Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niedogrzane ściany. Prawda czy mit?


Redbull

Rekomendowane odpowiedzi

skoro przeszlo najsmielsze oczekiwania potrzebnym jest teraz szczerze i wiarygodnie wykazac ile teraz mniej opału jest spalane na sezon wszak po to sie to robi

 

Wypisuję się z dyskusji w jej częsci teoretycznej, bo zaczyna przypominać salon24.

 

Po ociepleniu domu, mógłbym właściwie pozostać przy gazie, tylko wymienić kocioł na nowszy. Ale nie żałuję zmiany, bo ciepło z węgla ma swój klimat. W listopadzie spaliłem groszku 20 kg dziennie, czyli 600 kg. Natomiast paląc przepałkami przez 1,5 miesiąca (wrzesień-pażdziernik) spaliłem 380 kg węgla plus trochę drewna. Kupiłem 20 worków orzecha (a 25 kg) i zostało mi 5. Mam kocioł dwupaleniskowy, więc jeśli będę palił przepałkami to oszczędność "bije po oczach", a jest to możliwe dlatego, że dom trzyma ciepło (200m2). W dodatku zamiast 15C-16C w pokoju przy zewnętrznych ścianach mam teraz 18C-19C. Dlatego wszelkie teoretyzowanie w tym kontekście dla mnie jest śmieszne, bo ja widzę pewną rzeczywistość, którą doświadczam, a nie bawię się w ideologię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(......) Dlatego wszelkie teoretyzowanie w tym kontekście dla mnie jest śmieszne, bo ja widzę pewną rzeczywistość, którą doświadczam, a nie bawię się w ideologię.

 

 

Widzisz, m77, nie bierz tego osobiście (bez obrazy), ale ludzie bardzo często, podejmując jakieś

działania, wysuwają błędne wnioski. Fakt, że ociepliłeś dodatkowo dom i uzyskałeś lepsze parametry

nie musi wcale przemawiać za zaletami styropianu. Tak jak wspomniałem: liczy się wszystko, nawet fakt

istnienia dodatkowego tynku, czy np. osłony od wiatru, bo to też jest ważne. Ale może równie dobry efekt

udałoby się uzyskać po np. obłożeniu domu deskami, albo po położeniu dobrego ciepłochronnego tynku ?

Czy ktoś to porównywał ? A ludzie tylko: styropian i wełna...Pozdrawiam.

 

Ps. Wymyślono Neopor, udoskonalony grafitem styropian. Nie bez powodu, bo ten zwyczajny mocno

niedoskonały, o czym producenci i sprzedawcy z oczywistych względów głośno (a raczej wcale) nie mówią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypisuję się z dyskusji w jej częsci teoretycznej, bo zaczyna przypominać salon24.

 

Po ociepleniu domu, mógłbym właściwie pozostać przy gazie, tylko wymienić kocioł na nowszy. Ale nie żałuję zmiany, bo ciepło z węgla ma swój klimat. W listopadzie spaliłem groszku 20 kg dziennie, czyli 600 kg. Natomiast paląc przepałkami przez 1,5 miesiąca (wrzesień-pażdziernik) spaliłem 380 kg węgla plus trochę drewna. Kupiłem 20 worków orzecha (a 25 kg) i zostało mi 5. Mam kocioł dwupaleniskowy, więc jeśli będę palił przepałkami to oszczędność "bije po oczach", a jest to możliwe dlatego, że dom trzyma ciepło (200m2). W dodatku zamiast 15C-16C w pokoju przy zewnętrznych ścianach mam teraz 18C-19C. Dlatego wszelkie teoretyzowanie w tym kontekście dla mnie jest śmieszne, bo ja widzę pewną rzeczywistość, którą doświadczam, a nie bawię się w ideologię.

no własnie, nie bawmy się w sralon24 tylko konkretnie o rzeczywistości

 

pragne podpowiedziec na czym polega porównanie prawdziwe a nie urojone

w prawdziwym od spalania za sezon sprzed ocieplenie odjąć nalezy za zuzyty opał w sezonie w już ocieplonym budynku, przy czym nalezy zwrócić by były to podobne zimy

 

porownanie urojone polega na tym co kolega zaprezentował za miesiace jesienne bez żadnych porównań, gdzie w tym roku listopad byl nadzwyczaj cieply

 

moich 5 znajomych dociepliło pare lat temu grube sciany ze szczeliną powietrzną

mieszkają już od 5 do 3 lat w ocieplonych domach, opalanych weglem i jakos nie mogą mi odpowiedziec na proste pytanie o ile mniej spalaja wegla

