Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła


Tymian81

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Potrzebuję pomocy w doborze kotła. Kupiłem bliźniaka o pow. ok 150m2 (50m2 piwnica+garaż; 50m2 parter i nastepne 50m2 I piętro)+ poddasze. W tym roku ociepliłem dom styropianem 12cm, okna stare drewniane uszczelnione (za 2 lata wymiana), strych ociepliłem wełna 15 cm. Posiadam piec Moderator Hajnówka 17KW i poprzedniej zimy spaliłem 40m3 drzewa (sezonowane ok 7m-cy) Mam dość tego pieca i latania co 2h w celu podkładania. Celuje w piece dolnego spalania ponieważ pracuję zmianowo i nie jestem chyba w stanie opanować góraniaka. Na dzień dzisiejszy moj krokodyl przy temp. +12 pożera ok 30kg węgla na dobę paląc od góry (c.w.u. 240l) na piecu temp. 45-49 C powrót 42 C. Instalacja jak dom stara i pojemna, grzejniki wymienione na aluminiowe. Komin 14x28 wys. ok 12 m.

 

Dziękuje za porady i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no co się dziwisz jak masz okna nie wymienione a ilość drewna masakra ja na 400m2 przepalam 35-40m3 , a co do kotła to kocioł ma kretynską budowę w komorze paleniskowej i nawet wytrawny palacz może mieć z nim problemy ,a jak ty w ogóle w nim palisz opisz proces palenia i co się dzieje z w okół komina jak palisz ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewnem paliłem tradycyjnie od dołu. Na ten sezon mam tylko węgiel, wsypuje wiadro 20l. węgla na to kilka kawałków drewna następnie kilka desek boazerii i na samą górę trochę papieru. Rozpalam papier i przymykam górne drzwiczki zasypowe na ok 6 cm (podkladam pod nie kawałek deski) jak zajmie się juz drzewo zabieram deskę i podkładam pod drzwiczki kawałek płaskownika ok 3mm. Z komina na samym początku prawie dymu nie widać, dopiero jak dojdzie żar do węgla to trochę zakopci na ciemno. Po ok 4h zajmuje się cały wsad i tli przez następne 5-6h. Procesem steruje mechaniczny miarkownik ustawiony na 45st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Rewolucji w spalaniu węgla się nie spodziewaj,bo jej nie ma.

Jeśli palisz ciągle to i paliwa ubywa.

30 kg węgla to raptem 3 wiaderka,więc czy to jest dużo na dobę?

Wszystko zależy od tego jakie mamy zapotrzebowanie na ciepło,czyli kiedy ile ciepła muszą mieć nasi domownicy.

Dom ciepły,szczelny fajnie,tylko czy później nie będziesz wiercił otworów aby wprowadzić do niego powietrze.?

A instalacja według mnie lepiej przy węglu sprawuje się starego typu,z dużą pojemnością wody.Co osobiście spraktykowałem.

Wymieniłem stalową grawitacyjną na aluminium i miedź.

Ja ogrzewam 200 m2,kocioł stalowy 30 kW,240 żeberek aluminiowych.W`zeszłym sezonie spaliłem 5 ton z jakimś małym haczykiem węgla grubego.Dom długi,piętrowy,podpiwniczony taki nie za zimny i nie za ciepły.33 otwory okienne.

A największy problem to cena węgla i to nas zmusza do szukanie oszczędności i wpadania w błędne koło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.budkot.pl/grafika/Ulotka_GR.pdf

 

to moj potwor kwgr-50 tylnokomorowy,zapalanie od góry czyli tak samo jak rozpalasz wegiel (Tymian81) ,ale z małym wyjatkiem ..... u mnie podstawowe paliwo to miał a wlasciwie mieszanka miałowo- wodna (wilgotnosc miału 20%), wsad 50 kg stałopalnosc srednio 36 godz. temp pracy kotla 55st. zasobnik c.w.u.150l

sterownik tornado do kotła miałowego

oszczednosc.......hmmm..jak dawniej mialem piec weglowy spalałem na sezon 5 ton wegla

teraz tez spalam 5 ton ale miału, wystarczy porównac cene wegla do miału ----- mjak dla mnie jest to oszczednosc no i co wazniejsze wizyta w kotłowni ( w moim przypadku ) to raz dobe i czas poswiecony na obsługe kotla około 30 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

...

