Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Wymiennika C.o I C.w.u


Neusek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam fachowców ;)

W ramach pracy dyplomowej jestem na etapie projketowania dwufunkcyjnego (C.O + C.W.U), jednostopniowego, równoległego węzła cieplnego. Do tej pory starałem się podobierać wymienniki poprzez tok obliczeń w których wykorzystywałem wzory, które niestety są niekatulane od kilku lat. Zostałem tym samym zmuszony do wykorzystania programów doboru. Tutaj kilka pytań.

 

Pytania ogólne:

1. Jakie programy doboru polecacie ?

2. Czy średnica DN przewodu którym czynnik grzewczy jest transportowany do wymiennika może być mniejsza od śrenidy DN przyłącza wymiennika np. przewód=DN 32, przyłącze wymiennika=DN65 ?

3. Jakie wartości współczynnika "k" (przenikania ciepła) są akceptowalne jako maksymalne, a jakie są za wysokie, bądź tez jakiej prędkości przepływu wody w wymiennika nie należy przekraczać (bowiem prędkość wpływa na wspolczynnik k, jedna informacja wystarczy) ?

4. Czy zgadzacie się z tym, że dla warunków zimowych przewymiarowanie wymiennika nie powinno przekraczać wartości 10% ?

 

Pytania odnośnie programów doboru np "Cairo":

1, Podając temperatury wody po stronie pierwotnej i wtórnej wymiennika C.O. mam wpisać wartości odpowiednie dla zimy (135/65) czy wartości w punkcie załamania wykresu regulacyjnego które są cięższymi warunkami do pracy (70/40,9) ?

2. Dlaczego wymienik o mniejszej powierzchni wymiany ciepła jest bardziej przewymiarowany niż ten o większej powierzchni wymiany ciepła (oba sprawdzone dla tych samaych warunków) ?

 

Bardzo proszę o wszelkie przydatne wskazówki. Ewentualnie o wskazanie jakiegos algorytmu doboru wymienników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za taka szybką odpowiedź, dwa ostatnie pytania dotyczą programu Cairo czyli Secespolu. Ich instrukcja jest niestety tylko instrukcją z nazwy, nic tam konstruktywnego nie ma, bynajmniej dla mnie, bo moje dwa ostatnie pytania pytania pozostaja bez odpowiedzi.

 

Co do programu Danfossa, właśnie bedę się z nim zapoznawac, na pierwszy rzut wygląda solidnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.