :P

Choć pomp mam 6szt. :ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno zdjęcia w trakcie prac, może teraz jest lepiej?

Natomiast z tym ładowaniem bufora to pytanie czy ta temp 50C jest w całym zasobniku taka sama czy tylko w górnej jego części?

Jeżeli w całym buforze jest jednakowa temp to wynik niezły - gdyż moc przekazana do bufora jest ok 40,83 kWh przez 4 godziny daje 10,2kW mocy cieplnej, nieźle jak na kominek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ręce opadają ,trzeba to uprościć ,założysz zawór ochrony powrotu na 45st ,i zrobić ładowanie bufora i mamy dwie rury od rury zasilającej dwa mieszacze jeden na podłogę drugi na grzejniki lub bez mieszacza na grzejniki i wszystko ładuje się samo jak jest odbiór cieła to do bufora nie idzie nic jak nie ma lub jest mniejsze to samoczynnie ładuje się bufor i tyle a tu technologia rozbudowania jak w elektociepłowni a moc 15kW no to już rzeba mieć fantazję ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bierzesz powietrze do spalania - z pomieszczenia czy z zewnątrz budynku?

Pytam, bo na ostatnim zdjęciu jest krótka rura ok 0,5m za kominek.

 

PS

Instalację namotałeś że aż strach- u siebie mam dwa kotły , bufor, i zasobnik CWU i 2x mniej rur i pozostałej armatury. :P

Choć pomp mam 6szt. :ph34r:

 

Powietrze jest z zewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wężownica schładzająca nie podłączona. , zaworu bezpieczeństwa też jest na kominku brak. I to ładowanie przez 4 godziny do 50 C w buforze to żadna rewelacja,

 

Wężownica schładzająca jest podłączona obecnie zdjęcie było wykonywane podczas wykonywania instalacji i nie wszytsko było skończone a innych zdjęc na chwilę obecną nie posiadam. Wszelkie zabezpieczenia kominka: zawory bezpieczeństwa, węzownice schładzające są w pomieszczeniu za scianą kominka, nie chciałem zostawiać czegokolwiek w zabudowie bez dostępu. Co do tych 50 stopni to pisałem przecież że to było spokojne palenie (delikatne dokładanie drewna tak jak zaleca producent wkładu )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno zdjęcia w trakcie prac, może teraz jest lepiej?

Natomiast z tym ładowaniem bufora to pytanie czy ta temp 50C jest w całym zasobniku taka sama czy tylko w górnej jego części?

Jeżeli w całym buforze jest jednakowa temp to wynik niezły - gdyż moc przekazana do bufora jest ok 40,83 kWh przez 4 godziny daje 10,2kW mocy cieplnej, nieźle jak na kominek.

 

Wczoraj przez cały dzień z przerwami było przepalane(bardzo delikatnie, spokojnie) wieczorem w górnej częsci bufora było 70 stopni w dolnej 60stopni. Jak tylko dokończe ocieplać poddasze zrobie generalny test. Kominek będzie się palił 100% mocy plus pilnowanie tego wszystkiego i odmierzanie czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ręce opadają ,trzeba to uprościć ,założysz zawór ochrony powrotu na 45st ,i zrobić ładowanie bufora i mamy dwie rury od rury zasilającej dwa mieszacze jeden na podłogę drugi na grzejniki lub bez mieszacza na grzejniki i wszystko ładuje się samo jak jest odbiór cieła to do bufora nie idzie nic jak nie ma lub jest mniejsze to samoczynnie ładuje się bufor i tyle a tu technologia rozbudowania jak w elektociepłowni a moc 15kW no to już rzeba mieć fantazję ....

 

Nie widze potrzeby zakładania zaworu ochrony powrotu bo tu narazie dobrze spisuję się zawór trójdrożny ( choć muszę go ręcznie ustawić).

Rozumiem że instalację można było wykonać prościej tylko po co teraz cokolwiek zmienać jeżeli jestem na tym etapie zadowolony.

Poproszę o jakiś uproszczony schemat wykonania tej instalacji według tego co napisane powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ideowo to jak niżej. Generalnie masz coś w ten deseń. Różnica polega na wydzieleniu ładowania zasobnika, braku (a może nie) układu mieszania na obiegach oraz innego podejścia do ochrony powrotu. Powinno działać. Kwestia wykonania i "logistyki" to rzecz gustu.

 

post-18583-0-36666700-1383472487_thumb.jpg

 

post-18583-0-95351200-1383473315_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

 

Czy w schemacie który wystawiłeś nie było by problemu gdy woda w buforze miała by powiedzmy 20 stopni i bufor musiałby się najpierw zagrzać a poxniej dopiero istalacja. Bałem się tak wykonaniej instalacji, tz bałem się że będę musiał wygrzewać bufor np 4 godziny żeby cokolwiek poszło później ciepła na grzejniki.

Wiem że w zaznaczonym polu jest coś zamotane bo mi też nie pasowało i musze jeszcze raz na spokojnie sprawdzić schemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.