Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena Instalacji Co I Cwu - Kocioł Na Paliwo Stałe


djnero

Rekomendowane odpowiedzi

Co do baypasa to wspomniałem o nim jako o dodatkowym zabezpieczeniu,i wymagałby kręcenia zaworami.            

O i o to mi chodziło. Czyli nie dając baypasa odejdzie mi latem (albo i zimą w przypadku nie palenia ciągłego) ciągłe odkręcanie i zakręcanie zaworów przy bojlerze gdyż pompa zablokuje wodę w obiegu grawitacyjnym układu kocioł-bojler w tym schemacie.

Odchodzi mi przez to jedno zabezpieczenie, ale z drugiej strony orpócz mnie piec będzie obsługiwać pewnie więcej osób i oni mogą zapominać o kręceniu tymi zaworami.

 

Czy w narsowanym przeze mnie schemacie musze dołożyć gdzieś zawór bezpieczeństwa?

Czy zwężenie przekroju rury z Cu28 (od kotła i piony) na Cu15 przy bojlerze nie będzie zbyt dużym przeskokiem średnicy?

post-48222-0-87894200-1387107188_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obrębie kotła to ja bym pompę zainstalował na jego powrocie, do zbiornika CWU dał np rurę Cu18 i dodatkowo zawór termostatyczny z kapilarą 1/2", który odłączałby przepływ przez wężownicę gdy zbiornik się nagrzeje.

Gdy pompa jest na powrocie to rurę bezpieczeństwa można wykorzystać jako pion zasilający robiąc od niego odejście i zawór bezpośrednio przed rozdzielaczem. Na lato zamykasz rozdzielacz i grzejesz tylko CWU ;)

Piony pozostaw jako Cu28.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto dać zawór bezpieczeństwa 1,5bar wkręcony w kocioł. Oraz obowiązkowo zawór 6bar na zasilaniu zimnej wody do bojlera

 

Co do przekroju rury zasilającej bojler to 15 wystarczy zimą gdy pracuje cała instalacja ale latem większy przekrój rury pozwoli szybciej zagrzać wodę

Proponuje dać rurę 22 ale na zasilaniu obowiązkowo musi być zawór grzybkowy do zdławienia przepływu zimą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór bezpieczeństwa najlepiej na kotle.Co do cwu to zakładasz że będziesz stale palił w kotle co w okresach przejściowych może być trudne przy tak prostej instalacji.Ustawiając wyłączenie pompy na 50C zatrzymasz ciepłą wode ,ale z tą temp.instalacja mogłaby śmiało grzać mieszkanie.Rozważyłbym   osobny obieg cwu lub zawór termostatyczny, jest jeszcze zawór odwrotny .                                                                                                                                                                

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za radą Digitraxa usunąłem dodatkową rurę wznośną do naczynia, co mi się zresztą dosyć podoba bo mniejszy koszt, mniej miejsca, mniej roboty, itd, ale za to jakie minusy ?

 

Temperatura w pomieszczeniach, tak jak piszesz, będzie regulowana w każdym pokoju głowicami przy grzejnikach - tanio, prosto, bezproblemowo a jak komuś zimno to podkręca sobie i jest dobrze :) Jak dla mnie im mniej elektorniki tym lepiej - w każdej dziedzinie sukces tkwi w prostocie.

 

Cz puszczenie rozdzielaczy pod stropem w piwnicy - poniżej grzejników i rur poziomych PEX16/Cu15 ma jakieś negatywne skutki - czy nie będzie się zapowietrzać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Za radą Digitraxa usunąłem dodatkową rurę wznośną do naczynia, co mi się zresztą dosyć podoba bo mniejszy koszt, mniej miejsca, mniej roboty, itd, ale za to jakie minusy ?

?

 

 

Jeśli bedziesz kiedykolwiek chciał unowocześnić swoją kotłownie to czeka Cię rycie pionu na naczynie

 

Oczywiście łatwiej jest ułożyć rury w wylewce na parterze ( odpowietrzy się to przez grzejniki bez względu na to czy położysz rurki w piwnicy czy na wylewce w partrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jedną pompę obiegową, więc zawór zwrotny za nią jest zbędny.
Na zasilaniu zbiornika CWU zainstaluj zawór zwrotny by go nie wychładzało jak pompa się wyłączy. Zawór termostatyczny z kolei przenieś na powrót wężownicy. Na dole przy kotle planujesz wężyk do uzupełniania wody w obiegu, więc w jakim celu do naczynia także uzupełnianie chcesz podłączyć ? Przed zbiornikiem CWU na zasilaniu zimnej wody potrzebny przed zaworem 6 bar zawór zwrotny a za nim naczynie przeponowe do wody użytkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bedziesz kiedykolwiek chciał unowocześnić swoją kotłownie to czeka Cię rycie pionu na naczynie

Jeżeli pomyślę, że miałbym kuć cokolwiek kiedyś to lepiej dołożyć te 10m rury i spokój :)

 

 Przed zbiornikiem CWU na zasilaniu zimnej wody potrzebny przed zaworem 6 bar zawór zwrotny a za nim naczynie przeponowe do wody użytkowej.

Czy teraz będzie ok? Czyli jeżeli będzie większe ciśnienie w sieci wodociągowej to najpierw wyreguluje to naczynie przeponowe, a w przypadku przekroczenia 6bar to zawór zwrotny wywali nadmiar wody na zewnątrz, czyli do piwnicy, ale za to nie uszkodzi się bojer. Czy dobrze to rozumie?

 

 

Czy na górze pionu trzeba założyć odpowietrzniki automatyczne, lub na rozdzielaczach? Czy lepiej może pozakładać automatyczne odpowietrzniki na grzejnikach?

post-48222-0-06367400-1387306541_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie w sieci wodociągowej powinien regulować reduktor ciśnienia...

