Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Takie Podłączenie Kotła Będzie Właściwe


rafal369

Rekomendowane odpowiedzi

tak posiadam odpowietrzniki automatyczne. Czy brak zaworu 4d lub 3 d nie wpłynie negatywnie na moja instalację. Mam kocioł z podajnikiem ale wypozażony jest również w ruszt stały, moja instalacja to od kotła do rozdzielaczy Cu, od rozdzielaczy do grzejników pex Wavin, nie mam podłogówki. Czy w przypadku nie zainstalowania zaworu 4d lub 3 d w przypadku palenia na ruszcie awaryjnym, gdzie wygaszenie kotła nie jest takie szybkie, zbyt gorąca temperatura nie będzie niekorzystnie wpływała na instalację - chodzi o pexa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pex nie lubi wysokich temperatur, więc jednak wskazana regulacja poprzez zawór 3D z siłownikiem sterowany np przez sterownik kotła.

Ten sam sterownik będzie sterować pompą CWU.

Wypada wtedy zainstalować pompę kotłową do ochrony powrotu sterowaną przez termostat bimetaliczny zainstalowany na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest do wszystkiego to jest do niczego.

Zawór 4D wyreguluje temp. CO ale aby ochronił powrót poprawnie to wymagana jest do niego pompa kotłowa.

Dochodzimy, więc do sytuacji gdzie jest już pompa CO i kotłowa, więc po co wydawać kasę na duży zawór 4D jak można zakupić tańszy mniejszy 3D i uzyskamy to samo a nawet lepiej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że pytasz o układ z postu #33 z dołożoną pompą kotłową.

jeżeli tak, to ten schemat będzie dobry.

Tylko w obwodzie pompy kotłowej powinien być zawór grzybkowy, regulujący przepływ wody+ oczywiście zawór zwrotny.

 

Zaworu 4-D nie polecam.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dam sobie spokój z tym zaworem 4d, chciałem mieć zarówno ochronę kotła jak i instalacji. Teraz przerobiłem trochę schemat z dtr mojego kotła. Zastanawiam się jeszcze i w tym zakresie muszę przeanalizować otrzymaną dok. do sterownika, czy nie można by wykorzystać podłączenia pompy kodłowej do sterownika kotła w miejsce np. pompy podłogówki, bowiem tam istnieje możliwość regulacji załączenia się pompy w podanym zakresie temp oczywiście instalujac wcześniej czujnik na powrocie. Mam jeszcze pytanie odnośnie tego zaworu grzywkowego na jaki wskazywał Sambor, czy możecie podesłąć linka do jakiegoś dobrego. Czy ta pompa od zasilania Co może być w poziomie, czy lepiej pozostawić ją w pionie.

 

pozdrawiam

Rafał

post-53153-0-68681100-1383756524_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie ty się nie kręć wokół tego zaworu 4-D, już miałeś ustalone co i jak to nie wracaj do początku

Zawór grzybkowy może być Valvexa np http://allegro.pl/zawor-grzybkowy-1cal-przelotowy-gwinty-wewn-valvex-i3620107629.html lub http://allegro.pl/zawor-odcinajacy-skosny-5-4-mosiadz-nowy-fv-i3675483859.html

Pompa musi mieć oś wirnika w poziomie, a jak ją zamontujesz czy na odcinku poziomym czy pionowym to twoja wola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten ostatni schemat jest dobry, czy pompa co ma być za zaworem 3d tak jak to na schemacie, czy przed. Mam jeszcze pytanie odnosnie ustawienia zaworu grzybkowego - chodzi o pzrepływ, od czego zalezy regulacja tego zaworu, jak poznać, że przepływ jest za mały lub za duży. Czy umieszczenie elementów na schemacie jest ok., i jaką pompę kotłową zamontować??

post-53153-0-12289200-1383767726_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przynudzasz - schemat jest dobry, tylko na przepływach do zaworu 3-D powinien być zaznaczony odwrotny kierunek od powrotu, czyli do zaworu a nie od niego.

Pompa kotłowa - jak każda CO , załączona na I biegu, dodatkowo stłumiona zaworem grzybkowym, aby za dużo wody nie mieszała.- ustawienie zaworu grzybkowego należy dobrać doświadczalnie.

termostat do niej najlepiej przylgowy - podawałem ci jaki.

Sterownik to przerost formy nad treścią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Sambor, dzięki za kompetentną odpowiedź, może trochę przynudzam, za co pzrepraszam. Co do termostatu przylgowego, to się nie zgodzę, ze sterownik to przerost formy nad treścią bowiem cena takiego manualnego termostatu, to ok. 50zł, a za 75 zł mogęmieć sterownik elektroniczny St 21, działający w trybie termostatu. Co do zaworu grzybkowego, to faktycznie nie doczytałem, bo sposób działania został opisany przez innego równie jak Ty doświadczonego forumowicza.

Reasumując, instalację wykonam w miedzi Cu 28 - wszystko do samych rozdzielaczy. Jeszcze mam pytanie odnośnie przewodu do podłączenia pompy od kotła - w to nie został wyposażony, czy 3x 0,75 wystarcz?

 

pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie odnośnie wyjścia i wejscia do kotła, czy od razu zredukować na 1'', bo dalej będzie Cu 28, czy przy kotle zarówno na we i wy zastosować trójniki większego przekroju i tak na powrocie do podłączenia wody powracającej z CWU i Pionu CO, a na wyjściu z rozejściem na CWU i do instalacji CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.