Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Porównanie Defro-Ogniwo


staran

Rekomendowane odpowiedzi

Stoje przed koniecznością wymiany kotła szperając po sieci i porównując parametry kotłów zainteresowały mnie rozbieżności u poszczególnych producentów.Porównując np kotły http://www.ogniwobiecz.com.pl/kotly/s6wcclasic 13KW z kotłem http://www.defro.pl/kotly-linia-tradycyjna/seria-optima-classic/optima-komfort-tradycyjna 12KW ogniwo ma wymiennik mniejszy o 0,5 m a uzyskuje większą moc,nie wpominając o ogólnych wymiarach,gdzie defro jest prawie 2 razy większe.Porównując specyfikacje defro 12KW i ogniwo 17KW ten drugi jest mniejszy,a uzyskuje moc 40% większą.Skąd taka różnica czyżby kotły z biecza miały taką rewelacyjną konstrukcje,a nie wyglądają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Skąd taka różnica czyżby kotły z biecza miały taką rewelacyjną konstrukcje,a nie wyglądają?

Oj koledzy różnica jest i to potężna a tkwi w rozwiązaniu samego wymiennika . W defro macie wymiennik półkowy który jest jak większość tego typu konstrukcji ograniczony wymiarami całego kotła . Sytuacja w ogniwie jest diametralnie inna . Ogniwo połączyło zalety kotłów z pionowym wymiennikiem z górnym układem odprowadzenia spalin a zdecydowanie pomaga w tym właśnie układ pionowo - szczelinowy który jeszcze dodatkowo w odróżnieniu od układu półkowego jest trudniejszy do zanieczyszczenia a ponadto wąskie i równomiernie rozmieszczone kanały lepiej odbierają ciepło i mają większą powierzchnie wymiany .

Niektórzy koledzy mieli uwagi co do kotłów ogniwo że temperatura spalin jest zbyt niska co powoduje powstawanie kondensatu w kominie Więc proste pytanie gdzie to ciepło się podziewa - ano w wymienniku który został tam zastosowany.

Nie wiem czy ogniwo ma patent na to rozwiązanie ale nie spotkałem innych kotłów o takich gabarytach i adekwatnej do tego mocy no może poza kotłami żeliwnymi ale to inna bajka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech się wypowiedzą inni ale to co jest w jednym z moich domów to 17 KW starsza wersja niż clasic , może troche gorsza w czyszczeniu bo kanały po 3cm szerokości i większa szczotka tam nie wejdzie ale na takie gabaryty kociołka to na taką chałupę spoko daje rade a faktycznie w komin za wiele ciepła nie idzie .

A sama moc no cóż na nią składa się kilka czynników. Po pierwsze moc paleniska zbyt mała będzie nagrzewała kocioł w nieskończoność . Spaliny będą chłodne ale kocioł dojdzie do temperatury jak się wsad wypali . Zbyt duża to marnotrastwo paliwa bo wymiennik nie odbierze takiej ilości ciepła jaką wyprodukuje palenisko i resztę puści w komin . Potem jeszcze przepustowość kanałów spalinowych i sposób przepływu a do tego jeszcze łebski projektant co potrafi to wszystko policzyć i narysować . Ogniwo to stara szkoła i żaden program komputerowy do rysowania tego nie zastąpi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mac65 czy możesz przybilżyć trochę szczegółów dot. eksploatacji tego kotła? Metraż domu, czy ocieplony, jaki komin, ile węgla/drewna spalasz na dobę/miesiąc, jaka temp. w domu, spalanie od góry/dołu, jak często musisz czyścić wymiennik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już o tym nie raz w postach o kotłach ogniwo . Troche dużo żeby się powtarzać ale w skrucie zazwyczaj 1 -a węglarka na dobę + drewno na rozpałkę lub same drewno w zależności od temp. na zewnątrz . Dom w którym jest ogniwko trochę ponad 180 m temp. zazwyczaj w okolicach 21 C mur warstwowy pustak 1/2 -styro 8 cm - pustak . Palone od góry na naturalnym ciągu chociaż dmuchawa jest ale akurat w tych kociołkach jedno z drugim nie koliduje . Czyszczenie 1 x na tydzień smoły w kotle brak wymiennik po paleniu biały praktycznie bez sadzy - można by sobie darować to czyszczenie ale lubie miec porządek zresztą troche popiołu zawsze jest w kanałach . Zazwyczaj pali ojciec i od razu widze czy poszedł na skruty - długo trwało żeby go przekonać do górnego palenia ale kasa robi swoje jak mniej zapłacił za sezon to teraz wszystkich sąsiadów edukuje no i są efekty bo zniknęła sadza na śniegu w okolicy i nie trzeba latać co dwie godziny do kotłowni .

Jeszcze komin 12 x 24 cm jakieś 10 m

W zeszłym sezonie poszło jakieś 3 t węgla i 4 m3 drewna ale trzeba było palić prawie do maja . Z drewnem jest różnie bo jest jeszcze kominek 14 kW z rozprowadzeniem ciepła i czasami się przepala dla przyjemności . Kiedyś ogrzewał cały dom ale trzeba przy tym dyscypliny bo inaczej malowanie pokoi co rok .

To chyba wszystko .Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.