Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czyszczenie Pieca


podpalacz

Rekomendowane odpowiedzi

Ja również czyszcze raz na tydzień ale dlatego że termometr spalin pokazuje 220 stopni. Tak ma ustawiony alarm. Czyszczenie więc ze względów ekonomicznych a nie eksploatacyjnych. Posiadam klimosz ng 15 kw i pale ognikiem zielonym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak często czyścicie piec ling duo z zasobnikiem?

Ja swój muszę czyścić raz w tygodniu, w przeciwnym razie nadmierny osad na płytach nad paleniskiem powoduje brak możliwości odprowadzenia dymu do komina i koniec palenia.

nie mam takiego kotła ale jeśli po tygodniu masz zawalone płyty nad paleniskiem to oznacza złe parametry i to co powinno się dopalić i wylecieć kominem osiada na wymienniku. to obniża sprawność całego procesu

poszukałbym rozwiązania w zmianie parametrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę miałem węglowym ,Podobno 24KJ.

Po tygodniu palenia.

Lekki szary pyłek na wymiennikach.

ok 1mm. grubości.

Da się zmieść zmiotką.

Najwięcej tego popiołu jest na poziomych płytach szamotowych. ok 2mm.

Dodam tylko że tego popiołu nie da się ponownie spalić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem posiadaczem tłokowca 25kw i czyszcze go co dwa, trzy tygodnie,tylko tak z grupsza .Gruntowne czyszczenie po wypaleniu tony opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę miałem węglowym ,Podobno 24KJ.

Po tygodniu palenia.

Lekki szary pyłek na wymiennikach.

ok 1mm. grubości.

Da się zmieść zmiotką.

Najwięcej tego popiołu jest na poziomych płytach szamotowych. ok 2mm.

Dodam tylko że tego popiołu nie da się ponownie spalić...

ja się nie bawię w sprawdzanie czy popiół/sadza da się jeszcze spalić. Myślę że przy tej ilości zysk jest żaden.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po dobie palenia mam w wymienniku swojego tłokowca , palę miałem ok 3 mm sadzy

Jaki kolego masz sterownik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak często czyścicie piec ling duo z zasobnikiem?

Ja swój muszę czyścić raz w tygodniu, w przeciwnym razie nadmierny osad na płytach nad paleniskiem powoduje brak możliwości odprowadzenia dymu do komina i koniec palenia.

N

Jakim węglem palisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się nie bawię w sprawdzanie czy popiół/sadza da się jeszcze spalić. Myślę że przy tej ilości zysk jest żaden.

heh :rolleyes: no nie powiem żebym siedział i próbował to spalić.

Ale kiedyś próbowałem z czystej ciekawości :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji jak czyscicie tylna ściankę wymiennika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawienia nie są najlepsze , jest masa sadzy która powstaje w podtrzymaniu

pauza dla pracy 180

moc min 8

moc dmuchawy max 72 min 8

przedmuchy włączone

zapewne mniej sadzy powstawałoby wydłużając czas dla pracy , jednak teraz gdy jest dość ciepło kocioł wygasa wtedy w potrzymaniu , próbowałem

praca 190

moc minimalna 8

obroty dmuchawy nie pamiętam

wygasa

przy obecnych ustawieniach dopala bardzo dobrze chociaż są minimalne spieki , obniżenie mocy dmuchawy powoduje niedopalenie opału .Chętnie zmieniłbym sterownik na Titanica jeśli wstępnie byłby ustawiony pod mój kocioł , może mniejsze problemy byłyby latem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam takiego kotła ale jeśli po tygodniu masz zawalone płyty nad paleniskiem to oznacza złe parametry i to co powinno się dopalić i wylecieć kominem osiada na wymienniku. to obniża sprawność całego procesu

poszukałbym rozwiązania w zmianie parametrów

Parametry pracy ustawiał automatyk. Ja trzymam się podanych ustawień. Obecnie temp. 55 stopni, podawanie 5 sekund, przerwa 30sekund, podtrzymanie 30minut, dmuchawa moc 70 procent. Może parametry są złe, podaj kolego inne parametry a ja je wyprubuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam podasz mi swoje ustawienia sterownika

Parametry pracy ustawiał automatyk. Ja trzymam się podanych ustawień. Obecnie temp. 55 stopni, podawanie 5 sekund, przerwa 30sekund, podtrzymanie 30minut, dmuchawa moc 70 procent. Może parametry są złe, podaj kolego inne parametry a ja je wyprubuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wysoka moc ustawiona

przy takiej aurze kocioł zapewne krótko pracuje a długo stoi

stąd zapewne brud w wymienniku - wtedy spalanie odbywa się przy niedoborze tlenu i to co podczas normalnego cyklu pracy się dopala w podtrzymaniu na skutek niewielkich temperatur w złożu i komorze spalania nie zostaje spalone i osiada na wymienniku

rada

wydłużyć przerwę podawania do około 50 sekund i dopasować do tego nadmuch- tutaj nie podam konkretnej wartości musisz sam dopasować

jak będą spieki obniżać a jak niedopalony węgiel podnosić

możesz zacząć z poziomu 50% i doregulowywać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak często czyścicie piec ling duo z zasobnikiem?

