Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie Podłogówki - Głośna Pompa


jarekka

Rekomendowane odpowiedzi

Podłączyłem "podłogówkę" do istniejącej instalacji w taki sposób jak na foto:

 

post-54789-0-63746400-1381268703_thumb.jpg

 

Czyli nowy rozdzielacz z pompą. Wcześniej podłogówka była podłączona za pomocą zaworów termostatycznych, a całość łącznie z grzejnikami napędzała jedna pompa- nie działało to najlepiej.

Teraz działa dobrze tzn na całości podłogi jest równo ciepła, ale problem w tym że pompa podłogówki głośno pracuje.

 

Gdzie jest błąd, czy podłączenie do ciepłej wody powinno być zrobione pomiędzy piecem a pompą która tłoczy wodę na grzejniki?

Czy powinienem zastosować zawory zwrotne i w którym miejscu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośno czyli jak ? szum, stuki? Jaka to pompa (wielkość nie producent)? Może za duża w stosunku do zapotrzebowania? Może potrzebna była regulacja instalacji jako całości i wtedy układ pracował by na jednej pompie, jak dotychczas? Instalacja aby pracowała prawidłowo musi być odpowiednio wyregulowana, a przy montażu drugiej pompy należy właściwie ją dobrać. Załącz schemat obecnego podłączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Coś mi tu nie gra ,na zdjeciu nie widze zeby górna belka była podpieta do powrotu (lub zasilania.....zaleznie jak producent sobie wymyslił) moze ta strona bedzie pomocna http://www.baterlo.pl/tece-rozdzielacz-sekcji-ogrzewania-podlogowego-tecefloor-mieszaczem-pompowym-przeplywomierzami-7733-20-06-p-970.html

jest tam mały opis urzadzeń i zaznaczone kierunki przepływu jak też podpiecie zasilania i powrotu.

http://www.purmo.com/images/products/ufh/Instrukcja_duzy_zestaw_mieszajacy.pdf

aha Twoja pompa to pompa mieszająca a nie pompa ładujaca(kotłowa) i jest sterowana czujnikiem zainstalowanym w rozdzielaczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie znalazłem Twoj rozdzielacz na internecie i przychylam sie do zapytań adamguitar'a jak tez jego wniosku o regulacji układu podłogówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozesz zrobić frontalne zdjecie rozdzielacza aby dokladnie zobaczyc zespół pompowy i zamontowane urzadzenia przy nim,(moze szukam igły w stogu siana ale moze tam jest pies pogrzebany)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dużo pytań, postaram się odpowiedzieć:

 

-pompa szumi, wibracji nie ma jest na gumowych podkładkach, na wyższych biegach szum jest większy. Szum albo można powiedzieć buczenie jest bardziej słyszalne w pomieszczeniach gdzie jest podłogówka niż w kotłowni gdzie jest rozdzielacz.

 

-nie rozumiem pytania o regulację, to są 3 biegi i kapilary tak? A iszum jest tak samo słyszalny gdy kapilary są zakręcone i woda nie idzie na pętle.

 

- mogę zrobić jeszcze jedno zdjęcie, i zaraz zamieszczę. wygląda to w ten sposób że do rozdzielacza podłogówki wejście z ciepłą wodą jest w dolną listwę z lewej strony a wyjście też z dolnej z prawej. Podłączyłem ten rozdzielacz (podłogówki) bezpośrednio z rozdzielaczem grzejnikowym biorąc zasilanie z górnej listwy a powrót na dolną - to powinno być widoczne na foto.

 

I raz jeszcze moje pytanie "czy może podłączenie do ciepłej wody powinno być zrobione pomiędzy piecem a pompą która tłoczy wodę na grzejniki" czy może być tak jak teraz z rozdzielacza grzejnikowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szum to płynaca woda,ale zastanawiam sie czy aby nie jest zbyt mały napływ na zasilaniu( Odpływ na powrocie). w DTR rozdzielacza producent podaje jaką rurą (średnica) zasilic rozdzielacz.

aby tego nie rozwalac pozamykaj wszyskie odbiory z rozdzielacza grzejnikowego.spowoduje to że grzejniki przestana pracowac i cały przepływ trafi do podłogówki

zaobserwuj jak po tym zabiegu pracuje pompa ( nie szalej z predkosciami pompy sprawdz każda pozycje 1,2 i 3)

daj znać co zaobserwowałeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

obserwowałem tak jak mi radziłeś

dako1970

 

i wygląda na to że niezależnie czy woda idzie na grzejniki czy jest zakręcona to pompa z podłogówki tak samo głośno pracuje. Nie ma też znaczenia czy odkręcone są pętle podłogówki czy zakręcone -pompa jak tylko jest włączona to buczy/szumi.

 

czytałem to

http://www.baterlo.pl/tece-rozdzielacz-sekcji-ogrzewania-podlogowego-tecefloor-mieszaczem-pompowym-przeplywomierzami-7733-20-06-p-970.html

i to

http://www.purmo.com..._mieszajacy.pdf

 

i to co mi udało się ustalić to nie zamontowałem zaworu zwrotnego a to może powodować głośną pracę układu.

Teraz się zastanawiam czy zamontować te zawory czy może jednak jest to kwestia regulacji.

A z tą regulacją to jak doczytałem to wydaje mi się to skomplikowane i nie wiem czy sam sobie poradzę.

 

Wcześniej padło pytanie o rodzaj pompy więc podaje w załączniku na foto:

to pompa c.o.

post-54789-0-30018300-1381400085_thumb.jpg

 

a to podłogówki

post-54789-0-38369600-1381400149_thumb.jpg

 

liczę na to że jeszcze ktoś mi coś poradzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy układ podłogówki został odpowietrzony (każdy obwód osobno aż do strumienia wody bez babelków)

Jak sie zachowuja rotometry ( one informuja o nateżeniu przepływu cieczy)

zobacz czy pompa jest odpowietrzona i czy kreci wirnik i jeszcze jedno na internecie sprawdzilem ze to chinska produkcja, moze sie okazac ze wirnik musi pracowac idealnie w poziomie(pionie) ,odbiegniecie od tych ustawień moze powodować dodatkowe opory na wirniku .( mówimy o pompie w rozdzielaczu)

 

i tak jak mówisz moze brakowac tego zaworu zwrotnego a pompa z mieszacza tłoczy w instalacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.