Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Analiza Instalacji


dwarazdwa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam prośbę o pomoc w weryfikacji czy z moją instalacją jest wszystko ok. i tylko ja sobie coś ubzdurałem że powinno być inaczej czy rzeczywiście coś nie hula jak powinno.

 

Mam piec Sekom Pleszew 17 KW na ekogroszek

 

Ciśnienie 1,5 Bar

 

Układ otarto zamknięty zamknięty po stronie odbiorników a otwarty po stronie pieca.

 

Podłogówka 80 procent domu

 

Grzejniki na piętrze w sypialni, łazience i pokojach dzieciaków.

 

Pompa na piecu grundfoss ustawiona na 2 bieg

 

Pompa na podłogówkę 9 pętli ustawiona na 3

 

Pompa na grzejniki na biegu 3

 

Oddzielny sterownik na grzejniki i oddzielny na podłogówkę.

 

Instalacja jest nowa oddana w grudniu i od razu mi coś w niej nie pasowało.

 

W czym problem – Na piecu temperatura zadana 60 stopni – sterownik odpala pompę na grzejniki – słychać że woda w grzejnikach ruszyła. Czekam dwadzieścia minut nadal zimne czekam 20 minut nadal zimne. Idę do kotłowni – słychać szum płynącej wody jakby było powietrze w rurkach – odpowietrzam pompę na piecu – odkręciłem całkowicie śrubę po środku i ani powietrza ani woda nie leci (nie wiem czy tak powinno być) – słychać jakby tak „falami to powietrze się przelewało. Dotykam rury za pompą na piecu gorąca jak diabli dotykam (minęło już 25 minut na piecu 60 stopni) pompy na grzejniki - zimna dotykam rur do pompy – zimne a woda w nich płynie bo słychać. – ściągam styropian z wymiennika płytowego i jest chłodny. Po stronie pieca jedna rura gorąca druga zimna po stronie instalacji obie chłodne. – sprawdzam czy odpowietrzone są grzejniki i są odpowietrzone więc niby ok. Mija 40 minut wymiennik dopiero zaczyna oddawać ciepło ale rurki można złapać i nawet się nie poparzyć a po stronie pieca rura zasilająca jest taka gorąca że tylko 5 sekund ją utrzymam.

 

Po 1,5 godziny woda po stronie grzejników jest lekko ciepła i to ma mi ogrzać pokój… Żeby podgrzać pokój 20 m2 o jeden stopnień grzejniki muszą jechać prawie 3 godziny

 

Czy wymienniki płytowe tak długo nagrzewają grzejniki? Dodam że w tym czasie podłogówka stała w miejscu bo sterownik ją odciął. Ja jako laik myślałem że rusza pompa i maks 10 minut i grzejniki są ciepłe.

 

Mało tego byłem ostatnio u sąsiadki w starym domu – ma piec tłokowy, na piecu 53 stopnie – instalacja - tylko grzejniki i zaje…e ciepłe. Bez porównania do moich gdzie na piecu mam 60 stopni.

 

Czy to moje paranoje czy faktycznie jest coś nie tak??_DSC8204.jpg&w=330&h=300&zc=1&q=100_DSC5984.JPG&w=330&h=300&zc=1&q=100_DSC5984.JPG&w=330&h=300&zc=1&q=100_DSC5985.JPG&w=330&h=300&zc=1&q=100

 

Z góry dzięki!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz pompę na kotle, która tłoczy wodę w kierunku wymiennika, a po drodze jest odejście na boiler. Jego pompa jest na powrocie i "żeruje" na tej kotłowej. Poza tym przy otwartym zaworze pompy CWU (na zdj zamknięty) to część wydatku pompy znad kotła i tak powędruje przez boiler, ponieważ kierunki przepływów sie zgadzają, a wymiennik ma duże opory.

 

Zawór różnicowy ma sens gdy jest szansa na grawitacyjne działanie układu. U ciebie po pierwsze masz wymiennik, po drugie boiler nie ma obejścia grawitacyjnego. ZR są bardzo zawodne i potrafią nie trzymać szczelnie, pomniejszając możliwości pompy (pompa goni w kółko). Tutaj nie ma on żadnego logicznego uzasadnienia. Jest bo jest. Oby był szczelny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc instalacji to po prostu zapotrzebowanie na energię budynku (obliczeniową), bo tyle musisz z grzejników i podłogi wyciagnąć jak zajdzie potrzeba i tyle musi przekazać wymiennik. Sprawdź co to za wymiennik, jaką ma moc nominalną i przy jakich paramatrach. Zazwyczaj producent podaje moc wymiennika np. 30 kW, ale przy z góry określonych warunkach, np. 80 stopni po stronie zasilania. Różnie to mierzą.