Dziękuje za porady i pozdrawiam :)

 

Gdzieś Ci ucieka dużo ciepła, przez piwnicę, garaż?

Ogrzewasz 150 m2 + ? m2 poddasza? Czy tylko 100 m2 (parter i piętro)?

 

Przy takim kotle, domu, obecnych temperaturach zewnętrznych to 30 kg węgla to masakra. Chyba, że węgiel baaaardzo kiepski, albo suuuuper wysoka temperatura w pokojach.

 

Na forum jest dużo informacji o kotłach dolnych.

Komin masz dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kociołek z mocną dmuchawą i większośc ciepła idzie kominem do atmosfery? W głowie się nie mieści ten metraż i 40 metrów drewna. Ja na ponad 200m powierzchni spaliłem ostatniej zimy 15mp drewna i 400 litrów oleju opałowego. Przeliczając na samo drewno to maksimum 18-19mp by wyszło, a dom mam ocieplony tylko 5cm styropianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.budkot.pl...a/Ulotka_GR.pdf

 

to moj potwor kwgr-50 tylnokomorowy,zapalanie od góry czyli tak samo jak rozpalasz wegiel (Tymian81) ,ale z małym wyjatkiem ..... u mnie podstawowe paliwo to miał a wlasciwie mieszanka miałowo- wodna (wilgotnosc miału 20%), wsad 50 kg stałopalnosc srednio 36 godz. temp pracy kotla 55st. zasobnik c.w.u.150l

sterownik tornado do kotła miałowego

oszczednosc.......hmmm..jak dawniej mialem piec weglowy spalałem na sezon 5 ton wegla

teraz tez spalam 5 ton ale miału, wystarczy porównac cene wegla do miału ----- mjak dla mnie jest to oszczednosc no i co wazniejsze wizyta w kotłowni ( w moim przypadku ) to raz dobe i czas poswiecony na obsługe kotla około 30 min

Sprawiasz wrażenie, jakbyś miał coś nie tak z głową? Już to raz pisałeś w tym temacie:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16108-pomoc-przy-wyborze-kotla/?do=findComment&comment=161839

Tutaj też:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16158-wydzielone/?do=findComment&comment=162591

I tu:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16152-wydzielone-bo-nie-na-temat-z-piece-ds-wady-i-zalety/?do=findComment&comment=162559

I tu:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16096-haitztechnik-ht-plus-jak-w-nim-palic/?do=findComment&comment=161602

I jeszcze w dwudziestu innych miejscach, więc albo masz faktycznie problem z głową, albo uprawiasz bezczelną kryptoreklamę tego producenta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś Ci ucieka dużo ciepła, przez piwnicę, garaż?

Ogrzewasz 150 m2 + ? m2 poddasza? Czy tylko 100 m2 (parter i piętro)?

 

Przy takim kotle, domu, obecnych temperaturach zewnętrznych to 30 kg węgla to masakra. Chyba, że węgiel baaaardzo kiepski, albo suuuuper wysoka temperatura w pokojach.

 

Na forum jest dużo informacji o kotłach dolnych.

Komin masz dobry.

Ogrzewane jest 150m2(piwnica, parter i piętro) na poddaszu nie ma grzejników. fakt w domu panuje 24st. nie posiadam termostatów ani zaworu 4d.

 

Może kociołek z mocną dmuchawą i większośc ciepła idzie kominem do atmosfery? W głowie się nie mieści ten metraż i 40 metrów drewna. Ja na ponad 200m powierzchni spaliłem ostatniej zimy 15mp drewna i 400 litrów oleju opałowego. Przeliczając na samo drewno to maksimum 18-19mp by wyszło, a dom mam ocieplony tylko 5cm styropianu.

