Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Po Obliczeniach Adytor'em Ozc 5.0


zuko123456

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i pozdrawiam.

Pytanie moje jak w temacie do doświadczonych forumowiczów. Po wprowadzeniu wszystkich danych i zdefiniowaniu przegród wyszło mi, że do zagrzania pomieszczeń nowego domu potrzebuję grzejników o łącznej mocy 14kW (podłogowe wykluczone). Powierzchnia całkowita 310m2 (dom bez garażu). Izolacja z wysokiej półki (0,032 - dach, fasada i podłoga).

Kocioł jeszcze musi posiadać zbiornik na wodę ciepłą do zasilenia 2 łazienek. Liczba mieszkańców - 5. Liczba kondygnacji - 2. Kocioł będzie pracował w 2 trybach (z osłabieniem ogrzewania w porze nieobecności mieszkańców i nocą).

Jakiej mocy kocioł dobrać, jakiej pojemności zbiornik? Może jeszcze jakieś rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na zapotrzebowanie na CWU.

Oraz biorę pod uwagę że to ma być kocioł gazowy , który może w każdej chwili przerwać grzanie,

 

Te wyniki z Audytora to zapotrzebowanie ciągłe a przecież kocioł cały czas nie powinien pracować, chyba że kondensat na podłogówkę.

W kotłach gazowych jest cykl - grzanie, przerwa, grzanie , a komfort cieplny zależy od tego jak szybko jest nagrzany dom i CWU.

A przerwy między załączeniami się kotła zależą od izolacji cieplnej budynku , w konkretnym przypadku jest ona dobra to przerwy będą dłuższe niż grzanie.

 

Zużycie gazu będzie nawet mniejsze niż przy pracy non stop. - może to herezja ale jest prawdą,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz są przepisy ( zalecenia 0 odnośnie projektowania kotłowni w domkach jednorodzinnych i tam jak byk stoi : "Maksymalny czas ładowania zasobnika CWU (przy pełnym priorytecie grzania CWU) nie powinien powodować przerwy ogrzewania budynku dłuższej niż 30min "

 

Czyli w proponowanym przypadku zasobnika 300l i 30 min podgrzewania wody z 10 do 50C potrzeba 14kWh ciepła, co przekłada się na moc grzewczą kotła 14kWh/0,5h = 28kW.

 

 

Możesz zostać przy swojej propozycji ale jest ona sprzeczna z zaleceniami projektowymi.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za wszystkie odpowiedzi. Właśnie o to mi chodziło.

Czy któryś z forumowiczów ma doświadczenie z tym programem? Warto mu ufać? Szwagier twierdzi że rewelacja...w sumie kumpel też, ale sam nie wiem czy jego wskazania są wiarygodne. Jak u Was w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz są przepisy ( zalecenia 0 odnośnie projektowania kotłowni w domkach jednorodzinnych i tam jak byk stoi : "Maksymalny czas ładowania zasobnika CWU (przy pełnym priorytecie grzania CWU) nie powinien powodować przerwy ogrzewania budynku dłuższej niż 30min "

 

Czyli w proponowanym przypadku zasobnika 300l i 30 min podgrzewania wody z 10 do 50C potrzeba 14kWh ciepła, co przekłada się na moc grzewczą kotła 14kWh/0,5h = 28kW.

 

 

Możesz zostać przy swojej propozycji ale jest ona sprzeczna z zaleceniami projektowymi.

 

Pozdr.

 

Ja bym przeliczył ten zasobnik, bo jest mocno przewymiarowany. On wystarczyłby na mały biurowiec, nie zaś na domek jednorodzinny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytyczne projektowe zalecają ok 50-60l ciepłej wody/ osobę i tyle powinno być przygotowane, zauważ że przyjełem temp wody 50C a nie np 60-65C - wtedy może być zasobnik mniejszy ale moc będzie praktycznie taka sama.

 

Więcej nie będzie z mojej strony dyskusji i ew nauki na ten temat - czytaj moją stopkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor ma rację. Podgrzewacz jest rzeczywiście duży i przy tak dużym skłaniał bym się do zastosowania podgrzewacza współpracującego z instalacją solarną, lub druga opcja to zastosowania zasobnika ładowanego warstwowo. 100 l podgrzewacz zapewni podobną wydajność co 300 l tradycyjny Przy tak dużej powierzchni domu nie specjalnie sprawdza się układ z jednym termostatem pomieszczenia (jeden obieg grzewczy). Dobrym rozwiązanie jest podział układu CO na min 2 obiegi grzewcze i sterowanie pogodowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy umiem obsługiwać? Nie wiem. Wydaje mi się, że tak. Obsługuję programy inżynierskie innej branży więc zasiadając do Audytora mam wrażenie prostoty i logiczności tego programu przy jednoczesnym podziwie dla drobiazgowości wymaganych danych. Idę śladami szwagra, który w ten sposób zaplanował ogrzewanie firmy. U niego się sprawdza. Jednak mam wątpliwości co do danych odnośnie zysków cieplnych od urządzeń kuchennych. Na tą chwilę nie mam tego wprowadzonego i liczy mi bez zysków (kuchnia gazowa).

