Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Ocenę Schematu Co, Dobór Grzejników


pakowaty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

W najbliższym czasie czeka mnie przeróbka obecnej instalacji co i pragnę prosić szanownych forumowiczów o ocenę poprawności schematu instalacji jaką planuje samodzielnie wykonać.

Stara instalacja wykonana jest z grubych stalowych rur ciągnących się po całym budynku, planujemy je usunąć a w ich miejsce zastosować system rozdzielaczowy na pexach plus kilka pętli podłogówki.

 

Parter został już przygotowany podczas zeszłorocznego remontu tj. umieszczony rozdzielacz z wylotem w piwnicy wraz z rurkami w podłodze bez grzejników; działająca podłogówka w łazience podłączona w piwnicy pod zestaw mieszający. Podłączony został również bojler 300l dwu-wężownicowy.

 

Planuję zastosować zawór czterodrogowy 6/4” ze względu na przewymiarowany kocioł (niestety), możliwość lepszego dogrzewania bojlera oraz ochronę powrotu. Mały obieg kotłowy chcę oprzeć na grawitacji w oparciu o średnice rur stalowych taką samą jak wyjście z kotła. Rury stalowe czarne, skręcane. Za zaworem czterodrożnym oraz podejscie do bojlera – miedź.

 

Wątpliwości jaki mam na chwilę obecną:

1. Czy średnica podejść pod rozdzielacze ( miedź 22) jest wystarczająca przy 7 grzejnikach na piętro

2. Jakiej pojemności zastosować naczynie wzbiorcze, obecne (zardzewiałe) – przy obecnej bardzo pojemnej instalacji ma na oko 50l.

3. Niestety czeka mnie również samodzielny dobór grzejników, wiem, że należy je wybierać w oparciu OZC. Jednak czy jest ktoś w stanie mi pomóc oszacować przybliżone zapotrzebowanie na m2 (dom typu kostka ok. 180m2 użytkowej; mur 45cm siporex od środka, silikat na zewnątrz, pustka w środku, styropian 10 cm od zewnątrz; okna trzyszybowe; podłoga na parterze 5 cm styro; strop – wełna 15cm; strych nieogrzewany).

 

Będę wdzięczny za wszelkie porady.

Pozdrawiam

post-35761-0-65365500-1380056242_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

ad1. powinna być dobra , tylko ew najpierw dobrać te grzejniki, po doborze może się okazać że potrzeba Cu28

 

ad.2 5-10% pojemności całego układu CO ( kocioł+ grzejniki+ rury), niektórzy piszą o 4% ale lepiej 5%

 

ad.3 - wchodzisz na stronę Purmo, ściągasz program SDG -Szybki Dobór Grzejników , wstawiasz dane i masz moce , a jakie grzejniki wybierzesz to twoja sprawa.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.