Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co Lepsze Dla Pieca : Palić Krótko Dużą Mocą I Większość W Podtrzymaniu Czy Długo Z Małą A Podtrzymanie To Rzadkość ?


dudus1234

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jak myślicie czy jest warto prowadzić piec z podajnikiem ze sterownikiem dwustanowym :

 

Dużą mocą czyli podawać ekogroszek w małych odstępach czasowych przy dość dużym nadmuchu i wtedy szybiej dochodzi do zadanej a więcej jest w podtrzymaniu.

 

Czy z małą mocą podawać ekogroszek w dużych odstępach czasowych z małym dobranym nadmuchem i wtedy piec praktycznie cały czas byłby w trybie pracy a podtrzymanie to rzadkość.

 

 

Załóżmy że mamy zawór 4 drogowy z siłownikiem i sterownikiem .

 

Zadajemy sobie temp. wyjściową na grzejniki przykładowo 40 stopni.

 

A piec ustawiamy na zadaną np. 60 st. i tego on sobie pilnuje.

 

Wiadomo że przy prowadzeniu małą mocą wachnięcia temp. na piecu będą duże i długo będzie dochodził do zadanej ale od tego mamy zawór 4d aby pilnował wyjściowejj temp. 40 st.

 

Jakie są wasze zdania na ten temat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wyczaić moc min swojego palnika. Mniej więcej fajka 3-4 kW, rynna, tłok 6-7 kW.

Ustawiasz podawanie/przerwa i nadmuch pod tę min moc, dodatkowo dajesz max dostępną deltę temp kotła.

Dzięki temu będziesz miał max możliwy co do długości cykl pracy, ale nie schodząc poniżej mocy minimalnej palnika.

Więcej - bez bufora nie uzyskasz.

 

Co do sterowania

To lepsze efekty w spalaniu uzyskasz korzystając z termostatu pokojowego i akumulacyjności budynku

Gorsze-utrzymując zaworem mieszającym stałe parametry i zmuszając kocioł do ciągłego uzupełniania minimalnego zapotrzebowania na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swój kocioł testowałem całą zimę i zawsze na dużej mocy wychodziło lepiej. Żeby kocioł pracował dłużej stosuję histerezę 10 st. Jednak do tej zabawy najlepiej mieć dobrą wagę i ciepłomierz oraz zapał i sporo czsu. Napewno warto bo można coś zaoszczędzić a koszty rosną z roku na rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzejsze palenie chyba ma sens jeśli jest zastosowany regulator pokojowy. Regulator daje info ze potrzebne jest dogrzanie pomieszczenia wtedy fajne jest mieć dużą moc która szybko uzupełni ubytki. Mała moc chyba się tu nie sprawdzi. Podobnie jest z zasobnikiem plaszczowym np acv na małej mocy kocioł będzie bardzo długo dogrzewal wode

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam troche inne doświadczenia. Paliłem swoim kotłem z regulatorem pokojowym i jakoś dziwnie mi sie to podobało opisuje jak to wyglądało jak kocioł szedł z wiekszą mocą i regulatorem pokojowym. kociół dobijał do zadanej pompa C.O pompuje gdyż temp. pomieszczenia jeszcze nie została osiągnięta kilka cykli i regulator wyłącza pompę c.o i jest ok ale ale dużo wungla na palniku odbioru ciepła brak i sie dzieje to ze temp. na kotle szybuje do ok 70 nawet ponad a u mnie w sterze(Defro AG odpowiednik tech st-47) przy 75 sopniach włącza sie pompa c.o i zbija temp o 2 stopnie gdyż to ogranicza przez ewentualnym alarmem temp. kotła pompa miesza wode spada o te 2 st. ale pompa zgoniła duzo zimnej wody z instalacji. i po mału spada na kotle poniżej nawet zadanej z znów piec dogrzewa. Cykle powtarzają sie kilka razy dziennie.

 

Druga sprawa po mimo tamtej. Jesli regulator długo trzyma temp. pomieszczenia powyżej zadanej to woda w układzie staje sie zimna jesli spada temp. pomieszczenia poniżej zadanej włącza sie pompa C.O i dogrzewa wtedy na kotle spada temp. poniżej 40 i długo dobija do zadanej.

 

to taki moje doświadczenia z regulatorem.

 

Teraz o paleniu bez regulatora.

 

Niska moc krótkie podawanie delikatny nadmuch pompa C.O pracuje cały czas, w łazienkach drabinki na maxa odkręcone dla zachowania przepływu a w kazdym pomieszczeniu głowica na grzejniku ustawiona na odpowiednią wartość. Metoda dużo bardziej komfortowa bo na zaworze 3d ustawiam ok 43 stopni i po mału sukcesywnie pompka pompuje w układ i w grzejnik który jest otwarty. I np. siedze w jakims pokoju czuje troche chłodu to głowicę troche rozkręcam chwila moment i czuć ciepło. Co do zużycia to wydaje mi sie bardzo porównane może bez regulatora ciut więcej ale nie jakaś duża różnica. Minusem też jest pobór prądu przez pompkę. plusem to to ze mniej zachodzi kociołek.

