Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Deflektor Ceramiczny Płaski Czy Żeliwny Stożkowy?


peppers

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Mam pytanie do znawców i zjadaczy tematu. Obecnie mam w kotle z rusztem wodnym zamontowany deflektor płaski ceramiczny i zastanawim się nad wymianą na żeliwny stożkowy. Może koledzy już przeprowadzali takie eksperymenty. Zastanawia mnie rozkład płomienia, wydaje mi się że przy zastosowaniu żeliwnego stożka powinien być chyba lepszy niż przy płaskim. Tylko mam wątpliwości czy żeliwo lepiej będzie dopalać gazy od deflektora płaskiego ceramicznego. I przy okazji jeszcze jedno pytanie. Czy jest sęs wstawić zawirowywacze do płomieniówek? Obecna temp. spalin na czopuchu w trakcie pracy wacha sie od 145*C do 170*C (zależy jaką moc wentylatora ustawię). Z góry dziękuję za porady i sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę w trybie pogodowym krzywa grzania poz. 4 (przetestowane dwa sezony), zawór czterodrożny z siłownikiem. Czujnik spalin w czopuchu sam zainstalowałem. Tylko szkoda że nie ma zainteresoawnia w sprawie deflektorów, ciekaw jestem jakie są opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaka temp ochrony kotla? Krzywa grzewcza 4 to temp ma co bardzo niska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście polecam deflektor płaski wkształcie koła lub kwadratu dlatego że lepiej dopala wszystkie części lotne a zwłaszcza sadze natomiast stożek ma to do siebie ze wydala te częsci na brzeg deflektora.Bawiłem się z deflektorami przy budowie podajnika i moim zdaniem lepszy jest ceramiczny lub szamotowy.

Ceramika trzyma dużo dłużej temperature a żeliwo szybko stygnie.Osobiście robie zawsze deflektor z 2 cegieł szamotowych grubosci 3 cm i powstaje kwadrat wystarcza na jeden sezon a koszt to 6 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaka temp ochrony kotla? Krzywa grzewcza 4 to temp ma co bardzo niska?

Temp. mininalna kotła ustawiona obecnie na 58*C a temp.min. powrotu na 40*C (powrót i tak trzyma powyżej 45*C)a co do krzywej 4 to są temp. jakie mają iść na zasilanie instalacji CO, a temp. kotła można podnieść parametram P18 w ustawieniach serwisowych (zwiększenie temp. kotła dla poprawy pracy zaworu 4 drożnego). Przy krzywej 4 ma w domu i tak 23- 24*C

 

Co do deflektora płaskiego Robogaz masz może rację , ale stożkowy wg. mnie bardziej rozbija płomień. A lepsze dopalanie dałbym pod dyskusję i tak ceramika i żeliwo podczas pracy osiąga wysoką temperaturę z płomienia i wtedy tylko dopala, a jak się nie mylę to w spoczynku temp. deflektora jest niska i nie ma takiego dopalania (wypalanie sadzy występuje w temp. > 500*C tak znalazłem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deflektor stożkowy daje rade jeżeli nie wisi pod rusztem wodnym tylko bezposrednio pod półką wodną w przeciwnym razie jak przyjdą mrozy poniżej -10 to na ruszcie jest napewno dużo sadzy czego niema przy ceramice.Generalnie w piecach ruszta wodne nad paleniskiem i deflektorem to jest pomyłka.Ja dalej twierdze że lepszy ceramiczny ale może ktoś ma większe doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Temp. mininalna kotła ustawiona obecnie na 58*C a temp.min. powrotu na 40*C (powrót i tak trzyma powyżej 45*C)

Jeśli pracujesz na pogodowe to rozumiem że posiadasz zawór z słownikiem. W jaki sposób utrzymujesz temp 45 pomimo ustawionej temp 40? Jeśli zimna woda wraca z instalacji kociołek puszcza ciągle ciepła do momentu spadku temp do minimalnej temp powrotu wtedy zamyka zawór.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zawór ze sterownikiem jest i bardzo polecam. I przy tym rozwiązaniu najlepsza sprawa to na grzejnikach zawory termostatyczne. Kocioł jest tak wygrzany, że na powrocie bardzo rzadko schodzi do 40*C (przeważnie trzyma więcej >45*C), a zawór z siłownikiem pilnuje aby temp. powrotu nie spadła poniżej 40*C, to chyba zaleta dobrze wykonanej instalacji. Jak za wysoka temp. idzie na CO to zawór też się przymyka i wzrasta temp. powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie same rozwiązanie czyli zawór 4n z słownikiem pogodowka oraz regulatorem pokojowym wraz z termostatami w pozostałych pomieszczeniach do tego zawór 3n z podlogowka. Temp powrotu ustawiona na 37 stopni. Jakościowe siedząc niżej. Teraz w okresach przejściowych w dzień kociołek co chwilę podgrzewać powrót ponieważ temp na,grzejnika jest niska. Podgrzewanie powrotu zajmuje trochę czasu dlatego proces dogrzewania pomieszczenia zanim kocioł rozgrzeje instalację z 45 do np 55 potrzebuje dużo czasu na,dogrzewanie powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lancaster masz kiepsko wykonaną instalację.Pocieszę cię niemało osób ma problem z instalacjami z zaworem 4d.

