Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jkaki sterownik do Ling Duo


Zulaga

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam estyme i jest ok. Jest prosty w obsłudze i spełnia swoją role. Jednak nie mam porównania z innymi, jest to mój pierwszy sterownik.Jestem zadowolony z niego. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz wersję PLUS z zapalarką?

 

Powiem tak:

Zamówłem LING DUO PLUS 15 KW Z OBROTOWYM RUSZTEM - a do sklepu przyszła wersja ze sterownikiem RECALART. Nie wiem co zrobić z tym fantem czy odebrać ten kocioł czy też poczekać jak sprowadzą wersję ze sterownikiem estyma takim jak zamawiałem. Podobno jedyna różnica pomiędzy wersją PLUS polega właśnie na sterowniku. Czy ktoś może to potwierdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Estyma obsługuje zapalarkę do PELLETS, bardzo wygodna sprawa. Tylko, że czytając forum można wysnuć wniosek, iż oczekiwania użyszkodników co do kotła z podajnikiem są strasznie wygórowane. Rozczaruję poniektórych: węgiel brudzi, miał pyli, na ruszcie awaryjnym nie da się wygodnie palić a spalanie (zimą, jeszcze jej nie ma) będzie około 30 kg na dobę.

 

Automatyczny kocioł z podajnikiem na paliwa stałe to super sprawa, sam mam :) ale bez przesady.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zapalarkę do PELLETS można dołożyć później samemu, czy istnieje taka możliwość,? Gdzie jest montowana taka zapalarka i jak ona działa?

Do opalania pelletami oprócz zapalarki trzeba zamówić także specjalny zawór termostatyczny i wyłącznik.

 

Do awaryjnego gaszenia pelletów nie wystarczy bowiem naczynie z wodą z tyłu kotła z bezpiecznikiem parafinowym, ale potrzebny jest specjalny zawór podłączony do sieci wodociagowej. Poza tym w pokrywie zasobnika montuje się wyłacznik, który w przypadku otwarcia zasobnika wyłączy wentylator i podajnik.

 

Interesowałem się tym, ponieważ w Lingu Combi także istnieje opcja palenia pelletami (bez zapalarki), ale ostatecznie zrezygnowałem. Również mój instalator sceptycznie odniósł się do pomysłu palenia pelletami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie wiem,czy Pan Mateusz jest oficjalnym głosem Klimosza,bo na moje banalne właściwie pytania dot.linga25+ jak do tej pory nie odpowiedział.Tak samo zresztą zachował sie dział techniczny RecalArta.

 

Mam economic 3000.

 

Plusy

 

Bardzo czytelny wyświetlacz,prosta obsługa.

 

Minusy

 

Brak w książce obsługi kodu do wejść serwisowych,w które niekiedy trzeba wejść.

Sterownik źle zaprogramowany i każdy(klimosz i recalart) chowa głowę w piasek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego uważa Pan, że sterownik jest źle zaprogramowany?

 

 

Opcje serwisowe w większości przypadków pozostaję niezmieniane. W większości przypadków się sprawdzają lub serwisanci je lekko modyfikują zgodnie ze swoim doświadczeniem i oględzinach domu.

Hasło jest dlatego, że są to opcje serwisowe i serwisant je powinien zmieniać. Są tam parametry dość istotne do bezpiecznego użytkowanie kotła i jego długoletniej pracy.

Hasło do ustawień serwisowych w instrukcji nie miałoby sensu. Po co by je dawać.

Nie wiem czy orientuje się Pan, że większość firm regulatorów daje ustawienia serwisowe, które jeśli już są dawane zawsze są za hasłowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego uważa Pan, że sterownik jest źle zaprogramowany?

 

 

Opcje serwisowe w większości przypadków pozostaję niezmieniane. W większości przypadków się sprawdzają lub serwisanci je lekko modyfikują zgodnie ze swoim doświadczeniem i oględzinach domu.

Hasło jest dlatego, że są to opcje serwisowe i serwisant je powinien zmieniać. Są tam parametry dość istotne do bezpiecznego użytkowanie kotła i jego długoletniej pracy.

Hasło do ustawień serwisowych w instrukcji nie miałoby sensu. Po co by je dawać.

