Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Piec Palony Drewnem, Przyrzady Pomocne W Użytkowaniu


krx01

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Tak jak w temacie zamierzam wymienić stary piec żeliwny który posłużył już b. długo

ponad 20 lat na coś równie dobrego - trwałego i porządnego. Dom który będzie ogrzewał piec to 100m2 głównie drewnem.

Pierwszy piec na którego już prawie się zdecydowałem to VIADRUS HERCULES U22 23kW

4 - członowy, zakres mocy 7,0-23,3, Ciąg kominowy 16 i zastanawiam się czy jest mi potrzebny miarkownik ciągu?

Czy jest on niezbędny, przydatny (+700zł). Zastanawiam się ta grze jakie akcesoria powinienem dokupić : pompka, dmuchawa, wętylator?

zawór 3 lub 4 drogowy?.

Drugi piec to Per eco KSW 12 a Trzeci to Taurus Bawół 16kW

Liczę na praktyczne i pomocne rady bardziej doświadczonych użytkowników forum.

Dziękuję wszystkim którzy zechcą pomóc. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo się nabijasz, albo rzeczywiście nic nie wiesz w temacie. Zastawiasz się nad kotłami od 12kW do 23kW, z których żaden nie jest dobry do drewna. To tak jakbyś się zastanawiał: Kupię sobie samochód do wożenia piasku: może malucha, może octavię , a może passata? Poświęć kilka godzin i poczytaj forum. Tu jest sporo tematów o wyborze kotła na drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Szukaj kotła dolnego spalania, z ceramicznym palnikiem i dolotem powietrza wtórnego w rejonie palnika, aby prawidłowo spalać drewno powinieneś zainstalować bufor. Żaden z wymienionych przez Ciebie kotłów nie nadaje się do prawidłowego spalania drewna. Możesz ewentualnie pomyśleć o kotle na Holzgas+ do tego także bufor.

Pozdrawiam

P.S Koniecznie poczytaj te tematy związane ze spalaniem drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się powtarza codziennie to samo kilku ludziom z osobna w sąsiednich tematach, to mogą nerwy szybko puścić. Nie trzeba daleko kopać, ot wystarczy zajrzeć do tematów ruszanych parę dni temu, by zaraz w pierwszych odpowiedziach dowiedzieć się, że 'kocioł górnego spalania do drewna to zły pomysł' jest pierwszym zdaniem w elementarzu spalania drewna. A Ty przedstawiasz kilka modeli górnego spalania - to wniosek jest prosty: nie zahaczyłeś nawet o te podstawy.

 

Mówisz, że ludzie używają tych kotłów i są zadowoleni. Owszem, im człowiek mniej wie, tym spokojniej śpi. I póki drewno jest tanie. Problem w tym, że w takim żeliwniaku czy blaszaku górnego spalania zapewne nie wyciągniesz z drewna więcej jak 30-40% energii. Póki cena drewna akceptowalna, ciepło i hajs na koniec sezonu się zgadza - można się cieszyć. No chyba, że pojawią się niespodzianki w stylu smoły cieknącej z kotła, zarastającego i sypiącego się komina itp. wtedy za przygodę trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

 

W jednym zdaniu: do drewna szukaj kotła dolnego spalania. Kilka lepszych masz tutaj. Niestety im kocioł jest bardziej 'do drewna' albo co gorsza 'zgazowujący', to jego cena rośnie dramatycznie. A te, które nadawałyby się dobrze do drewna i są tanie, mają małe komory zasypowe. To nie tyle problem tych kotłów, ale faktu, że nie da się nawrzucać drewna na zapas, podpalić i następny raz wpaść do kotłowni za 12h. Trzeba się liczyć z częstym dokładaniem. Albo z montażem sporego baniaka z wodą. Wtedy rozpalasz raz na jakiś czas, grzejesz baniak drewnem na pełnej mocy (najefektywniej), po czym piec wygasa, a chałupa grzeje się z baniaka przez następne godziny.

 

Inna kwestia to moc. Chcąc grzać 100m2 ocieplone, 23kW to prawie trzykrotnie za dużo. Do 100m2 nieocieplonych - dwukrotnie za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat jest dobry , tylko odpowiedzi kiepskie.

Najlepiej by było jakby dodać jeszcze jeden dział w temacie kotłów zasypowych - kotły do spalania drewna.

Lub podzielić ten dział na kotły do drewna i do węgla, wtedy nawet ślepy by znalazł, gdyż w temacie kotłów GS jest też trochę o spalaniu drewna.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Szukaj kotła dolnego spalania, z ceramicznym palnikiem i dolotem powietrza wtórnego w rejonie palnika, aby prawidłowo spalać drewno powinieneś zainstalować bufor. Żaden z wymienionych przez Ciebie kotłów nie nadaje się do prawidłowego spalania drewna. Możesz ewentualnie pomyśleć o kotle na Holzgas+ do tego także bufor.

Pozdrawiam

P.S Koniecznie poczytaj te tematy związane ze spalaniem drewna.

Pierwszą rzecz jaką powinienem jeszcze dodać to to że mam starą instalacje i bojler. Z tego co wyczytałem to nie to samo co bufor który magazynuje nadmiar ciepła wytworzonego przez piec.