 

dopiero po takim żenującym fakcie siegnąłem do dokladnych danych ile i któredy ucieka ciepło, bo byłem w mocnym dysonansie poznawczym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie, nie bawmy się w sralon24 tylko konkretnie o rzeczywistości (...) pragne podpowiedziec na czym polega porównanie prawdziwe a nie urojone w prawdziwym od spalania za sezon sprzed ocieplenie odjąć nalezy za zuzyty opał w sezonie w już ocieplonym budynku, przy czym nalezy zwrócić by były to podobne zimy. (...) porownanie urojone polega na tym co kolega zaprezentował za miesiace jesienne bez żadnych porównań, gdzie w tym roku listopad byl nadzwyczaj cieply

 

To już przeginasz. Napisałem wyraźnie, że przeszedłem z ogrzewania na gaz i po efektach docieplenia mógłbym spokojnie przy gazie pozostać. Podałem też temperatury - te z zeszłego listopada i obecnego. Ja też mam znajomych, którzy żle ocieplili sobie dom. I co z tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znowuż gadka że nie da się porownac bo wczesniej było na gaz a teraz na wegiel..

szkoda gadać...

 

na koniec o moich znajomych:

wbrew pozorom to nie jest wina zlego ocieplenia tylko minimalnych realnych korzyści

które wlasnie z teorii wynika że bedą rzedu 200-250kg rocznie co oczywiście jest wielkością praktycznie nieauważalną-i tak od praktyki zszedlem do teorii i znalazlem wytłumaczenie dla mojego dysonansu poznawczego

 

czasami też tak jest że schodzi się z praktyki do teorii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczekam na konkrety w stylu:

 

przed ociepleniem grubego muru 55cm spalałem 6 ton wegla na sezon

teraz spalam 4 ton co daje oszczedność 2 ton na sezon i to aż "bije po oczach"

 

koszt ocieplenia sciany to 30tys zl , oszczedzam na opale 1400zl na sezon czyli podług dziesiejszych kosztów zwroci mi się po 22 latach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie po co te nerwy sposób na to jest trywialny sam jak bede robił termomodernizacje domu zajpierw zrobie wizje kamera termiczna ona pozwoli mi odpowiedzieć na pytanie co gdzie i jak zrobic.

Jak pisałem do jedej z firm to koszt ok 1100zł z pełnym opisem "wizji lokalnej domu"

Jak sie ma wydac 50 tys na modernizacje warto wiedzieć co i gdzie zrobic by nie wtopic kasy na daremno.

Poza tym jest mozliwosc wyszczególnienia na opisie gdzie w domu sa mostki termiczne gdzie przeciekaja rury (np. w scianach) itd itd...

Ja polecam osobiscie zrobic taka wizje przed i po modernizacji wtedy wiemy czy to co zrobilismy jest zrobione dobrze i czy warto było wydac te siano.

 

Oto link do takiej firmy (dodam ze nie mam zadnego zwiazku z ta firma nie jest to zadna kryptoreklama tylko pierwsza lepsza firma z google)

 

http://www.infrathermal.com/show.php?prod=366

 

http://test-therm.com.pl/ir/ir_928.htm

 

http://www.nopex.com.pl/kamery_termiczne.html

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny panie, proszę niech pan nie robi tego!!! Ja panu gwarantuje ze to kompletna strata! Prośże niech pan tego nie robi!!

Lepiej pan da zonie 1.100PLN na zakupy, to będzie jeszcze lepiej niż to co pan planuje!!!!

Pan widocznie nie wie co pan pisze!? Jeżeli jest pan zainteresowany to wytłumaczę, ale tak wo gule 50.000 PLN to już nigdy sie nie zwrócą!!! Proszę nie.

 

pozdrawiam piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sarzyk, czego spodziewasz się po takim oglądzie ?

Interpretacja takich zdjęć nie jest sprawą prostą, łatwo o fałszywe wnioski.

 

Podam prosty przykład : często zdarza się, że w narożnikach pomieszczeń występuje wilgoć. Nasuwa się

wniosek, że ściana jest zimna, więc skrapla się tam para wodna z wnętrza domu. Zdjęcie pokaże zimniejsze

ściany w narożniku na zdjęciach robionych wewnątrz.Wniosek: typowy termiczny mostek.

Zdjęcie termo tego narożnika robione na zewnątrz domu powinno więc pokazać większą ucieczkę ciepła

w tym rejonie. Teraz pytanie : czy pokaże, że ściany w tym miejscu są cieplejsze, bo wypuszczają przecież

więcej ciepła ? Otóż zdjęcie tego NIE POKAŻE. Pokaże zimniejszą tam ścianę...Jakie to proste...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj,

 

ludzie poinformujcie sie najpierw zanim takie bzdury piszecie! Styropiany i wełny sa tylko dobre

dla producentów i sprzedawców!!!!!!!!!!!!!!! Ale nie wy wiecie wszystko, zapomnialem! Kto mowi wam ze to dobre?

Proszę włączyć mozg i zacząć myśleć!!! Producenci wam mówią i sprzedawcy no i zad, bo tez zarabia na tym a pozatym

jest głupi jak nie wiem co!

 

Polecam:

 

http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=217&w=22779100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam,

Jeśli tak, to proponuję przeczytać wszystkie posty z tego wątku z w/w linku.