Co do 2 obiegów to nie chciałbym przeinwestować. Skoro program może wszystko mi wyliczyć (we współpracy z Audytorem CO). Ale fakt że jest to przyjemne rozwiązanie które na pewno biorę pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz są przepisy ( zalecenia 0 odnośnie projektowania kotłowni w domkach jednorodzinnych i tam jak byk stoi : "Maksymalny czas ładowania zasobnika CWU (przy pełnym priorytecie grzania CWU) nie powinien powodować przerwy ogrzewania budynku dłuższej niż 30min "

 

Czyli w proponowanym przypadku zasobnika 300l i 30 min podgrzewania wody z 10 do 50C potrzeba 14kWh ciepła, co przekłada się na moc grzewczą kotła 14kWh/0,5h = 28kW.

 

 

Możesz zostać przy swojej propozycji ale jest ona sprzeczna z zaleceniami projektowymi.

 

Pozdr.

 

Sambor, z tego co widzę, to sam zaproponowałeś zasobnik 300 litrów a potem uzasadniłeś tak przewymiarowany kocioł dużym zasobnikiem. To jest lekkie przegięcie. Poza tym powołujesz się na przepisy które mówią coś o przerwie w ogrzewaniu potrzebnej na podgrzanie zasobnika. Jest to kolejne nadużycie bo w odpowiedniej ustawie oraz wymienionych w tej ustawie normach takiego zapisu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytyczne projektowe zalecają ok 50-60l ciepłej wody/ osobę i tyle powinno być przygotowane, zauważ że przyjełem temp wody 50C a nie np 60-65C - wtedy może być zasobnik mniejszy ale moc będzie praktycznie taka sama.

 

Więcej nie będzie z mojej strony dyskusji i ew nauki na ten temat - czytaj moją stopkę.

 

Sambor polecam normę gdzie jest napisane jak oblicza się ilość wody. Po drugie dobór zasobnika nie wynika ze zsumowania zapotrzebowania na wodę, lecz z kilku innych czynników + obliczeń. Po trzecie w zasobniku jest grzałka o określonej mocy i na pewno w zasobniku o pojemności 300 litrów nie jest to grzałka o mocy 14 kW, lecz ponad dwukrotnie mniejsza. Mógłbym dalej punktować twój dobór kotła i zasobnika, ale lepiej będzie gdy zajrzysz sobie do normy odnośnie projektowania instalacji wodociągowych. Są tam wszystkie potrzebne wzory i objaśnienia, które na dodatek są dosyć proste. Podsumowując: dobrany przez ciebie kocioł i zasobnik są mocno przewymiarowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy umiem obsługiwać? Nie wiem. Wydaje mi się, że tak. Obsługuję programy inżynierskie innej branży więc zasiadając do Audytora mam wrażenie prostoty i logiczności tego programu przy jednoczesnym podziwie dla drobiazgowości wymaganych danych. Idę śladami szwagra, który w ten sposób zaplanował ogrzewanie firmy. U niego się sprawdza. Jednak mam wątpliwości co do danych odnośnie zysków cieplnych od urządzeń kuchennych. Na tą chwilę nie mam tego wprowadzonego i liczy mi bez zysków (kuchnia gazowa).

Co do 2 obiegów to nie chciałbym przeinwestować. Skoro program może wszystko mi wyliczyć (we współpracy z Audytorem CO). Ale fakt że jest to przyjemne rozwiązanie które na pewno biorę pod uwagę.