 

Nie posiadam dmuchawy. 40m poszło poprzedniej zimy jak był nieocieplony dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100 m2 11 kW.

Na 150 m2 15 kW.

 

Decyzja należny do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawiasz wrażenie, jakbyś miał coś nie tak z głową? Już to raz pisałeś w tym temacie:

http://forum.info-og...la/#entry161839

Tutaj też:

http://forum.info-og...ne/#entry162591

I tu:

http://forum.info-og...ty/#entry162559

I tu:

http://forum.info-og...ic/#entry161602

I jeszcze w dwudziestu innych miejscach, więc albo masz faktycznie problem z głową, albo uprawiasz bezczelną kryptoreklamę tego producenta?

 

przepraszam to nie kryptoreklama tylko jesli ktos chce dobrac sobie kocioł do swojej chatki, to podaje ze cosik takiego jest u mnie.....

przepraszam równiez za to ze posiłkuje sie ulotka producenta ,ale nie mam zamiaru rozcinac swojego kotła aby pokazac przekroje

a jesli w kilku postach jest to zawarte to tylko dlatego aby rozmówca wiedział ze rozmawia z miałowcem i miał poglad na taki a nie inny sposob spalania opału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś Ci ucieka dużo ciepła, przez piwnicę, garaż?

Ogrzewasz 150 m2 + ? m2 poddasza? Czy tylko 100 m2 (parter i piętro)?

 

Przy takim kotle, domu, obecnych temperaturach zewnętrznych to 30 kg węgla to masakra.

Maskara to mało powiedziane, bo skoro bliźniak to jeszcze coś go grzeje z jednej strony, albo przynajmniej osłonięty :)

 

 

I co żadnego mądrego nie ma żeby doradził?

No wiesz trochę inwencji takich tematów jak twój jest dziesiątki na forum. Przede wszystkim nie napisałeś czym chcesz palić, sądząc po ilości drewna, pewnie drewnem, a KSGW zgoda to nie jest kocioł na drewno. Jakby się kierować mocą, to 11kW będzie za dużo, ale przede wszystkim weź pod uwagę również wielkość komory.

 

Czemu nie górniak? Na forum są trochę demonizowane górniaki, ale zapewniam cię, jeśli myślisz o paleniu węglem w dolniaku, to też może się skończyć nieprzyjemnie, np. zawieszający się opał, mała komora zasypowa w większości dostępnych. Z kolei jak wybierzesz dolniaka do węgla, chcąc palić w nim drewnem, to nie będziesz biegał podkładać co 2 tylko co godzinę.

 

Górniak o dostatecznie dużej komorze, palony od góry może zapewnić optymalną stało palność i komfort. Masz uprzedzenia, bo miałeś dotychczas jakiś pojemnik do spalania węgla, a nie kocioł. Jeśli dolniak i zamierzasz palić węglem, to zdecydowanie 11kW.

 

Skąd bierzesz węgiel? Znasz parametry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewnem paliłem dwa sezony i to były ostatnie dwa sezony. Czym więcej czytam tym mam wieksze wątpliwości i zaczynam się zastanawiać nad górniakiem. Rozważam Defro Optima i Ogniwo s6wc. Co do parametrów węgla to niestety nie znam, węgiel przywożony z Litwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel litewski? Jeśli masz blisko na Litwę to najlepiej niżej wymienione:

 

