Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przedłużenie Komina -Czy Warto?


JankoM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zastanawiam się nad zamontowaniem przedłużenia komina.Obecnie komin ma około 10 m wysokości i wystaje nad kalenicę jakieś 20 cm,wydawałoby się że to powinno wystarczyć ale dym prawie zawsze gdy jest wiatr snuje się po dachu i w efekcie tego dach pokryty gontem bitumicznym na wiosnę jest totalnie brudny .

Komin jest zbudowany od zawietrznej ,do komina podłączony piec JUNKERS Supraclass K 32-1 S62 ,otwór w kominie to fi 150.

Chciałbym za montować przedłużkę ze stali nierdzewnej ,myślę o takiej jak na aukcji http://allegro.pl/pr...3590380740.html bo wydaje się że można zdjąć rurę przedłużającą do czyszczenia komina lub http://kominflex.com...na-ceramicznego tu nie ma takiej możliwości.

Pytanie czy podniesienie wylotu z komina spowoduje że sadza z komina nie będzie już w takiej ilości spadać na dach oraz czy te wkłady nadają się do pieca opalaniego węglem i drewnem.

 

Edit.Otwór dymowy znajduje się obok tego pręta z piorunochronu.

post-38372-0-14218100-1381085715_thumb.jpeg

post-38372-0-77697700-1381085734_thumb.jpg

post-38372-0-28021400-1381086695_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz przedłużyć ale proponuje rure tanią ocynkowaną lub aluminiową i co drugi sezon wymieniać ,gdysz jeśli założysz kwas to może i za 10 lat tam będzie a może za rok się rosypać jak się sadza gdzies tam podpali bo jednak będzie to chłodniejsza czesc komina i ryzyko osadzenia się sadzy naj2wieksze ,ja miałem 5 lat przedłużkę alu wytrzymała do pierwszego zapalenia sadzy i teraz mam ocynk i trzeci sezon leci ale po sezonie do wywalenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70 wystarczy a decyzje podejmij sam ,czy izolowana czy nie po prostu jak dasz nieizolowana to się zaklei sadza po miesiącu i już będzie izolowana od srodka i tyle ,jak dasz kwasówke izolowana to tez musisz uwazac na kominiarza żeby jej nie podrapał przy czyszczeniu i tak jak pisałem nie gwarantuje ze to będzie na lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też spróbować spalać niemal bezdymnie, tylko nie w każdym kotle tak się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wytrzymała do pierwszego zapalenia sadzy i teraz mam ocynk...

Kolega automatyk zawsze taki "przeciętny amerykanin". kocioł na holzgas i te sprawy, a tu się sadze palą w kominie. Z treści można wywnioskować, że nie pierwszy i nie ostatni raz.

Coś tu jest nie tak z tym spalaniem u najlepszego doradcy na forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70 wystarczy a decyzje podejmij sam ,czy izolowana czy nie po prostu jak dasz nieizolowana to się zaklei sadza po miesiącu i już będzie izolowana od srodka i tyle ,jak dasz kwasówke izolowana to tez musisz uwazac na kominiarza żeby jej nie podrapał przy czyszczeniu i tak jak pisałem nie gwarantuje ze to będzie na lata

Jak kominiarz może podrapać kwasówke ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie panowie jaką twardość ma kwasówka - nierdzewka w stosunku do szczotki kominiarza . czy ktoś z was wiercił otwory w kwasówce dobrej jakośći.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega automatyk zawsze taki "przeciętny amerykanin". kocioł na holzgas i te sprawy, a tu się sadze palą w kominie. Z treści można wywnioskować, że nie pierwszy i nie ostatni raz.

Coś tu jest nie tak z tym spalaniem u najlepszego doradcy na forum?

kolego nie wyciągaj z kontekstu ,w holazgaz jest bardzo ciężko komin zawalić ,natomiast odosiłem się do pytającego który tak owego kotła nie posiada,a i nie zasługuje na miano najlepszy ,może wystarczy że ze spora praktyką tak wystraczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie panowie jaką twardość ma kwasówka - nierdzewka w stosunku do szczotki kominiarza . czy ktoś z was wiercił otwory w kwasówce dobrej jakośći.

