Skocz do zawartości
IGNOROWANY

klimosz czy enka?


szymcia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

wiem, że temat jest stale drążony ale na rynku jest teraz taki wybór, że głowa mnie rozbolała :angry:)). Otóż tak: remontuje stary dom- dobrze utrzymany zaizolowany , zero wilgoci, ściany z cegły z pystą powietrzną, nowe okna już i nowy dach, ocieplone poddasza. były tam piece kaflowe które zmuszona byłam rozebrać ( zrobię z nich kominek w salonie). Komin jak na komin był w opłakanym stanie- miejscami cegła lepiona gliną, pozostałe cegła na słabej zaprawie wapiennej, górna czesc komina całkowicie przemurowana przez nas. Przeliczyłam że taniej będzie wkład więc firma wykonała mi wkład kwaso-żaroodporny z blachy 1mm. Musiałam podać rozmiar czopuch pieca żeby wykonać trójnik i na szybkiego zdecydowałam ze Klimosz Ling Duo Plus 25 kW ( dom ok. 160 m2). i tak mam wykonaną rurę do wkładu. Wykonawca ogrzewania proponuje mi piec firmy ENKA, ale nie ma żadnych opinii na ten temat. Czy ktoś używa Enki? Jak działa Klimosz w taką pogode jak dzis/( ujemna temp. śnieg).

 

PORADŹCIE MI CO MAM WYBRAĆ.

 

przekrój komina jest prostokątny 22/14 cm i taki tez jest wkład kominowy.

 

mam jeszcze jedno pytanie- wykonawca ogrzewania twierdzi, że do instalacji CO w miedzi nie daje się grzejników aluminiowych bo wytwarza się termoogniwo i kaloryfery sie rozpuszczają- czy to prawda???. Poza tym twierdzi ze takie połaczenie powoduje szczelanie w rurach ze wzgledu na duza różnice w rozszerzalności cieplnej metali. Kolega ma miedz i kaloryfery aluminiowe i nic mu nie szczela- grzeja jka szalone- jak jest naprawde???

Prosze o porade

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja mam u siebie ENKE tylko, że bez podajnika (EnkaP pale głównie drzewem z miarkownikiem ciągu). Ja jestem bardzo zadowolony. Mam znajomego który pali ekogroszkiem właśnie w piecu Enki z podajnikiem ślimakowym i też sobie bardzo chwali. Odnośnie Klimosza to nie mam zdania bo nie miałem z nim do czynienia. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 tygodnie później...

Witam

Dawniej literatura podawała żeby nie łączyć tych materiałów z uwagi na wymianę jonową - jak dobrze pamiętam.

 

Obecnie producenci wyszli na przeciw i sami dopuszczają stosowanie różnych materiałów w jednej instalacji. przykład to np:

http://www.ik.pl/img/127112_ulotka_grzejni...owego_gavia.pdf

 

A co do strzelania. bardzo duże różnice temperatur mogą powodować strzelanie również w instalacjach stalowych. Zwłaszcza gdy mocno rozgrzejemy w później szybko będzie stygnąć.

W instalacjach z miedzi przy długich odcinkach daje się kompensatory (w domkach nie ma takich odległości) by zniwelować naprężenia od wydłużania termicznego. Również każde kolanko daje pewne zastąpienie kompensatorów bo jest to punkt, który może się nieco przesuwać.

 

Wszystkie te uwagi instalatora są troszkę na wyrost.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.