Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Kotła- Proszę O Pomoc


wit3k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Zostałem zmuszony do wymiany kotła ze względu na awarie. Dotychczas używałem kotła nieistniejącej już firmy energoinwest o mocy 32kW z dolnym spalaniem, dmuchawa i sterownikiem elektronicznym (19 lat).

Interesuje mnie kocioł zasypowy dolnego spalania z dmuchawa i ruchomym rusztem. Podstawowym paliwem będzie węgiel kamienny sortymentu orzech/orzech II 33.1 lub 32.1.

 

Posiadam dom jednorodzinny. Wybudowany w 94 roku. Posiada 158m2 powierzchni użytkowej. Instalacja w miedzi. Kaloryfery starego typu żelazne. Dom jest ocieplony. Cegła(12cm)-styropian(5cm)-pustak(20cm). Dach ocieplony wełną mineralna.

 

Poproszę o pomoc w z doborem rozmiaru kotła oraz poleceniem konkretnych modeli. Chciałbym, żeby cena samego kotła była w granicach 4 tys.

 

Z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj:)

32KW?!

to chyba troszkę za wiele...

Ja zeszedł bym do 20KW max.

I dopiero w tym przedziale szukał kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kolego miałeś nieźle przewymiarowany kocioł nawet dla nieocieplonego budynku byłby za duży, sam ogrzewam nieocieplony dom powyżej 200m2 kotłem 25kW. Węgiel o takich parametrach będzie tworzył spieki i będzie zawieszał się w komorze mam porównanie akurat dziadkowie mają nowy kocioł żywiec KDO-U 22kW na nieocieplony dom 180m2 i węgiel typ 34.1 wiesza się trzeba od góry czym poruszać bo samo rusztowanie przez mechanizm ruszt nie daje prawie nic.

 

A tu znajdziesz porównanie kotłów http://czysteogrzewanie.pl/zakupy/ranking-kotlow-weglowych/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

 

Interesuje mnie kocioł zasypowy dolnego spalania z dmuchawa i ruchomym rusztem. Podstawowym paliwem będzie węgiel kamienny sortymentu orzech/orzech II 33.1 lub 32.1.

 

Posiadam dom jednorodzinny. Wybudowany w 94 roku. Posiada 158m2 powierzchni użytkowej. Instalacja w miedzi. Kaloryfery starego typu żelazne. Dom jest ocieplony. Cegła(12cm)-styropian(5cm)-pustak(20cm). Dach ocieplony wełną mineralna.

 

Poproszę o pomoc w z doborem rozmiaru kotła oraz poleceniem konkretnych modeli. Chciałbym, żeby cena samego kotła była w granicach 4 tys.

 

Z góry dziękuje za pomoc.

 

Dom masz cieplutki a kocioł dolnego spalania jakiego szukasz to w okolicach 10- 13 kW bo przy ciągłym paleniu naprawdę więcej nie będziesz potrzebował no chyba że pomieszczenia mają po 4 m wysokości

 

32 kW no niezle Cię po kieszeni ten smok musiał ciągnąć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za zainteresowanie tematem.

Poprzez lekture forum samemu doszedłem do tego, że pewnie mój kocioł był przewymiarowany. Chociaż, nie było problemów z jego użytkowaniem mimo to. Z tym, że bardzo trudno było uzyskać czyste spalanie.

Nie potrafie/ nie da się otworzyć linku do tego dokumentu patentowego.

Przejżałem ten ranking kotłów ale nie potrafie się zdecydowac na jakis konkretny model.