To zależy od obróbki - a stale na wkłady 1.4404 ( AISI 316L) lub 1.4521 ( AISI 444) są przeznaczone do głębokiego tłoczenia czyli są plastyczne, natomiast twardości nabierają podczas obróbki plastycznej ( zgniot) i są twarde powierzchniowo. .

Stal nierdzewną zależnie od gatunku można ulepszyć cieplnie - bardzo wysoko nawet do twardości 65-70HRC,

czyli po za zakres normalnych narzędzi skrawających.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wystawisz nieocieploną rurę, to najpewniej będą w niej kondensować różnie nieciekawe substancje ze spalin i ściekać w dół komina. Nie dość, że rurę szybko trafi, to co gorsza zaszkodzisz murowanej części komina. Czy to będzie elegancka fabryczna przedłużka z nierdzewki, czy kawał starej rynny - ocieplenie powinien mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tylko wtedy musisz podłączyć taką przedłużkę komina do instalacji piorunochronnej .

 

Kupiłem przedłużkę ocieploną o długości 0,7 metra ,dzisiaj ją zamontowałem ,przy okazji komin został wyczyszczony z sadzy .

Po próbnym rozpaleniu okazuje się że to było to ,nie ma tak dużych zawirowań dymu i dym nie wędruje po dachu, :D

 

Pozostało mi jeszcze kupić z metr drutu i 2 zaciski do piorunochronu aby go przedłużyć bo komin jest teraz wyższy od drutu piorunochronu o około 20 cm.

Pytanie do obeznanych w temacie -ile musi wystawać ten drut nad komin i czy wystarczy takie podłączenie komina do piorunochronu jak na zdjęciu .

post-38372-0-04815900-1382376960_thumb.jpg

post-38372-0-20881500-1382376982_thumb.jpg

post-38372-0-41315900-1382377035_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie że działa.

Drut odgromowy powinien wystawać min 0,5m nad chroniony element.

W twoim przypadku drut musi być podłączony zaciskiem do istniejącej instalacji i dodatkowo powinien być opaską stalową do rury komina aby go nie przeginało, innym rozwiązaniem jest złapanie drutu do końca nowej rury kominowej,

oczywiście ma wystawać na 0,5 m nad nowy komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już lepiej sztyce odgromową zamontować...

A że 0,5 metra? ma wystawać ...drutu pierwsze słyszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawniej w latach 80 i 90 PBUE mówiły o wyprowadzeniu nad każdy element znajdujący się nad dachem "antenki" z drutu odgromowego i podłączenie tego drutu z chronionymi elementami metalowymi obecnie zaleca się stosowanie iglic . jak na rys poniżej , czym różni sie taka iglica od mojej propozycji - głównie ceną. ;)

post-18578-0-74611100-1382386188_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawniej to nie takie "cuda" stosowano :)

Dzisiaj technologia poszła do przodu troszke ;)

Ale i tak nie ma 100% pewności że Komina nie rozwali.. co i tak lepsze od pożaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamte przepisy obowiązywały do 2001r po tym roku obowiązuje norma PN-EN 62305 -1,2,3,4 , ponad 450 stron oparta na przepisach obowiązujących w UE, której wprowadzanie zakończono w 2009r.

Poniżej fragment z materiałów szkoleniowych Politechniki Białostockiej, autorstwa Andrzeja Sowy. o ochronie kominów.

 

W przypadku komina autora tematu wystarczającą ochronę daje rys lewy.

post-18578-0-64643800-1382390567_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku komina autora tematu wystarczającą ochronę daje rys lewy.

 

Czyli w zasadzie nie muszę podłączać samego przedłużenia komina do instalacji piorunochronnej ,wystarczy że pręt będzie wystawał ponad komin??

Mozna także na lato zdejmować środkową rurę a zostawiać tylko podstawę z ustnikiem ,wtedy przedłużka będzie krótsza o 50 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Antenka dodana ,przedłużenie spisuje się tak jak tego oczekiwałem,ale na ustniku mniejwięcej w opszarze zaznaczonym na zdjęciu pojawiło się zakolorowanie na żółto i niebiesko czy to znaczy że mam za wysoką temperaturę spalin??

Jeśli tak to czy aby zmniejszyć temperature spalin należy zamontować regulator ciągu kominowego??

post-38372-0-37827600-1383854635_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.