Nie wiem czy orientuje się Pan, że większość firm regulatorów daje ustawienia serwisowe, które jeśli już są dawane zawsze są za hasłowane.

 

Ad.1

Ponieważ poniżej 56stopni nie pracuje pompa CO,a ponizej 57 pompa CWU.U innych użytkowników tego sterownika (np:Pan Cezar9473) taki problem nie występuje.Pisałem o tym tutaj

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=2093

 

Ad.2.

Zgadzam sie ,jednakże na pewne parametry jak histereza palnika ,praca podajnika w podtrzymaniu czy też pracę pompy CWU chciałbym mieć wpływ z głównego menu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1 i 2.

I tu mamy przykład dlaczego pewne ustawienia powinny być obwarowane hasłem.

Dużo się mówi o zabezpieczeniach kotłów przed korozjami niskotemperaturowymi i poprawieniem sprawności kotłów, które skutkuje obniżeniem temperatury spalin do ok200stC lub nawet niżej (punkt rosy spalin zasiarczonych to ok 150 stC).

 

A Pan usilnie chce zmusić kocioł by pracował od temperatury 40 stC z całym zładem wody w instalacji (pompy załączają się od 40 stC przy otwarciu zaworu 4d na 6-8).

 

Co do priorytetu c.w.u. to najczęściej raz się ustala i steruje się czy namy lato, zimę lub automat.

Pętla histerezy - na ile ma ją Pan ustawioną? Jeśli przesadzimy z obniżeniem temperatury na kotle a i pętlą histerezy będzie bardzo duża to spadniemy na jaką temperaturę? Wolę nie myśleć. A idąc w drugą stronę to samo. ustalimy temperaturę na 80+ 5st histerezy mamy 85 i stan alarmowy.

2 st to optimum i prawie nigdy nie zmieniamy by kocioł mógł stabilnie pracować.

Praca podawania w podtrzymaniu i jej duże zmiany mogą narobić dużo szkód spowodowanej cofaniem się żaru i ciągłych alarmów. Mamy do dyspozycji czas na podtrzymaniu a już są rozbieżności jak ustawiać?

W przypadku groszku dla kotłów typu LING nastawa ta wynosi ok 30 min. Jeśli jest bardzo kiepski groszek który sam gaśnie to proszę o kontakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.U mnie temp. spalin oscyluje pomiedzy 240 a 260* i nie ma szans zeby było mniej.

 

2.Ile razy mam pisać,ze bez wzgledu na ustawienia zaworu 4D pompa CO załącza sie przy 56*,a CWU przy 57*.I to wg mnie jest nieprawidłowe

 

3.Priorytet właśnie sam sobie ustawiłem,żeby mi pompa CWU nie blokowała CO,bo fabrycznie jest tak,ze blokuje.Jak by to było przy 40*-rozumie,ale nie tak jak pisze przy 56

 

4.Histereze tez zmieniłem na 1*,żeby były jak najmniejsze wahania na piecu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tam parametry dość istotne do bezpiecznego użytkowanie kotła i jego długoletniej pracy.

 

Mówimy o gwarancji i jej utracie, jeżeli kocioł nie będzie zabezpieczony zaworem lub pompą kotłową a i tak większość osób - często nieświadomie kręci tym zaworem jak chce i na powrocie i tak nie ma wymaganych przez Klimosza 55C. Sztuka dla sztuki takie gadanie bez montowania siłownika.Zahasłowane parametry serwisowe niczego nie wnoszą do długoletniej i bezawaryjnej pracy kotła jak nie ma siłownika. W przypadku economic3000 uważam, że użytkownik powinien mieć dostęp bez hasła do:

 

P5 histereza palnika // nikt nie jest idiotą i nie ustawia histerezy na 5*C to same straty i niebezpieczeństwo alarmu !w skrajnych przypadkach!

P6 dodatkowy nadmuch

P7 praca podajnika w podtrzymaniu

P8 dmuchawa dopalenie

P9 rozpalenie moc dmuchawy

P11 praca pompy c.o //gdy podłączamy euroster

P20 termostat - obniżenie //euroster

 

te funkcje są dostępne w Estymie bez hasła (oprócz p11 - pompa c.o pracuje bez przerwy oraz p6-nie ma takiej regulacji sterownik sam o tym decyduje)

 

W economic bez sensu jest automatyczne - na podstawie temp. zewnętrznej przechodzenie kotła w tryb lato i z powrotem. Oczywiście parametr - temp. przełączania pomiędzy trybami tylko w ustawieniach serwisowych..