 

Na oko to... "Jakiś mały ten tablet"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura zasilania boilera ma być wpięta bezpośrednio w kocioł przed pompą CO lub w rurę biegnącą do naczynia. Niżej przykład. Zielony to mozliwość wstawienia trójnika pod boiler. Lepiej jednak wpiąć się w rurę bezpieczeństwa ze względu na powietrze.

 

post-18583-0-48410400-1380748754_thumb.jpg

 

Temperatury po obu stronach wymiennika powinny równo za sobą podążać z korektą strat przekazania (kilka stopni), więc 2 godziny to niedopuszczalne jest. Błędem jest brak termometrów poglądowych po stronie pierwotnej i wtórnej. Tak naprawdę nie wiesz jak się układ zachowuje i jak wysterować biegi pomp.

 

Sam wymiennik lepiej solidnie przewymiarować, bo zawsze jest jego moc liczona na wysokie parametry i wysokie przepływy. Dla ciebie to bym wstawił 25-30 kW. Najpierw jednak do przerobienia układ pomp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli rozumiem że przypuśmy 60 stopni na piecu i to idzie na wymiennik, załącza się pompa grzejników i po stronie grzejników woda zaczyna przepływać przez wymiennik i po ok 10 minutach powinno być czuć ciepło na grzejnikach? i po drugiej stronie wymiennika powinna być temp o parę ok 2-5 stopni mniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Tu jeszcze sporo zależy od wyregulowania przepływóe, które teraz wyregulować sie nie da. Chodzi o to, że gdyby np pompa po stronie grzejników pracowała na biegu 3-cim a pompa po stronie kotła na 1-wszym, to różnica temp będzie duża z racji dużej różnicy przepływów. Do tego są potrzebne termometry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeniesiona na zasilenie. Widać na przerobionym foto. Ona też ma mieć zawór zwrotny.

 

Przerobione jest również wpięcie naczynia! Ważna rzecz. Gdybyś przerabiał cokolwiek na d kotłem, to warto pomyśleć o wpięciu naczynia w główne wyjście kotła, tak aby przechwytywało większość pary. Podpięte jak teraz nie ma takiej możliwości i zapowietrzenie wymiennika dużo łatwiejsze lub nawet uszkodzenie pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli rozumiem że przypuśmy 60 stopni na piecu i to idzie na wymiennik, załącza się pompa grzejników i po stronie grzejników woda zaczyna przepływać przez wymiennik i po ok 10 minutach powinno być czuć ciepło na grzejnikach? i po drugiej stronie wymiennika powinna być temp o parę ok 2-5 stopni mniej?

 

Za wymiennikem będzie temp ok 5-10C mniej niż przed , wszystko zależy od przepływów przez wymiennik i instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilem termometry te na sprezynke. Jeden zamontowalem tuz za pompa na piecu, drugi na zasilaniu przed wymiennikiem plytowym a trzeci tuz przed pompa na rozdzielacz grzejnikow.

Zapewne te termometry nie sa super dokladne ale... temperatura zadana 60, pompa grzejnikow rusza o 18. Temeratura na pierwszym 45 (pewnie ok +10 dla wszystkich), drugi 40, trzeci 20. - kontrola o 18:30. Grzejniki nadal chodza a na sterowniku roznica tylko jeden stopien. Na kotle 62, Pierwszy 50, drugi 45, trzeci 25... wg mnie jakas masakra. Po 19 gdy usypialem córe pompy stanely...na wtorek umowilem goscia ktory mi to montowal. Moze mi ktos po fachu rozrysowac schemat jak to powinno fachowo wygladac? Zebym mial konkretne argumenty. Dodam ze podlogowka caly czas stala w miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

Wprowadził mi magik poprawki, Niestety nie byłem w tym czasie w domu a było zastępstwo. Gdy wróciłem zobaczyłem coś takiego. Dobiłem nowe zdjęcia do galerii można zobaczyć przed i po zmianie.

 

Moje spostrzeżenia. Instalacja działa wg mnie gorzej niż poprzednio.... Temperatura na piecu 60 stopni, na wejściu do wymiennika tak samo, ale już na grzejniki idzie 12-15 stopni mniej

 

Podłogówka w tym czasie nie działa - tylko grzejniki

 

powrót wymiennika po stronie otwartej 30-35 stopni, powrót po stronie zamkniętej podobnie

 

Co może być tego przyczyną... czy wymiennik zapowietrzony ? czy coś innego

 

Proszę o pomoc

 

www.kamilnowicki.pl/1-2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.