Klavis K2-12

Vienybe 10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dziś odpaliłem pierwszy raz Ogniwo s6wc clasic,kocioł prosty do bólu,pale na miarowniku ,ogrzewam 150m,trzeba troche dopracować klapke PG ,mam założoną kierownice powietrza wtórnego.Rozpaliłem ok 9 godz,10 kg węgla,o 17 na kotle 35 C na zewnątrz temperatura 7C.Poprzednio też paliłem w ogniwo.Jeśli miałbyś jakieś pytania to śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unica posiada z tego co kojaże wiszący wymiennik a w moim są opłonki. Już to przerabiałem. Marny efekt, kopcił zarówno z komina jak i z drzwiczek. Po rozebraniu ścianki opłonki zarośnięte 5mm sadzą po tygodniu palenia. Druga sprawa po zbudowaniu palnika zablokowany byl ruchomy ruszt a nie wyobrażam sobie dolniaka bez ruchomego rusztu. Musiałem przez popielnik pogrzebaczem od dołu rusztować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak masz dobrze ocieplony dom to kup sobie góniaka i pal cyklicznie wtedy kiedy potrzeba.Z DS są tylko same problemy .Dolniak musi pracowac na min 65 st bo poniżej kopci i smoli.Ja palę w GS węglem średnio spiekającym 32.temp na piecu 50-60st. Przy spalaniu małych porcji niema mowy o złym spalaniu-dym z komina nie widoczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o kotle TEKLA Tytan ? Szwagier ma Viadrusa u26 i jest średnio z niego zadowolony. Jemu się nie dziwie ponieważ spala w nim tylko drewno i tak jak ja co 2h wizyta w kotlowni. Przyglądałem się płomieniowi w jego kotle i wnioskuje, że ten kocioł nie nadaje się na paliwa długopłomienne i chyba na żadne inne spalane od dołu. Wszystko to co cenne leci w komin, czopuch prawie purpurowy; komin ceramiczny i na ok 6m od czopucha parzy. W Tytanie niby jest wymuszony 3-ciągowy przepływ spalin zwiększający

efektywność kotła, jestem ciekaw jak to działa w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kocioł żeliwny gwarantuje Ci długą żywotność.I to jest duży plus.

Zawsze`był projektowany pod paliwa krótko płomienne,dlatego nie należy podłaczać go bezpośrednio w komin,lecz za pomocą długiego łącznika lub dwa kolana i łącznik.

Tytana nie znam natomiast tam gdzie pracuję mam również w ofercie kotły Viadrusa.

Mnie osobiście Viadrus w wersji U26 odpowiada.Odlewnia gdzie powstają te produkty ma bardzo długą tradycję.

Jest wybrana grupa klientów którzy kupują tylko kotły żeliwne,nie chcąc nawet słuchać żadnych informacji o kotłach stalowych.

Natomiast jeśli chodzi o spalanie i dokładanie paliwa to cóż,jak się rozpala od dołu to trzeba kotłownię odwiedzać i paliwo dokładać.I nie ma tu wyjątków,czy żeliwny czy stalowy, czy za 3000 zł czy za 6000 zł.Szczególnie przy drewnie.

Natomiast proponuję rozpalanie węgla od góry.

Ja praktykuję to od pewnego czasu u siebie w kotle stalowym z półkami poziomymi.Tutaj praktycznie kotłownię odwiedzamy aby załadować następny wsad paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Posiadam Tekla Tytan 28kw (wersja czteroczlonowa).

Dom 1990 roku, nieocieplony, 240m2 do ogrzewania i baniak 140l cwu.Okna plastikowe, strych i dach nieocieplone. . Do tego dwa olbrzymie balkony działające jak radiatory.

Kocioł mam od początku listopada - przepaliłem nim zatem niewiele ponad miesiąc czasu.

Opał to od kilku lat węgiel orzech z kopalni Piast/Ziemowit, sprzedawane w składzie jako identyczne, w tej samej cenie.