Dla domu 40-45 stC to za mało i zgadza się. Dlatego jeśli kocioł pracuje na podstawie krzywej grzewczej przy spadku temperatury na zewnątrz podnosi sobie temperaturę zadaną i jest wstanie wyższy parametr utrzymać na instalacji.

jaka temperatura będzie utrzymywana na instalacji zależy od otwarcia zaworu 4d - nie wyobrażam sobie jak taka pogodówka ma działać sprawnie jak nie ma siłownika. W estymie wpięcie czujnika c.o to sygnał dla sterownika, że jest siłownik. Po wpięciu czujnika c.o i nie zamontowaniu siłownika sterownik głupieje w trybie pogodowym albo automatycznym jak kto woli.

 

Wracając jednak do tematu,czy potrafi mi Pan odpowiedziec na pytanie odnośnie tych temperatur przy których załączją sie pompy.Jest coś ze sterownikiem czy nie?

Prawdopodobnie ma Pan ustawioną wysoką temp. ochrony kotła parametr p4 - dostępne w menu serwisowym. Prawdopodobnie ok 55C. Niech Pan założy siłownik zaworu 4d, ma Pan wpięte czujki c.o i c.w.u i brak siłownika... w jakim trybie teraz pracuje kocioł ? Chyba, że Pan podaje te temp. odczytywane z niezależnych od sterownika czujników... ?

 

2.Ile razy mam pisać,ze bez wzgledu na ustawienia zaworu 4D pompa CO załącza sie przy 56*,a CWU przy 57*.I to wg mnie jest nieprawidłowe

 

Dla porównania napiszę, że pompa c.o w estymie chodzi na okrągło, pompa c.w.u włącza się jak temp. zadana c.w.u spada i pracuje aż do momentu, gdy nie zagrzeje c.w.u. Zdarza się, że mam duże wahania temperatur na kotle jak jest zapotrzebowanie na c.w.u. Temp. kotła z 70 potrafi spaść do 53*C. Może to wina instalacji nie wiem nie znam się .. Taka praca pomp jak u Pana ma jakiś sens - można uniknąć wahań temp kotła. Żeby ciepła nie brakowało niech Pan utrzymuje na kotle ok 70-75C. Z drugiej strony tak sobie myślę wyłączanie pompy c.o w instalacjach z dużą ilością wody (przeróbka z ogrzewania grawitacyjnego) jest bez sensu jak jest zawór i siłownik. Ustawienia uniwersalne nie zawsze się sprawdzają, potrzebny dobry doświadczony instalator albo w miarę kumaty użytkownik z dostępem - niestety - do parametrów serwisowych. Jest jeszcze inne wyjście - ograniczyć parametry serwisowe do niezbędnego minimum(min temp. powrót, alarmowa podajnika, alarmowa kotła,minimalna kotła etc.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

Już miałem nadzieję,że ma Pan racje,ale właśnie wróciłem z kotłowni i parametr P04=40*

 

Czujniki temp. mam wpięte i odczyty podawałem ze sterownika,zresztą na termometrach na rurach (zasilanie,powrót i CWU) są podobne wartości.

 

Nie rozumie pytania o tryb pracy kotła.Jest w trybie zimowym jezeli o to chodzi.

 

U mnie jest tak samo.Pompe CO podłączyłem już sobie z gniazdka,ale zanim założe siłownik chciałbym mieć tak jak należy.A z CWU mam podobnie-2* histerezy ale i tak jak temp. jest ustawiona na 40* to pompka nie ruszy wczesniej niz 57*

 

Dziekuję za wyczerpującą odpowiedź i priva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumie pytania o tryb pracy kotła. Jest w trybie zimowym jezeli o to chodzi.

Dokładnie o to chodziło.Pytałem o tryb, bo nie do końca wiedziałem w jaki sposób Pan odczytuje temperatury -czy wpięte są czujniki do sterownika oraz jakie tryby są dostępne w economic.

