Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka Średnica Pexa Do Rozdzielacza Podłogówki?


mirekpl

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc w interpretacji schematu instalacji ogrzewania podłogowego ponieważ nie mam możliwości dotarcia do autora projektu.

 

Mam 2 kondygnacje po 110m2 a na każdej z nich 2 rozdzielacze po 7 pętli (pex Φ16 po 80-95m).

Każdy rozdzielacz zasilany jest oddzielną linią Φ 25 (bezpośrednio z kotłowni).

 

W projekcie rury mam opisane jako:

 

Φ 16x2 PE-Xc

Φ 25

 

Nie jestem pewien czy mowa jest o rurze o przekroju wewnętrznym Φ25 czy rurze pex 25 o rzeczywistym przekroju Φ20 ?

 

W części opisowej napisane jest żeby: "przewody rozprowadzające do szafek rozdzielających wykonać z rur wielowarstwowych PE-RT /AL/PE-HD" co sugeruje że posługujemy się "rozmiarówką pex".

 

Proszę o wasze opinie.

 

Dodam że źródłem ciepła ma być pompa ciepłą z buforem o pojemności 300l.

Podłogówka układana co 10cm a w strefach brzegowych 7.5.

 

 

z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pocieszająca informacja bo pex 25 jest o połowe tańszy niż 32.

 

Rozumiem, że jak wynika z projektu ten przekrój jest wystarczający.

 

Poprosiłem o opinię na profesjonalnym forum ponieważ chcę mieć pewność że przy dużym przepływie nie będzie szumów czy nadmiernego zużycia rury bo z takimi opiniami spotkałem się w necie.

 

Nie wiem czy to istotne ale planuję użytkować instalację na najniższej możliwej temperaturze i na tzw. chłopski rozum wydaje mi się że spowoduje to konieczność szybszego przetłaczania czynnika przez instalację.

 

Nie chcę przyoszczędzić na tym przekroju a potem pluć sobie w brodę ale nie chcę też wyrzucać pieniędzy bez potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Profesjonalny to jest projektant a nie forum, tu każdy pisze co chce i bez żadnej odpowiedzialności...

Tylko nie wiadomo czy ten projektant jest ;)

Jeżeli do każdego z tych rozdzielaczy idzie osobna rura 25 to wystarczy.

 

Natomiast jeśli są po 2 rozdzielacze do 1 rury, to też bym się zastanawiał.

Zniszczenia i szumów to raczej nie będzie, ale może być tak, że pompa nie będzie w stanie takiego przepływu uzyskać (jak trzeba dla niskiego czynnika).

Jeśli więc są po 2 rozdzielacze na 1 rurę, to ja bym zrobił 32 stabi lub miedź 28.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na piętrze masz dwa rozdzielacze i każdy jest zasilany osobno to nie problemu z PEX-em 25, natomiast przy jednym zasilaniu na piętro i łączeniu szeregowym rozdzielaczy do pierwszego musiałby iść o większej średnicy czyli PEX 32 .

 

Nadmiernym zużyciem rury się nie przejmuj to czas ponad 50lat ciągłej pracy. ( wg mat prasowych Wavina)

 

Co do PP 32x 5,4 stabi to fi wewn jest ok 21mm czyli praktycznie tyle samo co PEX 25x2,5 , raczej już PP stabi 40x6,7 lub Cu28.

 

Tu jeszcze jest problem wykonawstwem - nie każdy hydraulik dysponuje sprzętem do obróbki rur PEX ponad średnicę 20.

 

A co do profesjonalizmu forum to się mylisz - tu nawet profesjonaliści zaglądają , ale przeważnie się do tego nie przyznają. :P

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do każdego rozdzielacza idzie osobna para rur.

 

Podana przeze mnie w pierwszym poście specyfikacja to moja modyfikacja bo w oryginale (projekcie) wszystkie 14 obwodów grzewczych na poddaszu zasilane są z jednej pex 25.

 

Ponieważ rozłożyłem te 14 obwodów na 2 rozdzielacze uznałem za rozsądne dać im osobne zasilenie i okazuje się że chyba miałem rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do PP 32x 5,4 stabi to fi wewn jest ok 21mm czyli praktycznie tyle samo co PEX 25x2,5 , raczej już PP stabi 40x6,7 lub Cu28.

 

Tu jeszcze jest problem wykonawstwem - nie każdy hydraulik dysponuje sprzętem do obróbki rur PEX ponad średnicę 20.

 

A co do profesjonalizmu forum to się mylisz - tu nawet profesjonaliści zaglądają , ale przeważnie się do tego nie przyznają. :P

Dlaczego od razu się mylę? Niepotrzebna ta zaczepna retoryka z Twojej strony.

Ja ostrzegam kolegę, że nikt tu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za to co jest napisane.

Odwrotnie projektant - on odpowiedzialność ponosi, to jest dla mnie profesjonalne.