Mogę liczyć na jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiele jest tak małych kotłów dolnego spalania z dmuchawami. Przynajmniej na naszym rynku. Mi się przypomina tylko jeden: Kortex KWD. Przeciwko niemu przemawia ruszt wodny, ale podobno z jakimś przegarniaczem. Więcej z dmuchawami sobie nie przypominam. Swoją drogą , czy wymóg dmuchawy to priorytet? Czy tylko siła przyzwyczajenia? Z małych kotłów dolnego spalania na węgiel ciekawą propzycją jest żeliwny Viadrus U24. Tylko on nie ma ruchomego rusztu. Za to ma gwarancję 10 lat na korpus żeliwny. Ciekawą ofertę mają litwini: firmy Kalvis i Vienybe ale to dość wysoka półka cenowa. Interesujące kotły niskobudżetowe to trojaczki Dakon DOR, Buderus Logano S111 i Junkers Supraclass. Genialny ruchomy ruszt, ale też księgowo oszczędny płaszcz wodny i niedoróbki wykonania.

 

P.S. plik z kotłem Energoinwest załączam do postu.

Energoinwest.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dolniaki np z Żywca KDO-U od 8kW,12kW,17kW osobiście palę w takim kotle u dziadków jest to nowy kocioł dom 200m2 nieocieplony 22kW spokojnie daje radę a klapka do rozpalania fajna sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tym, że bardzo trudno było uzyskać czyste spalanie..

 

 

Mogę liczyć na jakieś sugestie?

 

To nie było spalanie tylko zdymianie opału . Zdecydowany nadmiar mocy w stosunku dozapotrzebowania .

 

Z dolniaków z dmuchawcem to przychodzi mi do głowy

http://www.zgoda-wieprz.pl/76-kociol-ksgw

albo 14- ka z tego

http://www.kostrzewa.com.pl/?gclid=CPXjzo_VoroCFUSS3godPH4AmQ#!Produkty-Warmet_SDS_Ceramik

 

chociaż tak szczerze to nie mam przekonania do dolniaka z nadmuchem . Dolniak to taki typ kociołka że na dobrym węglu czy drewienku sam komin załatwia ciąg wysterczająco i nie trzeba mu pomagać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz sobie i nam na pytanie po co dmuchawiec?

 

Jak już będziesz wiedział, że na pewno nie chcesz dmuchawca, bo po co, to dobrym pomysłem będzie Zębiec KWKD 15. Mocy za dużo na twój dom, ale nic mniejszego o dostatecznie dużej komorze zasypowej na rynku nie ma, a przecież nie chcesz latać do kotłowni co godzinę

 

Poleciłbym ci również hefa, ale odkąd mam to jednak nie polecam tego kotła, poza tym przy tej powierzchni to najwyżej 14kW, co z kolei wpływa na wielkość komory zasypowej. Do 18kW z ledwością wchodzi 15kg, więc do 14 pewnie jeszcze mniej.

 

 

PS. Z ciekawości jakie miałeś spalanie na sezon przy dotychczasowym kotle, ale tak rzetelnie z ręką na sercu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad posiada Zebiec kwkd 22 i zdecydowanie odradza ten kocioł. Zresztą samemu pomagałem mu uszczelniać klapkę krótkiego obiegu oraz główna do podawania powietrza. Jakość wykonana nie jest najlepsza.

Na sezon spalam 5t węgla. W najlepszym okresie pracy kotła wystarczyło 4t.

Wydaje mi się, że dmuchawa to nie jest absolutna konieczność, chociaż jest bardzo wygodna.

Ten dokument patentowy nie jest z mojego starego kotła, chociaż są pewne podobieństwa. Model tego kotła to ECO- C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to w sumie ciekawe co piszesz, klepią ten kocioł, ani to finezyjne, ani wymyślne i jeszcze takie niedoróbki, to w takim razie...

 

Dakon dor, ale musisz się liczyć, z tym, że kocioł ten ma bardzo małą komorę, albo coś z Kostrzewy, ma dmuchawiec i sprawia wrażenie, ładnego, drogiego bubla, są jeszcze kotły od Przemka z forum, nie mają dmuchawców, ale to są przemyślane konstrukcje, tylko z terminami będzie problem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.