Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomocy-Przeróbka Instalacji


keradP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. chcialbym prosic kolegow znających temat o pomoc w przerobieniu instalacji ,wprawdzie duzo podobnych tematow jest w internecie ale chcialbym przedstawic swoj problem na podstawie mojej instalacji wiec moze po kolei.

rys 1 obecna instalacja;post-35785-0-86064300-1379593903_thumb.jpg

zawor sterowany silownikiem i ster zaworu wszystko chodzi ok oprocz:zbyt niski\a temp powrotu tzn nie miesz za bardzo na powrocie i drugi problem jezeli zawor jest bardziej otwarty nie chce isc grawitacja ogrzewanie termy w zwiazku z tym postanowilem przerobic to tak jak ponizej czyli dac pompe do termy oraz pompe na powrocie maly obieg jak na rys2post-35785-0-17267800-1379594154_thumb.jpg

i teraz mam nastepujace watpliwosci tzn

1.jaki zawor zastosowac przy pompie na malym obiegu? i czy pompa moze byc bez zaworu roznicowego czyli tzw baypasa

2.rozumiem ze przed pompa cieplej wody i przed zaorem 4d zawory zwrotne?

3.w zwiazku z sytuacja kiedy np zawor 4d calkowicie sie zamknie i wylacza prad jest sytuacja ze piec nie bedzie mial gdzie odprowadzic ciepla poniewaz naczynie jest na powrocie a bedzie chodzil wtedy na malym obiegu i zamknietum w zwiazku z tym wykombinowalem dodatkowe wyjscie z pieca polaczone z obiegiem przez zawor tylko nie wiem jaki bedzie odpowiedni zawor ktory otworzy sie w momencie znacznego wzrost cusnienia i pusci wode w obie rys3 ponizej

post-35785-0-95499100-1379594526_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontować RB do naczynia, dołożyć pompę do termy, pompa na krótkim obiegu zbędna, zamontować sterownik do zaworu z możliwościa zabezpieczenia powrotu NP. taki

http://www.techsterowniki.pl/shop,30,76,st-430

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. co znaczy" RB",jezeli chodzi o sterownik to mam taki wlasnie taki i co uzyskam z mozliwosci zabezpieczenia powrotu mozesz rozwinac bo jestem tylko amatorem i nie bardzo kumam co miales na mysli:) rozumiem ze pompa na termie wlacza sie gdy sterownik daje znac ze powrot za zimny ,dobrze rozumiem...tylko ze wtedy bedzie dogrzewalo jak powrot spadnie do okreslonej temp a nie na stale utrzymujac jak najmniejsza roznice miedzy zasileniem a powrotem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RB jest to rura bezpieczeństwa którą musisz wyprowadzić z kotła do naczynia (poczytaj w necie po co i do czego ona służy).Sterownik poprzez czujnik na rurze powrotnej dostaje sygnał czy ma zmienić położenie zaworu 4d, tak aby albo puścić wodę na instalację albo na powrót kotła. Pompa do termy musi mieć osobny sterownik ponieważ w sterowniku który posiadasz jest sterowanie tylko jedną pompą i jest to pompa do centralnego (masz to na schemacie podłączenia sterownika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ale myślę że u mnie to się nie sprawdzi efekt bedzie taki że zawor ciągle będzie zamykał i otwierał zawor ani z tego nie będzie stabilnej temp na kaloryfreach ani stabilnego powrotu założenie jest takie żeby podwyższyć nieco powrót (teraz roznica między zasileniem a powrotem ok 20-25 st) reszta chodzi ładnie bez zarzutu dzieki z pomoc ale jeżeli dobrze Cie rozumiem ochrona powrotu u mnie nie działa-sprawdzone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to zbiornik masz źle podpięty.

Ma być bezpośrednio do kotła na zasilaniu i innej możliwości nie ma. Jak masz inaczej to dalsze przeróbki są bez sensu.