Zastosowanie dwóch obiegów nie oznacza ze będzie przeinwestowane, a że będziesz miał dom równomiernie rozgrzany. Niestety przy dużych instalacjach sterowanych stałotemperaturowo zdarza się że termostat wyłączy pompę nim temperatura w najdalszych pomieszczeniach osiągnie wymaganą wartość. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest podział instalacji na kilka obiegów lub sterowanie pogodowe z zaworami termostatycznymi na grzejnikach. Przy pogodowym oczywiście też można zastosować podział na kilka obiegów (stref grzania). Dyskusję na temat mocy kotła na cwu warto zakończyć sprawdzając co proponują producenci. Po pierwsze musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy kocioł gazowy będzie jedynym źródłem który będzie ogrzewał ten podgrzewacz czy będzie jakieś inne źródło (np solar) i jaką temperaturę wody chcesz mieć w podgrzewaczu. Jeżeli będziesz miał dodatkowe źródło to podłączona do kotła gazowego musi być górna wężownica i dla temperatury wody 50C potrzeba 11kW przy wydajności 270l/h; przy 60C 15kW i 368 l/h ; przy 70 C 20 kW i 492 l/h; jak gazówka jest jedynym źródłem to oczywiście musi być podłączona dolna wężownica i potrzebujesz odpowiednio 18, 23 i 33 kW i wydajność cwu jest znacznie wyższa. Wybór oczywiście należy do ciebie ale optymalne i ekonomicznie uzasadnione jest to tak dużego podgrzewacza podłączyć solar a moc kotła będzie wypadkową temperatury cwu i potrzebnej dla domu wydajności (tu trzeba zliczyć zapotrzebowanie wszystkich urządzeń zamontowanych w łazienkach i kuchni). Nie ma co przesadzać z mocą w górę ale nie można też zastosować kotła o zbyt małej mocy. Druga sprawa to bezpieczniej jest zamontować kocioł za duży niż za mały, Prawie wszystkie kondensacyjne mają palniki modulujące i ograniczyć jego moc to pikuś a mocy kotła małego niestety nie podwyższysz. dlatego nie polecam kupować kotła o mocy 14 kW chyba że masz miejsce i jak będzie taka potrzeba zrobisz kaskadę dwóch gdy będzie taka potrzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym przeliczył ten zasobnik, bo jest mocno przewymiarowany. On wystarczyłby na mały biurowiec, nie zaś na domek jednorodzinny.

czy jest przewymiarowany zależy od użytkownika a nie od forum i suchych tektów ,klient może zużywa 30l na sobę a może ma wannne i 300 litrów na osobę to jest indywidualna sprawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy solarach i kotle gazowym nie łączy się kotła i solarów w jedne obieg.

???????????????? Te znaki ? bo nie wiem tak naprawdę o co Ci chodzi z tym jednym obiegiem. Padło 300l to ustosunkowałem się do 300 l i te 300l "może" być odpowiednie przy dwóch łazienkach i 5 osobach. Ale trzeba do tego trochę matematyki czyli obliczyć zapotrzebowanie i wymaganą wydajność cwu. A jak wyjdzie 300l to zdecydowanie inwestor powinien się zastanowić nad solarami. Inna opcja to oczywiście podgrzewacz cwu ładowany warstwowo o czym wspominałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droższe na pewno. Podgrzewacze z dwoma wężownicami to dziś standard dostępny u wszystkich producentów. A pisanie że dwa dwa podgrzewacze będą bardziej efektywne to szukanie miodu w.......uchu. Myślę że to tylko twoje subiektywne odczucie i obiektywnych dowodów przedstawić pewnie nie możesz. Decyzja i tak należy do inwestora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak, jeśli czegoś nie rozumiesz to nie znaczy, że to nie działa albo działa źle. Ponieważ trochę zagalopowałeś się w swoim poście, odpiszę ci w podobnym klimacie: musisz się trochę dokształcić, żeby nie pleść andronów i nie pytać o rzeczy oczywiste dla średnio zorientowanego instalatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się pisze że" Dałbym osobny zasobnik z wężownicą podgrzewany przez solary i dopiero z tego zasobnika wodę dałbym do zasobnika podgrzewanego kotłem. Rozwiązani droższe , ale bardziej efektywne" To proszę o dowód gdzie ta efektywność jest większa? Było już na forum kilka takich odlotowych pomysłów z których nic nie wynikało: był już zasobnik i podgrzew przepływowy, były układy mieszające wodę w zasobniku, był podgrzew cwu z powrotu CO, było szeregowe podłączenie dwóch wężownic do kotła gazowego..... żeby tylko te odnośnie podgrzewu cwu wspomnieć bo to co wyprawiają co niektórzy w instalacjach to już oddzielna historia . W technice nie ma że coś mi się wydaje, a zapewniam Cię że jak by było tak jak piszesz to był by to standard w instalacjach a nie jest. Ale jak masz dowód na swoje tezy chętnie podejmuję dyskusje. Jak udowodnisz to "skule ogon pod siebie i odszczekam". A na naukę nigdy za późno nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak, wymienniki które pracują przy większych deltach temperatur osiągają lepsze sprawności. Dzięki temu po pierwsze: w zasobniku odbierane jest więcej ciepła w instalacji solarnej (i głównie o to chodzi), po drugie w panelu jest chłodniejszy czynnik dzięki czemu pochłania więcej ciepła promieniowania (tutaj zyski są znacznie mniejsze). To jest korzyść wynikająca z rozwiązania o którym mówię. Mam nadzieję że wyjaśnienie jest już dla ciebie zrozumiałe, ponieważ prościej wyjaśnić się tego nie da. To znaczy można by ale wtedy wywód zająłby mi z pół godziny, a nie mam na to za bardzo czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.