Palaczem jestem od 2009, swoją przygodę zaczynałem na miale - męczyłem się z nim rok czasu. Miałem wówczas piec Skwiercz Instal 35KW. Piec po 6 latach się rozciekł, był spawany, pracował rok czasu, potem już nie było czego spawać. Konstrukcja ogólnie dobra, nie mam pretensji do firmy, uczciwie przyznaję, że to ja ten piec zniszczyłem utrzymując za niską temperaturę na powrocie. Stanąłem przed dylematem jaki piec wybrać. Szanowany przeze mnie instalator podczas spawania powiedział, że bardzo dobre są Viadrusy. Piec udało się wówczas zaspawać, więc do tematu wróciłem dopiero w tym roku. A w tym roku polecił mi juz właśnie Tekle Tytan, jako tańszy od Viadrusa a tak samo dobry. No i mam. W międzyczasie, przekopałem mnóstwo for, zdobyłem mnóstwo wiedzy, którą mam zamiar wykorzystać z pożytkiem dla siebie i innych. Efektem tej wiedzy jest właśnie Tekla i zawór 4D. Ad rem:

+ piec jest ŻELIWNY

+ piec jest starannie wykonany.

+ elektronika i dmuchawa jest możliwa do zamontowania jako opcja w wersjach od 28Kw. Ja jestem nawróconym analogowcem - nie chcę już dmuchawy.

+ kolejny plus dodatni :) wynikający niejako z powyższego - mam miarkownik ciągu w standardzie. Nie jest to Honewell ale działa.

+ ma bardzo rozbudowany wymiennik ciepła jak na piec żeliwny. Po domknięciu drzwi załadunkowych spaliny mają dłuższą drogę wylotu. Nie jest to bajer, wnoszę po temperaturze komina - przy starym piecu, w którym utrzymywałem (dmuchawą) temperaturę  50 stopni, po 3 godzinach grzania ściana kominowa była gorąca. Przy Tekli, choć na zasilaniu mam ok 65 - 70 stopni, ściana jest ciepła - to znaczy że większość ciepła jest oddawana do wymiennika.

+ palę w nim węglem i jestem zadowolony z wydajności. Producent wspomina o drewnie jako paliwie alternatywnym. Spróbuję, bo przy takim wymienniku ciepła to może mieć sens. A w przyszłym roku spróbuję z koksem, bo do tego ten piec jest stworzony, spodziewam się, że mnie mile zaskoczy (mam nadzieję, że i cena koksu :)

+ ma dopływ powietrza wtórnego.

+ wygodna i przemyślana konstrukcja - bardzo łatwo wybrać popiół i załadować piec, mimo niewielkich rozmiarów otworu załadunkowego.

 

 

- komora spalania ma rozmiar (mierzony do poziomu dzrzwi załadunkowych) 40 litrów co w przybliżeniu daje ok. 30 kg węgla. Dla mnie to trochę malo żeby palić 1 raz na dobę. poprzedni piec miał 55 litrów pojemności i w po zasypaniu całego wkładu paliłem przez ok 9 - 10 godzin. W Tekli palę maxymalnie przez 7. Gdzieś w instrukcji wyczytałem, że do pracy z pełną mocą mój piec zużywa ok 5kg węgla na godzinę - to jest uczciwa informacja. Zdaję sobie sprawę, że w moich warunkach nie osiągnę 2kg węgla na godzinę. Przy czym długość palenia liczę od momentu w którym kaloryfery są gorące. Oczywiście ten minus nie jest poważnym minusem - w tym sensie, że po prostu palę w domu zazwyczaj 2 razy, oczywiście od góry. Wyczyszczenie pieca i  załadunkek zajmuje mi dokładnie 10 minut. Minus ten zniknie, gdy zacznę palić koksem, bo będę go po prostu dosypywał.

- czas rogrzania całej instalacji. Wydaje mi się, że jest o ok 30 minut dłuższy niż przy starym stalowym piecu. Nie jest to zasadniczy minus, raczej cecha.

 

W tym roku planuję ocieplić przynajmniej strop. Potem w miarę możliwości będę docieplał resztę.

Generalnie jestem bardzo zadowolony.  Piec czyszczę zmiotką, bo mam tylko biały pyłek na ściankach. Zapomniałem co to jest smoła!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.