Po drugie masz za małe rury na małym obwodzie, ale to ma rozwiązać pompa "termy". Ochrona powrotu ma być z zaworu 4D odpięta a tylko realizowana przez ten dodatkowy sterownik, wtedy zawór nie będzie się kręcił a ochrona będzie.

Po trzecie to co tam wyrysowałeś koło każdej pompy? Jakieś zawory różnicowe? Ich ma nie być, sama pompa i za nią zawór zwrotny.

 

Tyle istotnych uwag, jak coś nie wiesz, to pisz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli "zbiornik" tj wg Ciebie trema to jest bezpośrednio do pieca a jezeli mówisz o naczyniu zbiorczym to jest na powrocie i tego nie zmienię musiałbym kuc ściany i strop to nie wchodzi w rachubę zawory przed pompa termy i zawodem 4d to zawory zwrotne chodzi o to żeby pompa tremy nie odbierała wody która idzie na obwód rozumiem że twoim zdanie bez sensu montować pompę n małym obiegu i że obsłużył to pompa tremy która bedzie włączyła się gdy spadnie temp powrotu? I dzięki za zainteresowanie pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Panowie z tym naczyniem dzięki za sugestie pomysle co z tym zrobić tylko proszę o wyjaśnienie gdzie dokładnie wyprowadzić ta rure z pieca czy chodzi o to żeby polaczyc ja z zasileniem za zaworem tak jak na rys 3...??? ( do tej pory chodzi w ten sposób i nigdy nie miałem problemu a pare razy piec zagotowałem podkladajac np.:drewno i szlo do naczynka wszystko ok) . Pytanie odnośnie tej pompy na malym obiegu zakladac czy nie wszędzie pisza żeby przy malym przekroju rur zakladac a teraz slysze żeby wykorzystać do tego pompe termy tylko ze wtedy temp wody w termie jest taka jak na piecu a nie potrzebna mi jest temp powiedzmy 65 C.Mam dwie wolne pompy z rozbiórki wiec nie chodzi o koszta mogę je wykorzystać jaki zawor przy tej pompie czy nie dawac wogole zaworu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z termy to się daje na wyjście wody użytkowej zawór termostatyczny 3D, który utrzymuje zadaną temperaturę na krany i wtedy się nikt nie oparzy.

Ale jak chcesz koniecznie, to pompę kotłową możesz założyć.

Wtedy beż żadnego zaworu różnicowego ani zwrotnego tylko za tą pompą trzeba dać zawór regulacyjny, zakręcany i nim ustawia się przepływ.

Tylko nie wiem ile sterowników będziesz musiał wtedy do układu wykorzystać - chyba z 5.

 

Zaś wyjście do naczynia przelewowego należy wyprowadzić z zasilania kotła prosto do góry jak najwyżej rurą stalową 1" a potem skręcić poziomo do tej rury co idzie teraz do naczynia i się w nią wpiąć.

Oczywiście z powrotu należy to odpiąć.

Po drodze od kotła do naczynie nie ma być żadnego rodzaju zaworu i nic innego - sama rura 1".

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.dzieki za podpowiedz jeżeli chodzi o sterowniki to nie rozumiem przecież zawor 4d obsluguje - sterownik zaworu, pompa termy wpieta do sterownika pieca tango-negro a pompa powrotu wlaczona na stale tak będzie ok? Jeszcze tylko podraze temat tej rury bezpieczeństwa przepraszam z góry jeżeli będę upierdliwy tylko zastanawiam się dlaczego ta rura nie może laczyc się z zasileniem tak jak na moim rys 3 przecież w razie wzrostu temp efekt będzie taki sam jakby zawor 4d był całkowicie otwarty tzn ciśnienie wypchnie wode i pojdzie zasileniem na obwod a dalej do naczynia powrotem..., nie upieram się na sile tylko wtedy będzie prosta przerobka bez kucia bo jeżeli jest wpięte w powrot to musze kuc strop żeby poprowadzić ta rure do naczynia i to jest naprawdę w moim układzie duzy problem i duza przerobka na moim rys 3 jest wlasnie ta RURA BEZPIECZENSTWA wpieta w zasilenie omijając zawor jeżeli pompy będą chodzily to raczej grawitacyjnie woda nie będzie szla ta rura ale jeżeli wylacza prad a zawor będzie np. akurat zamknięty to w razie czego woda z pieca pojdzie wlasnie ta rura na obwod i o to mi chodzi dobrze kombinuje czy czegos nie wziąłem pod uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, co wymyśliłeś z tą rurą bezpieczeństwa, to jakieś kombinacje i jak nadmiar energii nie jest duży, to nawet się czasami może udać.