Następnie wypadałoby ugruntować wiedzę z zakresu fizyki budowli i...,- tu posłużę się cytatem - "włączyć mózg i zacząć myśleć".

Tylko tyle i aż tyle.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kuchence elektrycznej (i gazowej pewnie też) izolację stanowi wełna mineralna z dwóch stron oklejona folią aluminiową - promieniowanie czy przewodzenie, jeden kit, zatrzymuje ciepło że hej. Podobna konstrukcja mogłaby oczywiście posłużyć do izolacji budynku, tyle że wtedy można zapomnieć o używaniu komórki, anteny pokojowej no i nagle dom staje się jednym wielkim piorunochronem :/ Inna sprawa - promieniowanie podczerwone nie jest znowu takie przenikliwe jak kolega hbpl stara się tutaj powiedzieć. Zaś model pustak-styropian-cegła elewacyjna jest lepszy niż zewnętrzne docieplanie jak i grube mury (chociaż ma mniejszą pojemność cieplną).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

zbyt sprytny to nie jestes, gdyz nie wiesz ze cieplo jest promieniem! Promienie to fale ktore nie zatrzymoja zadne styropiany!!!

Co trzyma cieplo to tylko masa, a to oznacza grube mury!!! Zobacz jak jest w zamkach tam praktycznie temperatura

nie spada az tak jak w tych nowych barakach z styropianem lub wełna mineralna!!! Ale jezeli to lubisz, baraki, to twoj gust i wybor!!! Zobacz tez experyment "Lichtenfelsener Experiment" ktory zostal przeprowadzony w niemczech!!!

A jak cieplo przychodzi na ziemie? W kosmosie jest zimno, bo sloneczne promienie dopiero rozgrzewaja jak trafjaja na cos!

Styropian nawet nie jest w stanie to darmowe cieplo odebrac, grube mury doskonale odbieraja te promienie!

 

A jak to z ta gwaracja ze styropian dobrze izoluje dom? Ale zadnej gwarancji nikt nie wystawia? To zbyt modre, ale tylko dla

producentow i sprzedawcow!!! Taka bzdura ze czasem mysle jak gupi ten swiat jeszcze sie stanie!

 

 

W niemczech zreszta byly badania ile idzie oszedzic ze styropianem na budynku, wynik ten byl ze NIC!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ale jak chcesz to izoluj, wydaj swoje pieniadze, mieszkaj z grzybem, dom tobie ladnie obrosnie od zewnatrz glonami, a za 20 lat płac za szkody ktore powstały bo chiałes oszczedzic! no ale wiesz bez gwarancji, bo za takie skutki tez bym nie chcial

placic! Juz nie mowie o twoim zdrowiu, bo to twoje.

 

A te twoje liczonka, to tylko twoje liczonka bo ja znam inne, prawidłowe! :)

 

pozdrowienia piotr

Kolego świeta racja styropian to smiec a wszyscy izoluja pózniej dzwonia "Panie bo cos sie tu dzieje w narozniku jakas wilgoc czy coś " no zgadza sie i koszty bo zeby ratowac to wentylacje trzebamontowac ikolejne kilkanascie tysiecy

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Uważam że w ostatnich postach jest nieco przesady. Widziałem domy zaizolowane około 10 lat temu styropianem 8 - 10 cm po zdjęciu izolacji. W jednym przypadku miała być do budynku dostawiona dobudówka a w drugim był problem z zagrzybieniem. Po zdjęciu styropianu z budynku celem dobudowania północna ściana wyglądała normalnie i nie był wyczuwalny żaden charakterystyczny zapach. W drugim przypadku problem leżał w wykonaniu izolacji. Pod warstwę styropianu z poddasza wwiewało ( ? ) śnieg i wilgoć nie miała się gdzie wydostać.

 

Cały problem lub jego brak leży po stronie wykonawcy - czy prawidłowo wykona swoja pracę czy nie. Tu nie ma winy styropianu samego w sobie. Grzyb powstaje tam, gdzie nie ma wentylacji a jest nadmiar wilgoci. Bardzo często spotykam domy w których kratek wentylacyjnych nie ma bo nie ma w pokojach kanałów wentylacyjnych lub są one zasłonięte, czasem zaklejone, a mieszkańcy oszczędzali na ogrzewaniu. W domach MUSI być sprawna wentylacja czy jest to dom ocieplony czy nie - nieważne czy wełną czy styropianem. Błędem okazuje się niekiedy zastosowanie tynków gipsowych wewnątrz przy dobrej izolacji wewnętrznej.

 

Dużo częściej widziałem domy niedocieplone mniej lub bardziej zagrzybione. Problem nie leży po stronie tworzywa zastosowanego do zaizolowania budynku lub jego braku tylko po stronie tego czy wykonawca docieplenia wykona dobrze swoja pracę uniemożliwiając dostanie się ( skraplanie się ) wody pod izolację.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.