Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Takie Podłączenie Kotła Będzie Właściwe


rafal369

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

czy tekie podłączenie kotła będzie właściwe. Obieg kotłowy rury 42 Cu, pozostałe 28 Cu. Mam kotłownie na parterze (dom bez piwnicy) i zastanawiam się czy mimo wszystko nie założyć na zasilaniu pionu do krzejników zaworu różnicowego, bo w przypadku braku prądu woda spokojnie będzie mogła grawitacją unosić się przynajmniej na poddasze budynku. co w jakiś sposób (oczywiscie moim zdaniem) rozłąduje powstałe ciśnienie w przypadku wyłączenia obiegu pomp.

 

pozdrawiam

Rafał

post-53153-0-28808500-1382902017_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, proszę jeszcze o informacje odnośnie tego podłączenia. Przedstawiony przeze mnie sposób jest dla mnie najkorzystniejszy. Czy Twoim zdaniem mogę wykorzystać te wyjącia z kotłą w taki sposób. Mam jeszcze pytanie odnośnie umiejscowienia zaworów bezpieczeństwa, tak jak to wskazał producent kotła na wyjściu i wejściu obiegu, czy ten sposób przedstawiony poniżej będzie dobry..

post-53153-0-11832700-1382904483_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok!

 

Proszę jeszcze o informacje odnośnie podłączenia czyjnika temperatury do zbiornika CWU. Nie mam w zakupionym bojlerze dedykowanego gniazda pod ten czujnik, nie korzystam z cyrkulacji, czy zatem będę mógł podłączyć w to miejsce czyjnik. Słyszałem, ze są odpowiednie gniazda "pochwy" tylko nie wiem jak dokłądnie się to nazywa jeżeli możecie to prosze o pomoc przy wskazaniu właściwej nazwy tego ustrojstwa.

 

pozdrawiam\

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazywa się to tuleja zanurzeniowa, i jest wykonywana w kilku długościach i średnicach np ta http://www.katalog.onninen.pl/index.php?act=produkt&id=638826

ma 7mm średnicy wewnętrznej i 8 zewnętrznej a długość 120mm, gwint 1/2"

Są o różnych średnicach wewnętrznych - aby pasował posiadany czujnik, długość musi być taka aby czujnik był w wodzie a nie w izolacji zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie odnośnie obiegu kotłowego a dokładniej średnicy rur. Mój kocioł ma 19 kw, zamierzam zastosować zawór 4d, wyjścia z kotła to 6/4''. Czy mogę przejść na 5/4 czy lepiej wykonać ten obieg kotłowy w 6/4''. Proszę jeszcze o informacje czy lutowaliście lutem miękkim rury Cu 42mm bo jeżeli bym się zdecydował na średnicę 6/4 to taką średnicę rury muszę zastosować. Oczywiście dalej do rozdzielaczy, pion i podłączenie CWU to Cu 28.

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocnym palnikiem polutujesz bez problemu do 35 ale 42 to zależy od palnika i umiejętności lutującego.

Teoretycznie nie zaleca się łączeń lutem miękkim powyżej 35 ale jak się uda, to czemu nie.

Jeżeli instalacja jest bezciśnieniowa ( otwarta) to luty wytrzymają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę jeszcze o informację, czy zastosowanie pompy kotłowej zamiast zawory 4d będzie się właściwie sprawdzało, chodzi mi o ochronę powrotu kotła. Wyjścia i wejście do kotła zrobiłbym na trójnikach 6/4 a pozostałą instalację Cu 28mm. Na grzejnikach mam zainstalowane termostaty, nie stosowałem podłogówki (to już subiektywny wybór) więc instalacja zaworu 3d będzie moim zdaniem zbędna.

 

pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa kotłowa w 100% lepiej będzie zabezpieczać powrót kotła niż zawór 4D !

Jeżeli nie planujesz obniżenia temperatury CO poprzez zawór 3D to nie potrzebna jest nawet pompa kotłowa.

Wystarczy jedna pompa CO na powrocie a przed nią zawór termostatyczny z nastawą na 55 stopni.

Nie potrzeba wtedy rur 6/4 cala i wszystko możesz zrobić w miedzi 28.

Zawór ten działa tak iż do czasu osiągnięcia na powrocie temperatury 55 stopni woda krąży w obiegu kotłowym.

Dopiero po jej przekroczeniu pompa tłoczy wodę do instalacji a zawór sprawdza czy woda powracająca z obiegu CO nie wystudza powrotu.

Jeżeli tak się dzieje to zawór samoczynnie miesza wodę powrotną z CO z wodą wychodzącą z kotła do obiegu.

Proste i skuteczne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 pompy za dużo nie tylko w zakupie ale i eksploatacji. W układzie gdzie nie jest potrzebna regulacja temperatury CO oraz regulacja CWU nie ma to sensu. Wystarczy 1 pompa + TZM oraz sterownik za kilkadziesiąt złotych, który wyłączy pompę gdy temperatura kotła spadnie poniżej np 50 stopni aby nie wystudzić zbiornika CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolałbym jednak oddzielną pompę do ładowania CWU, piec wyposażony jest w czyjnik temp. i obsługuje taką pompę. Chyba pozostanę jednak przy zaworze 4d. proszę jeszcze o namiary na jakiś sklep/hurtownię najlepiej online gdzie mogę zakupić kolano 45 st (czarne) w rozmiarze 1 i 1/2 lub 5/4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.