Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Temperatura na piecu a wielkość spalania_ekonomia


MCIECHOWSKI

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę zapytać ponieważ piec używam dopiero od września. (per eko 17 kw z podajnikiem)

Czy jest sens oszczędzać poprzez ustawienie mniejszej wartości na piecu np 50 stopni i chodzić po domu w swetrze aby mniej piec spalił czy ustawić na piecu 70 stopni i czuć się dobrze ?

Czy piec na dobę przy ustawieniu 70 stopni na piecu dużo więcej spali niż jak jest ustawiony na 50 stopni?

Czy ustawianie na 50 stopni to aby nie głupia oszczędność ?

 

ps. Dom jest nie ocieplony więc 70 stopni to wcale nie dużo.

Oczywiście próbowałem samemu to sprawdzić ale moja żona co chwilę podkręca piec i pomiar jest mało wiarygodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za pewne trudno jest pojąć opinię w tym temacie , ato ze względu na wiele czynników pośrednio wpływających na tą "ekonomię", okna , drzwi, jakię grzejniki, ile grzejników, itp.itd... Dla przykładu podam ,że mam nowo wybudowany dom ok125m2 i piec na trociny (typu chajnówka,czyli coś jak na ekogroszek,) mam ustawioną temperaturę na kotle ok50*C przez całą dobę 24h/24h , temperatura w domu to około 24*C, i zużycie trocin jest bardzo niewielkie, ale jak podniosę temperature na np 70*C to już niestety trocin idzie o połowę więcej, tak więc myślę że równa praca ale ciągła jest najekonomiczniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzory na obliczanie zapotrzebowania na ciepło można znaleźć tutaj:

http://www.solis.pl/index.php/projektowani...dynku_na_cieplo

 

Tak "na oko" wygląda na to, że zapotrzebowanie na ciepło będzie proporcjonalne do różnicy temperatur, a więc jeśli chcemy podnieść temperaturę w pomieszczeniu z 18C do 22C, to przy -5 za oknem wzrośnie w stosunku

 

(22 - (-5))/(18 - (-5)) = 1,17

 

Czyli zużycie wzrośnie także co najmniej o 17% bez uwzględniania jakichś innych czynników, które mogliby wskazać specjaliści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55-60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszą w podanym linku przez Marcina,że głownym efektem utrzymywania niskiej temperatury jest osadzanie się "brudu" na ściankach kotła, to ja się tym nie przejmuję -to sobie raz na tydzień kocioł wyczyszczę, bo jak bym trzymał 70*C na kotle przy temperaturze na zewnątrz 0*C to w domu bym miał ze 30*C, a praca przerywana jest bardzo nie ekonomiczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszą w podanym linku przez Marcina,że głownym efektem utrzymywania niskiej temperatury jest osadzanie się "brudu" na ściankach kotła, to ja się tym nie przejmuję -to sobie raz na tydzień kocioł wyczyszczę, bo jak bym trzymał 70*C na kotle przy temperaturze na zewnątrz 0*C to w domu bym miał ze 30*C, a praca przerywana jest bardzo nie ekonomiczna.
Hallo!!! Jesteś przykładem braku w instalacji zaworu 4-Drogowego. I puszczałbyś 35 na dom a na piecu 70 ispalanie byłoby 30 % mniejsze; moze 40%???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to bardzo indywidualna sprawa (zależna np. od instalacji). Nie mam dostępu do szczegółowych badań na ten temat. Ale z mojego doświadczenia: mój piec na eko-groszek został zamontowany z zastosowaniem zaworu 4d. Wcześniej był "tradycyjny" kocioł. Zużycie eko-groszku jest o około 1/8 mniejsze, ale czy to dzięki zaworowi 4d - nie wiem.

 

Generalnie zawór 4d jest zalecany z powodu utrzymania lepszego komfortu cieplnego w domu i jednocześnie ochrony kotła. Oszczędności mogą się wiązać właśnie z możliwością swobodnego i bezpiecznego dla kotła utrzymywania na grzejnikach np. temperatury 30-40 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takie cuda to już nie uwierze, że spalanie spadnie o 30-40%