Ale tu chodzi o BEZWARUNKOWE bezpieczeństwo instalacji - jest na to norma, którą ktoś wcześniej przetestował, policzył i to jest na wszelakie wypadki, których nawet ani ja ani ty sobie w tym momencie nie wyobrażasz.

Tu chodzi o to, że jak się zrobi dobrze, to ta instalacja nigdy nie wybuchnie i tak trzeba do tego podchodzić.

 

Dlatego:

1. Żadnych zaworów po drodze od kotła do naczynia

2. Rura z zasilania ma wychodzić.

 

Gdzie masz to naczynie wpięte w powrót - daleko od kotła?

 

Wpinanie pompy krótkiego obwodu na stałe to straty drogiej energii elektrycznej no ale trudno, jak się wcześniej nie myślało, to teraz trzeba płacić.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego możesz uzasadnić jeżeli się nie mylę to takie naczynia sa stosowane przy piecach na pogróżek

Po pierwsze musisz sprawdzić, czy twój kocioł można zabudować w układzie zamkniętym lub jakie maksymalne ciśnienie robocze przewidziano. Jeśli producent pozwala montować go tylko w układzie otwartym, to cokolwiek zrobisz, będzie to na twoją odpowiedzialność. Teraz jest źle.

 

Gdyby potraktować twój układ jako zamknięty (bez przerabiania naczynia otwartego), to widziałbym to tak jak niżej.

 

post-18583-0-57439100-1379842417_thumb.jpg

 

Musiałbyś przekalkulować co jest bardziej ekonomiczne lub realne do wykonania: kucie nowego przyłącza do naczynia otwartego, czy doposażenie instalacji w urządzenia układu zamkniętego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.Dzięki za wszystkie wypowiedzi jeszcze chciałbym tylko uściślić czyli odnośnie bezpieczeństwa j.w. natomiast czy na rurze przed zaworem 4d i przed pompą termy zawory zwrotne trzeba zamontować tak żeby obwody nie podkradaly sobie wody , rozumiem też że zarówno pompy termy i powrotu zamontować bezpośrednio na rurze bez tzw.baypasoow(za pompą malego obwodu tylko zawor regulujacy przepływ).Jeżeli chodzi o maly obwód to mogę chyba wykorzystać do sterowania jakiś sterownik (jaki) sterownik który bedzie włączał pompę jeżeli temp spadnie poniżej temp zadanej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.Dzięki za wszystkie wypowiedzi jeszcze chciałbym tylko uściślić czyli odnośnie bezpieczeństwa j.w. natomiast czy na rurze przed zaworem 4d i przed pompą termy zawory zwrotne trzeba zamontować tak żeby obwody nie podkradaly sobie wody , rozumiem też że zarówno pompy termy i powrotu zamontować bezpośrednio na rurze bez tzw.baypasoow(za pompą malego obwodu tylko zawor regulujacy przepływ).Jeżeli chodzi o maly obwód to mogę chyba wykorzystać do sterowania jakiś sterownik (jaki) sterownik który bedzie włączał pompę jeżeli temp spadnie poniżej temp zadanej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.