Żadne z tych zdań nie oznacza, że profesjonalistów tutaj nie ma, nie obrażaj się ;)

 

Co do rury PP32, to nie chodzi przecież o samą rurę, tylko, żeby układ działał.

Jak dasz PEX 25, to Ci zaręczam, że uzyskasz o wiele mniejsze przepływy maksymalne w tym układzie niż na PP32.

Domyślasz się dlaczego?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naucz się czytać, ja nigdzie nie napisałem że się mylisz w sprawie rur - podałem suche fakty , a co do przekroju to masz rację - złączki do PEX-a robią swoje.

Ja sam mam podłogówkę 150m2 na zasilaniu PP32 o dł prawie 10m i nic się nie dzieje, ale u innego wykonywałbym taki przesył PP40

 

Natomiast napisałem z lekkim przekąsem ;) o twojej wątpliwości co do poziomu tego forum opartego między innymi na twojej wiedzy :P

Ja nie muszę pisać, jak pisze inny forumowicz w innym temacie " Że kocham Forum", ale uważam że poziom jest całkiem niezły a nawet autorzy publikacji książkowych podają forum jako materiał źródłowy np http://forum.info-og...7-niska-emisja/

 

Kiedyś rozmawiałem z projektantem inst sanitarnych i on potwierdził że w wolnych chwilach ale regularnie wizytuje to forum, nie chciał podać pod jakim nickiem <_< , ale sam ma dobre zdanie o poziomie wiedzy reprezentowanej przez użytkowników.

 

Pozd.

 

PS

 

Jeżeli uraziłem Twoje EGO to pisz na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naucz się czytać, ja nigdzie nie napisałem że się mylisz w sprawie rur

Może nie będę tłumaczył na tym przykładzie, że trzeba jeszcze rozumieć co się czyta.

Anglicy słusznie łączą te 2 kwestie w określeniu "Reading and comprehension".

 

Poprzestanę na nauce czytania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując, rozumiem że pex 25 do rozdzielacza na 55m2, ok. 600mb rury (fi16) jest w pełni wystarczający.

 

A czy myślicie że jedną pompą obiegowa będzie wystarczająca czy na każdą kondygnację oddzielną?

 

Dodam że planuję wykorzystanie termostatów pokojowych i elektrozaworów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie pompy, to jak masz zamiar używać elektrozaworów to najlepiej zastosować elektroniczną z możliwością utrzymywania stałego ciśnienia, np. Grundfos Aplha2.

Taka 25-60 powinna wystarczyć na całą tę instalację ale na PP lub miedzi lub stali 1". Nie na pexach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w PP stabi to daj 1 obwód na górę z rozdzielaczem przelotowym i do pierwszego rozdzielacza daj stabi 40 a pomiędzy pierwszym i drugim stabi 32 .

Czy szanowny przedmówca akceptuje takie rozwiązanie?

 

Co do pompy to 25/60 wystarczy w nadmiarze u mnie Wilo 25/40 na 2 biegu to max, przeważnie pracuje na 1b

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam,

jakie rozwiązanie według was (praktyków ?) jest lepsze większa średnica do 1 rozdzielacza trujnik i stopień mniejsza do 2 rozdzielacza. Czy dwa oddzielnie obiegi do rozdzielaczy?

Jestem w podobnym problemie, mam 2 rozdzielacze po 12 obwódów każdy, na każdy obwód wychodzi ok 600 m pex 16mm ( w całości podłogówka).

Zastanawiam się nad lepszym, optymalniejszym rozwiązaniem pex 32 do pierwszego rodzielacza trujnik i pex 25 do drugiego rozdzielacza, czy moze pex 25 do pierwszego i równolegle pex 25 do drugiego rodzielacza.

W pierszym przypadku wyszło by 2 x 9 m pez 32 i 2 x 4 m pex 25, w drugim przypadku 2 x 9 m pex 25 i 2 x 13 m pex 25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie upieraj się przy tym pex załóż PP 32 fazer nastepnie na trójnikach i po 32 do każdego rozdzielacza pompa do tego 25/60 i po robocie reste i tak ustawisz na przepływach,a na pex nigdy nie osiagniesz tego co na PP bo złaczki maja powazne przewezenia no chyba ze zastosujesz system TECE FLEX tam nie ma zwężeń na złączkach i możesz zastosować pex 25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Chciałem zastosować pex ze względu na prostotę, łatwość, szybkość wykonania. Myślałem o zastosowaniu całej instalacji kan-therm ze względu na gwarancję, może jestem naiwny...

Jak juz miałbym zastosować istalację na pex to który wariant byłby lepszy ? Może zwiększyć średnicę i wszędzie dać równolegle pex 32 ?

 

Tak na marginesie jaki model kotła gazowego z modulacją od jak najniżej mocy byście polecili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.