 

Przy regulatorze mnie irytowało to ze niby temp. w pokoju 22 st. a czuje sie uczucie chłodu gdyż pomieszane powietrze rozwarstwia sie i ciepłe do góry zimne do dołu i tak jakoś byle jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak: pompa c.o chodzi non-stop. Regulator zgłasza grzanie - kocioł podnosi temperature siłownik otwiera zawór 4 drozny ciepła woda na grzejniki. Regulator zgłasza ze temp w pokoju osiągnięta siłownik zmniejsza temp c.o o 30% a kocioł obniża temp. Pompa chodzi non stop i utrzymuje temp na obiegu ok 35 stopni. Grzejniki w łazience i wc pokręcone. Kocioł Nigdy nie przebil temp zadanej. Otwierając i zamykając zawór utrzymuje odpowiednią temp. 2 temperatury dzienna i nocną. w ciągu dni utrzymuje stałą temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz sterownik???

 

Jesli tobie ta automatyka tak pracuje to inna bajka. A jaka masz zadaną jak pomieszczenie jest dogrzane?? i jaką masz zadaną jak dogrzewa pomieszczenie.

 

Ale zawsze regulator kontroluje temp. tylko w pomieszczeniu wzorcowym czyt. w tym co jest regulator. w pozostałych jest juz różnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterownik to recalert Klimosz ng. Żądaną jak kocioł jest w podtrzymanie to 55 (niżej nie można sterownik ogranicza). Kocioł dojrzewa do 57 podjeżdża z temp do ok 60 i spada do 55 aby znowu podgrzać. Jeśli kocioł ma grzać pomieszczenia to zima zajmuje się tym pogodowka (myślę że,w tym sezonie przejdę na stałą temp zadana ok 65 stopni). Regulator pokojowy mam bezprzewodowy taj długo z nim chodziłem aż znalazłem miejsce w salonie przy samym korytarzu, że podczas wygrzewania pomieszczenia wzorcowego termostaty grzejnikowe w pozostałych pomieszczeniach zdążą się zamknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po dogrzaniu pomieszczenia puszczasz niższa temp. na grzejniki a wiecej wody gorącej wraca do kotła w krótkim obiegu. Masz dodatkową pompę kotłową.

 

W Niektórych sterach defro jest opcja cykl pompy ze jak regulator wyłączy pompę c.o to sterownik przez nas zaprogramowany załącza pompę co jakis czas na jakiś czas co zapobiega wychłodzeniu instalacji ja akurat tego nie mam.

 

Szukam regulatora pokojowego który by miał tą opcje to może bym go wymienił

 

Z jakiego regulatora korzystasz??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wymiennik płytowy, pompę kotlowa, pompę c.o. Regulator którego używam to auroton

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia w załącznikach. To czerwone to zaizolowany wymiennik. Zapomniałem dodać że mam jeszcze zawór 3 drozny sterowany również słownikiem oraz 2 obiegi podlogowki z osobna pompa

post-41588-0-61876100-1379961379_thumb.jpg

post-41588-0-77946000-1379961417_thumb.jpg

post-41588-0-97974200-1379961446_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik zamontowany jest ponieważ naczynie przelewowe po stronie otwartej jest nisko w kotłowni. To zielone to taśma izolacyjna :). Przywiazalem siłownik zaworu 3 droznego bo strasznie halasowal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa od podłogi jest na wtyczkę-chodzi cały czas. Temp wody w obiegu podlogowki jest sterowana za pomocą zaworu na podstawie pogodowki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie tak. Chodzą sobie na pierwszym biegu. Miesięcznie do rachunku trzeba doliczyć 22-25 zł = worek Eko groszku :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączniku wykres pogodowki dla ogrzewania podłogowego

post-41588-0-17142400-1380002952_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zainwestowałem w tym roku i założyłem :

 

Zawór czterodrożny AFRISO 5/4 cala z siłownikiem tej samej firmy i sterownikiem TECH ST-431N.

 

Do tego aby zapewnić sobie gwarancje działania krótkiego obiegu i ciepłego powrotu mam założoną przed samym wejściem do kotła pompke elektroniczną energooszczedną (7 W) ustawioną na 1 bieg .

 

Czujnik zewn. pogodowy .

 

Regulator pokojowy bezprzewodowy Auraton 2030 .

 

Narazie jestem w fazie testowania . Ale juz widzę że sie opłacało bo całość działa bardzo stabilnie.

 

Musze wyczaić jakie temp. wprowadzić do krzywej grzania pogodowego przy +10 , 0 , -10 , -20 aby szybko dogrzewać do zadanej i nie przegrzewać za bardzo mieszkania.

 

Do tego ustawienie mniejszej temperatury na grzejniki gdy sterownik pokojowy da sygnał o dogrzaniu pomieszczenia w którym on sie znajduje i przymyka w tym celu zawór 4D.

 

Czyli jeśli dogrzewam przykładowo temp. 40 st. to o ile pomniejszyć po dogrzaniu pokoju ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest podane to procentowo. Fabryczne ustawienie to zmniejszenie temp o 35% ja ustawiłem 20%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.