Ja swój muszę czyścić raz w tygodniu, w przeciwnym razie nadmierny osad na płytach nad paleniskiem powoduje brak możliwości odprowadzenia dymu do komina i koniec palenia.

Jak długo jesteś posiadaczem tego kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wysoka moc ustawiona

przy takiej aurze kocioł zapewne krótko pracuje a długo stoi

stąd zapewne brud w wymienniku - wtedy spalanie odbywa się przy niedoborze tlenu i to co podczas normalnego cyklu pracy się dopala w podtrzymaniu na skutek niewielkich temperatur w złożu i komorze spalania nie zostaje spalone i osiada na wymienniku

rada

wydłużyć przerwę podawania do około 50 sekund i dopasować do tego nadmuch- tutaj nie podam konkretnej wartości musisz sam dopasować

jak będą spieki obniżać a jak niedopalony węgiel podnosić

możesz zacząć z poziomu 50% i doregulowywać

 

Tak kocioł długo pracuje i długo stoi przy tej aurze, ale zimą przy -25 stopniach Celciusza kocioł długo chodzi i krótko stoi a czarna sadza osadza się jeszcze szybciej i najrzadziej raz w tygodniu muszę czyścić piec, bo w przeciwnym razie sadza zapełnia kanał spalin pod płomieniówkami i koniec palenia ze względu na brak możliwości odprowadzenia spalin do komina. Dzwoniąc do serwisu i tłumacząc ten stan, Pan od spraw technicznych odpowiedział, że nie ma technicznej możliwości powstania takiej sytuacji, byćmoże temperatura spaliw w kominie jest zbyt wysoka ale i tak mi nie pomoże ponieważ serwis nie zajmuje się takimi sprawami. Kolega ma podobny piec i czyści go dwa razy w roku a ja raz w tygodniu. Denerwuje mnie to ale nie mam innego wyjścia wdepnąłem w g.... z tym piecem i muszę się męczyć.

Zgodnie z Twoją sugestią wydłużłem przerwę podawania do 50s i będę regulował wysokość palącego się groszku nadmuchem. Czy w tym piecu nad paleniskiem powinny być dwie czy jedna płyta szmotowa nad paleniskiem? Obecnie mam dwie płyty długości około 10cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam konstukcji tego kotła

najprościej zajrzeć do instrukcji aby się upewnić co do sposobu montażu tych płyt.

jeśli kocioł zarasta nawet pomimo długiej pracy to mi to pachnie niedoborem tlenu w spalinach

trzeba podnosić nadmuch oczywiście stoniowo

po tygodniu palenia nie powinno być problemów z przepływem jeśli proces przyzwoicie przebiega

zasugerować mogę jeszcze jako dodatkowe czynności obsługowe czyszczenie palnika i komory nadmuchowej - moze jest tam kupa pyłu i powietrze nie dociera do strefy spalania w odpowiedniej ilości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Franczesko

Kolego, wyreguluj sobie palnik i tyle. Przerwa w podawaniu zależy od metrażu budynku, czyli 30s przypada na ok. 140-170m2. To nie jest tak, że przerwę dobierasz sobie z głowy wedle własnego uznania.

Klapka na wentylatorze dla przerwy 25-30s na max otwarta, moc wentylatora na regulatorze 80-100 (zależy od ciągu kominowego). Polecam zmieniać moc wentylatora co 5 jednostek i patrzeć.To co masz na wymienniku nie koniecznie jest sadzą, jak masz węgiel o dużej zawartości popiołu to będzie go sporo i tyle. Ponadto proponuje zobaczyć, czy masz szczelny ruszt palnika. Powinien być sztywnie osadzony, nie powinno dać się nim obracać lub go podnosić - wtedy jest nieszczelny i powietrze ucieka bokami. Nie idzie wprost do środka, gdzie następuje spalanie.

Ustawianie przerwy 60s mija się z celem, bo moc palnika masz kilka kW, może coś koło 6-7 - nic na takiej mocy nie nagrzejesz. A kocioł czyszczę raz w miesiącu.

Aha, jeszcze zobacz mieszacz palnika, czy jest czysty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.