Gdzieś tutaj na forum jest opisana chemiczna zasada spalania węgla . Nie pamiętam gdzie ; ale jest podobno faktem, że paląc wysoką temperaturą osiąga się z 50 % więcej energii z jednostki opału.teoretycznie gdzie to się podziewa??przy niskiej temperaturze dużo gazów - palnych ucieka kominem................zamiast oddać do wymiennika pieca.Takie są podobno reguły gry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Oszczędności o których piszecie są nieco naciągane. Myślę że 15 – 20 % to maksimum. I jest to udowodnione w niejednej kotłowni. Odkąd zainteresowałem się tematyką technik ogrzewania ( nie jestem instalatorem) wszystkim znajomym pozakładałem 4d zakładając się zupełnie poważnie że jeśli stałopalność kotła nie wzrośnie o 20% to zwrócę koszta. Każdy dziękuje do dziś. I nie chodzi tylko o temperaturę kotła czy CO, a o komfort który powstaje na wskutek pełnego wykorzystania uzyskanego ciepła i zaoszczędzonego czasu ( stałopalność). Paląc 24/24 można uzyskiwać oszczędności ale nie na kotłach zasypowych. Musi być to retorta lub przedpiec ( zautomatyzowany kocioł - mała dawka a spalanie efektywne) . Przy kotłach zasypowych lepiej palić metodą przepałek ( dwa razy dziennie ale wykorzystują pełną moc kotła). Wszystko jest zależne jednaj w największej mirze od zapotrzebowania na ciepło dla danego budynku. Konfiguracja kocioł + 4d + CO = komfort tylko w drodze kompromisu, bo to nie w tym kierunku powinno iść... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorecho napisał : Hallo!!! Jesteś przykładem braku w instalacji zaworu 4-Drogowego. I puszczałbyś 35 na dom a na piecu 70 ispalanie byłoby 30 % mniejsze; moze 40%???

 

 

No widzisz kolego nie do końca masz rację, a dla czego ? nie wziąłeś pod uwagę tego jaki system ogrzewania u mnie pracuje, zobacz na naszym forum "palenie trocinami, obiecane zdjęcia" zobaczysz jak mam zrobione centralne.

Co chcę przez to powiedzieć, w moim CO pracuje przedpalenisko , które to do samej pracy w trybie podtrzymującym potrzebuje określoną ilość trocin i mniej się nieda, bo by zgasło. A jak próbowałem ustawić pompę ,że się włączy przy wyższej temperaturze ,a jakznowu spadnie to się wyłączy to niestety w domu było o wiele zimniej , a podłoga niestety była całkiem zimna. Tak więc jak grzeję 24h/24h temperaturą 40-50*C to w domu mam cieplutko i podłoga jest też ciepła.

Taka niska temperatura spalania w moim kotle nie jest szkodliwa, a to ze względu na to ,że w przedpalenisku jest bardzo wysoka temperatura spalania ( szamot wewnątrz jest rozgrzany do żółtego koloru) , proces spalania jest całkowicie bezdymny i to w sumie bardzo gorące powietrze wlatuje do kotła a nie ogień (chyba że się włączy dmuchawka to wtedy leci ogień jak z dyszy odrzutowca)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz kolego nie do końca masz rację, a dla czego ? nie wziąłeś pod uwagę tego jaki system ogrzewania u mnie pracuje, zobacz na naszym forum "palenie trocinami, obiecane zdjęcia" zobaczysz jak mam zrobione centralne.

 

 

Oczywiście że inny system.........ale sam piszesz że jakbys miał na piecu 70 stopni to w domu 30 !!! nie widzę związku....sorki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że inny system.........ale sam piszesz że jakbys miał na piecu 70 stopni to w domu 30 !!! nie widzę związku....sorki

 

 

Nie nie nie, chyba się nie rozumiemy, napisałem ,ze jak bym miał na piecu 70*C ale przy stale włączonej pomce CO i oczywiście tak jak teraz ma czyli żadnych zaworów 3D-4D itp, po prostu pełny obieg, czyli 70*C na piecu = 70*C na grzejniku, teraz mam 40*C na piecu =40*C na grzejniku. A przy zastosowaniu zaworu 3d lub 4d to na piecu masz 70*C a na grzejniku 20*C (przyjmijmy teoretyczną temperaturę pomieszczenia) i dopiero gdy zawór puszcza wodę na grzejnik to tempeatura rośnie na grzejniku lub utrzymuje stale temperaturę lekko podniesioną na grzejniku np 40*C -- ale to zależy od ilości spalonego czynnika- więc teoretycznie w moim przypadku wyjdzie na dokłanie to samo jak nie gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.