Naczynie przeponowe ma tutaj spełnić rolę bufora dla wody w bojlerze .

Tak prosto mówiąc Ciepła woda ma większą objętość niż zimna, więc nadmiar tej objętości wody po podgrzaniu przejmuje właśnie naczynie przeponowe.

Zawór 6 Bar: jest na wypadek gdyby naczynie nie było już w stanie pomieścić nadmiaru ciepłej wody.

 

 

 

Odpowietrzniki powinny być i na grzejnikach ina rozdzielaczach

(tak na zasilającym jak i na powrotnym)

Na grzejnikach wystarczą ręczne odpowietrzniki. na rozdzielaczach (jeżeli Masz miejsce w szafce) to ja dał bym automaty na zasilaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do postu wyżej dodam jedynie iż rozdzielacz w piwnicy zainstalowałbym odwrotnie czyli wyjściami do grzejników do góry dzięki czemu sam by się odpowietrzał przez grzejniki ;)

Jeżeli chcesz mieć spokój na zawsze z odpowietrzaniem to zainstaluj odpowietrzniki kątowe w grzejnikach i w górnym rozdzielaczu na obu belkach.

Pamiętaj by zainstalować także odpowietrzniki na powrocie podłogówek np instalując go na trójniku przed zaworem RTL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Prosty a zarazem dobry schemat

 

Warto jeszcze dodać termostat, np taki

http://allegro.pl/przylgowy-sterownik-nowy-termostat-na-rure-i4028155607.html

który wyłączy pompę CO gdy na piecu będzie więcej niż 90sC

ochroni to rury pex przed wrzącą wodą gdyby w kotle się gotowało

 

Powodzenia w wykonywaniu instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodałbym jeszcze odpowietrznik na zasiłaniu bojlera,gdzieś w najwyższym punkcie i odpowietrzniki na dolnej belce.Po napełnieniu i odpowietrzeniu instalacji odpowietrzniki na powrotach radze pozamykać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto jeszcze dodać termostat, np taki

http://allegro.pl/przylgowy-sterownik-nowy-termostat-na-rure-i4028155607.html

który wyłączy pompę CO gdy na piecu będzie więcej niż 90sC

ochroni to rury pex przed wrzącą wodą gdyby w kotle się gotowało

 

Na schemacie narysowałem sterownik pompy co. Czy nie będzie ten sterownik sełniał tego samego zadania? Czyli miarownik ciągu steruje temperaturą na piecu przez przymykanie drzwiczek, natomiast ten sterownik włącza/wyłącza pompę c.o.  przy zadanych temperaturach?

 

 

dodałbym jeszcze odpowietrznik na zasiłaniu bojlera,gdzieś w najwyższym punkcie i odpowietrzniki na dolnej belce.Po napełnieniu i odpowietrzeniu instalacji odpowietrzniki na powrotach radze pozamykać.

 

Dodać odpowietrznik automatyczny na zasilaniu bojlera?

Natomiast na rozdzielaczach na belce zasilającej może dać automatyczny a na belce powrotnej zwykły odpowietrznik zamykany ręcznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nitka na bojler to jakby osobny pion i odpowietrznik byłby wskazany.Co do zakręcania odpowietrzników na powrocie ,to zjawisko zaciągania powietrza może ,ale nie musi wystąpić ,u mnie ujawniło się po 3 sezonach.To tak na przyszłośc jakby ci zaczeło nagle bulgotać w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Na zasilaniu wężownicy ja bym nie instalował automatycznego odpowietrznika aby nie zaciągał on powietrza do instalacji bo przeciez mamy pompę na powrocie. Zainstalowałbym natomiast odpowietrznik ręczny. Ciśnienie statyczne instalacji będzie i tak wysokie ze względu na wysokość budynku. Odpowietrzyć ten obieg raz podczas zalewania instalacji i to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez dozuce od sibie zamiast takigo przylgowego termostatu lepiej dac taki do zabudowy podejsciem na 1/2 cala - termostat do bojlera :rolleyes:  co bedzie mierzyl wode od razu .Z przylgowym mamy duza bezwladnosc temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydraulik z którym dziś rozmawiałem i który będzie prawdopodobnie robił mi instalację chce ją zrobić wg schamatu jaki poniżej zamieszczam.

Mówi, że nie powinno być żadnych problemów z zaworem różnicowym zamontowanym w ten sposób.

Dodatkowo mówi, że może mi zrobić główne piony od pieca aż do naczynia wzbiorczego ze stalowych rur 1 1/4" (które w sumie posiadam).

 

Co o tym sądzicie? Wiem, że się cofam i wracam.

post-48222-0-80461900-1394830346_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Nie cofaj się bo zaczynasz błądzić. A ten "spec" co ma to robić niechaj zapozna się z obowiązującym prawem budowlanym. On zrobi po najmniejszej linii oporu a Ty będziesz się latami bujać z taką instalacją a nie daj Boże coś się stanie to nie otrzymasz żadnego odszkodowania ze względu na wadliwe (sprzeczne z prawem i zdrowym rozsądkiem) podłączenie kotła do instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tak właśnie myślałem żeby zrobić to tak jak w schemacie wcześniej zatwierdzonym przez Was :)

 

Pozostaje teraz pytanie odnośnie  pionów z rur stalowych 1 1/4". Co o tym myślicie?

 

Nurtuje mnie wciąż również położenie popmpy c.o. - co daje położenie pompy na zasilaniu układu w baypasie, a jakie korzyści wynikają z położenia na powrocie jak na schemacie narysowanym? Lektura tego forum dalej mi nie rozwiała wątpliwości odnośnie tego tematu dlatego proszę Was o jakieś sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.