 

U mnie jest tak samo. Pompe CO podłączyłem już sobie z gniazdka,ale zanim założe siłownik chciałbym mieć tak jak należy.A z CWU mam podobnie-2* histerezy ale i tak jak temp. jest ustawiona na 40* to pompka nie ruszy wczesniej niz 57*

Dziwna sprawa z tymi pompami mówi Pan, że koledze Cezar9473 pomimo, że sterownik ten sam pompy pracują inaczej.Przy jakiej temp. kotła się włączają ?

 

Przy grzaniu c.w.u temp zadana kotła powinna być wyższa min. 10*C (przynajmniej tak jest w Estymie) aniżeli zadana c.w.u.

Jedyną 'ustawialną' rzeczą, która !może! jeszcze wpływać na pracę pompy c.w.u jest parametr P14 w trybie serwisowym. W estymie pełniący podobną rolę parametr "temp. kotła c.w.u" nie wpływa jednak na min. temp włączenia pompy c.w.u.W trybie serwisowym jest za to "minimalna temp. pomp" - a w serwisówce economic nic na ten temat rzeczywiście nie ma :)

Niech Pan jeszcze porówna wersję oprogramowania z tą w sterowniku od Cezar9473, może są inne i inaczej została zaprogramowana min. temp. pracy pomp. Jeżeli są te same na Pana miejscu wpiąłbym po prostu siłownik zaworu i zobaczył co dalej. RecalArt nie odpisuje na @. Kiedyś pisałem do nich jak jeszcze nie wiedziałem jaki chcę kocioł i sterownik, odpowiedzi raczej nie będzie. To, że Klimosz nie odpisuje jest dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa z tymi pompami mówi Pan, że koledze Cezar9473 pomimo, że sterownik ten sam pompy pracują inaczej.Przy jakiej temp. kotła się włączają ?

Pompa CO załącza sie przy 56*,a CWU przy 57*,wczesniej zadna nie ruszy.

 

Cytat z maila od RecalArta,bo dostałem odpowiedź;

 

 

"Możliwa jest zmiana tego parametru w ustawieniach serwisowych. Ale pewne ograniczenia wymusza producent kotła w celu zapewnia gwarancji.

 

 

 

z poważaniem

 

A. C.

 

RECALART ELECTRONIC"

 

Widać,ze nawet producent nie ma pojęcia o swoim sterowniku.

 

Na moje powtórne pytanie...

 

"Dziekuję bardzo za odpowiedź,ale byłem w ustawieniach serwisowych i nie widziałem żeby była tam możliwość ustawienia temperatur przy których powinny się załączać pompy.Istnieje jedynie tzw priorytet pompy C.W.U. który to blokuje pompę C.O. do momentu zagrzania wody w bojlerze.Autoryzowany instalator "Klimosza" pracował również nad tym sterownikiem,twierdząc po czasie,że nic się nie da zrobić i tak musi być.

 

Pisze Pan,że pewne ograniczenia wymusza producent kotła w celu zapewnienia gwarancji.Właśnie dlatego bym chciał żeby pompa C.O. mi się nie wyłączała robiąc w ten sposób zjawisko fali.Piec sie nagrzewa,pompa sie załącza,ściąga po chwili chłodną wodę z układu i ponownie sie wyłącza,bo temp. spada poniżej 56 stopni.Wiem, powie mi Pan że jak chcę żeby mi sie nie wyłączała pompa to mogę ustawić piec na 75stopni,ale chyba nie o to chodzi.

 

Proszę mnie oświecić,bo pompę C.O. to już sobie z gniazdka podłączyłem,ale w tym wypadku po co mi sterownik."

 

...już nie dostałem odpowiedzi.

 

A Klimosz,bez odzewu.Nie będę pisał 70-ciu maili z powodu jakiejś pompki,bo z pewnością zacznie się tzw spychologia.To nie my , to recalart itd.

 

Jak sprawdzić wersję oprogramowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pompka może się włączyć mówi temperatura na kotle a nie w zasobniku.

Temperatura w zasobniku mówi czy zasobnik jest nagrzany czy nie.

 

Kocioł ma zabezpieczenie żeby wcześniej nie włączył pompy zanim nie wzrośnie temperatura do poziomu 57 stC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.