Viadrus hercules u22 basic wybrałem ze względu na to że nie wymaga dużego ciągu kominowoego i jego cena jest dość przystępna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz U22 do spalania drewna to musisz kupić wersję U 22S z powiększonymi drzwiczkami załadowczymi.

Sam kociol jest ok do tego celu.

Choć przyznam że kupowanie kotła pod ciąg kominowy jest trochę dziwne.

Bufor czyli zbiornik na nadmiar ciepła jest zalecany ze względu na lepsze spalanie paliw na pełnej mocy kotła - część ciepła odbiera dom, reszta do bufora i czaka aż kocioł wygaśnie, następnie bufor przekazuje ciepło do ogrzania domu.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły od Viadrusa do spalania drewna to Lignator i Hefaistos. Bądzmy realistami, U22 to nie jest kocioł do drewna. Ono może być w nim paliwem zastępczym, ale nie podstawowym.

P.S. Z ciekawości wszedłem na czeską stronę Viadrusa i tam nie ma modelu U22. Za to jest nowy dolniak U28, a w instrukcji serwisowej (Návod k obsluze ) jest piękny przekrój wersji U28 na drewno z ceramiką w palniku i za nim. http://www.viadrus.cz/s-rucnim-prikladanim/hercules-u28-28-cz22.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jaki piec pasował by w moim przypadku pod ciag kominowy. Ale na to pytanie postram się znaleść odpowiedź w go*glach. Wciaż o tym zapominam.

Chodź z tego co wyczytałem na forach, ulotkach wiadrusa i po rozmowach z kilkoma "expertami" mam nadzieje że uda mi się znaleść coś odpowiedniego przed pierwszym śniegiem

zanim zamarzne na kość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły od Viadrusa do spalania drewna to Lignator i Hefaistos. Bądzmy realistami, U22 to nie jest kocioł do drewna. Ono może być w nim paliwem zastępczym, ale nie podstawowym.

Pierwszy z nich to dolniak czyli do drewna jak najbardziej, a drugi do zgazowania drewna - całkiem inna półka.

Ja widziałem 2x jak kolega palił w U22 drewnem i dobrze to szło, nie każdy kocioł żeliwny nie nadaje się do drewna, natomiast błedem jest palić drewnem w U24 - za krótki wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jaki piec pasował by w moim przypadku pod ciag kominowy. Ale na to pytanie postram się znaleść odpowiedź w go*glach. Wciaż o tym zapominam.

Chodź z tego co wyczytałem na forach, ulotkach wiadrusa i po rozmowach z kilkoma "expertami" mam nadzieje że uda mi się znaleść coś odpowiedniego przed pierwszym śniegiem

zanim zamarzne na kość.

Jakikolwiek kocioł kupisz do drewna potrzebny jest miarkownik a nie wentylator!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły od Viadrusa do spalania drewna to Lignator i Hefaistos. Bądzmy realistami, U22 to nie jest kocioł do drewna. Ono może być w nim paliwem zastępczym, ale nie podstawowym.

Mam przed sobą ich ulotke Viadrus U22 Paliwo podstawowe: Węgiel kamienny, koks, drewno. ZASTĘPSZE: Groszek miałowy. W pewnym stopniu istotna jest też cena pieca ten viadrus o którym ciągle pisze i którego

się uczepiłem to tylko punkt odniesienia i propozycja znajomego po to żeby wybrać coś ,,lepszego" Do tej pory wydawało mi się że on się na da (Nie 24kW tylko 17kW jak użytkownik ,,gondoljerzy" zwrócił mi uwagę)

Na szczęście byłem na tyle beszczelny żeby napisać temat :) i życzliwi użytkownicy wyprowadzają mnie z błedu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj, widziałem piec Moderator 15 kW chwile się nad nim zastanawiałem ale po komentarzach można stwierdzić że to szmelc ale kto wie ile w tym prawdy.

Mój człowiek informuje że viadrus u22 17kW jest prostym piecem i z drewnem sobie poradzi bardzo dobrze.

Bufor ciepła na razie odpada - dodatkowe koszty. Miarkownik ciągu - jak najbardziej.

Ze względu na dość skromną ilość polecanych pieców przez użytkowników nie ma w czym przebierać czy wybierać.

Co do Viadrus-a lignator jego cena to ponad 8000tyś więc...

Jeśli macie jakieś propozycje bądź porady z pod lady. Piszcie

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz U22 do spalania drewna to musisz kupić wersję U 22S z powiększonymi drzwiczkami załadowczymi.

Sam kociol jest ok do tego celu.

Choć przyznam że kupowanie kotła pod ciąg kominowy jest trochę dziwne.

Bufor czyli zbiornik na nadmiar ciepła jest zalecany ze względu na lepsze spalanie paliw na pełnej mocy kotła - część ciepła odbiera dom, reszta do bufora i czaka aż kocioł wygaśnie, następnie bufor przekazuje ciepło do ogrzania domu.

 

Pozdr.

U22s to nie tylko powiększone drzwiczki ale też całkiem inna konstrukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gondoljerzy jesteś posiadaczem którejś z wersji tego viadrusa?. Do poniedziałku mogę jeszcze coś wybrać, czy to dobry wybór. Za dużego ciągu kominowego to nie mam więc piec dolnego spalania z tymi tzw. pułkami nie będzie zbyt odpowiedni. Z tego co widziałem to Viadrus U22 Basic ma dość pojemną komorę spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.