U mnie też to nie działa najlepiej w okresach przejściowych gdy na co puszczam do 40st. C. Nieco pomogło spolerowanie miedzianej rury na lustro papierem wodnym, wyjęcie termistora z miedzianej tulejki i przytwierdzenie go bezpośrednio do rury po uprzedniej aplikacji pasty termoprzewodzącej a następnie zaizolowanie całości pianką.Trochę cyrk, ale nic nie poradzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawie kocioł na 65 a wodę na 45 to problemów nie ma.Wodę grzeje dłużej niż jak ustawie powrót na 40 Natomiast krzywa grzewcza 4 to temp ok 57 i tutaj ciężko się spodziewać dobrze wygrzanego powrotu. Nie bez powodu temp powrotu została obniżoną z 45 na 40.Moim zdaniem instalacja mam w porzadku. Natomiast bylem ciekaw co kierowało kolegę do obniżenia temp powrotu. Jedyne co przyszło mi do głowy to to co napisałem wcześniej :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włącze się do dyskusji i moim zdaniem tak jak pisze -dejfit- kolego Landkaster masz zle wykonaną instalacje.Najlepiej przyślij czytelne zdjęcia całej instalacji przy zasilaniu nad piecem i wtedy wykryje się czy tkwi błąd czy też jest problem ze sterowaniem.

Przy dobrze wykonanej instalacji na zaworze 4D z siłownikiem i regulatorem pokojowym powrót prawie zawsze jest niższy o 10-15*C.Przy takch pogodach jak teraz ja osobiście mam zadaną 60*C a powrót cały czas sam ma między 48-51*C.

Powrotu wcale nie trzeba pilnować wystarczy dobrze dobrać parametry sterownika a zwłaszcza podtrzymania w stanie postoju.

Natomiast piec z podtrzymania do zadanej przechodzi między 8-11 minut. max. zawsze

Dom to 200 m2 instalacja w miedzi z zaworem 4D i siłownikiem oraz sterownik pokojowy z pogodowym.Termostaty na wszystkich grzejnikach.Wszystkich grzejników panelowych Purmo 21 szt..Kocioł tłok ponad 35 Kw.Spalanie od 8-12 kg groszku na dobe.przy obecnych temperaturach.Piec chodzi na okrągło.Bojler 250 L.2 pompy jedna na CO druga na Bojler.

Nie twierdze że jest zkopsana ale może tkwi jakiś mały błąd który powoduje że instalacja musi długo czekać na ciepło czyli dogrzanie z pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz żądaną 60 to się nie dziwię że masz powrót 48. Jaki miałbyś powrót przy zadanej na C.O 45 a na kotle 57. Wtedy powrót jest na poziomie 45. I to się zgadza u mnie też tak jest. Natomiast przy ogrzewaniu instalacji kiedy sterownik pokojowy każe grzać ( rozgrzać do 45 _50 na grzejnika) gdy grzejnika jest 35_40 stopni(regulator u mnie obniża temp c.O) do tego podlogowka z temp 23 to trudno wymagać aby powrót był na poziomie 48 po 8 min gdy kocioł mam 15 kw. Nie zmienia to faktu że zdjęcia prześle :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy zeszliśmy trochę a nawet sporo z tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz żądaną 60 to się nie dziwię że masz powrót 48. Jaki miałbyś powrót przy zadanej na C.O 45 a na kotle 57. Wtedy powrót jest na poziomie 45. I to się zgadza u mnie też tak jest. Natomiast przy ogrzewaniu instalacji kiedy sterownik pokojowy każe grzać ( rozgrzać do 45 _50 na grzejnika) gdy grzejnika jest 35_40 stopni(regulator u mnie obniża temp c.O) do tego podlogowka z temp 23 to trudno wymagać aby powrót był na poziomie 48 po 8 min gdy kocioł mam 15 kw. Nie zmienia to faktu że zdjęcia prześle :-)

 

Tak kolega peppers ma racje zeszliśmy troche z tematu.Ja proponuje założyć nowy temat i będziemy dyskutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Mam pytanie do znawców i zjadaczy tematu. Obecnie mam w kotle z rusztem wodnym zamontowany deflektor płaski ceramiczny i zastanawim się nad wymianą na żeliwny stożkowy. Może koledzy już przeprowadzali takie eksperymenty. Zastanawia mnie rozkład płomienia, wydaje mi się że przy zastosowaniu żeliwnego stożka powinien być chyba lepszy niż przy płaskim. Tylko mam wątpliwości czy żeliwo lepiej będzie dopalać gazy od deflektora płaskiego ceramicznego. I przy okazji jeszcze jedno pytanie. Czy jest sęs wstawić zawirowywacze do płomieniówek? Obecna temp. spalin na czopuchu w trakcie pracy wacha sie od 145*C do 170*C (zależy jaką moc wentylatora ustawię). Z góry dziękuję za porady i sugestie.

Jak nie sprawdzisz sam to się nie przekonasz kazdy kocioł jest inny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.